Skocz do zawartości

Aorus master z390 spalona plyta. czy procesor tez?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez login1969,

Recommended Posts

Czesc,
 
Proszę o pomoc w jaki sposób mogę zdiagnozować czy procesor nadal działa. Niestety po tylu latach bawienia się z komputerami i samodzielnym składaniu cos poszło nie tak , lub cos było uszkodzone. Miałem:
płytę główną Aorus z390 Master,
procesor i7-9700k,
zasilacz evga g2 1000,
ram 4x8 Aorus rgb,
grafika, aorus gtx 1080ti extreme.
 
Wszystko wyglądało ok. PC działało jakiś miesiąc. Jednego dnia się nie włączył. Po wciśnięciu włącznika jedyne co się świeciło to pamięć rgb. Wentylatory stały.
 
Co zrobiłem:
 
Odłączyłem wszystko i zostawiłem jedynie procesor, pamięć i ssd – nic się nie zmieniło
Spróbowałem nowy zasilacz – nic się nie zmieniło
Wyciągnąłem płytę z obudowy i podłączyłem jeszcze raz – bez zmian,
Cmos wyczyszczony i bateria zmieniona,
Dodam ze jak przyszedłem i komputer nie chciał się odpalić czułem jakieś przepięcia na obudowie jak dotykałem. Wcześniej nie.
Ogólnie płyta poszła, spaliła się. Postaram się dodać zdjęcia lub film.
PYTANIE:
Czy procesor może być uszkodzony?
Czy jeśli jest i kupie nowa płytę to procesor tez może ja uszkodzić czy się po prostu nie włączy?

Link to post
Share on other sites

Piszesz że "po tylu latach bawienia się z komputerami i samodzielnym składaniu cos poszło nie tak".Wnioskuję z tego że jesteś raczej doświadczony w tym temacie,więc raczej to Ty powinieneś wiedzieć jak sprawdzić sam procesor i czy może być uszkodzony.Osobiście poszedłbym  do jakiegoś punktu gdzie składają kompy i tam się poradził,ewentualnie dałbym do sprawdzenia samego procka (mają na pewno gdzie go sprawdzić) albo cały sprzęt.

Link to post
Share on other sites

Dzięki

Takiej sytuacji nie miałem. A jak to się ma do nowej płyty? Czy uszkodzony procesor może ja uszkodzić? Płytę mam już zamówiona dlatego się pytam. Pewnie nie jest to takie oczywiste dlatego piszę na forum żeby dowiedzieć się coś od kogoś kto ma doświadczenie w temacie

Link to post
Share on other sites

M

 

Dzięki
Takiej sytuacji nie miałem. A jak to się ma do nowej płyty? Czy uszkodzony procesor może ja uszkodzić? Płytę mam już zamówiona dlatego się pytam. Pewnie nie jest to takie oczywiste dlatego piszę na forum żeby dowiedzieć się coś od kogoś kto ma doświadczenie w temacie

Musiałby się wypowiedzieć ktoś z większym doświadczeniem.Jeżeli chodzi o mnie to sam uszkodzony procesor nie powinien uszkodzić płyty.Takie jest moje zdanie.Raczej odwrotnie.Ale nie mając pewności najpierw spytałbym w jakimś serwisie a później ewentualnie zamawiał płytę za 1200 zł.Płytę sprawdziłeś i na 100% uszkodzona że zamówiłeś już drugą?Tamta powinna mieć przecież jeszcze gwarancję.

Link to post
Share on other sites

W Asus'ie p8p67 spaliła mi się sekcja zasilania. Zwyczajnie komp kiedyś zgasł, a przy kilku elementach było widać przebarwienia. Zaniosłem wtedy 2500k do serwisu. Włożyli go w dwie różne płyty i żadna nie odpaliła. Tyle, że później wkładał do nich swojego 2600 i płyty nawet nie pikały.

Link to post
Share on other sites

M

 

Musiałby się wypowiedzieć ktoś z większym doświadczeniem.Jeżeli chodzi o mnie to sam uszkodzony procesor nie powinien uszkodzić płyty.Takie jest moje zdanie.Raczej odwrotnie.Ale nie mając pewności najpierw spytałbym w jakimś serwisie a później ewentualnie zamawiał płytę za 1200 zł.Płytę sprawdziłeś i na 100% uszkodzona że zamówiłeś już drugą?Tamta powinna mieć przecież jeszcze gwarancję.

