Skocz do zawartości

Sprzedaż PC i przesiadka na laptopa - ma sens?


Recommended Posts

Dzień dobry, na początku może przedstawię swoją sytuację. W przypadku zdania matur zostanę studentem od października, dodatkowo pracuję jako programista PHP (dotychczas na prywatnym laptopie, jednak liczę na przesiadkę na firmową jednostkę). Jakieś 3 lata temu skompletowałem taki zestaw:


- i5 6600k


- ASRock Z170 Gaming K4


- Thermalright Macho Rev. B


- Cooler Master V550S


- SSD Iridium Pro 240GB


- Patriot Viper Elite 8GB


- SilentiumPC PAX M70


Dodatkowo laptop, którego posiadam to: DELL Latitude E7240 (i7 4600U, 8GB RAM, 128GB SSD)


Zastanawiam się nad sprzedażą tego zestawu oraz laptopa i kupienie w ich miejsce mocnego laptopa 13-14". W domu laptopa podłączałbym do stacji dokującej / monitora + klawiatury + myszki. Zaletą takiego rozwiązania byłaby oczywiście większa mobilność. Wszystkie dane miałbym w jednym miejscu i nie byłoby potrzeby ciągłego korzystania z chmury (jedynie do robienia back-upów). Co do systemu operacyjnego, to będzie nim oczywiście Linux (Arch konkretnie), chyba że uda się znaleźć fajnego Mac'a w tej cenie, to jestem gotowy rozważyć. Od Windows'a zamierzam uciec.


Czy taki pomysł ma sens? Ile mógłbym dostać za PC, a ile za obecnego laptopa (w jakimś skupie lub sprzedając prywatnie)? Czy znajdę coś ciekawego za cenę PC i laptopa, ewentualnie doliczając niewielką dopłatę z mojej strony?


Link to post
Share on other sites

Zależy, czy na tym laptopie będziesz tylko pracować, uczyć się, czy zamierzasz też grać? Patrząc, że uciekasz od Windowsa, tak  chyba będzie? 

 

Przy Windowsie mogę też podpowiedzieć - zobacz, czy uczelnia na której będziesz bierze udział w programie Windows Imagine, wtedy za studiowanie przysługuje Tobie m.in. bezpłatny Windows 10 Education (komputer i laptop sprzedajesz ze starą licencją i podnosisz tym wartość sprzętu + oszczędzasz na kupowaniu nowej licencji). 

 

1. 13-14" - tutaj nie pograsz na żadnym laptopie ze względu na kulturę pracy 

 

2. Mac na uczelni technicznej w Polsce ma sens. Więcej pracy jest niestety na Linuxie lub Windowsie. Wiele osób u mnie na roku z tego powodu cierpiało. Chyba, że nie idziesz na Informatykę, więc luz. 

 

3. 15" - są na rynku fajne laptopy 15.6", które mają wąskie ramki i dzięki temu są atrakcyjne pod względem gabarytów i będąc na Twoim miejscu rzuciłbym okien np. na te rozwiązania: Asus TUF

 

Powiedz, co sądzisz w tym temacie. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Chłopak pracuje na porządnym sprzęcie a ty mu polecasz tego Asusa? To tak jakby zamiast seksu z panną proponować masturbację i mówić że jest to samo.

 

@barothree: jak masz teraz e7240, to wiesz, że ten sprzęt wymiata. Ja bym szukał coś w stylu E5580. Miałem przez chwilę w rękach E7480 i był niestety głośny. Niestety, ale fizyki jeszcze nikt nie pokonał. Nawet Jonemy Ive to się nie udało projektując nowe super cienkie laptopy. Jak masz się bawić w programowanie, to weź coś z ekranem 15 cali. Taki laptop wcale nie będzie cięższy od 14 calowego, więc na mobilność to tak bardzo nie wpłynie. Twój laptop teraz jest warty jakieś kilkaset PLN, może 1000, komputer ~1500. Musiałbyś dołożyć 2500 żeby kupić coś co da sensowny wzrost wydajności.

Link to post
Share on other sites

Chłopak pracuje na porządnym sprzęcie a ty mu polecasz tego Asusa? To tak jakby zamiast seksu z panną proponować masturbację i mówić że jest to samo.

 

@barothree: jak masz teraz e7240, to wiesz, że ten sprzęt wymiata. Ja bym szukał coś w stylu E5580. Miałem przez chwilę w rękach E7480 i był niestety głośny. Niestety, ale fizyki jeszcze nikt nie pokonał. Nawet Jonemy Ive to się nie udało projektując nowe super cienkie laptopy. Jak masz się bawić w programowanie, to weź coś z ekranem 15 cali. Taki laptop wcale nie będzie cięższy od 14 calowego, więc na mobilność to tak bardzo nie wpłynie. Twój laptop teraz jest warty jakieś kilkaset PLN, może 1000, komputer ~1500. Musiałbyś dołożyć 2500 żeby kupić coś co da sensowny wzrost wydajności.

W pełni się z Tobą zgadzam, że taki PC to super sprawa. Pytanie na ile potrzebuje tego performanc'u?

 

Przy PHP, uczelni może zostawić Dell'a, w domu mieć stacjonarkę i wystarczy :) 

Link to post
Share on other sites

@hanson

Kwestia nie na ile potrzebuje tego performancu (jakto nazwałeś; tak btw doedukuj się zanim coś napiszesz)....... tylko tego że Ty próbujesz za wszelką cenę zaistnieć.

Edytowane przez macfan-pl
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...