Skocz do zawartości

Konkretny sprzęt do gier 1440p i 4k do 5 tys. (bez karty i monitora)


Recommended Posts

Słuchajcie sprawa wygląda tak, że mam mętlik w głowie jeśli chodzi o nowy sprzęt. PC ma być głównie do grania w 1440p (na ustawieniach wysokich lub ultra i mam nadzieję, że idzie na tym wyciągnąć w wielu nowych grach 100 fps lub więcej bo chciałbym za jakiś czas dokupić odpowiedni monitor 1440p), nie wykonuję na nim żadnych prac, jedynie mam manie otwierania mnóstwa kart w Chrome. Jeszcze parę dni temu skłaniałem się ku takiemu zestawowi:

Gigabyte Z390 AORUS PRO
i5-9600k lub używany i7-8700k (można upolować za około 1300 PLN)
pasta Thermal Grizzly Kryonaut 1g
HyperX Predator RGB, DDR4, 16 GB (2x8) 3200MHz, CL16 
2x SSD: Samsung 970 EVO Plus 250 GB (na system) i 500 GB na gry
SeaSonic Focus Plus Gold 750W lub SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Chłodzenie CPU be quiet! Dark Rock 4 (bez dopisku PRO)
obudowa Corsair 460X RGB lub 570X RGB 

Z obecnego PC bym przełożył jeden dysk HDD 1TB oraz kartę graficzną MSI GeForce GTX 1070 Gaming 8GB.

I w tym zestawie za kilka lat bym zmienił procesor na i9-9900k, a za około pół roku/rok kartę graficzną na GTX 1080 Ti lub RTX 2080.

Pytania do tego zestawu: 
- czy jest sens dopłacać około 220 zł do HyperX Predator RGB 3600MHz, CL17?
- czy jest sens przepłacać za dyski Samsunga? Na porównaniach na Youtube czasy wczytywania są niemal identyczne na dyskach M.2 jak i SSD SATA3 więc może lepiej wziąć ADATA SX8200 PRO 256GB (na system) i do tego Crucial MX500 1TB (na gry, filmy itp.)?
- jest sens dopłacania około 80 PLN do tego zasilacza SeaSonic czy może ten Supremo FM2 Gold będzie tak samo dobry i nie ma sensu dopłacać?
- czy ten Dark Rock 4 by wystarczył do konkretnego OC 9600k lub 8700k? I czy on również tak jak wersja PRO przysłania jeden slot pamięci? Jeżeli ten Dark Rock 4 jest za słaby to może jakieś inne dobre chłodzenie, które podoła zadaniu i nie przysłoni slotu? Dobrego wodnego chłodzenia do około 400 PLN to raczej się nie kupi?
- według Was, która z tych obudów jest lepsza i dlaczego? A może zupełnie coś innego mi polecacie? Dodam, że chciałbym mieć obudowę z jakimś fajnym i nie tandetnym RGB, strasznie mi się podoba Corsair 500D RGB i spoko też jest Phanteks Evolv X RGB, ale niestety te dwie obudowy są za drogie.
- czy do dysków SSD konieczne jest dokupowanie radiatorów? Jeżeli tak to jakie to muszą być radiatory? bo kompletnie się na tym nie znam
- czy przy tej płycie czyli Gigabyte Z390 AORUS PRO jakbym dokupił sobie trójpak Corsair wentylator LL120 RGB LED to musiałbym dokupować ten Corsair Commander PRO żeby te wszystkie 3 wentylatory działały w pełni swoich możliwości? 
- czy pasta 1g wystarczy? wiele innych past ma 3-4g


Z racji tego, że nowy PC ma mieć możliwość dalszej rozbudowy za kilka lat (w powyższym zestawie jeżeli chodzi o CPU to jedynie mógłbym się kiedyś przesiąść na 9900k i nic ponadto) to zacząłem na poważnie rozważać zakup Ryzen 7 2700X bo jak wiadomo nowe Ryzeny będą działałby z obecnymi płytami głównymi, Owszem ten Ryzen ma ciut gorsze rezultaty w grach od 9600k, ale na ogół jest to raptem kilka klatek, a rzadko kiedy kilkanaście. Czy zatem jeżeli ma to być sprzęt głównie do grania w 1440p, a kiedyś również w 4k i z możliwością dalszej rozbudowy to czy nie lepszy będzie ten zestaw poniżej?

