Skocz do zawartości

i3-4170 pobiera za mało wat(?)


Recommended Posts

Witam, ostatnio sobie testowałem różne ustawienia w grze Grand Theft Auto V, ponieważ mimo wysokiej ilości fps (65-110, tekstury średnie, reszta wysokie/bardzo wysokie) nie czułem tych fpsów, raz było płynnie a za chwilę czułem jakbym grał na niepełnej ilości 30fps. W sumie to samo odczuwałem w grze Apex Legends, jednak zwaliłem winę na źle zoptymalizowaną grę (w końcu to świeży tytuł) oraz 2 rdzenie w moim procesorze. Jednak ilość pobieranych wat ukazana podczas gry (za pomocą Msi Afterburner) wynosiła maksymalnie 22w, często spadała do 16-17-18w. Czy to jest normalne? Przeglądałem ustawienia biosu i nie znalazłem nic co by mnie nakierowało na ten problem. Może po prostu jestem ślepy, w końcu mam ten procesor z płytą główną jakieś 1,5 tygodnia.

 

Ktoś mógłby mi pomóc, ewentualnie nakierować jak rozwiązać ten problem?

 

Z góry dzięki :D

 

edit: temperatury są w porządku jak na boxowe chłodzenie, max. 75 stopni przy pełnym obciążeniu, procesor nie zrzucał taktowań.

 

edit2: ilość pobieranych wat wynosiła tyle samo w programie HWMonitor, tak więc raczej to nie błąd programu.

Edytowane przez nexy95
Link to post
Share on other sites

Pracuję aktualnie na Windows 7 Ultimate (64bit), nie planuję aktualizacji do win10 na tym sprzęcie. W opcjach zasilania aktualnie pracuję na trybie zrównoważonym, jednak nawet gdy przełączyłem na wysoką wydajność to ilość pobieranych wat przez procesor nie zmieniła się.

Edytowane przez nexy95
Link to post
Share on other sites

Właściwie to problem leży dokładnie wszędzie... I procesor słaby, i karta słaba, do tego gry masz pewnie na HDD, więc tekstury są ciągle doczytywane z absurdalnie niską prędkością.

Łącząc  te 3 wady, wychodzi niby te 100 fps, ale skaczący frametime powoduje, iż wygląda to jak 25 fps.

Link to post
Share on other sites
Właściwie to problem leży dokładnie wszędzie... I procesor słaby, i karta słaba, do tego gry masz pewnie na HDD

Procesor wydajnościowo to Pentium G4560, a on z kolei swego czasu był bardzo polecanym procesorem do budżetowych zestawów wraz z GTX'em 1050ti. Ciągnął GTA 5 na wysokich/bardzo wysokich ustawieniach w 60fpsach, więc wątpie, że to procesor tu leży, grafika tym bardziej, ponieważ wydajnościowo jest o wiele wydajniejsza od 1050ti, a w nowszych grach (Battlefield V) potrafi dać pstryczek w nos GTX'owi 1060. Co do tego, że gra jest zainstalowana na dysku HDD to faktycznie może mieć to coś z tym wspólnego. Jednak na komputerze mojego znajomego (i3-2100 + GTX 750ti) GTA 5 zainstalowane na HDD jest płynne, do tego też nie gra na minimalnych ustawieniach. Przede wszystkim szukam rozwiązania czemu procesor pobiera max. 22 waty, mimo iż jego tdp to 54w. Planuję go wymienić w przyszłym miesiącu na i5-4570 lub i5-4590, no ale nadal chcę sobie pograć :D Niestety, watomierza nie posiadam, pożyczyć go też nie mam skąd, więc narazie ten pomysł odpada :/

Edytowane przez nexy95
Link to post
Share on other sites

G4560 ma ciut szybsze ramy , do GTA v  i3 to absolutne minimum tak czy inaczej . Polecany był jak sam zauważyłeś do "budżetowych zestawów " , czyli do takich w które ledwo da się grać . Miałem kompa z twojej epoki , a dokładnie pentiuma g3258 taktowanego na 4.7 i w gta bez specjalnych ustawień nie dało się grać .

 

Lekarstwem na płynność moze być ograniczenie maksymalnych klatek na sekundę . Ustaw sobie np na 60 . Płynność powinna się poprawić .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

 

 

Miałem kompa z twojej epoki , a dokładnie pentiuma g3258 taktowanego na 4.7 i w gta bez specjalnych ustawień nie dało się grać .

ale G3258 a G4560 to inna liga, w Twoim dawnym procku nawet OC do 4,7Ghz nie ratuje bo ma tylko dwa wątki 


takiego G4560 faktycznie można porównać wydajnościowo do i3 haswell

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...