Skocz do zawartości

Czy 27 cali FHD ma jeszcze sens?


Recommended Posts

Chcę zmienić monitor, obecny Iiyama GE2488HS, w zupełności nie nadaje się do filmów. Kąty widzenia są tragiczne i dlatego chcę zmienić.

Szukałem jakiegoś IPSa lub VA i chętnie wiekszego, tak 27 cali.

Mam jednak wątpliwości czy piksele nie będą zbyt widoczne, jak będzie wyglądał tekst na takim monitorze?

Zastanawiałem się nad jakimś 1440p ale raczej mój RX470 nie da rady w grach na takiej rozdziałce.

Ma ktoś z was 27 cali FHD?

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

JA niedawno kupiłem 24" FullHD i jak jest coś o dużym kontraście np biały tekst na czarnym tle to widzę że co większe czcionki składają się z malutkich kwadracików. A ja mam okulary -4,5 + cylinder

A sam monitor to HP 24f na matrycy IPS i mogę go polecić bo sprawuje się świetnie i nie był drogi (129 euro). Kolory są piękne, kąty widzenia bez zarzutu. Nigdy się nie wrócę do monitora na matrycy TN, nawet jakby mi ktoś taki monitor dawał gratis. Przeskok w jakości grafiki był tak duży że zaliczyłem opad szczęki. 

Link to post
Share on other sites

Obecny monitor kupiłem pod gry no i żałuję. Gram teraz mniej i więcej oglądam dlatego to TN aż razi po oczach, brak czerni, słabe kolory i kąty. Słowem odechciewa się oglądać.

Zrobiłem sobie teraz mały test, choć nie wiem czy metodologia dobra.Otóż siedzę metr od monitora i pomyślałem, że jak siądę dwa metry od tv (55 cali 120Hz VA) to wielkość piksela będzie porównywalna. Mam rację czy się mylę?

Czcionka nie wygląda źle ale telewizor to nie monitor i podejrzewam, że na monitorze będzie to wyglądać gorzej, choć mogę się mylić.

 

Miałem z pięć lat 27' Full hd i żadnego dyskomfortu nie czułem.

A jaki to był monitor i jak daleko od niego siedziałeś?

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez marik81
Link to post
Share on other sites

No to mi trochę sprawę rozjaśniliście, będę chyba jednak szukać czegoś w 27 calach.

A jeszcze takie pytanie czy ta moja karta MSI Gaming X RX470 4GB dała by radę w nowych grach przy rozdziałce 1440p?

Pytam z ciekawości bo może warto poszukać jednak czegoś jeszcze większego?

Link to post
Share on other sites

A ja mam telewizor LG 32LH530V jako monitor i też pikselozy nie odczuwam i wszystko super a dodam że to 32cale fulhd. Jednak tak jak chudy131080 radzi możesz kupić monitor 1440p bo teraz w niektórych grach lekko zmniejszysz detale a kiedyś kupisz lepszą kartę i będzie super. Ja też miałem taki dylemat jak z 10 lat temu kupowałem 24cale fullhd do HD3650 ale nie żałuje bo obraz i przestrzeń robocza była super a jak kompa zmodernizowałem było miodzio.

Edytowane przez Centik
Link to post
Share on other sites

No właśnie tak przeglądałem te monitory 1440p i z powodu ceny wpadł mi w oko taki AOC Q3279. Jeden jest na matrycy AMVA drugi na IPS. Ze względu na lepszą czerń, bardziej pasuje mi matryca VA i bardziej skłaniałbym się ku Q3279VWF.

Muszę poczytać jakieś recki o tym monitorze, bo cena wydaje mi się podejrzanie niska.

Link to post
Share on other sites

Ten VA smuży jak cholera. Do oglądania filmów ok, ale do grania, albo przeglądania stron internetowych tragiczny. Nie wiem jak z input lagiem, ale kumpel miał go w pracy i przez smużenie podczas scrollowania dokumentów w office aż się niedobrze robiło. Sam korzystam z VA, ale aż tak widocznego efektu nie widziałem nigdy na swoim monitorze.

Link to post
Share on other sites

No jak ktoś siedzi metr od monitora to może nie ma problemu nawet z większym ekranem FullHD , ja odczuwam drobne niedogodności bo siedzę ~35 cm od monitora ale za to mam prawie całe pole widzenia wypełnione ekranem 24". P.S. Naprawdę siedzicie metr od monitora? Ja bym musiał powiesić monitor na ścianie i odsunąć biurko o jakieś pół metra od ściany żeby wyszedł metr.

Link to post
Share on other sites

Ten VA smuży jak cholera. Do oglądania filmów ok, ale do grania, albo przeglądania stron internetowych tragiczny. Nie wiem jak z input lagiem, ale kumpel miał go w pracy i przez smużenie podczas scrollowania dokumentów w office aż się niedobrze robiło. Sam korzystam z VA, ale aż tak widocznego efektu nie widziałem nigdy na swoim monitorze.

Jak wybrałeś sobie taki ze smuży, to Ci smuży. Ja miałem monitor na PVA gdzie smużenie było niezauważalne oraz ost. na MVA gdzie stosunkowo na niskim poziomie, by pograć bardzo komfortowo.  Co ciekawe na własne oczy widziałem zdecydowanie bardziej wolniejsze matryce na TN czy IPS.

Link to post
Share on other sites

Jak wybrałeś sobie taki ze smuży, to Ci smuży. Ja miałem monitor na PVA gdzie smużenie było niezauważalne oraz ost. na MVA gdzie stosunkowo na niskim poziomie, by pograć bardzo komfortowo.  Co ciekawe na własne oczy widziałem zdecydowanie bardziej wolniejsze matryce na TN czy IPS.

Zaraz zaraz, bo nie rozumiem co niby ja sobie wybrałem. Kolega wymienił model z którym miałem styczność osobiście i odradzam, a sam korzystam z bardzo dobrego modelu VA gdzie smużenie jest praktycznie niezauważalne. 

Link to post
Share on other sites
Q3279VWF.

 Ten monitor to badziew, ogromne smużenie uniemożliwia przyjemne granie w dużą część gier a nawet dynamicznych filmów.. Miałem i z całego serca odradzam. pozbędziesz się go po tygodniu. Jeśli chcesz 1440p po taniości to zdecydowanie lepsza opcją jest aoc q3279vwfd8 - lepsze kolory, kąty widzenia, matowa matryca, brak smużenia. 

Link to post
Share on other sites

To czy 1080p na 27" jest ok to kwestia indywidualna i nikt za Ciebie decyzji nie podejmie. 

Ja jako osoba używają komputera do pracy i spędzająca przy nim całe dnie nie wyobrażam sobie wrócić do takiej konfiguracji. Posiadałem kilka lat temu Benq GW2760HS i był tragiczny. Zbyt duża plamka, piksele widoczne gołym okiem, wszystko za duże i nieostre. Problemów ze wzrokiem nie mam.

W pracy korzystam z Macbooka na Retinie, poza pracą lapek 14" 1080p i pc 27" 1440p <-- minimalna rozdzielczość do tej wielkości matrycy. Takie moje zdanie.

Link to post
Share on other sites

No właśnie też wydawało mi się to trochę za dużo cali jak na FHD, chciałem zapytać użytkowników jakie są ich spostrzeżenia.

Na 24 calach nie jest źle ale w niektórych przypadkach już widac, że krawędzie nie są gładkie, szczególnie jeśli chodzi o tekst.

Chyba pójdę jednak w 1440p, ten AOC na IPS wydaje się ciekawy, lub zostanę na 24 calach i będę się wkurzać na tego TN.

 

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...