MSI X470 GAMING PLUS lub MSI B450 GAMING PRO CARBON AC lub MSI X470 GAMING PRO CARBON - mam mega dylemat, która z nich będzie najlepszym wyborem i dlaczego, pomożecie?
Ryzen 7 2700X, oczywiście zależy mi na podkręceniu CPU
pasta Thermal Grizzly Kryonaut 1g
G.Skill Trident Z RGB, DDR4, 16 GB (2x8), 3200MHz, CL16
2x SSD Samsung 970 EVO Plus 250 GB i 500 GB lub 1x ADATA SX8200 Pro 256 GB oraz 1x Crucial MX500 1TB
SeaSonic Focus Plus Gold 750W lub SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Chłodzenie CPU be quiet! Dark Rock 4 (bez dopisku PRO)
obudowa Corsair 460X RGB lub 570X RGB 

- czy przy płytach głównych pod Ryzeny nie idzie podkręcić pamięci wyżej niż 3466MHz?

Byłbym Wam niesamowicie wdzięczny za rozwianie moich wszystkie wątpliwości bo naprawdę chciałbym już się na coś zdecydować...

Link to post
Share on other sites

 

 

- czy jest sens dopłacać około 220 zł do HyperX Predator RGB 3600MHz, CL17?

 

Jeśli liczysz każdą klateczkę... patrząc jednak na budżet i kalkulowanie, to nie. 3200 to dzisiaj perfekcja pod gry.

 

 

 

ADATA SX8200 PRO 256GB (na system) i do tego Crucial MX500 1TB (na gry, filmy itp.)?

 

Co do ADATY - niby można. Co do Cruciala - nawet trzeba.

 

 

 

jest sens dopłacania około 80 PLN do tego zasilacza SeaSonic

 

Największy sens to zejście z mocy, której jest zbyt dużo. Nudzić się będzie nawet przy 650, również w przyszłości. Na pewno jednak SeaSonic.

 

 

 

- czy pasta 1g wystarczy? wiele innych past ma 3-4g

 

Hehe, tak. I to na niejedną aplikacje.

 

 

 

Dobrego wodnego chłodzenia do około 400 PLN to raczej się nie kupi?

 

Oprócz Navisa 280 (~350 zł) nic mi do głowy nie przychodzi. Przy wyborze i7-8700k poszedłbym w skalp i będzie bardzo dobrze.

Link to post
Share on other sites

 

 

czy jest sens dopłacać około 220 zł do HyperX Predator RGB 3600MHz, CL17?

 

Za 470 zł masz 3333 MHz CL16 

 

 

 

więc może lepiej wziąć ADATA SX8200 PRO 256GB (na system) i do tego Crucial MX500 1TB (na gry, filmy itp.)?

 

Cenowo wyjdzie praktycznie jak za SX 8200 Pro 1TB i raczej ku tej opcji bym się skłaniał

 

 

 

jest sens dopłacania około 80 PLN do tego zasilacza SeaSonic czy może ten Supremo FM2 Gold będzie tak samo dobry i nie ma sensu dopłacać?

 

Seasonic 650W i tyle w temacie. 

 

 

 

czy ten Dark Rock 4 by wystarczył do konkretnego OC 9600k lub 8700k?

 

Tak choć przy 8700K kłania się skalp. 

 

 

 

czy do dysków SSD konieczne jest dokupowanie radiatorów? Jeżeli tak to jakie to muszą być radiatory? bo kompletnie się na tym nie znam

 

Zależy do których. Jedne się grzeją bardziej, drugie mniej. Z SX 8200 Pro problemów mieć nie będziesz. Auros Pro ma radiatory na dyski. 