Płyta oddana. Cały zwrot kosztów. Ale nie wiem czy uda się z i7. Spalenie było całkiem spore aż ogień poszedł.

W Asus'ie p8p67 spaliła mi się sekcja zasilania. Zwyczajnie komp kiedyś zgasł, a przy kilku elementach było widać przebarwienia. Zaniosłem wtedy 2500k do serwisu. Włożyli go w dwie różne płyty i żadna nie odpaliła. Tyle, że później wkładał do nich swojego 2600 i płyty nawet nie pikały.

A co dalej. Wiesz co na to goście z serwisu?

Link to post
Share on other sites

Tak z ciekawości spytam,jak była przyczyna że aż ogień z płyty poszedł?Nie łatwo teraz w ten sposób spalić kompa.

Ciężko powiedzieć. Nie zacząłem nawet zabawy na nim. Wszystkie części nowe, ustawienia fabryczne. Może jakaś wada fabryczna sam nie wiem, może gdzieś poszło przebicie na obudowie bo jak już nie startował to czułem przy dotyku

Link to post
Share on other sites

Swoją drogą warto ubezpieczyć taki nowy i drogi komputer.Wiem bo sam doświadczyłem wyładowania atmosferycznego i poleciał mi cały komp.Firma ubezpieczeniowa oddała mi bez żadnego sprawdzania całą kwotę jaką zapłaciłem za komputer.

 

można coś więcej nt. temat ? Co , jak i gdzie :)

Link to post
Share on other sites

Śmierdzi trollem. Dajcie spokój

Raz nie chciał się włączyć, to wszystko co wiem. Potem że "aż łogień leciał".

Mówiąc poważnie, rzekome przebicie na obudowę migki być od psu lub mobo. Kwestia nie inteligentnego składania komputera. Dlatego twierdzę, że to troll, bo autor podaje się za kogoś z wieloletnim doświadczeniem, a pozwolił na przebicie i zwarcie.

Link to post
Share on other sites

Co to za firma? 

Jest to normalne ubezpieczenie domu.Dom ubezpieczony mam w Warcie.Przy tym ubezpieczeniu można dokupić sobie ubezpieczenie na sprzęt elektroniczny na dowolną kwotę.Myślę że we wszystkich firmach ubezpieczeniowych można doubezpieczyć elektronikę.Jak uderzyło i stwierdziłem że komp padł,to na drugi dzień poszedłem do serwisu komputerowego,wydali opinię bo musi takowa być załączona,opinię wysłałem do Warty a chyba za tydzień miałem kasę na koncie.Byłem mile zaskoczony.

Śmierdzi trollem. Dajcie spokój

Raz nie chciał się włączyć, to wszystko co wiem. Potem że "aż łogień leciał".

Mówiąc poważnie, rzekome przebicie na obudowę migki być od psu lub mobo. Kwestia nie inteligentnego składania komputera. Dlatego twierdzę, że to troll, bo autor podaje się za kogoś z wieloletnim doświadczeniem, a pozwolił na przebicie i zwarcie.

Też mi to dziwnie wygląda,dlatego napisałem wyżej że przy takim doświadczeniu w składaniu kompa kolega zadaje takie pytania...

Edytowane przez login1969
Link to post
Share on other sites

Śmierdzi trollem. Dajcie spokój

Raz nie chciał się włączyć, to wszystko co wiem. Potem że "aż łogień leciał".

Mówiąc poważnie, rzekome przebicie na obudowę migki być od psu lub mobo. Kwestia nie inteligentnego składania komputera. Dlatego twierdzę, że to troll, bo autor podaje się za kogoś z wieloletnim doświadczeniem, a pozwolił na przebicie i zwarcie.

 

Wieloletnie doświadczenia moze też oznaczać że ktoś już od dawna składa sobie i dla siebie komputery i w tym przypadku coś poszlo nie tak Filozof z Ciebie dobry co robisz na tym kanale. Pytam się o pomoc po to są fora no nie Sherlocku. Podałem problem i poprosiłem o pomoc od Ludzi którzy wiedzą więcej a nie od detektywów.

