Skocz do zawartości

R7 2700 kilka pytań, Podkręcanie


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez k0chan,

Recommended Posts

Witam
Otóż próbuje podkręcić r7 2700. I chciałbym się zapytać jakie opcje w biosie wyłączyć oraz który tryb podkręcania wybrać override czy offset?

 

Ps. Czy wyłączyć opcję precision boost overdrive ?

Płyta główna to msi b450 tomahawk max
Pozdrawiam

Edytowane przez Mateox8
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź

Udało mi się ustabilizowac 4.1ghz na 1.325v override, więc proszę o ocenę czy to jest dobry wynik

 

Natomiast słyszałem że bez oc z włączonym PBO nie ma sensu podkrecac jeśli procesor da się tylko podkręcić do 4.1ghz bo i tak dostaje boosta więc nie wiem jak to z tym jest.

Edytowane przez Mateox8
Link to post
Share on other sites

Sposób który ja ci podałem jest o tyle lepszy że nie musisz mieć na stałe ustawionego wysokiego zegara i wysokiego vcore. System sam steruje całością i wyżej niż normalnie podnosi taktowanie wszystkich rdzeni, a gdy obciążony jest jeden rdzeń może go podnieść jeszcze wyżej niż ręczne OC dla wszystkich rdzeni.

Link to post
Share on other sites

Override ustawia na stałe napięcie i procesor jest cały czas obciążony prądowo bez względu na obłożenie pracą. Nie wiem dokładnie jak sobie radzą procesory oparte o Zen+ ale wiem(i to zarówno z własnego doświadczenia jak i z opisów innych ludzi) że zwykły Zen się degraduje w czasie od napięcia w okolicy 1.4V. Degraduje w sensie że taktowanie które kiedyś było stabilne jak skała już nie jest i pozostaje albo obniżyć taktowanie albo podnieść napięcie i jeszcze bardziej haratać procesor.

Teoretycznie 1.325V powinno być bezpieczne. Teoretycznie. Tyle że AMD podawało że dla ZEN pierwszej generacji 1.4V też miało być bezpieczną wartością. I było ale nie dla codziennego użytkowania przez kilka miesięcy.

Link to post
Share on other sites

1.28V powinno być bezpieczną wartością do ciągłej pracy. Tylko to jest 1.28V ustawione w biosie czy 1.28V jakie widzisz z odczytu już po starcie systemu? Bo płyty MSI to lubią sobie ustawiać więcej niż człowiek wpisał w override. Moja MSI B350m Gaming Pro to potrafiła podbić o 0.08V

Link to post
Share on other sites

To bardzo dobry wynik. Nie przejmowałbym się degradacją procesora. Z resztą ile chcesz go trzymać..? 10 lat? Mój R5 2600 maximum co zrobi to 4.075 MHz przy 1.35V i danie mu nawet ponad 1.4 nic nie da (to już jego max i tyle). Poczytaj sobie (niekoniecznie na tym forum) ile dają napięcia Ryzenom 2 gen.


Na Twoim miejscu pobawiłbym się jeszcze w OC pamięci. W przypadku Ryzenów daje to lepszego kopa niż OC procka. Ale patrząc na Twoje pamięci to na  predatorach raczej wiele nie ugrasz. Wiem bo też mam.

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

nawet jak ustawisz na sztywno napięcie i zrobisz sobie OC, to w idle w serii ryśków 2xxx masz effective clock spadający prawie do zera, pobór mocy wtedy cpu po OC to 22-25W (u mnie przy 1,35v), niewiele więcej niż jakbyś miał nawet 0,8v ustawione i cepa na auto (w końcu prawa fizyki sie kłaniają) - temperatury też przecież są poniżej 30 st, więc to już powinno niektórym dać do myślenia, że procesor sobie odpoczywa w najlepsze ;)

Link to post
Share on other sites

No właśnie zauważyłem w hwinfo bez obciążenia pobór mocy to około 30w :)

 

Chciałbym się jeszcze dopytać o oc kości ram

 

Otóż jak testować pamięć ram po oc

Chodzi o aida64 a mianowicie które opcje powinny być włączone podczas testu pamięci i czy godzinka testu wystarczy? ?

 

Które z tych opcji powinienem zaznaczyc:

Stress cpu

Stess fpu

Stress cache

Stress System memory (to napewno)

Edytowane przez Mateox8
Link to post
Share on other sites

olej te testy z aida czy occt, najlepiej ściągnij sobie ryzen dram calculator i tam masz w katalogu plik memtest, odpal, ustaw 2048mb i tak z 4 razy odpal (12gb zajmie) i przetestuj przynajmniej do 200% cyklu każdy z nich musi ci zro błędów pokazać, jak coś wywali na początku, to niestabilne, jak gdzieś pod koniec i tylko na jednym z odpalonych okienek to możesz zostawić

Link to post
Share on other sites

Brak stabilności to brak stabilności na początku czy na końcu testu. W przyszłości może Cię wywalić z gry a Ty będziesz się zastanawiał o co chodzi. Ja testowałem memtest 86 chyba 4 godziny i niby było OK a z gier mnie wywalało ( po jakimś czasie) -  przyczyną był niestabilny ram. Po zluzowaniu Trc o 2 oczka wróciło do normy.

Edytowane przez mistela222
Link to post
Share on other sites

odpal naraz , żebyś miał ze 4 albo nawet 5 okienek

1 okienko to tak jak nad tobą kolega napisał, przejdzie ci 4h testu i nic, a z gry cie wywali albo bsod

przy 4/5 moment ci wyłapie jak coś niestabilne

dlatego napisałem ci abyś wstawił 2048 to razy 5 zajmie ci 10gb i jeszcze coś mozesz w tle robić

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Dzięki za pomoc :)

Narazie 150% i czysto na 3400mhz i 1.45v

Wcześnie testowałem aida64 3600 te same ustawienia i przerywał test

To, że na 3600 wcześniej nie szły to niekoniecznie musi być wina złych nastaw ramu. Bolączka drugich ryzenów - kontroler pamięci może mieć w to swój wkład, chociaż niektórym idzie na 3600

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...