Skocz do zawartości

Noctua NH-D15 Montaż


Recommended Posts

Dzień dobry forumowicze.Mam pewien problem, gdyż po zmianie Chłodzenia CPU Intel i7 6700K z Grandisa 2 XE1236 na Noctua NH-D15 i pasty termo przewodzącej z Pactum PT-1 na Thermal Grizzly Kryonaut. Temperatury procesora pod obciążeniem są wyższe o kilka stopni i procesor przestał być stabilny po podkręceniu oraz nie działa mi żaden profil XMP pamięci Kingston HyperX Predator 3200MHz, ten sam problem jest na innych pamięciach RAM. Czy możliwe, że za słabo albo za mocno dokręciłem chłodzenie i nie dolega ono odpowiednio dobrze do procesora, albo wręcz przeciwnie dokręciłem zbyt mocno i doszło do jakiegoś uszkodzenia procesora lub płyty głównej. Dokręcałem do pierwszego oporu, czyli wydaje mi się że odpowiednio mocno,ale nie zbyt mocno. Zaszła też jeszcze jedna zmiana bo wcześniej miałem obudowę SilentiumPC Aquarius X90, a teraz wraz ze zmianą chłodzenia na procesor mam SilentiumPC Armis AR7X TG RGB z trzema dodatkowymi wentylatorami na górze.Z góry dziękuję za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Musi być coś źle założone.

 

Najpierw sprawdź czy chłodzenie nie opiera się o jakiś radiator płyty głównej albo o pamięci.

 

Sprawdź czy założyłeś prawidłowo zestaw montażowy 115x, czy nie pomieszałeś z częściami z am3+/am4, jakieś dystanse itp.

 

Sam jak mam wątpliwość czy nie za mocno dokręcam/wyginam płytę główną to wyjmuję całość z obudowy i zakładam chłodzenie na płycie leżącej na biurku. W twojej obudowie jest na tyle dużo miejsca nad płytą, że możesz ją montować z założonym chłodzeniem. 

 

Napisz jaki masz model płyty głównej.

Link to post
Share on other sites

Dzień dobry forumowicze.Mam pewien problem, gdyż po zmianie Chłodzenia CPU Intel i7 6700K z Grandisa 2 XE1236 na Noctua NH-D15 i pasty termo przewodzącej z Pactum PT-1 na Thermal Grizzly Kryonaut. Temperatury procesora pod obciążeniem są wyższe o kilka stopni i procesor przestał być stabilny po podkręceniu oraz nie działa mi żaden profil XMP pamięci Kingston HyperX Predator 3200MHz, ten sam problem jest na innych pamięciach RAM. Czy możliwe, że za słabo albo za mocno dokręciłem chłodzenie i nie dolega ono odpowiednio dobrze do procesora, albo wręcz przeciwnie dokręciłem zbyt mocno i doszło do jakiegoś uszkodzenia procesora lub płyty głównej. Dokręcałem do pierwszego oporu, czyli wydaje mi się że odpowiednio mocno,ale nie zbyt mocno. Zaszła też jeszcze jedna zmiana bo wcześniej miałem obudowę SilentiumPC Aquarius X90, a teraz wraz ze zmianą chłodzenia na procesor mam SilentiumPC Armis AR7X TG RGB z trzema dodatkowymi wentylatorami na górze.Z góry dziękuję za pomoc.

 

Montaż chłodzenia jest banalnie prosty :

 

 

-śruby chłodzenia wkręcaj o 0.5 - 1obrotu na przemian.

Docisk możesz sprawdzić kiwając delikatnie na boki chłodzeniem,jak nie ma luzu to nie musisz wkręcać do końca śrub.

-minimalny będzie który amortyzują sprężyny.

 

XMP - czasem płyty są kapryśne więc rób reset biosu albo wył. xmp i ponownie wł. aż zatrybi.

 

Zmiana obudowy to kwestia prawidłowo podłączenia przewodów :

 

https://youtu.be/JMGlyjmCGeM?t=141

Link to post
Share on other sites

Pasta musi się trochę wygrzać, trzeba jej dać nieco czasu. Możliwe, że za dużo jej nałożyłeś, po nałożeniu na procesor musi powstać taki cieniutki półprzeźroczysty "film" . Mam D15S z tą samą pastą. Poza tym sugeruj się tym co wcześniej koledzy napisali. Samo ustawienie prędkości wentylatorów w nowej obudowie również ma wpływ na temperatury. Możliwe jest, że będziesz musiał nieco zwiększyć ich prędkość. Twoja wcześniejsza obudowa miała nieco lepszy przepływ powietrza ;)

Link to post
Share on other sites

Pasta musi się trochę wygrzać, trzeba jej dać nieco czasu. Możliwe, że za dużo jej nałożyłeś, po nałożeniu na procesor musi powstać taki cieniutki półprzeźroczysty "film" . Mam D15S z tą samą pastą. Poza tym sugeruj się tym co wcześniej koledzy napisali. Samo ustawienie prędkości wentylatorów w nowej obudowie również ma wpływ na temperatury. Możliwe jest, że będziesz musiał nieco zwiększyć ich prędkość. Twoja wcześniejsza obudowa miała nieco lepszy przepływ powietrza ;)

Na razie wiem, że źle zamontowałem chłodzenie, ponieważ założyłem je jeszcze raz. Tym razem dałem troszkę więcej pasty termo przewodzącej. Starałem się jeszcze bardziej równomiernie rozkładać nacisk przy dokręcaniu śrub. Oraz zainstalowałem ten dodatkowy wentylator zamiast przed pierwszą wieżą, to za drugą. I są pierwsze efekty: Teraz przy z powrotem podkręconym CPU, przy znacznie większej temperaturze na zewnątrz obudowy, temperatury CPU są i tak niższe o około 5 stopni niż poprzednio, a temperatura sekcji zasilania jest niższa o około 10 stopni. Teraz leci test stabilności OCCT Linpack z AVX na 6 godzin. Jak pomyślnie go przejdzie, to w następnym kroku spróbuje ustabilizować Pamięć RAM. I znowu 6 godzin OCCT Linpack z AVX.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...