Skocz do zawartości

plyta pod AMD 2700x MSI b450 czy x470?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez KamellotK1,

Recommended Posts

Hej,

zastanawiam się nad płyta pod procesor AMD 2700x. Wybór miedzy tymi dwoma:

MSI X470 GAMING PRO

MSI B450 TOMAHAWK MAX

 

Na poczatku chyba 2700x nie bedzie podkrecany, ale jako ze zawsze podkrecałem procesory pewnie szybko bede chcial cos z niego dodatkowo wykrzesac.

W perspektywie, fajnie gdybym mogl za ok rok/dwa zmienic sam procesor na szybszy z nowej generacji.

 

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Spokojnie Ci starczy B450 Tomahawk. Nie ma potrzeby kupowania X470 do tego procesora nawet przy OC. Z resztą akurat ta x470 ma taką samą sekcje zasilania co ten Tomahawk :) A obie płyty mają takie samo wsparcie co do obsługiwanych procesorów, więc Ryzeny 3gen obsługują a i na 99% nie będzie problemu również z 4gen.

Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję Ci za szybka odpowiedz!

Może jeszcze pomozesz mi rozwiazac jeden problem. Zastanwiam sie nad chlodzeniem do tego procka - ogolnie wzielbym SilentiumPC Grandis 2, ale nie wiem czy nie bedzie glosny i mniej wydajny. Moze lepiej zaplacic 2x tyle i wziac be quiet! Dark Rock Pro 4 lub Noctue?

Link to post
Share on other sites

Ale po co przepłacać :) Jest takie cudo jak GELID PHANTOM BLACK

https://sklep.hard-pc.pl/p9204,chlodzenie-gelid-phantom-black-cc-phantom-black-01-a.html

 

Styknie Ci z nawiązką. Porządna konstrukcja dwutowerowa z dwoma wentylatorami. Nie będzie głośny. W tej cenie nie ma konkurencji.

Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

Będziesz się kręcić o 2-3 decybele pomiędzy tym Gelidem a SPC Grandisem czy takim Thermarlight Macho. Ale temperatury będziesz miał identyczne. Zawsze możesz ustawić krzywą wentylatorów na najniższe obroty a taki duży radiator i tak swoje zrobi. Będziesz miał odpowiednią wydajność i ciszę.

 

I przy obciążeniu nie istnieje pojęcie bezwzględnej ciszy. Jeśli masz obudowę na biurku to nie osiągniesz tego celu. Pod biurkiem z obudową bez szkła hartowanego jest to do osiągnięcia. Nie wiem jakie masz środowisko, ile siedzisz od komputera, jaki hałas masz w pokoju. To jest tak mocno subiektywna ocena jeśli chodzi o hałas.

Link to post
Share on other sites

Jestem jeszcze bardziej rozdarty teraz :)

Nie znam tej firmy. Cena jak w Grandis, ale SilentiumPC to tez mi w sumie nieznana firma - taka marka sieciowkowa (jak Shiru) - wyprowadz mnie jesli sie myle z bledu. Teraz mam Scythe Mugen 2 i pracuje ze mna jakies chyba 7 lat, i jedyne co sie stalo to wentylattor padl po 5 latatch. 2-3 decybele to duzo przeciez. Skoro temperatury beda podobne, to wybiore to co najcichsze. Grandis ma wentylatory pracujace z max predkoscia chyba 800 rpm. Gelidem max 1600 rpm. Tez duza roznica, chyba biore grandisa...

Link to post
Share on other sites

Wentylator wentylatorowi nierówny. Te same obroty przy innych wentylatorach powodują inny poziom hałasu. Dodatkowo 2 wentylatory pracujące na 800rpm w porównaniu do jednego mogą dać ten sam efekt lub nawet lepszy.

 

Gelid na pewno ma więcej wspólnego z tworzeniem sprzętu do PC niż SPC, który tylko je branduje. Zrobisz jak uważasz. Ja zaproponowałem co mogłem, opisałem rozwiązanie problemu hałasu przez np. krzywą obrotów. Możesz zestawić modele w testach i porównać wydajność/hałas.

Edytowane przez KamellotK1
Link to post
Share on other sites

Co do Gelida to poszukaj testów bo nie miałem jeszcze z nim styczności, mogę natomiast wypowiedzieć się o grandisie.

W relacji cena/wydajność b.dobry cooler. Jak dla mnie jest cicho CPU:R7 1700@OC/R5 3600 a jestem dość wymagający pod tym kątem. Teraz tylko temat co dla kogo znaczy cicho tak jak wspomina @@KamellotK1,

Link to post
Share on other sites

@KamellotK1 - rozważam tego Gelida, ale musze tez rozwazyc ile zachwytow jest marketingowym szeptem, a ile rzetelna opinia - brak testow niestety sprawa ze jest ciezko...

