Skocz do zawartości

Upgrade komputera ~2000 zł


Recommended Posts

Witam, zależy mi na zwiększeniu klatek w grach online (głównie lol, cs). Zastanawiam się nad wymianą procesora, pamięci i dokupieniem dysku SSD. Czy moglibyście coś polecić do kwoty ok. 2000 zł ?

Pozdrawiam!

  • Zastosowanie komputera : Gry
  • Maksymalna kwota : 2300 zł
  • Których części potrzebuję : Głównie procesor i RAM (tak mi się wydaje)
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Raczej nie.
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : 1920x1080 BENQ XL2411 144hz
  • Specjalne wymagania : Zależy mi na klatkach w grach online, które wykorzystują głównie procesor (lol, cs)
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) :  Intel Core i5-4460 3.20 GHz, MSI GTX960 2048/128 DDR5 GAMING, MSI Z97-G43, SILENTIUM PC BRUTUS M23 PURE USB ATX, CHIEFTEC CTG-500-80P BOX, G.SKILL RIPJAWSX DDR3 1600 MHZ CL7 2x4GB, DYSK HD 500 GB (stary, do wymiany), DYSK SSD 120 GB
  • Własna propozycja zestawu : Intel Core i7-4790, Ripjawsx DDR3 2400 MHZ CL11 2x8GB (albo dokupić kolejne 2x4GB tego co mam), SSD Crucial MX500 500GB SATA3
Link to post
Share on other sites

Masz płytę na chipsecie Z97, idealnie było gdyby udało się zdobyć Core i7 5775C, wtedy i nie była potrzeba wymiany RAM na  bardziej wyczynowy, i wystarczyły tańsze "klasyczne" DDR 3 800 MHz CL 9 ( procesor ma eDRAM).

Wydajność w grach w rozdzielczości 1920x1080 znacząco wpływa na obciążenie  procesora jak i wydajność karty jeśli ta jest za bardzo mocna do procesora.

A le są i minusy i7 5775C bo  CS wymaga wysokich taktowań niż ilości wątków ( obsługuje cztery rdzenie), z dość rzadko udaje się te procesory podkręcić powyżej 4.2 GHz.

Inna opcja to sprzedaż obecnej platformy i przejście na nowszą platformę AMD AM4.

Link to post
Share on other sites

Wolałbym raczej pozostać na tej płycie i po prostu zakupić do tego wszystkiego procesor i ewentualnie ramy, tylko nie za bardzo znam się na podkręcaniu procesorów i nie wiem czy chciałbym to robić. Co robić w takim wypadku i czy pozostanie przy tej płycie jest opłacalne długoterminowo? 

Link to post
Share on other sites

i7 5775C wymiata mimo swoich lat dzięki wspomnianemu wyżej funkcji eDRAM ( od procesorów Haswell czyli Core 4 -generacji zwiększyła się rola szybkości RAM na wydajność procesora.

Oczywiście w/w procesor może działać z szybszymi pamięciami ( brat ma ten procesor z 1200 MHz RAM od prawie roku i nic się nie stało mimo zalecanych modułów  800MHz).

Procesory I7 4770 K/ 4790K wymagają szybszych pamięci, u siebie z I7 4770K mam 1200 MHz CL10 TridentX od G-SKILL i takie bym polecał ( kości SAMSUNGA).

Problem może się pojawić przy próbach podkręcania bo nie każdy wbudowany w procesor kontroler lubi się z wysoko taktowanym RAM ( procesory z tej serii domyślnie obsługują tylko moduły o taktowaniu 666 MHz i 800 MHz, a płyty główne na chipsecie Z87/97  umożliwiają ustawienie RAM na taktowanie szybszych pamięci RAM jeśli mają taką możliwość).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety nie jest to najrozsądniejszy wybór , bo CS GO zwykły i7 4790k będzie działał podobnie , o ile nie lepiej (z tego co kolega wyżej  napisał gorzej się  podkręcają i7 5775c) . Możliwe że starczył by nawet i5 4690K do tej gry . Mój xeon ( i7 ) nie jest w 100% wykorzystywany w tej grze , więc 4 rdzenie pewnie wystarczą , ale to trzeba by się upewnić .Kolejna sprawa to dostępność takiego procesora , nie wspomnę o jego cenie jak już się pojawi . 

 

Tak działa CS GO w całkiem nowej wersji na procesorze i5 4690K  , w sumie nawet nie podkręconym , U ciebie powinno powinno być niewiele gorzej , ile masz klatek że chciał byś więcej ?

