Skocz do zawartości

Monitor 27 cali do grafiki


Recommended Posts

1. Amatorsko czy zawodowo ta grafika?

2. Jeśli zawodowo, patrzysz tylko na graficzne.pl czy może być coś spoza tego sklepu?

3. Jaką dokładnie grafikę będziesz wykonywać? Tu chodzi mi dokładnie, czy to fotografia, fotomontaże czy może praca z materiałami do druku, digital painting? Nie muszę Ci tłumaczyć mam nadzieje, że jeśli to Twój chleb powszedni to powinieneś mieć mniej więcej świadomość, czego od takiego monitora oczekujesz (wielkość, zagęszczenie pikseli). Jeśli jednak zaczynasz swoją przygodę, to czy na pewno chcesz wywalać tyle pieniędzy na start?

 

Co do monitora, który wskazałeś, to jest jeden z gorzej wycenionych modeli NEC-a i w ogóle nie wiem, dlaczego takie graficzne.pl ma go w ofercie. Do tworzenia grafiki print (pod druk) jest niepolecany. Ma za to sporo bajerów, dobrą ergonomie, podobno mało męczy oczy. Ale to właśnie to podnosi mocno jego cenę, bo matryca to jak w normalnym NEC-u za 1.5k :/Pokrycie palety Adobe RGB to naprawdę w tej cenie śmiech na sali!.

Podobną matrycę i bez taki bajerów uzyskasz właśnie od 1.5k do 2k i też to będzie 4k 27 cali.
 

Daj znać odnośnie pytań bo tak naprawdę nie wiadomo co Ci polecić, a przedział monitorów dla grafika amatora/początkującego/zawodowego/wyjadacza to "sky is the limit" i wszystko zależy od tego co jest dla Ciebie kluczowe :)

 

https://bigtechquestion.com/2018/12/13/hardware/nec-multisync-ea271u-review/

 

In sRGB mode

  • sRGB colour gamut: 97% (98.6% volume)
  • Adobe RGB gamut: 67.9% (68% volume)
Edytowane przez KamellotK1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jest to jeden z modeli polecanych przez Tomasza Pluszczyka w recenzji: https://tomaszpluszczyk.pl/monitor-fotografa-obrobki-zdjec/

Przyznam się szczerze, nie znam się na sprawach technicznych... no kurka, wcale. Grafikę robiłam zawodowo, ale niekoniecznie profesjonalnie... na sprzęcie, jaki mi dał pracodawca. Bez wybrzydzania, bo nie było sensu. Wszystko robiłam "na oko", czyli: wydrukowało się za ciemne, następnym razem trzeba rozjaśnić.

Teraz mam szansę skompletować dobry sprzęt, bo dostałam dotację z PUP na założenie firmy. Na monitor mam przewidziane do 4 tys. i chciałabym wybrać coś sensownego, w miarę dużego (27 cali), z dobrym odwzorowaniem kolorów (dodatkowo trzeba kupić kalibrator?), niekoniecznie musi być UHD.
Grafika do druku: wektorowa i ilustracje, ale też rastrowa (skany rysunków i malunków), trochę może obróbka zdjęć. Gry i filmy to nie mój priorytet.

Niekoniecznie graficzne.pl, (mają wybrany model w najlepszej cenie i z kalibracją), nawet lepiej by było z opcją odbioru osobistego na Śląsku. 

Link to post
Share on other sites

Temat mnie o tyle zainteresował, że sam się przymierzam do tego monitora (wersja CT z licencją na oprogramowanie kalibrujące producenta). Zastosowanie - amatorska fotografia (przygotowanie do druku - rzadko) i amatorskie wideo. Dla mnie konieczne jest, aby miał rozdzielczość 3840x2160 i powierzchnię 27". Oczywiście będę go kalibrował, ponoć po kalibracji całkiem dobrze oddaje kolory.