Link to post
Share on other sites

Owszem, obecne ryzeny odstają lekko wydajnością od Intela, ale mnie do zaryzykowania pójścia w AMD przekonała poniższa tabelka prawdopodobnych procesorów 3 generacji AMD, już nawet nie sama ilość rdzeni i wątków, ale przede wszystkim taktowania np takiego r5 3600x / r7 3700x, taki procek powinie wystarczyć na najbliższych kilka lat, przecież to już praktycznie granica technologiczna:

 

https://www.chip.pl/2018/12/ryzeny-trzeciej-generacji-w-przecieku/

Edytowane przez dimmiu
Link to post
Share on other sites

Raczej wybiorę jednak tego Ryzena, ale którą z tych trzech płyt głównych wybrać? A może coś zupełnie innego? Max budżet na płytę to 800-850 PLN. Zależy mi na dobrym OC 2700X i żeby nowe Ryzeny też odpowiednio śmigały na tej płycie. No i jakie chłodzenie powietrzne bez problemu ogarnie tego Ryzena po OC? Dark Rock 4 Pro raczej odpada bo za wielkie bydle. Zasilacz wezmę i tak 750W bo różnica w cenie to raptem około 30 zł, a wole być spokojny o zasilacz przy dalszych modernizacjach, a nie znów go zmieniać.

kajtek - ale chyba lepiej jest mieć dwa osobne SSD, jeden na system, a drugi na resztę? No chyba, że się mylę? Oprócz SSD będzie w nowym kompie jeszcze jeden HDD 1 TB z obecnego PC. 

Link to post
Share on other sites

To dlaczego niemal wszyscy biora maly (128 albo 256 GB) SSD na system? Zreszta w razie niespodziewanego formatu trace wszystko co mialem jezeli wzialbym jeden SSD, a tak bym stracil tylko dane z dysku systemowego.

 

Widze, ze nie ma tu chetnych zeby cos pomoc i doradzic z plyta i chlodzeniem...

Link to post
Share on other sites

Nie ma sensu. Przecież na system możesz zrobić osobną partycję. Jak widzę, jak ludzie dają MX500 500GB i 970 EVO 256 GB, to śmiać mi się chce gdzie cenowo jest to przecież 1TB NVME.  Jakaś taka głupia moda nie wiem skąd wyniesiona na dwa dyski SSD z czego jeden pod sam system. 

 

Żadnych Carbonów czy czegoś podobnego za 800 zł nie kupuj, bo niewiele drożej masz X470 Taichi 

Dobre OC Ryzena 2700X? Przecież tutaj zostaje kosmetyka a nie mocne OC. Chłodzenie to i nawet Fortis, Macho HR-02 rev B, Dark Rock 4 (bez pro), Scyhte Mugen


 

 

Widze, ze nie ma tu chetnych zeby cos pomoc i doradzic z plyta i chlodzeniem..

 

A Ty myślisz, że ktoś tutaj na cały etat siedzi i odpisuje?  

Link to post
Share on other sites

No przesadzilem z tym dobrym OC tego 2700x bo max to raczej 4.2-4.3GHz, no ale skoro tylko tyle mozna go podkrecic to po co sie pchac w tak droga plyte? Nie ma nic sensownego za 500-700zl? Troche za drogo 900zl... 800 to juz mial byc max. Te wszystkie chlodzenia, ktore podales to kazde z nich przysloni jeden slot pamieci? Jezeli tak to troche lipa bo chcialem RAM z RGB, a jezeli ma byc widac tylko jedna kosc to wtedy bez sensu. Wstyd sie przyznac, ale nawet nie wiem w ktorych bankach sie montuje pamieci, zalezy to od plyty? Czy w kazdej sie montuje tak samo?

