Skocz do zawartości

Monitor 27", 1440p.


Recommended Posts

Witam

Poszukuje usilnie złotego środka na zakup monitora.

 

Wielkość: 27"

Rozdzielczość: 1440p

Matryca: VA, IPS (TN całkowicie odpada)

Hz: preferowane 144+

Przeznaczenie: 80% gry, internet, jednak niekoniecznie fast fps jak cs, raczej RPG, dużo MMORPG, fps single player, czasem jakiś battle royale pokroju PUB/Apex.

Koszt: okolice 2tys.

 

Kwestia monitorów gameingowych opartych na matrycach IPS jak widzę w opiniach na różnych stronach jest mocno kontrowersyjna, nie na moje nerwy wielokrotne zwracanie monitora aż się trafi na w miarę rozsądną wersję pod kątem blb, podświetlenia itd. Może więc VA?

 

Na chwile obecną mam 2 typy:

 

MSI Optix MAG27CQ
ASUS MG279Q

 

MSI widziałem "na żywo" w sklepie i prezentował się naprawdę fajnie. Wcześniej wydawało mi się, że zakrzywiony ekran w takim niedużym monitorze to zbędna fanaberia, ale po dłuższej chwili efekt jest fajny i widziałbym to na stałe na biurku. W recenzjach na yt w grach wypada całkiem nieźle, a kolorystycznie matryca o wiele lepsza niż tn. Matrycy IPS mocno się obawiam... Jakieś inne typy...?

A może ktoś ma tego MSI i może się podzielić wrażeniami z codziennego użytkowania?

Link to post
Share on other sites

Ten monitor MSI ma nie zawsze przychylne opinie.

A ASUS wręcz słynie z niesprawdzania jakości pakowanych produktów ( chyba że ten jest za 11 000zł).

Przydało by się coś napisać o sprzęcie, a przede wszystkim jaka karta graficzna jest zamontowana w twoim komputerze, ( możliwość uruchomienia Adaptive Sync na kartach GTX 1XXX/RTX 2XXX po Display Port/ nowszych AMD z obsługą FreeSync).

Link to post
Share on other sites

Ten monitor MSI ma nie zawsze przychylne opinie.

A ASUS wręcz słynie z niesprawdzania jakości pakowanych produktów ( chyba że ten jest za 11 000zł).

Przydało by się coś napisać o sprzęcie, a przede wszystkim jaka karta graficzna jest zamontowana w twoim komputerze, ( możliwość uruchomienia Adaptive Sync na kartach GTX 1XXX/RTX 2XXX po Display Port/ nowszych AMD z obsługą FreeSync).

 

A ten temat to kolejny problem, właśnie planuję wymianę całego komputera wraz z monitorem, niestety żeby komfortowo pograć w 1440p i mieć sprzęt na przyszłość w grę obecnie wchodzi jedynie nvidia i wybrałem rtx 2070. Myślałem, że wybór monitora będzie najprostszym i zostawiłem go na koniec, tymczasem okazuje się, ze to o niebo gorsze niż wybór platformy PC. Monitorów z gsync jak na lekarstwo...

 

W monitorach tn niezwykle drażni mnie częsty efekt "prześwietlenia", są dla mnie zbyt jasne/jaskrawe o kolorach już nawet nie wspominając.  Nawet telewizor pod oglądanie filmów, tv i granie na ps4 wybrałem plazmę "panasa" z której jestem mega zadowolony, a nie mogłem w sklepach patrzeć na klasyczne lcd. Zwłaszcza, iż przy kompie siedzę w 80% głównie późnym wieczorem/ w nocy, więc matryca nie może męczyć zbytnio oczu, IPS wydawałby się wręcz oczywistym wyborem.

 

Mój obecny monitor to jeszcze po przesiadce z crt dell 2209wa, matryca sIPS, 16:10 przy 1680 x 1050, przetrwał 10 lat i nie mam mu specjalnie nic do zarzucenia. Ten monitor ma 6ms (realne zmierzone zdaje się około 8ms) i 60Hz, skoro tyle lat dałem radę z nim i mi to specjalnie nie przeszkadzało nawet w graniu, to może nie potrzebuję tych 144Hz i lepiej szukać wśród porządnych ips 60-85 Hz? Wybór zdecydowanie większy w takich parametrach... Obawiam się jednak, że w grach przy dużo większej matrycy i rozdzielczości mankamenty słabych parametrów ips dadzą o sobie mocno znać.

 

Mam pozytywne już doświadczenie z Dellm, może warto więc poszukać wśród monitorów tej firmy... I może nie bać się tak bardzo matryc tn...? Wpadł mi w oko np. Dell S2716DG, ale jakoś mało opinii o nim jest, ma wszystko czego mi potrzeba, poza matryca isp... Z kolei taki np Dell U2719D ma matrycę ips, no ale to już nie jest montor do gier, 8ms, 60Hz... Nie mogę znaleźć nic pośrodku spełniającego wszystkie wymogi, nawet gdybym miał dopłacić w okolice 3tys. Tutaj wchodzi jedynie ASUS ROG Swift PG279Q, ale wiele o nim negatywnych opinii w necie i czytałem o wielu zwrotach tego modelu i narzekań zawiedzionych ludzi, że za takie pieniądze taka jakość to porażka, w trafienie matrycy z dobrymi parametrami to jak wygranie w totka.... Jeszcze Acer Predator XB271HUbmiprz ma wszystko czego mi trzeba, ale również opinie skrajne....

Edytowane przez dimmiu
Link to post
Share on other sites

Sam miałem przez niemal 10 lat monitor 19" 1280x1024 z matrycą MVA  8 ms szary do szarego ( to był Eizo, a im co trzeba przyznać co na papierze w specyfikacji to i w rzeczywistości).

Wymieniłem na 27" AH IPS 2560x1440 144 Hz Adaptive Sync ( karta Vega), mam go od 1,5 roku nigdy się nie przeniosę na standardowe 60 Hz IPS czy VA, nawet sama płynność myszy na pulpicie jest jak dla mnie na duży plus, nie wspominając o płynności w grach akcji.

Ale nie każdy potrafi zauważyć korzyści z wyższego odświeżania matrycy ( są tacy którym wystarczą "kinowe doznania " generowane  w niektórych tytułach na konsolach do gier), więc tu najlepiej było się samemu przekonać, żeby nie było że jestem przekupiony przez "gamingowego producenta" i zachwalam sobie i mam polecać każdemu "frajerowi".

Sam jestem dość wybredny co do obrazu, może jak bym te 12 lat temu kupił monitor z zwykłą TN nie wybrzydzał tak ( wg przysłowia "czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal").

Sam przed zakupem sporo się naczytałem po forach o "jakości" "gamingowych" monitorów, w końcu kupiłem FS 2735 był trzy razy więcej wart od mojego zestawu, ale nie żałuję wydanej kasy, bo jednak monitor kupuje się na lata, mój przed ostatni monitor przez prawie 10 lat obsłużył 7 różnych modeli kart, ten obecny powinien wystarczyć do momentu gdy pojawią się monitory OLED z wysokim odświerzaniem w znośnych cenach, albo LCD z ulepszonym IPS z pełnosprawnym HDR.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...