Skocz do zawartości

Retro pilnie poszukiwane


Recommended Posts

siema chłopaki chciałbym zakłócić wam trochę waszą retro przestrzeń. Otoż... nie jestem zapaleńcem jak wy, ale chciałbym nabyć jakiś komputer, na którym będę mógł zainstalować sobie windowsa xp i odpalić gierki z okolic 2000-2010. Chciałbym, żeby ten komputer był w miarę wydajny, żeby najbardziej wymagające gry z tamtych lat chodziły bez problemowo, a żeby sam komputer był w miarę bez awaryjny ( chciałbym uniknąć jakiegoś kręcenia podzespołów). Stara elektronika chyba obecnie nie jest zbyt droga jeżeli się mylę to mnie poprawcie. 

Czy możecie mi napisać na co mam zwrócić uwagę ? Nie ukrywam, że w tamtym okresie totalnie nie interesowałem się technicznymi sprawami komputerów i nie mam pojęcia co jest warte uwagi. 

Jak wiadomo, ten komputer będzie używany jak zabytkowy samochód i "jeżdżony" tylko w niedziele.

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, Rafiki222 napisał:

Stara elektronika chyba obecnie nie jest zbyt droga jeżeli się mylę to mnie poprawcie. 

 

Dokładnie , można kupić coś wydajnego za grosze . Ceny zaczynają rosnąć jak chcesz mieć top of the top lub jakiś unikalne kolekcjonerskie części .

 

Zaraz chłopaki Ci pewnie pomogą coś dobrać . Ja ostatni wypadłem z obiegu i pozapominałem trochę . Choć mam jakiegoś kompa jeszcze w piwnicy .

Link to post
Share on other sites
22 godziny temu, Rafiki222 napisał:

siema chłopaki chciałbym zakłócić wam trochę waszą retro przestrzeń. Otoż... nie jestem zapaleńcem jak wy, ale chciałbym nabyć jakiś komputer, na którym będę mógł zainstalować sobie windowsa xp i odpalić gierki z okolic 2000-2010. Chciałbym, żeby ten komputer był w miarę wydajny, żeby najbardziej wymagające gry z tamtych lat chodziły bez problemowo, a żeby sam komputer był w miarę bez awaryjny ( chciałbym uniknąć jakiegoś kręcenia podzespołów). Stara elektronika chyba obecnie nie jest zbyt droga jeżeli się mylę to mnie poprawcie. 

Czy możecie mi napisać na co mam zwrócić uwagę ? Nie ukrywam, że w tamtym okresie totalnie nie interesowałem się technicznymi sprawami komputerów i nie mam pojęcia co jest warte uwagi. 

Jak wiadomo, ten komputer będzie używany jak zabytkowy samochód i "jeżdżony" tylko w niedziele.

 

2000 - 2010 to szeroki zakres i ciężko to będzie ogarnąć jednym kompem, który będzie mieć 98 - 99 % kompatybilności. ;)

  • 2000 - 2003 - tutaj może wpaść jakiś tytuł z table fog i oczywiście masa gier DX 7/8, z których część może działać różnie na grafikach DX 10+.
  • 2009 - 2010 - to już są początki wykorzystania czterordzeniowców (GTA 4) oraz pierwsze tytuły DX 11 (czyli Vista/7).

 

Możesz zacząć od czegoś w rodzaju:

  • C2D E8x00 lub Q6600 (jeśli zależy ci np. na wspomnianym GTA 4)
  • Płyta na P35/P45
  • 4 GB RAM DDR2
  • Grafa to jakaś topowa karta z okolic 2009 - 2010, np. Radeon 4850/4870/5830/5850/5870 DDR3 lub GeForce 9800/275/285 itp. z DDR3 (brak DX 11 i tak bez znaczenia, bo na Win XP nie zadziała).

Powinno to dać bardzo wysoką kompatybilność z grami DX 9 i w górę (czyli tak od 2004-5 roku) i niezłą ze starszymi tytułami.

 

W razie potrzeby można myśleć o drugim, odpowiednio słabszym kompie (P4, płyta na i875/865, 1 GB RAM, GeForce 4 itp.).

