Skocz do zawartości

Zakup drugiego dysku M.2, a linie PCIe i prędkość PCIe


Recommended Posts

Witam!
Jestem posiadaczem Ryzena 2700X na Gigabyte Aorus X470 Gaming.
Oprócz tego siedzi u mnie GF 1080, dysk ADATA SX8200 480 GB NVMe i Seagate SSHD 1 TB pod SATA3.
Chciałem dokupić drugi dysk M.2, który przejmie rolę systemowego, nowszy model od ADATA - SX8200 Pro 1 TB.

I tu zaczynają się schody, bo patrząc na specyfikację mobo widzę:
 

 

  1. 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe 3.0 x4/x2* SSD support) (M2A_SOCKET)
  2. * Actual bandwidth may vary by CPU.
  3. 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 PCIe 2.0 x4/x2 SSD support) (M2B_SOCKET)
  4. 6 x SATA 6Gb/s connectors

 
Aktualnie dysk jest w sockecie M2A i tam planuję włożyć ten nowy, a tego przenieść do M2B.
Gwiazdka oznacza, że dysk w M2A 'zjada' linie PCIe od CPU. Ryzen 2700X obsługuje 20 linii PCIe, z czego grafika 1080 bierze ich 16, co po dodaniu użytych przez dysk M.2 daje równe 20, jeśli dobrze myślę?

I co się teraz stanie, gdy do jednego już dysku M.2 dołożę drugi? Czy ten w porcie M2B będzie działać dobrze i nie będzie ograniczony? Czy będzie musiał dzielić się liniami PCIe z tym pierwszym i z 1080, jeśli nie ma w specyfikacji uwagi na ten temat?
Czy ogólnie to nie jest ten sam problem, bo drugi port obsługuje tylko PCIe 2.0? A jeśli nie będzie problemu ze współdzieleniem linii, to i tak mogę się obawiać tego, że dysk M.2 w drugim porcie będzie działać wolniej, niż ten w pierwszym?
Aktualnie na SX8200 osiągam odczyt 2700 MB/s, zapis 1600 MB/s.
Czy moje obawy, że dysk pod drugim portem obsługującem PCIe 2.0 x4 osiągnie maksymalnie 4x 500 MB/s, czyli jego odczyt maksymalny wyniesie 'jedynie' 2000 MB/s są słuszne?

Proszę o opinie i sugestie co do sensowności mojego wyboru, pozdrawiam!

 

 

Link to post
Share on other sites

W instrukcji nic nie ma, więc na ryzenie powinieneś mieć pełna prędkość.

Uważasz, że oba dyski M.2 będą działać z pełną prędkością? Wykorzystanie linii PCIe i to, że port M2B ma tylko PCIe 2.0 x4 nie zwolni transferów do max 2 GB/s na tym starszym, aktualnie posiadanym SX8200?

Link to post
Share on other sites

tzn pełną prędkość złącza M.2, to drugie M.2 będzie mieć max około 1600MB/s, bo kodowanie 8b/10b 

 

Jak chcesz to obejść, to adapter PCI-e -> M.2 32Gb/s klucz M NVMe 2280 za 16zł i wsadzasz w drugie złącze PCIe x16 (grafice starczy spokojnie 8 lini PCI-e 3.0)

 

To drugie złączę M.2 B idzie przez chipset, czyli nic nie ma wspólnego, z liniami PCIe CPU. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie widzę tak tanich adapterów M.2 PCIe ;) Ale jeśli przez taki podłączę, to zachowam pełny transfer 2700/1600 i nie ograniczę grafiki? A jeśli chciałbym ją zmienić na wydajniejszą, to nadal PCIe x8 wystarcza?