 

https://www.youtube.com/watch?v=9hlWFGLYBmI

Edytowane przez jakub1t
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie mam jakichś niskich klatek w csgo, ale np. w innych grach takich jak lol, czy grid momentami spadają do 50 i wtedy jest pokaz slajdów zwłaszcza, że mam monitor 144Hz. Po prostu chciałbym zrobić upgrade procesora, żeby był jak najlepszy do mojej płyty. W przyszłości chciałbym też wymienić grafikę, gdy będą jakieś bardziej wymagające tytuły. Teraz jeszcze kwestia kupienia chłodzenia do tego procesora i ramu.

Link to post
Share on other sites

Czyli też chcesz rozbudować do innych gier , na początku napisałeś lol i cs go . No to i7 ma już większy sens , ale razem oczywiście z lepszą kartą . i7 z dobrym chłodzeniem to pewnie okolice 1000zł . No i zostaje 1000-1300 na kartę . Czyli rozkład od gtx 1660 poprzez 1660ti kończąc na 1070 . Jest kilka tematów o tych kartach , poczytaj sobie .

 

Tylko że nie trzymając się tego że zostajemy z twoją płytą to na rynku są jeszcze co najmniej dwa fajne proce .

Ryzen 5 2600 lub jego bracia i intelowskie i5 9400F . I chyba lepiej tą drogą iść , bo możesz sprzedać swoją płytę i ram . Wyjdzie Cię taniej , będziesz miał szybszy nowy sprzęt .

9400F z tanią płytą to 1000zł mniej więcej , za sprzedaż starej płyty i ramu , kupujesz nowy ram . A jeszcze zostaje Ci procesor do sprzedania .

Edytowane przez jakub1t
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z tego co napisałeś , nie chcesz podkręcać , więc bym po prostu kupił jedną z tańszych płyt na h310, aby tylko miała pasujące Ci wyjścia . Ale z drugiej strony jak chcesz troszkę więcej wydać to można kupić lepszą płytę (z390 z370) dzięki której będzie działał ram szybszy niż 2666mhz . Ale nie wiem czy jest sens bo jednak dopłata to ładnych kilka stówek . 

Edytowane przez jakub1t
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No właśnie zastanawiam się nad tym co napisałeś i pytanie czy kupno droższej płyty, powiedzmy z370 będzie opłacalne na przyszłość (kolejną modernizację za kilka lat)?

Edytowane przez fasonm
Link to post
Share on other sites

No właśnie zastanawiam się nad tym co napisałeś i pytanie czy kupno droższej płyty, powiedzmy z370 będzie opłacalne na przyszłość (kolejną modernizację za kilka lat)?

 

No musisz się zastanowić , bo kupiłeś wcześniej płytę z wyższej półki do średniego procesora i zupełnie tego nie wykorzystałeś , jak do tej pory , a nie wspominam o podkręcaniu ramu nawet . Wiadomo że fajnie było by tam wsadzić i7  4790k lub nawet 5775c , ale ich ceny nie są adekwatne do możliwości . 5775c jest bardzo udanym procesorem z tego co pamiętam radził sobie nawet z nowszymi skylake , no ale dostępność i cena to już co innego

 

No i pamiętaj że do taniej płyty też możesz włożyć kiedyś i7 tylko nie będzie możliwości podkręcania .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

https://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-9400f-2-90ghz-9mb-box-bx80684i59400f-5668892/

https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z370-a-pro-978515/

https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-16-gb-3000mhz-cl15-cmk16gx4m2b3000c15-776617/

 

Zapłaciłbym za taki zestaw ok. 1800 zł + sprzedanie starych części. Czy warto inwestować w taki zestaw z myślą dokupienia jakiejś wydajnej karty graficznej w przyszłości, i czy aktualny zasilacz to pociągnie?

Link to post
Share on other sites

Zestaw chyba całkiem OK , ale ja nie jestem ekspertem w doborze konkretnych modeli części .  Ram pewnie inny bym zakupił 

 

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-ripjaws-v-ddr4-16-gb-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-16gvkb-788195/

https://www.morele.net/pamiec-g-skill-aegis-ddr4-16-gb-3000mhz-cl16-f4-3000c16d-16gisb-941200/

 

No i zasilacz powinien dać radę , jak nie będziesz tam montował jakiejś prądożernej karty graficznej . 

Edytowane przez jakub1t
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...