Edytowane przez luk1999
Link to post
Share on other sites

P35 bym odpuścił. Chociaż z drugiej strony o P45 może być ciężko za rozsądny pieniążek.

 

Z trzeciej strony jeśli podkręcanie jest wyłączone poza nawias to za śmieszne pieniądze da się kupić jakąś firmówkę Della czy HP (8000 CMT z Q45?), wymaksować pamięć, CPU i dołożyć grafę i temat zamknięty. 

 

T3400 na X38: https://allegro.pl/oferta/stacja-robocza-dell-precision-t3400-c2d-4-500-dvd-12987624970 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
40 minut temu, cooger napisał:

P35 bym odpuścił. Chociaż z drugiej strony o P45 może być ciężko za rozsądny pieniążek.

 

Z trzeciej strony jeśli podkręcanie jest wyłączone poza nawias to za śmieszne pieniądze da się kupić jakąś firmówkę Della czy HP (8000 CMT z Q45?), wymaksować pamięć, CPU i dołożyć grafę i temat zamknięty. 

 

T3400 na X38: https://allegro.pl/oferta/stacja-robocza-dell-precision-t3400-c2d-4-500-dvd-12987624970 

Wiadomo jaka grafe się tam wsadza ? jaka tam jest płyta główna ? warto go jeszcze jakoś upgrade'ować ?
Czyli co ... kupuje della za 140 zl, do tego jakaś grafe np. taki gtx 285 za 70 pln.
https://www.olx.pl/d/oferta/karta-graficzna-gtx-285-CID99-IDU0cea.html?isPreviewActive=0&reason=extended_search_no_results_delivery&sliderIndex=0

 

i w zasadzie mam kompa gotowego do odpalania gierek nawet bardziej z lat 2000-2005, niż to co napisałem wyżej. 

 

i chciałem się jeszcze dopytać jak się ten dell ma do takiego zestawu jaki wyszukałem gdzieś na forum :
Intel q9650

Ram: 2X2GB ddr2

płyta Asus Maximus Formula

i właśnie jakaś grafa GTX285

+ jakiś zasilacz, który to ogarnie no i dyski (chyba SSD)

 

Edytowane przez Rafiki222
Link to post
Share on other sites

Nijak ,ten opisany jest to praktycznie top miedzy 2008-9 rokiem i  taki powinien  być celowany procek dla oszczędności  np 9550 oc do 3.5 Ghz ramu 8 GB koniecznie i  grafika najlepiej 4890 / 285.  Dla kompatybilności starych gier dodał bym  2 gpu jakieś  do 2005r np 6600 7600 

Edytowane przez Royal.S
Link to post
Share on other sites

Kwestia tego komputera tak jak wyżej Koledzy wspomnieli problematyczna. Niemniej jeśli liczyć, że tytuły które byś odpalał oscylowałyby w okolicy góra 2008/9 roku (bowiem nowsze w przeważającej większości bez problemu działają na współczesnym sprzęcie), to zawsze można to rozegrać w ten sposób:

-Płyta na P45/X38 bo wydajność sensowna i przede wszystkim stabilnie, chipsety nie w kij dmuchał (P45 trochę lepszy pod względem stabilności)

-Procek to Q94x0/Q95x0 bo tak na prawdę więcej mocy w CPU nigdy nie zaszkodzi
-Grafika to miniona GTX 285 - świetny sprzęt do DX10, osobiście uwielbiam tę generację bo tak na prawdę nigdy nie sprawiła mi żadnych problemów. Ewentualnie jeśli zależy Ci na DX11 to coś w stylu Radeona HD 5870.

-RAM to 4GB - wystarczy bez problemu, ja u siebie do zestawu z Q9550 i GTX 285 zapakowałem go 8, ale realistycznie 4 by nie zabolało.

I to tak na prawdę tyle z ważniejszych rzeczy. Niemniej jednak sam Dell który został podesłany przez Coogera też jest dobrą opcją. Boli tylko brak OC nawet poprzez chociażby FSB, ale jak się w to nie bawisz, to nic na tym nie stracisz.

