Skocz do zawartości

Monitor do 3k zł - WQHD, 144hz, 27-32, gry oraz lightroom.


Recommended Posts

Cześć, poszukuję monitora do max 3000 zł, który nada się zarówno jak i do gier jak i do amatorskiej obróbki fotek w lightroomie. Monitor musi mieć 144hz oraz możliwość zamontowania monitora na ramieniu po przez VESA. Pod monitor będę podpinał również PS4. Co sądzicie o Samsungu CHG70 w wersji 27 lub 32 cale?


Czyli mam rozumieć, że nic godnego polecenia nie ma? :C

Edytowane przez ShadowN1
Link to post
Share on other sites

Na chwilę obecną trochę trudno coś polecić konkretnego. Jeśli do obróbki zdjęć, to wydaje się, że jedynym słusznym wyborem powinna być matryca IPS, z kolei jeśli ma posiadać odświeżanie 144Hz, to już są monitory gameingowe, które cierpią na różne przypadłości, główną jest efekt blacklight bleeding. Na chwilę obecna chyba nie ma monitora o podanych przez Ciebie parametrach, który ktoś mógłby z czystym sumieniem polecić gwarantując dobra jakość sprzętu, i uprzedzając pytanie, tak nawet w monitorach za 3k zł. :(

 

Wyznacznik odświeżania na poziomie 144Hz dość znacznie zawężą grupę dostępnego sprzętu i wybór największy jest spośród 27", proponuję poszukać po sklepach co się podoba i spełnia inne wymagania, a potem tutaj poszukać w tematach opinii o danym modelu, myślę, że większość tych popularnych została tutaj lub na innych forach dogłębnie opisana. :) Wyszukiwarki sklepowe oferują szukanie po określonych parametrach, zawężenie do konkretnej ilości " i odświeżania mocno ogranicza wybór.

 

Pytanie na czym bardziej Ci zależy, na obróbce zdjęć, czy na graniu. Jeśli na zdjęciach, to osobiści szukałbym czegoś w monitorach firm takich jak NEC czy Eizo, na pewno będą to porządne konstrukcje, ale raczej ciężko będzie znaleźć wśród nich monitor z odświeżaniem powyżej 60-85Hz, a przynajmniej w podanej kwocie.

 

Jeśli do grania, to wyborów jest w zasadzie kilka, większość dość dobrze zastała tutaj na forum w poszczególnych działach opisana, wystarczy przeszukać forum po nazwie, w ogóle podobnych tematów jest tutaj sporo, wystarczy poszukać.

Link to post
Share on other sites

Obrabianie zdjęć to jest jednak kropla w morzu u mnie i częściej jednak sobie gram czy też przeglądam neta. 144hz jest koniecznością bo nie wyobrażam sobie cofnięcia się na 60hz. Z 27 cali co mógłbyś polecić? Dodam, że IPSy średnio mi pasują ze względu na ips glow i w nocy bez lampki średnio się grało na Eizo FS2333, którego kiedyś posiadałem.

Edytowane przez ShadowN1
Link to post
Share on other sites

Ja posiadam MSI Optix MAG271cqr i mogę polecić jako jeden z lepszych wyborów do 2K. 144Hz i chyba niezły czas reakcji powinny usatysfakcjonować gracza. Rozdzielczość WQHD, przestrzeń barw sRGB 115% i regulacja wysokości jest nieoceniona przy tworzeniu stron internetowych i korzystaniu z kursów. Największą różnicę robi właśnie rozdzielczość.

Do amatorskiej obróbki zdjęć powinien się nadać. Jeśli potrafisz uzasadnić różnicę w cenie to też możesz wziąć pod uwagę Gigabyte  Aorus SD27QD, albo właśnie CHG70.

 

Jeśli rozważasz CHG70 to zapoznaj się z jego specyficznym układem subpikseli przez który niektórzy narzekają na nieostre czcionki.Ponadto podobno PWM zastosowany w wersji 32 calowej powoduje migotanie. Oba wymagają głębokiego biurka, chyba, że lubisz mieć ekran przy samym nosie.

 

Przy wyborze monitora wahałem się pomiędzy moim Optixem i AOC AG322QC4, który wydawał mi się równie ciekawą propozycją. Wziąłem tego MSI, bo trafił się taniej.

 

W nocy polecam włączyć lampkę, bo w zupełnej ciemności każdy monitor świeci w oczy.

