Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

planuję zbudować sobie dwie macierze RAID0, składające się z pary dysków WD RE4 500GB każda i tu pojawia się potrzeba zakupu kontrolera

 

pierwsze pytanie dotyczy wbudowanego w mobo kontrolera, czy jest jak dźwiękowa integra, czyli robi swoje ale nie za dobrze i lepiej od razu rozglądać się za dwoma sprzętowymi, czy jednak daje radę i nie ma potrzeby wstawiania dwóch dodatkowych, wystarczy jeden?

 

drugie pytanie dotyczy samego kontrolera, jakie urządzenia, jakich firm polecacie?

 

EDIT:

 

przyjrzałem się dokładniej specyfikacji mobo i z tego co piszą to mam na niej dwa kontrolery:

 

Intel® P55 Express Chipset: 
Obsługa SATA RAID 0, RAID 1, RAID 5 i RAID 10
6 złącz SATA 3Gb/s (SATA2_0~SATA2_5), umożliwiających podłączenie do 6 urządzeń SATA 3Gb/s

GIGABYTE SATA2 chip: 
2 x SATA 3Gb/s connectors (GSATA2_0, GSATA2_1) supporting up to 2 SATA 3Gb/s devices
Support for SATA RAID 0, RAID 1 and JBOD
1 x IDE connector supporting ATA-133/100/66/33 and up to 2 IDE devices

czy to oznacza, że ogarną mi zamierzoną konfigurację?

Edytowane przez drachenfeles
Link to post
Share on other sites
Gość TheRedGuy

AvE.

 

FakeRAID VS SoftRAID walkuje juz od dluzszego czasu sam porownywalem i o dziwo minimalnie lepiej dziala softowy (u mnie byla roznica kilku mb/sek). Te kontrolerki dzialaja na zasadzie winmodemu. Jesli chcesz linuksa FakeRaid to niestety same problemy. Sterowniki obu systemow wydaja sie duzo lepiej dopracowane niz to co oferuje intel (moze sie to zaniedlugo zmieni). Co do kontrolerow na twojej plycie obawiam sie ze ten GIGABYTE to JMicron.. a o nim nigdy nic dobrego nie slyszalem. Sam mam 3 takie w mobo.. i niestety transfer ograniczony jest do okolo 150mb/s co przy RAID0 kompletnie mija sie z celem wiec radze sprawdzic jakie maksymalne transfery osiagniesz.

 

Co do Hardware vs Soft.. tu nie ma zadnych watpliwosci ze DROGIE kontrolery sa duzo lepsze. Pisze drogie bo dla przykladu ASUS Maximus III Formula posiada jeden sprzetowy.. i jest to JMicron JMB 322 - Sprzet tak budzetowy ze az strach.. 16kb pamieci podrecznej? tego pewien nie jestem ale jak wczesniej pisalem ograniczenie transferu do 140 - 150mb/s dyskfalifikuje go jako kontrolera do RAID0.. a ASUS pieknie nazywa to SPEEDING HDD... ehh.

 

Jak ma sie bezpieczenstwo danych na poszczegolnych RAID'ach nie powiem ci ale zle nie powinno byc. Unikalbym jednak rozwiazan od firm typu nieszczesnego JMicrona.

 

Najlepiej Jak dostaniesz dyski w lapki i sam porownasz sobie ktory jest dla ciebie lepsza opcja. Jesli zaden z nich opcja bedzie szukanie solidnego sprzetowego kontrolera.

Link to post
Share on other sites

Kontroler Gigabyte to albo jmicron albo silicon, wiec nie warto w to sie ladowac :)

 

Raid soft mozesz ominac, ze wzgledu na brak mozliwosci bootowania z takiego.

 

Jezeli nie zamierzasz tworzyc zaawansowanych macierzy typu RAID5/6/10/inne to FakeRaid obslugiwany przez mostek ICH10 intela spokojnie starczy :)

 

Jezeli juz chcesz sie uprzec na kontroler sprzetowy, to wybierz cos z oferty Adaptec lub LSI (wazne zeby byl to kontroler SAS, a nie SATA :))

Link to post
Share on other sites

trochę wczytałem się w temat i skończy się tylko na jednej macierzy RAID0 z dwóch dysków i nie będzie to macierz pod OS (tym zajmie się velociraptor), a skoro intel wystarczy to na razie sprzętowy kontroler sobie daruję, dzięki za odpowiedzi

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...