Jeszcze jedno słowo odnośnie aukcji którą podlinkowałeś

2 godziny temu, Rafiki222 napisał:

Biorąc pod uwagę stan tej karty, to może być po przejściach. Ja z góry odrzucam takie potencjalne okazje na których GPU ma albo wygiętego shielda albo poobgryzaną nalepkę czy inne wizualne ułomności, bo bardzo łatwo się nadziać: kupisz i padnie po niedługim czasie bo pracowała w jakimś mikroklimacie. Ważną uwagą też jest, że za tę kartę nie ma sensu wydawać więcej niż 120 tak na prawdę. Tu masz dwie oferty:
https://allegrolokalnie.pl/oferta/gtx-285-1gb-palit - wygląda git, ogłoszeniodawca twierdzi że jest sprawna, a że to allegro to na wszelki wypadek problemów być nie powinno. Plastiki porysowane powierzchniowo ale to normalne dla tych GPU
https://www.olx.pl/d/oferta/karta-graficzna-gtx-285-1gb-dvi-CID99-IDTCRwn.html - ta jest bardzo ładna, nie tylko rysunek ale i stan; haczyk jest jeden - gadałem ze sprzedawcą i tak jak dał się namówić na stargowanie do 120zł, tak nie dał się już namówić na wysyłkę poprzez OLX/Allegro, a był zdania że wyśle prywatnie. Jeśli Ci się bardzo spodoba, to możesz próbować go namówić, ale to OLX, więc wiadomo.

Link to post
Share on other sites

no co do karty, to bez wysyłki olx/allegro, to już nigdy nie kupie z wysyłką prywatną, bo zrobiłem tak tylko raz i gość mi wysłał spaloną grafę. 

 

Zastanawiam się wciąż, czy kupić tego della do tego grafike i mieć spokój, czy składać komputer od podstaw na podzespołach, które proponujecie... nigdy nie kręciłem procka, być może byłby to pierwszy krok do nauczenia się tej czynności. Mój obecny komputer również jest bez możliwości kręcenia i w zasadzie, nigdy mi tego nie brakowało. Tak samo wychodzę z założenia, że jeżeli procek nie ma możliwości kręcenia... to prawdopodobnie będzie większa szansa, że będzie w dobrym stanie ? cholera wie kto i w jaki sposób kręcił dany procesor... może zaraz się okaże, że jest zajechany i padnie... 

 

no i czemu propozycja jest na "Procek to Q94x0/Q95x0".....Q9650 nie jest lepszy ? a tak samo pasuje do płyty p45 ?

w pewniej aukcji to nawet coś takiego znalałem :

"Intel Xeon E5450 (4x 3,00GHz)
Jest to rewelacyjny odpowiednik Core2Duo Q9650 tylko lepszy, np. z mniejszym wydzielaniem ciepła. Nowy E5450 był prawie 2x droższy od Q9650!"

Edytowane przez Rafiki222
Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, Rafiki222 napisał:

być może byłby to pierwszy krok do nauczenia się tej czynności.

to nie jest dobry pomysł na leciwych podzespołach 

1 godzinę temu, Rafiki222 napisał:

czy kupić tego della do tego grafike i mieć spokój, czy składać komputer od podstaw na podzespołach, które proponujecie

no della kupisz tanio i będzie działał , na podzespołach proponowanych złożysz i będzie praktycznie tak samo tylko drożej 

 

Pytanie do Was dlaczego p35/p45  , a nie g41 budżetowo . Podkręcać się nie da za mocno  ale chyba każdy proc siądzie ?

 

W dniu 1.05.2023 o 20:10, luk1999 napisał:

W razie potrzeby można myśleć o drugim, odpowiednio słabszym kompie (P4, płyta na i875/865, 1 GB RAM, GeForce 4 itp.)

to już chyba amd lepsze z tych roczników 

Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, Rafiki222 napisał:

nigdy nie kręciłem procka, być może byłby to pierwszy krok do nauczenia się tej czynności. 

Niewielkie podkręcanie procesorów na LGA 775 jest bajecznie proste - podkręcasz poprzez szynę FSB (ewentualnie cofając trochę mnożnik dla RAMu) :)

 

13 godzin temu, Rafiki222 napisał:

no i czemu propozycja jest na "Procek to Q94x0/Q95x0".....Q9650 nie jest lepszy ? a tak samo pasuje do płyty p45 ?