Link to post
Share on other sites

 

 

no ale skoro tylko tyle mozna go podkrecic to po co sie pchac w tak droga plyte?

 

No właśnie ;-) Spokojnie możesz brać B450 Tomahawk. 

Pamięci montujesz 2/4 oraz 1/3. 

Jak zaoszczędzisz tyle na płycie, jak chcesz żeby to wyglądało, jak stawiasz i jesteś świadom, że płacisz za LED RGB, to weź sobie jakieś AiO Krakena czy Corsaira z RGB a nawet i Navisa 280 od SPC. 

Link to post
Share on other sites

Myslisz, ze ten Tomahawk bez problemu ogarnie nowe Ryzeny po OC czy to raczej wrozenie z fusow? Co z tym PRO Carbon jest nie halo, ze go odradzasz? A co do pamieci to zapewne zasada jest taka, ze dwie pierwsze kosci trzeba koniecznie wsadzic do bankow 1/3? Tak sie wlasnie od wczoraj zastanawiam nad uzywanym Krakenem x62 albo Corsair H115i PRO za okolo 450 zl. Jezeli chlodzenie powietrzne ma mi przyslaniac jedna kosc ramu to albo musze zrezygnowac z pamieci RGB albo musze isc w AiO, ahh te dylematy... A jak sie upewnic czy dane AiO wejdzie do obudowy? Bo widze, że ze wszystkim sa jakies komplikacje... Natknalem sie na na taka opinie odnosnie tego H115i PRO: "Producent podaje 280 mm długości, i tak poniekąd jest (radiator ma 280 mm), jednak na obu końcach radiator posiada jeszcze swego rodzaju obudowę, przez co rzeczywista długość radiatora to ok. 315 mm".

Link to post
Share on other sites

Ryzen 5 ogarnie skoro ogarnia Ryzen 7 obecnej generacji.

Nie wiadomo jak to będzie wyglądało przy 12/24 ale tutaj sam chipsem de facto i tak nic nie wnosi. 

Co do tego Corsaira, takie są rzeczywiste wymiary i tak jest wszędzie też przecież podane. 

 

Najlpeiej byś na tym wyszedł jakbyś przeczekał na obecnym sprzęcie do Ryzena 3000 i do nowych płyt. 

A jak na teraz to w niższej cenie https://proline.pl/koszyk/f8bdb54e gdzie Ryzena 7 2700 można dostać taniej, bo za 1000 zł. 

 

A jak chcesz kupić teraz i mniej żałować za jakiś czas po premierze Ryzena, to https://proline.pl/koszyk/5a5cf610 pod OC 9700K i tutaj wydajnościowo ze strony CPU masz spokój na długi czas. 


Kurczę. Zresztą o czym my tutaj dywagujemy. Modernizacje do nowego Ryzena, do i9.

Bierz na teraz i9 9900K na Z390 Aorus Pro z nieco mniejszą liczą LED RGB w pudle

https://proline.pl/koszyk/2dc5eb67

 

Samo oświetlenie można zrobić z czasem. Dark Rock 4 Pro możesz zmienić na tego Navisa z poprzedniego zestawu. Wydajnościowo jest ok ale gorzej z kulturą pracą bo przy wyższym RPM będzie po prostu głośno a przy 9900K będzie to jednak musiało się uwijać z wyrobieniem stąd też brałbym Dark Rock 4 Pro. Z czasem rozbudujesz dyski ale podstawę na start masz już ogarniętą czyli 9900K, Z390 Aorus Pro, Focus 650, pamięci 3333 MHz. Zamiast Armisa możesz też brać https://proline.pl/obudowa-phanteks-enthoo-pro-m-special-edition-tempered-glass-black-white-ph-es515ptg-swt-p1328266

Link to post
Share on other sites

Widze Ty masz 1500 mysli na minute :) Teoretycznie moge poczekac te 3 miesiace, az tak mi sie nie pali, ale czy jest sens? Przeciez te nowe plyty pod Ryzeny raczej nic szczegolnego nie beda mialy wzgledem tych obecnych? Ryzena 2700 na pewno nie wezme bo 2700X moge miec za 1100 zl. A tego 9700k to moglem wczoraj wylicytowac razem z Krakenem x62, poszedl za 1925 zl, ale sie wahalem bo na ta chwile jestem jednak blizszy ku Ryzenowi. Pozwole sobie zacytowac Blacka:

 

"9900K to nie opłacalny procek - to jest pewne.