 

@pendzel_3 - niestety nie znalazlem nigdzie testów Gelida

 

Powiem może tak, teraz mam Scythe Mugen 2. Kolejny cooler nie chce by kultura pracy byl gorszy od niego.

 

 

EDYCJA:

Zamówiłem GELID PHANTOM ;)

Jak bedzie slaby (i/lub głośny) to bede bral cos z najwyzszej polki.

 

DZIEKUJE WAM ZA POMOC !!

Edytowane przez StuffX
Link to post
Share on other sites

To ja Ci porównam fortisa 3 do grandisa 2 i będziesz miał rozeznanie.

 

na 1700 OC@3.9 temperatury niższe o ok. 5stopni, i o dziwo mimo dwóch wentyli ciszej (obroty) -ile nie wiem nie mam miernika ale na tyle ciszej i chłodniej że dopłata 30-40zł fortis/granids imo jest b.opłacalna.

 

ofc nijak się to ma do profesjonalnych testów ale mam nadzieje że daje Ci jakiś pogląd.

Link to post
Share on other sites

KamellotK1 drugi raz promuje gelida. Sam próbowałem szukać info o nim, ale żadnego review nie widziałem. Tak jakby to był produkt dla biedy co znacząco mnie zniechęciło. Dalej, spc branduje produkty ale czy gelid też tego nie zrobił w tym wypadku? Nie wiem. Gelid to jest niewiadoma, dlatego wolę spc.

Link to post
Share on other sites

KamellotK1 drugi raz promuje gelida.

 

Ty patrz a pieniędzy za to nie dostaje ... ale ze mnie ciołek  :cry:

 

Nawet na forum mamy ten model w polecanych zestawieniach. Jeśli dla Ciebie dwuwieżowa konstrukcja z dwoma 120mm wentylatorami za 135 zł to lipa to nie wiem co Ci mam powiedzieć. A testy tego cuda oczywiście, że są w internecie. Wystarczy chwilę pogooglować i masz:

https://www.youtube.com/watch?v=ul4y0Z6tQUw

https://whatnext.pl/test-chlodzenia-gelid-phantom-black/

https://www.techgaming.nl/gelid-solutions-phantom-black/

 

Ale to dla niektórych jest po prostu zbyt ciężkie.

Link to post
Share on other sites

 

 

Ty patrz a pieniędzy za to nie dostaje ... ale ze mnie ciołek 
 

Nie mam Ci tego za złe, bo chyba to odebrałeś jako atak w twoją stronę. Spokojnie. Dla mnie brak testów na renomowanych portalach jest wadą...

 

 

 

Jeśli dla Ciebie dwuwieżowa konstrukcja z dwoma 120mm wentylatorami za 135 zł

 

Wiesz, że to nie jest żaden argument?

Link to post
Share on other sites

@up

Nie potraktowałem tego jako atak luzik. Czasem trochę za dużo sarkazmu mi się włącza za co przepraszam.

 

Co do tego "argumentu" to na papierze już widać, że to jednak nie byle jaka konstrukcja a testy pokazują, że ten cooler ma potencjał i w swojej cenie ciężko mu o konkurencje. Zobacz chociaż z ciekawości na jego testy i zobaczysz, że wyniki są bardzo zbieżne. A jakie portale uważasz za renomowane? Ja głównie patrzę na zastosowaną metodologię i opis testu i jeśli jest on poprawny to wierzę, że autor nie zawyża/zaniża wyników. Wyciągam jednak średnią z wielu testów a nie tylko jednego i widzę mniej więcej co dany cooler sobą reprezentuje. Tak samo porównuje każdy sprzęt, nie ufam tylko jednemu portalowi bo one podchodzą z innymi platformami testowymi chociażby.

 

Autor jednak zaznaczał, że bardzo mu zależy na ciszy więc ten Gelid nie jest najlepszym pomysłem. No chyba, że autor zastosowałby tą krzywą wentylatorów z poziomu BIOS-u. 

 

W ogóle to przecież firma Gelid to nie jest noname :)

Link to post
Share on other sites

Ponoć Scythe Ninja 5 jest bezkonkurencyjna jeżeli chodzi o głośność. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to monstrualne bydle. Z kolei nowość od tej samej firmy - Fuma 2 jest troszkę wydajniejsza, mniejsza i zapewnia lepszy dostęp do RAM. Tylko, że aktualnie w Polsce praktycznie nie jest dostępna.

 

 

Abstrahując już od tego, że oba produkty są droższe od oferty SPC, czy wspominanego Gelid.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...