Owszem jest lepszy, ale znacznie droższy. No chyba, że pomijamy największą kwestię - budżet jaki chcesz przeznaczyć na komputer. Jeśli cena nie gra roli, to jak najbardziej: leć po Q9650, z tym, że wtedy już więcej sensu ma budowanie od podstaw niż pakowanie tego w Della a dobrze byłoby ładować to w jakąś topkę, imo (no chyba, że z kolejnej strony wolałbyś sobie nie zaprzątać głowy składaniem kompa od zera, choć warto).

 

13 godzin temu, Rafiki222 napisał:

w pewniej aukcji to nawet coś takiego znalałem :

"Intel Xeon E5450 (4x 3,00GHz)
Jest to rewelacyjny odpowiednik Core2Duo Q9650

Niby jest to dobry i tańszy odpowiednik, ale w praktyce da się zauważyć nieco gorsze działanie systemu na tych Xeonach mimo teoretycznie lepszego wyniku w benchmarkach typu Cinebench. Ciężko mi powiedzieć skąd to się bierze, ale taki stan rzeczy został zauważony przeze mnie i mojego znajomego siedzącego też w temacie, więc coś musi być na rzeczy.

 

 

11 godzin temu, jakub1t napisał:

to nie jest dobry pomysł na leciwych podzespołach 

 

Pytanie do Was dlaczego p35/p45  , a nie g41 budżetowo . Podkręcać się nie da za mocno  ale chyba każdy proc siądzie ?

Czemu zły pomysł? Dużo osób bawi się w OC na 775 i nie ma z tym problemu żadnego. Poza tym, skoro nasz Kolega wspominał, że nie bawił się w coś takiego to przypuszczać można, że nie będzie kręcił wszystkiego w opór i z agresywnym podnoszeniem napięć.

 

Bo realistycznie patrząc G41 nie jest jakiś rewelacyjny - ot kosteczka z krzemem. Dochodzi też inna kwestia: skoro zestaw budowany jest na wysokopółkowych podzespołach, to szkoda go gwałcić wkładaniem do niego płyty na takim chipsecie :P 

Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, jakub1t napisał:

Pytanie do Was dlaczego p35/p45  , a nie g41 budżetowo . Podkręcać się nie da za mocno  ale chyba każdy proc siądzie ?

 

Po co? Ile zaoszczędzi biorąc płytę na G41? 10 zł?

  

12 godzin temu, jakub1t napisał:

to już chyba amd lepsze z tych roczników 

 

Lepsze w czym i do czego? Czy na przykład taki P4 3 GHz nie wystarczy jako podstawa do zbudowania maszynki pod gry DX7/8?

Link to post
Share on other sites
3 minuty temu, luk1999 napisał:

Po co? Ile zaoszczędzi biorąc płytę na G41? 10 zł?

myślę , że jednak sporo więcej

3 minuty temu, luk1999 napisał:

Lepsze w czym i do czego?

Z tego co pamiętam to P4 były wolniejsze od AMD XP

 

57 minut temu, Marcin2k5 napisał:

Czemu zły pomysł? Dużo osób bawi się w OC na 775 i nie ma z tym problemu żadnego.

No wiadomo i w dodatku można mieć duże korzyści , ale sprzęt ma 15 lat .  Faktycznie może zbyt to wyolbrzymiłem , może dlatego że ubiłem kiedyś bratu starszego kompa delikatnym oc . 

57 minut temu, Marcin2k5 napisał:

Bo realistycznie patrząc G41 nie jest jakiś rewelacyjny - ot kosteczka z krzemem. Dochodzi też inna kwestia: skoro zestaw budowany jest na wysokopółkowych podzespołach, to szkoda go gwałcić wkładaniem do niego płyty na takim chipsecie :P 

 

No właśnie chodzi o to , że aby pograć wcale nie trzeba kłaść wysokopółkowego sprzętu .  G41 jest wręcz kiepski , ale swoje zadanie spełnia i działa .  No i nawet jest bezpieczny do podkręcania bo na za wiele nie pozwala :D

 

 

Link to post
Share on other sites
14 minut temu, jakub1t napisał:

No właśnie chodzi o to , że aby pograć wcale nie trzeba kłaść wysokopółkowego sprzętu .  G41 jest wręcz kiepski , ale swoje zadanie spełnia i działa .  

