Skocz do zawartości

Wymiena fanów stock NZXT na lepsze (GPU 80st++)


Recommended Posts

Witam
Posiadam obudowę NZXT h700i ze stockowymi wentami jak i chłodzenie Krakena X62, z chłodnica na froncie (też stocki).
Procesor i7 9700K siedzi bardzo nisko na temp (max 65st, wykręcony na 5.1ghz), natomiast ostatnio grafika wyskoczyła z 72-75st (od nowości działała tak 8 miesięcy) na 80st plus od kilku dni. Nie byłoby w tym nic złego gdyby nie fakt, że przez to zaczyna być ona mocno słyszalna i wyje jak kojot. Najgorsze są loopy up and down co 5sekund jak waha się między 80 a 81st. Karta po najnowszym BIOSIE (od kilku miesięcy). Mowa o MSI RTX 2080 Gaming Trio.

 

Do czego zmierzam? Pomyślałem o wymianie wszystkich wentylatorów, na najlepsze jakie istnieją na rzecz stałej regulacji powietrza w obudowie. I tutaj pytanie do Was. Jakie wentylatory (na front, top i wysys) polecacie? Budżet nie gra roli. Liczy się skuteczność - stale obniżenie temperatury wewnątrz.

 

Aktualnie na froncie mam krakena od procka (2x went, trzy się nie zmieszczą, stockowo były tam 3x NZXT z obudowy założone)). Góra wyrzuca 3x 120 (te przerzucone z frontu), tył 1x 140.
Wygląda to tak: https://zapodaj.net/e7164483544ef.jpg.html
Czy nie lepiej wtedy wrzucić Krakena (2x 120) na topa by wyrzucał powietrze na zasadzie (od środka licząc: wenty wyrzucające, chłodnica, obudowa), a na front dać wtedy 3x wtłaczające?

 

Cena nie gra roli, muszą być wydajne i ciche. Najlepiej białe lub czarne pasujące do setupu.

Rozważałem:

Noctua NF-F12 PWM, ale ten kolor mnie po prostu zniechęcił...

Bardzo poważnie myślę nad zakupem 5x http://angela.pl/p13691,noiseblocker-120mm-nb-eloop-black-edition-pwm-b12-ps-bl.html
oraz 1x na tył: http://angela.pl/p13692,noiseblocker-140mm-nb-eloop-black-edition-pwm-b14-ps-bl.html

 

Liczę na waszą pomoc, te wszystkie grupki z FB wprowadzają mnie w totalne ogłupienie.

Edytowane przez K-Roll
Link to post
Share on other sites

Dużo na wpływ temperatury GPU ma tutaj szkło hartowane na boku. Sam po przejściu z pełnej obudowy (bez szkła na boku) z przewiewnym przodem uświadczyłem skoków temperatur. Rząd 10 stopni :) Taka charakterystyka tych obudów. 

 

Ja bym spróbował z Krakenem na górze i z wentylami na przodzie. Rozumiem, że wentylatory na chłodnice wypychają powietrze poza obudowę a nie do środka? A nie możesz tak umieścić wentylatorów, żeby wpychały powietrze do środka? Przynajmniej u siebie w h500i mam taką możliwość.

Link to post
Share on other sites

Dużo na wpływ temperatury GPU ma tutaj szkło hartowane na boku. Sam po przejściu z pełnej obudowy (bez szkła na boku) z przewiewnym przodem uświadczyłem skoków temperatur. Rząd 10 stopni :) Taka charakterystyka tych obudów. 

 

Ja bym spróbował z Krakenem na górze i z wentylami na przodzie. Rozumiem, że wentylatory na chłodnice wypychają powietrze poza obudowę a nie do środka? A nie możesz tak umieścić wentylatorów, żeby wpychały powietrze do środka? Przynajmniej u siebie w h500i mam taką możliwość.

 

Na froncie fan wsysa powietrze z zewnątrz w kolejności (od wewnątrz):

 

środek kompa <-- wiatrak (zasysający) <-- chłodnica od krakena (CPU) <-- obudowa <-- powietrze

 

ja natomiast myślę o tym aby wrzucić na front 3 zasysacze, a następnie na topa przenieść chłodnicę w kolejności (od wewnątrz):

 

środek kompa --> wiatrak (wydmuchujący) --> chłodnica od krakena (CPU) --> obudowa --> powietrze

 

Cel byłby taki, że front bez chłodnicy zasysał by zimniejsze powietrze (w końcu chłodnica musi się nagrzewać przez płyny od AiO), a top z chłodnicą wyrzucałby nie tylko to co daje środek, ale także to co grzeje chłodnica. Minus pewnie będzie taki, że CPU będzie cieplejsze, ale w zamian GPU będzie zimniejsze.

 

I tak większość czasu to GPU dostaje u mnie po dypsku, procesor rzadziej.

 

Mogę spróbować przerzucić te układy, ale gdyby to nie pomogło, co możesz polecić, czy mój wybór w postaci Noiseblockerów dałby wyraźny wynik?

Edytowane przez K-Roll
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...