Można też wrzucić dysk do M2B i pogodzić się ze spadkiem wydajności :(
W sumie mogę przed zakupem drugiego dysku ten przełożyć do drugiego portu i sprawdzić AS SSD transfery i wtedy zdecydować, co robić, prawda?
Dzięki za wyjaśnienie tych linii PCIe idących bezpośrednio z CPU i tych z chipsetu ;)

Link to post
Share on other sites

coś w tym stylu z allegro, na ali za 11zł takie są. 


 

 

A jeśli chciałbym ją zmienić na wydajniejszą, to nadal PCIe x8 wystarcza?
są testy, różnice są minimalne. do tego im wyższa rozdzielczość, tym różnice są mniejsze. jakoś 0-1% czasem w jedną czasem w druga stronę. 

U mnie wykręcony RTX 2070 działa po PCI-e 2.0 x8 

 

Można też wrzucić dysk do M2B i pogodzić się ze spadkiem wydajności
no można, bo jakby nie patrzeć, odczyt sekwencyjny nie jest praktycznie nigdzie używany podczas normalnego użytkowania PC, prócz kopiowania bardzo dużych plików jak jakieś iso itp, gdzie 1600, zamiast 2700MB/s pewnie nie odczujesz. 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

na ali za 11zł takie są

Masz jakąś sprawdzoną ofertę z Ali?
Dzięki za wyjaśnienie.
Włożyłem SX8200 do M2B - transfery spadły do 1300/1300, ładowanie systemu wzrosło z 12 na M2A do 24 sekund na M2B. To i tak nie będzie dysk systemowy, ale wydajność mniejsza o 50% zachęca mnie do tego adaptera, szczególnie, że uspokoiłeś mnie z dzieleniem PCIe pod GPU :)
Link to post
Share on other sites

Dziwne... transfer sekwencyjny nie powinien tutaj zrobić różnicy przy ładowaniu systemu, tak samo czy idzie przez chipset czy bezpośrednio pod CPU, jedyne co mi przychodzi po głowy, to to że POST dłużej trwał, lub to że kolejka bootowania się zmieniła.

 

Liczyłeś czas samego ładowania systemu od zniknięcia ekranu wejściowego do uefi?

 

Ps 1600 MB/s to max teoretyczna prędkości tego drugiego M.2, sam osiągam lekko ponad 1400MB/s ( może DMI 2.0 u mnie jest powodem ).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Możesz mieć rację co do POSTu, bo liczylem od wciśnięcią POWER ;)
Rozumiem, że przez ten adapter z Allegro będę mieć takie transfery, jak teraz po M2A, czyli te 2700/1600, bo to co prawda będzie PCIe 2.0, ale x8, a nie x4? To za te pieniądze chyba nie ma co się zastanawiać...

Link to post
Share on other sites

W tym bezpośrednio pod CPU - PCIEX16 jest włożone GPU, adapter będzie w PCIEX8. Wtedy i tak oba są w standardzie PCIe x8, co jak pisałeś wystarcza do pełnej mocy GPU, a dzięki adapterowi pozwala osiągać 100% wydajność dysku M.2

 

 

  1. 1 złącze PCI Express x16, x16 (PCIEX16)
  2. * Actual support may vary by CPU.
  3. 1 x PCI Express x16 slot, running at x8 (PCIEX8)*
    * Actual support may vary by CPU.
    * The PCIEX8 slot shares bandwidth with the PCIEX16 slot. When the PCIEX8 slot is populated, the PCIEX16 slot operates at up to x8 mode.
  4. (Złącza PCIEX16 i PCIEX8 są zgodne ze standardem PCI Express 3.0.)
Link to post
Share on other sites

Tak, mam na myśli że złącze PCI-e x16 jest podpięte bezpośrednio pod CPU (masz takie 2, oba ze wzmocnieniem), to trzecie PCI-e x16 na samym dole idzie przez chipset i jest tylko PCI-e 2.0 x4.

W jednym masz grafikę w drugim SSD na adapterze ( oba są bezpośrednio pod CPU podpięte i oba jak są obsadzone, to działają w PCI-e 3.0 x8 )

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...