Skocz do zawartości

Recommended Posts

Aktualnie mam dysk SSD 120GB z systemem i 2 dyski HDD po 500GB z danymi na płycie MSI P67A-C45(B3). Tryb ustawiony na AHCI. Chcę utworzyć z dysków HDD macierz RAID 0. Wiem że na pewno dane z tych dysków przepadną ale mam kilka pytań na które nie znalazłem na szybko jednoznacznych odpowiedzi:

1. Czy lepiej zrobić to z poziomu BIOSa czy systemu (Windows 10 1809)? Czy ustawiając z poziomu systemu i tak muszę w BIOSie przestawić tryb na RAID?

2. Czy ten SSD z systemem po utworzeniu macierzy pozostanie bootowalny i czy nic nie stanie się z systemem ani z danymi na nim?

 

Generalnie chcę zostawić SSD bez zmian a dyski HDD wyczyścić i zrobić z nich macierz 1TB bez reinstalacji systemu. Czy jest to wykonalne? Na co ewentualnie zwracać uwagę żeby wszystko przebiegło bezproblemowo?

Link to post
Share on other sites

 

 

1. Czy lepiej zrobić to z poziomu BIOSa czy systemu (Windows 10 1809)? Czy ustawiając z poziomu systemu i tak muszę w BIOSie przestawić tryb na RAID?
Jeśli nie bootujesz na macierz, to obojętne. 

 

2. Czy ten SSD z systemem po utworzeniu macierzy pozostanie bootowalny i czy nic nie stanie się z systemem ani z danymi na nim?
 Jeśli nic nie zepsujesz, to tak. 
Jeśli będziesz to robić z poziomu win 10, to windows nie powinien ci pozwolić na zrobienie głupoty, jak konwersję dysku z systemem na dynamiczny. 

Oczywiście co byś nie robił, backup zawsze warto mieć 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

OK Czyli że załóżmy że zrobię tak:

1. Zmienię w BIOSie tryb pracy dysku na RAID

2. Przy bootowaniu wcisnę "ctrl+I", stwórz macierz i wybiorę te 2 dyski HDD

 

System po tym powinien wstać z SSD? Czy w windowsie coś trzeba wcześniej przestawiać, doinstalować sterowniki itp? Gdzieś widziałem że macierz stworzona z poziomu BIOSa działa nieco szybciej, dlatego tak wolałbym to zrobić.

Link to post
Share on other sites

jednakowoż  wiele płyt głównych umożliwia włączenie w BIOS'ie opcji RAID. Wydawać by się mogło, że jest to RAID sprzętowy. Niestety większość tego typu rozwiązań zintegrowanych z płytami głównymi wykorzystuje procesor do przetwarzania operacji dyskowych i sum kontrolnych. Często również bywają problemy ze znalezieniem odpowiednich sterowników, które obsłużyłyby tego typu macierz w używanym systemie operacyjnym, choć w windows jest to rzadkością

 

 

 

 

 

OK Czyli że załóżmy że zrobię tak: 1. Zmienię w BIOSie tryb pracy dysku na RAID 2. Przy bootowaniu wcisnę "ctrl+I", stwórz macierz i wybiorę te 2 dyski HDD   System po tym powinien wstać z SSD? Czy w windowsie coś trzeba wcześniej przestawiać, doinstalować sterowniki itp? Gdzieś widziałem że macierz stworzona z poziomu BIOSa działa nieco szybciej, dlatego tak wolałbym to zrobić.

 

 

 

 

tak, powinno działać bezproblemowo, tak, takie rzeczy ustawia się w BIOS'e nie w windows, tak, będzie działać szybciej ale miej tego świadomość, że macierz RAID 0 zwiększa o 100% szanse na utratę danych z macierzy ( awaria jednego z dysków, automatycznie tracisz dane z obu)

Edytowane przez Elomin
Link to post
Share on other sites

Ogólnie jeśli nie bootujesz na macierz, to bym wolał zrobić to w Windowsie, trochę odporniejsze, choć wiadomo że ważnych danych to nigdy lepiej na tym nie trzymać. 

Jak się chcesz bawić w bios-ie, to możesz nawet odpiąć SSD, to masz wtedy pewność, że nic ci nie zrobi. 
I tak, RAID z poziomu bios-u/uefi, to nadal programowy raid w windowsie (tak to nadal raid softwarowy w windowsie jest, jak odpalisz np ubuntu to nie będziesz mieć dostępu do danych )

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...