Link to post
Share on other sites

Monitor i tak będzie na ramieniu montowanym do biurka bo mam półkę nad monitorem i na zwykłej podstawce monitor mi nie wejdzie. Ten AOC wydaje się bardzo fajny, ale bardziej chyba zacznę brać pod uwagę 27 calowe monitory, bo ponoć robią większe wrażenie ze względu na większe PPI. Od monitora siedzę około 70 cm, może 80 jak zamontuje monitor na ramieniu. Co myślicie jeszcze o AOCu AG273QCX i LG 32GK850F?

Edytowane przez ShadowN1
Link to post
Share on other sites

Większy monitor robi większe wrażenie przeważnie.

 

32 cale WQHD ma takie samo PPI jak 24 FHD, a przy tej odległości na pewno nie będzie pikselozy.

 

Pixelozy nie będzie widać na pewno, natomiast utrata jakości obrazu jest imo dość znaczna. Sam szukałem niedawno monitora i przeryłem chyba pół internetu, w tym masę filmików na yt. Tutaj widać dość ciekawy test LG w porównaniu do 27":

Moim zdaniem utrata jakości obrazu, tj. ostrości/wyrazistości jest dość znaczna. Spój na efekt stłuczonej szyby, bo mi on najbardziej wpadł w oko. Kiedy się przyjrzeć innym scenom to wyraźnie widać utratę szczegółowości. Osobiście nie wziąłbym monitora większego niż 27" w rozdzielczości 2k jedynie. Wyjątkiem są jedynie ultra wide, którego sam w końcu kupiłem nie mogąc się zdecydować na żaden z 27".

Poczytaj sobie te tematy, które na pwno przybliżą Ci problematykę zakupu monitora gameingowego:

http://forum.benchmark.pl/topic/277500-backlight-bleeding-czy-to-za-du%C5%BCo/

http://forum.benchmark.pl/topic/281476-acer-predator-xb271hubmiprz-blb/

http://forum.benchmark.pl/topic/282384-acer-nitro-vg270ubmiipx-porada/

http://forum.benchmark.pl/topic/281455-monitor-27-1440p/

Link to post
Share on other sites

 

 

Moim zdaniem utrata jakości obrazu, tj. ostrości/wyrazistości jest dość znaczna. Spój na efekt stłuczonej szyby

 

Popraw mnie jeśli coś pokręciłem.

Porównujesz 2 różne monitory na podstawie filmiku z YT, na którym one wyświetlają film z You tuba. Każdy z ich ekranów zajmuje pewnie niecały 1Mpx.

 

W takim ciemnym pokoju jeszcze kamera prześwietla i nie doświetla różne miejsca. Porównaj sobie szczegółowość w ciemnych miejscach na tych monitorach. LG może mieć niższy poziom czerni ustawiony. Zresztą jak na czymś się opierać to na testach.

 

Ilość detali nie zależy od wielkości ekranu.

Ostrość i wyrazistość zależą od wielkości, ale też odległości od ekranu. 75 centymetrów to ja bym wziął 32". Np. AOC AGON AG322QC4.

 

Autor niech poczyta testy monitorów, a nie problemy ludzi z backlight bleeding i jakieś amatorskie filmiki na YT.

Link to post
Share on other sites

 

Porównujesz 2 różne monitory na podstawie filmiku z YT, na którym one wyświetlają film z You tuba. Każdy z ich ekranów zajmuje pewnie niecały 1Mpx.

 

A w czym tutaj problem?

 

To są 2 różne monitory, jeden ma 27" a drugi 32" przy czym mają taką samą rozdzielczość. To chyba oczywiste, że im większa przekątna ekranu, a rozdzielczość mniejsza, trym ppi jest mniejsze, a to jednak rzutuje na jakość obrazu i doskonale to na tym filmiku widać, nie wiem co ma tutaj do rzeczy filmik z yt czy parametry kamery skoro nagrywa ona w tym samym momencie oba monitory. Nie mówiłem o ilości detali, tylko ich jakości, jeśli jest mniejsze ppi to możesz małych elementów nawet nie dostrzec. Szczegółowość i jakość obrazu, a ppi są ze sobą związane i to chyba oczywista oczywistość...?

 

Zresztą nie problem chyba przejść się do sklepu nawet i sobie to zaobserwować, w sklepie zawsze puszczają to samo demko na wszystkie monitory i można zaobserwować bez problemu różnice na żywo.

 

Testy niestety najczęściej są sponsorowane i też bardzo trudno znaleźć obiektywne, sam test niewiele powie o użytkowaniu monitora na co dzień. Z yt/opinii sklepowych/for itp. dowiedziałem się od tych amatorów o wielu problemach poszczególnych modeli, o których w testach próżno szukać informacji.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...