 

Czy macie jakieś typy w podobnym przedziale cenowym (rozszerzalnym do 6-7k w uzasadnionych przypadkach)?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ten model jest dobry dla fotografa, niekoniecznie dla osoby, która pracuje z grafiką wektorową/do druku. Jeśli pracujesz często z projektami do druku, to monitor w którym łatwo można zapisywać i przełączać profile kolorów jest bardzo przydatne (stąd właśnie dopiero w praktyce widziałaś, że coś jest za ciemne albo w innym odcieniu niż chciałaś). 

 

Całkiem fajną propozycją i alternatywą dla NEC-ów z przedziału 3k-4k (o ile oczekujemy monitora uniwersalnego a nie strikte pod fotografię) jest ASUS ProArt PA27AC. https://www.cyfrowe.pl/druk-montaz-edycja/monitor-asus-proart-pa27ac.html oraz https://graficzne.pl/p17276,benq-sw270c.html?ceneo

 

Asus ma świetny i przydatny bajer z narzuceniem siatki/proporcji danego dokumentu na monitorze co daje rzeczywisty obraz proporcji elementów. Ale to jest opcja, która mi przypadła do gustu i niekoniecznie każdemu musi. Poza tym w testach matryca wypadła nadwyraz dobrze, tak samo jak równomierność podświetlenia. Za to BenQ z wszystkich propozycji w tej cenie ma tyle przydatnych opcji, że konkurencja może się chować. Niestety zdarzają się tutaj przypadki, że z fabryki potrafią wyjść z jakąś wadą, więc jeśli kupujesz to z dotacji to rzeczywiście nie jest najlepsza opcja bo pewnie będzie problem ze zwrotem.

 

Temat mnie o tyle zainteresował, że sam się przymierzam do tego monitora (wersja CT z licencją na oprogramowanie kalibrujące producenta). Zastosowanie - amatorska fotografia (przygotowanie do druku - rzadko) i amatorskie wideo. Dla mnie konieczne jest, aby miał rozdzielczość 3840x2160 i powierzchnię 27". Oczywiście będę go kalibrował, ponoć po kalibracji całkiem dobrze oddaje kolory.

 

Czy macie jakieś typy w podobnym przedziale cenowym (rozszerzalnym do 6-7k w uzasadnionych przypadkach)?

 

Do fotografii ten monitor się sprawdzi. Choć osobiście z chęcia bym porónał tego NEC-a do np. tego Asusa Asus ProArt PA328Q https://www.cyfrowe.pl/druk-montaz-edycja/monitor-asus-proart-pa328q.html ale niestety nie mam takiej okazij. Są sklepy, które potrafią wysłać dwa lub kilka monitorów (niestety przy przedpłacie) zatrzymać je na kilka dni, porównać i odesłać te, które przegrały w bezpośrednim pojedynku. Generalnie, gdybym skupił się na fotografii, szedłbym w 4k i 32 cale, by mieć duży i dokładny podgląd.

 

Żeby nie było, bardzo lubię NEC-i i Eizo jeśli chodzi o monitory, to top klasa, po prostu nie zamykajcie się na inne opcje.

 

Co do kalibracji, nie opłaca się kupować kalibratora pod jedną kalibarcję, lepiej wypożyczyć bądź zamówić taką opcje w sklepie (o ile jest dostępna).

Edytowane przez KamellotK1
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dzięki za szybką odpowiedź. Też wolałbym 32", przymierzałem się do BenQ SW320, potem trochę poczytałem (nie tylko o nim, ogólnie o monitorach pod grafikę) i mi przeszło. Mam wątpliwości, jak sobie poradzi, zwłaszcza za jakiś czas (zasadniczo kupuję sprzęt tak, żeby przez te 5 lat pracował dobrze). I nie, żebym miał coś do BenQ, już drugi projektor od nich mam, ale projektory to co innego jak monitory pod grafikę. 

 

Ten NEC wydaje mi się optymalny do tego co chcę robić, raczej nie będzie problemów z niezawodnością, a te 27" jakoś przeboleję, ale tak to jest jak chce się mieć 4K, 32" i jednocześnie nie wydać 20 kawałków na Eizo. Jeszcze rzucę okiem na tego Asusa co zalinkowałeś.