Tak dla jasnosci i Sherlockow moze pomogą. Czytaj że zrozumieniem a nie dopisuje sobie w głowie. Komputer nie odpalal. Więc zrobiłem co zrobiłem patrz pierwszy wpis i wtedy poszedł ogień.

Pytanie nadal to samo. Co się stanie jeśli procesor padl i włoży go do nowej płyty. Czy jest ryzyko że ja uszkodze. Płyta będzie asus Maximus xi hero.

Link to post
Share on other sites

A co dalej. Wiesz co na to goście z serwisu?

Powiedziałem mu, że płyta siadła i chcę sprawdzić, czy procek działa. Był padnięty i tyle. Mówił, że jeszcze nie widział procka, który uszkadza płyty, ale na to wyglądało.

 

Sugeruję, że lepiej zanieść procek i za 20 zł przetestować, niż wkładać samemu do drogiej płyty. Najlepiej ustalić cenę przed faktem i patrzeć co robią, bo u mnie chciał odpalać system bez chłodzenia - "na chwilę można tak włączyć"...

Link to post
Share on other sites

Możliwe że to wina zasilacza, sprawdz procesor od spodu jak wybuchły mosfety to i procesor do wymiany.


Pytanie nadal to samo. Co się stanie jeśli procesor padl i włoży go do nowej płyty. Czy jest ryzyko że ja uszkodze. Płyta będzie asus Maximus xi hero. - nie poprostu nie odpali, jak kolejna płyta się spali to już będzie wiadomo że zasilacz pali części.


https://allegro.pl/oferta/promocja-zasilacz-600w-chieftec-gps-600a8-12cm-46a-6966896306?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=_ELKTRK_PLA_Komputery&ev_adgr=Pozosta%C5%82e&gclid=Cj0KCQiAkMDiBRDNARIsACKP1FEqdg1rqzcg--OCYMm3NL-i7EeS96fpcFon2Fg7F2PSJrQuE7OZu1YaAtGqEALw_wcB&gclsrc=aw.ds tani dobry zasilacz.

Link to post
Share on other sites

Dystansujace płytę główną od obudowy.

 

Żebyś nie paplał dalej tego określenia: poprawnie mówiąc, nazywa się je dystansami (płyty głównej)

To jest jasne. wszystkie kolki byly na miejscu. 

Możliwe że to wina zasilacza, sprawdz procesor od spodu jak wybuchły mosfety to i procesor do wymiany.

Pytanie nadal to samo. Co się stanie jeśli procesor padl i włoży go do nowej płyty. Czy jest ryzyko że ja uszkodze. Płyta będzie asus Maximus xi hero. - nie poprostu nie odpali, jak kolejna płyta się spali to już będzie wiadomo że zasilacz pali części.

https://allegro.pl/oferta/promocja-zasilacz-600w-chieftec-gps-600a8-12cm-46a-6966896306?utm_source=google&utm_medium=cpc&ev_campaign=_ELKTRK_PLA_Komputery&ev_adgr=Pozosta%C5%82e&gclid=Cj0KCQiAkMDiBRDNARIsACKP1FEqdg1rqzcg--OCYMm3NL-i7EeS96fpcFon2Fg7F2PSJrQuE7OZu1YaAtGqEALw_wcB&gclsrc=aw.ds tani dobry zasilacz.

wizualnie procesor sprawdzony. nie ma zadnych oznak uszkodzenia.

Jak tu mozna wgrac zdjecie? Moze Wy cos zobaczycie czego ja nie widze.

do EVGA dodaja nakladke na kabel 24pin do sprawdzenia czy dziala. czy taki test wystarczy?

Link to post
Share on other sites

A co innego popsuło sam pisałeś że przebicie było aż na obudowe.

Jak od spodu procesor jest ok to pewnie bedzie działał.

Zobaczysz jak bedziesz miał nową płyte główną.

Jak odpali i znowu bedzie przebicie to odłącz ten zasilacz zanim spali kolejną płytę.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...