 

W 1440P na 2700x uzyskasz tyle samo FPS jak na 9900K czy 8700K czy też 9600K.

 

Ja bym poszedł w Ryzena i później przesiadł się na Ryzena 3xxx".

 

Wiec raczej sie poslucham go bo nie zamierzam tyle hajsu pompowac w procesor skoro przy 1440p i 4k CPU i tak ma znacznie mniejsze znaczenie wazniejsza jest karta graficzna. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz (tak to jest jak sie nie skladalo kompa), jezeli obudowa ma na przodzie 2 albo 3 wentylatory to jezeli chcialbym miec AiO na przodzie to wtedy tamte wentylatory trzeba zdemontowac czy to ze soba nie koliduje? Bo jak koliduje to wtedy nie ma sensu brac obudowy z RGB albo ewentualnie mozna zamontowac AiO na gorze obudowy, ale wtedy to sie rozmija z moja wizja bo chcialem dac 3x Corsair LL120 RGB, jeden na tyl obudowy i dwa na gore.

Edytowane przez popiol
Link to post
Share on other sites
jezeli obudowa ma na przodzie 2 albo 3 wentylatory to jezeli chcialbym miec AiO na przodzie to wtedy tamte wentylatory trzeba zdemontowac czy to ze soba nie koliduje?

 

Fabryczne wentylatory w obudowie możesz zdemontować i zrobić z nimi co chcesz.

 

 

To dlaczego niemal wszyscy biora maly (128 albo 256 GB) SSD na system? Zreszta w razie niespodziewanego formatu trace wszystko co mialem jezeli wzialbym jeden SSD, a tak bym stracil tylko dane z dysku systemowego.

 

To zależy od zastosowań. Jeśli nie wyciągasz SSD sata z komputera (lany w gierki, whatever), to kajtek napisał dobrze. Na pytanie 'to dlaczego?' - bo tak się przyjęło. Gdzieniegdzie mainstream jest ok, w innych kwestiach nie. Ważne, aby być rozeznanym.

Edytowane przez Mamut1337
Link to post
Share on other sites

Mamut - to, ze mozna je zdemontowac to ja wiem, ale pytalem czy konieczne jest ich zdemontowanie gdy na przodzie obudowy ma wyladowac AiO. Kupujac np. Corsair 570x RGB, ktora ma 3 wentyle RGB na przodzie to wtedy cala obudowa straci urok jezeli sie okaze, ze trzeba je zdemontowac na rzecz AiO na przodzie.

Link to post
Share on other sites

 

 

9900K to nie opłacalny procek - to jest pewne
 

 

Na dziś dzień, do samych gier i owszem. Jest nieopłacalny. 

Jednak pisanie, że CPU przy 1440p ma mniejsze znaczenie to też nie bardzo. Tutaj procesor jeszcze ma spore znaczenie. Poniekąd też kwestia optymalizacji danej gry. 

Link to post
Share on other sites

Mamut - to, ze mozna je zdemontowac to ja wiem, ale pytalem czy konieczne jest ich zdemontowanie gdy na przodzie obudowy ma wyladowac AiO. Kupujac np. Corsair 570x RGB, ktora ma 3 wentyle RGB na przodzie to wtedy cala obudowa straci urok jezeli sie okaze, ze trzeba je zdemontowac na rzecz AiO na przodzie.

 

Możesz je dać na top, możesz zamontować śmigła RGB na chłodnicy. O to się nie martw.