 

Kalibrator już mam i w sumie dobrze co jakiś czas sprawdzić i ewentualnie poprawić kalibrację.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ten NEC Ci przypasuje, chociaż przy 32 calach poza tym Asusem trzeba się liczyć z kosztami już bliskimi 10k. Jak ktoś ma kalibrator to nawet i z g*wna można ulepić całkiem dobry obraz :) Widziałem sam na oczy, jak tanią neutralną matrycę IPS można pięknie skalibrować. Postawisz to obok monitora IPS 2x droższego skalibrowanego i nie widzisz różnicy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Te 32" na Asusie kuszą, ale jeśli 32" to nie wiem, czy nie lepiej ten BenQ co wspomniałem wcześniej (mimo ceny).

 

Jak ktoś ma kalibrator to nawet i z g*wna można ulepić całkiem dobry obraz :)

Wiem, jadę na starym Eizo Forisie, który z Eizo do grafiki to ma wspólne tylko logo, ale po kalibracji pracuje się całkiem przyzwoicie ;) . Niemniej przydałaby się większa rozdzielczość, większy obszar roboczy i w sumie lepsze kolory.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja bym jeszcze poczekał na nowe wypusty od EIZO, czyli EIZO CS2740, nowa matryca, większa rozdzielczość i cenowo będzie to cena ze średniej półki w okolicach 4500-5000 tysi :D Premiera już jutro, więc pewnie za kilka dni wyjdzie kilka testów i coś więcej będzie wiadomo.

 

Jeśli ktoś nie ma czasu na czekanie to moje propozycje na szybkiego:

1. NEC PA271Q

2. EIZO CS2730

3. Asus ProArt PA329Q

4. Asus ProArt PA279Q

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Mogę prosić o podsumowanie pokrótce na co w takim razie powinnam zwrócić uwagę przy wyborze monitora do grafiki, niekoniecznie ściśle pod fotografię? A co jest niepotrzebne/można sobie odpuścić?

 

To są tylko dobre zasady, którymi możesz się kierować:

1. Matryca. Wiadomo, wszystko co nie ma wspólnego z IPS-em idzie w odstawkę. Sprawdzasz deklarowane pokrycie przez producenta pokrycie gamutu sRGB oraz Adobe RGB. Po kalibracji te wyniki można tylko poprawić, więc jeśli masz monitor z pokryciem 99% sRGB i ~80% Adobe RGB to jest duża szansa, że wyciśniesz z niego więcej. Niemniej dobrze celować w matryce, które mają jak największe pokrycie gamutów.

2. Rozmiar dostosowywujesz pod swoją ergonomię. To bardzo ważny punkt. Jeśli siedzisz do 50cm od monitora nie bierz absolutnie nic większego niż 27 cali. Najoptymalniejsze do 50cm jest 24', do 70cm 27' a powyżej 32' i wyżej nie idziemy bo monitorów z dobrymi matrycami powyżej 32' nie uświadczysz.

3. Funkcja Pivot, abyś mogła obrócić sobie monitor do pracy z podłużnymi projektami (np. rollup)

 

Są jeszcze bardzo ważne pojęcia jak: 