Patrząc na samą kwestię użytkową to masz rację, ale to też zależy od podejścia. Ja jestem zdania, że skoro mamy 2023 rok i części te kosztują znacznie mniej niż 15 lat temu, to czemu nie pozwolić sobie na coś więcej - na coś co będzie cieszyć oko, coś co będzie pozwalać na więcej i coś co było kiedyś topką ...łatwo można wywnioskować po tej wypowiedzi, że lubię highend starszych lat :P
Notabene jak komuś zależy jedynie na odpaleniu gier, to nic nie stoi na przeszkodzie, by takie coś pokroju G41 wykorzystać. Jak wspomniałem - zasadniczo jest to kwestia indywidualnego podejścia każdego.

  • Lubię to 1
Link to post
Share on other sites
7 godzin temu, jakub1t napisał:

myślę , że jednak sporo więcej

 

Ile?

Z ciekawości zerknąłem na alle/olx i widzę parę płyt na P/G31, P/G41. W większości w przedziale 30 - 40 zł. Poniżej tego to albo trup albo "nie wiem, nie sprawdzałem, bo nie mam jak". Przeciętny ASUS na P35 z procem jest już za 35 zł. P35 Neo2 z procem i RAM-em za 50 zł. GA-EP45-UD3R za 50 zł (średnia cena). Sprawne średniaczki na P35/P45 z DDR2 są spokojnie do wzięcia za 40 - 50 zł.

Z drugiej strony widzę np.: GA-EX38-DS4 za 50 zł.

 

7 godzin temu, jakub1t napisał:

Z tego co pamiętam to P4 były wolniejsze od AMD XP

 

Wolniejsze były Willamette i pierwsze Northwoody na FSB 400. Przy 533 się zrównały, a przy 800 to P4 był szybszy nawet od Bartona. Możesz to chociażby zobaczyć w tym teście. Dopiero K8 pozamiatało Pentiawkę.

Tylko ponownie zadam pytanie, czy jest potrzebne do kompa, który będzie ogarniał tytuły DX7/8?

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

no dobra panowie... kupiłem tą płytę z góry :

 

  

33 minuty temu, luk1999 napisał:

GA-EX38-DS4 za 50 zł.

 

 

do tego grafikę Gainward GeForce GTX 285 1024MB DDR3 512bit

 

i do tego chciałem poszukać jakiegoś intela Q9650

oraz kości RAM prawdopodobnie z tego ogłoszenia : https://allegrolokalnie.pl/oferta/corsair-dominator-ddr2-pc8500-cl5-1066mhz-2x2gb

 

Co o tym sądzicie ? co do waszych wypowiedzi, oczywiście nie chce wydawać jakiś kosmicznych pieniędzy, ale lubię jak komputer również wygląda, więc jak mi się coś spodoba, to pewnie po prostu to kupię :D 

 

dalej pozostaje kwestia DYSKU... pojawi się pewnie jakiś SSD, żeby to jednak szybko i sprawnie chodziło i zakładam, że nie ma znaczenia jaki kupie ?

ZASILACZ... mniej więcej jaka moc ? i jakie złącza głównie potrzebuje do tego zestawu, albo za jakim zasilaczem po prostu się rozglądać. Przez chwile przeszło mi przez myśl, żeby z mojego obecnego komputera wyciągnąć stary zasilacz, a jest w nim termaltake litepower 600W, dać go do komputera retro, a w obecnym może odświeżyć na coś innego ? mój obecny komputer jest używany codziennie, więc może nie było by to głupie posunięcie ? coś bardziej ekonomicznego ?

 

na koniec obudowa z szkłem hartowanym, jakieś delikatne podświetlenie no i na procesor jakieś chłodzenie typu tower. 

wizja retro komputera w nowoczesnym wydaniu. 

Edytowane przez Rafiki222
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...