Skocz do zawartości

SSD M.2 do i5 2500k i P8Z77 V lx


Recommended Posts

Witam

Ostatnio mój PC zaczyna coraz bardziej zamulać, użycie dysku nadzwyczaj duże, podejrzewam coś z systemem, dlatego chce postawić system od nowa, ale skoro i tak chce nowy system, a platformę myślę zmienić za jakoś półtora roku, to pomyślałem że już zakupie dysk SSD i postawie na nim system.

Dawno nie śledziłem nowinek i jak to wygląda od strony technicznej, ale poczytałem trochę i chciałbym wybrać dysk SSD ze złączem M.2.

Chciałem wybrać taki dysk ze względy właśnie na przyszłą zmianę i nie chciałbym kupić dysku na Sata żeby potem znów dokupić dysk na M.2.

Doczytałem że żeby moja płyta wspierała SSD na NVMe, muszę zmodyfikować BIOS.

Ale mam dodatkowe pytania, jako że nie używałem nigdy kart rozszerzeń (oprócz kart graficznych rzecz jasna), a wiem że żeby przy obecnym sprzęcie podłączyć kartę z M.2 muszę mieć adapter PCie.

Tylko w który slot podłączyć ten adapter? LEoverview.jpg

W czarne złącze PCIe (tak jakbym drugą kartę graficzną podpinał? Wiem że będzie działało wolniej), czy w jedno z tych krótkich złączy PCIe np nad kartą (żeby się zmieściło).

Druga rzecz, po modyfikacji Biosu jakby jednak nie zadziałał mi taki zestaw, to czy mogę używać z powrotem bez problemu dysku HDD czy znów muszę downgrade Biosu zrobić?

Trzecia rzecz, Dysk będzie raczej systemowy, ewentualnie jakaś jedna/dwie gry (chociaż od paru lat gram sporadycznie i to nie w wymagające tytuły (maks u mnie GTA V było), czasem coś pogrzebie przy montażu wideo, większość czasu mimo wszystko to Internet.

No i czwarta sprawa jaki dysk wybrać? Powiedzmy że mam około 300zł, chociaż jak będzie coś super to powiedzmy maks 500zł, ale nie chętnie raczej bym przekraczał ten niższy budżet.

Chyba że do 300 nie kupię sensownej M.2 to czy jest sens się pchać w to M.2 czy Sata też jednak da radę (ale tak jak mówiłem, pewnie za ponad rok zmienię platformę i nie chciałbym znów dysku kupować).

 

Trochę się rozpisałem, ale mam nadzieje że podałem wszystko co potrzeba.

Link to post
Share on other sites

OK, zakładam, że masz kartę graficzną nie większą niż 3 sloty i że PCI-e x1 (te krótkie) są wolne... Oraz że system to Windows 10, co ma natywne wsparcie NVMe. 

 

 

 

W czarne złącze PCIe (tak jakbym drugą kartę graficzną podpinał? Wiem że będzie działało wolniej), czy w jedno z tych krótkich złączy PCIe np nad kartą (żeby się zmieściło).

W to czarne i będzie praktycznie identycznie szybko jak w tym złączu co masz grafikę, bo masz intela SB, czyli PCI-e 2.0. Więc i tak max to około 1450MB/s 

 

Do tego strasznie trudno podłączyć SSD pod te krótkie PCI-e x1, musisz odpowiednie przedłużki używać + adaptery, a prędkość będzie około 380MB/s max

 

 

Druga rzecz, po modyfikacji Biosu jakby jednak nie zadziałał mi taki zestaw, to czy mogę używać z powrotem bez problemu dysku HDD czy znów muszę downgrade Biosu zrobić?

Najpierw modyfikujesz BIOS/UEFI, później kupujesz SSD. 

Jeśli wszystko pójdzie OK, to nic nie będziesz musiał robić. Jeśli coś pójdzie nie tak, to wszystko zależy czy będzie działać, czy nie. 

Kopia bios-u/uefi to podstawa 

 

 

 

Trzecia rzecz, Dysk będzie raczej systemowy, ewentualnie jakaś jedna/dwie gry (chociaż od paru lat gram sporadycznie i to nie w wymagające tytuły (maks u mnie GTA V było), czasem coś pogrzebie przy montażu wideo, większość czasu mimo wszystko to Internet.

gdzie pytanie? 

 

 

 

No i czwarta sprawa jaki dysk wybrać? Powiedzmy że mam około 300zł, chociaż jak będzie coś super to powiedzmy maks 500zł, ale nie chętnie raczej bym przekraczał ten niższy budżet.

 

Coś na E12 480-512GB zmieścisz się poniżej 300zł na promocjach, obecnie SP P34A80 512GB za 299zł jest, wczoraj był po 279zł. 

za trochę ponad 500zł to 1TB wersje czegoś na E12 już kupisz. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

gdzie pytanie?

 

Za szybko chciałem napisać :P

Właśnie chodziło mi o to czy żywotność przy takim używaniu nie będzie dla mnie jakimś kłopotem, podejrzewam że nie, ale natknąłem się na jakieś informacje przeciw tym kościom TLC.

 

 

 

OK, zakładam, że masz kartę graficzną nie większą niż 3 sloty i że PCI-e x1 (te krótkie) są wolne... Oraz że system to Windows 10, co ma natywne wsparcie NVMe.

 

To co wypisałeś się zgadza.

500GB mi w zupełności wystarcza, tak jak pisałem, mam dysk HDD 1TB (i jakieś starsze 250GB) i jego będę używał jako magazyn

Link to post
Share on other sites

 

 

Właśnie chodziło mi o to czy żywotność przy takim używaniu nie będzie dla mnie jakimś kłopotem, podejrzewam że nie, ale natknąłem się na jakieś informacje przeciw tym kościom TLC.
nie będzie, jeśli normalnie używasz PC. 

 

No to zabieraj się do modyfikacji UEFI, jak ci się uda i PC będzie się po modyfikacji odpalać, to możesz szukać SSD i adaptera PCI-e x4 -> M.2 klucz M, 32Gb/s 2280 (zwykły za 16zł z allegro starczy). 

 

Pamiętaj że modyfikacje uefi robisz na własną odpowiedzialności. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Chyba się udało.

Po 2 godzinach prób wreszcie udało mi się wgrać zmodowany bios. Tyle że jedyny sposób żeby to sprawdzić, to podłączyć dysk pod PCIe.

Ale najważniejsze że system wstał, podkreciłem procesor spowrotem do 4,5GHz i wydaje się być stabilny.

Zamawiam SSD.

Dziękuję bardzo za pomoc, dam znać czy udało mi się postawić system.

Link to post
Share on other sites

ssdm2p8z77i52500kycj5i.jpg

 

 

No i pięknie wszystko poszło, system ruszył bez problemu, w Uefi też nie musiałem specjalnie kombinować (tylko to co poradnik mówił).

Tylko z wgraniem zmodyfikowanego uefi był delikatny kłopot, ze względu na to że moja płyta ma bios w postaci .cap.

Ani przez skompresowanie go z powrotem do cap i próbę wgrania tradycyjnie, ani przez program AFU nie chciało iść.

Poszło chyba najbardziej banalnym sposobem przez AI Suite od Asusa i podmianę pliku biosu w ostatniej chwili przed aktualizacją go z poziomu systemu.

Prędkości może nie są jakieś szatańskie, ale system wstał nieporównywalnie szybciej niż na HDD (mówię w obu przypadkach o świeżym systemie), więc dla mnie jest progres.

Dziękuje bardzo Kokosnh za pomoc.

Edytowane przez nikko
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...