  • średni błąd koloru dE bo to pokazuje, czy monitor przekłamuje kolory i tutaj zdziwko, bo na każdym z poziomu luminacji monitor będzie to bardziej przekłamywał lub to wyrównywał :) Generalnie im producent podaje mniejszą luminację i wskaźnik błędu koloru dE tym lepiej, bo im wyżej w luminacji tym te wyniki się zazwyczaj poprawiają (oczywiście też nie zawsze). Tu również kalibracja może poprawić wyniki, choć nie zawsze ... Dużo serwisów pomija przy jakich luminacjach testuje te wyniki co jest absolutnym błędem. Generalnie jak przy luminacji 100 cd/m2 przekłamania kolorów przekraczają dE=2 to źle. Przy mniejszych luminacjach te przekłamiania tylko się pogłębiają. Pamiętajmy tylko, że takie 200cd/m2 to już duża jasność.
  • wspominiane pokrycie palety czyli gamut, sprawdzasz sRGB i Adobe RGB - im wyżej tym lepiej. Kalibracja może tylko pomóc.
  • jednorodność luminacji w strefach, czyli środek i boki. Im bardziej jednorodna luminacja tym tylko lepiej, bo i kolory utrzymują swoje nasycenie i barwę i kontrast jest zachowany odpowiednio. Jeśli monitor przy luminacji na poziomie 200cd/m2 potrafi mieć rozbieżność powyżej 10% to nie ma co się nim interesować. 4-8% to nie tragedia. Wiadomo, im mniejsze odchyły tym lepiej. Tutaj kalibracja nic nie wskóra :) Przy 100cd/m2 nie powinno to przekraczać 4%.

 

I niestety tyle, musisz sprawdzić testy monitorów, których poszukujesz, bo producenci nie podadzą Ci przed kalibracją i po kalibracji (bo kalibracje każdy powinien wykonać pod siebie) tych wyników. Każdy egzemplarz może się różnić od siebie. Kupując coś z Nec'a, Eizo czy Asusa serii Pro będziesz zadowolona po kalibracji w praktycznie każdym przypadku o ile sam monitor nie będzie miał jakiegoś defektu. Operujesz już o dodatkowe funkcje, które Tobie podpasują lub rozmiarem, rozdzielczością.

 

To tak jak z wyborem programu graficznego, skąd mam wiedzieć co Ci ostatecznie podpasuje? Mogę Ci to tylko zaproponować. To Ty jakie profesjonalistka wybierz to co najlepiej Ci leży. Mi leżą dwa monitory 27' QHD, a kolega z pracy niewyobraża sobie powrotu poniżej 32' i poniżej 4k, chociaż wykonujemy tę samą pracę :)

 

Temat jest szeroki i głęboki jak rzeka. Ja od forów z malkomentami grafikami/fotografami/wideoedytorami się odciąłem, bo oni poza strefę NECa i Eizo nie wychodzą. Niektórzy to nawet na NECa patrzą jak na cygana z ambicjami kapitalisty. To trochę jak z fanatykami Apple'a, mogę im podać tysiąc argumentów a oni zawsze znajdą coś czym "mnie zatkają". Bo oczywiście nie zatyka, tylko odechciewa mi się bezsensownych dyskusji. Nie mniej nie ujmuje NECowi, Eizo i Appleowi tego, co wniosły i wnoszą dalej. Choć w przypadku Apple'a to akurat już tylko "wsnosił".

 

Uwierz mi, nawet najlepszą matrycę można spartolić, jak producent zrobi kijowe podświetlenie, albo elektronika monitora będzie kuleć. A tego Ci producent nie poda w specyfikacji więc po prostu nie mam jak Ci określić, która dokładnie matryca i podświetlenie jest NAJ. 

 

Te monitory, które kolega @Tomashec polecił są jak najbardziej ok :) Chociaż te Asusy już ciężko idzie dostać a szkoda, bo są zaje**ście wycenione!

Edytowane przez KamellotK1
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Asus ProArt PA329Q dostępny od ręki w EuroRtvAgd => https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/asus-pb329q.bhtml

Opcja w ratach 0%, odroczone do marca, także całkiem spoko :)

 

NEC PA271Q  też w miarę dostępny => https://www.euro.com.pl/monitory-led-i-lcd/nec-monitor-nec-27-pa271q-w-led-ips-czarny.bhtml?gclid=EAIaIQobChMIq5rwp5iH5gIVVImyCh2jNAb3EAYYBCABEgK8A_D_BwE&gclsrc=aw.ds

 

Z Eizo CS2730 oraz Asusem ProArt279Q, faktycznie może być ciężko...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...