Link to post
Share on other sites

Chcialbym sie juz na cos zdecydowac, ale caly czas mam metlik w glowie... Ciagle sie zastanawiam czy nie lepszym wyborem zamiast Ryzena bylby uzywany 8700k, mozna upolowac go za okolo 1300 zl. Dzis z kolei zaczalem sie zastanawiac czy zamiast pakowac kase w 2700x to czy nie lepiej by bylo narazie wziac za 700 zl (a w gratisie dają jeszcze kod na The Division 2) Ryzen 5 2600 i podkrecic go do 4.1-4.2 GHZ. Do tego Fortis 3. Co o tym pomyśle sądzicie? Ja juz mam łeb jak sklep od tych wszystkich rozkminek :(

Link to post
Share on other sites

 

 

Byłbym Wam niesamowicie wdzięczny za rozwianie moich wszystkie wątpliwości bo naprawdę chciałbym już się na coś zdecydować...

 

Chcieć nie znaczy móc - co widać :)

 

Do Ryzenów 3000 nie zostało dużo czasu.. Może właśnie Twoje niezdecydowanie podpowiada, aby poczekać.

Link to post
Share on other sites

A powiedzcie mi jeszcze jedna rzecz bo juz sie zakrecilem. Te Ryzeny, ktore wyjda w czerwcu/lipcu to ostatnie procesory, ktore beda dzialaly z obecnymi plytami? Czy jeszcze w 2020 roku wyjda kolejne Ryzeny jeszcze pod te obecne plyty? I czy wiadomo czy intel ma wypuscic nowe CPU jeszcze w tym roku czy dopiero w kolejnym?

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Odkopię temat bo od wielu tygodni jestem ze wszystkim na bieżąco, obejrzałem/przeczytałem całą masę porównań i łeb mi już pęka od tych rozmkin i potrzebuje sie skonsultować mądrych ludzi.

 

Kompletowanie nowego PC zacząłem w kwietniu, na tą chwilę mam kupione:

 

Phanteks Evolv X RGB

Thermaltake riing trio 14 RGB

G.SKILL Trident Z RGB (2x8GB) 3200 MHz CL14

Seasonic focus plus gold 750W

Fortis 3 Malik Customs Edition

 

Z obecnego kompa będę przekładał jeden HDD 1TB i kartę graficzną GTX 1070 MSI Gaming - karta tylko na jakiś czas bo jak już się przesiądę na nowy sprzęt i sprzedam stary to będę chciał dołożyć kasę i kupić RTX 2070 Super lub ewentualnie RX5700XT, ale raczej skłaniałbym się ku pierwszej opcji.

 

Zatem do kupienia pozostała mi płyta, CPU i SSD. Tak naprawdę to kupiłem bardzo okazyjnie zestaw Ryzen 2700X + MSI B450 Gaming Plus (paczka dopiero dziś wysłana, więc jeszcze nie mam tego u siebie), ale nadal cały czas rozkminiam czy zostawić sobie ten zestaw czy sprzedać go drożej i trochę zarobić i po prostu poczynić inwestycje bardziej przyszłościową tzn. kupić płytę X570 + Ryzen 3600/3600X/3700X? Jeszcze wchodzi w grę opcja, że zostawię sobie tą płytę, którą kupiłem, a sprzedam jedynie procesor i kupię któryś z tych trzech, które wymieniłem wyżej, ale czy taka zmiana w ogóle ma sens? Jeżeli bym zostawił tego 2700X i tą płytę to na jakie OC mogę liczyć przy tym Fortisie 3? Ram na ile by dało radę podkręcić i przy jakim opóźnieniu? Główne zastosowanie PC to gry w 1440p, chciałbym żeby latały w ponad 100 fps (oczywiście po zmianie obecnej karty graficznej i po kupnie monitora 144hz) oraz granie w 4k (na TV) w okolicach 50-60 fps.

Edytowane przez popiol
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...