Skocz do zawartości

Kompletny upgrade staruszka - prośba o ocenę i poradę


Recommended Posts

Siemanko.

 

Nadszedł ten czas, że mój staruszek już dość mocno mnie ogranicza i zanoszę się z chęcią poskładania czegoś porządnego. Wymienić na pewno chciałbym procek, mobo, ram, grafikę i SSDka. Co z resztą i czy wybrałem sensownie - z tym zwracam się do Was.

 

Obecny setup:

 

I5 2500K @4.0GHz z coolerem Noctua (nie mam pojęcia jaki model, wiem że wiatrak NF-P12)

16GB Adata 1600MHz

GF 660 GTX MSI 2GB OC

Gigabyte Z68MX-UD2H-B3

Samsung EVO 850 250GB

Enermax EMG500ATW 80+ Gold - link do tematu

Antec P280 5 wiatraków (obecnie 4 ale jeden dokupię)

 

https://www.morele.net/inventory/info/27e9341a/

 

Budżet nie jest jasno określony. Nie chcę specjalnie oszczędzać na podzespołach, ale chcę ich wymienić jak najmniej. Przy obecnym koszyku + monitor i słuchawki zamykam się idealnie tak jak bym chciał w budżecie, nie licząc odsprzedaży starych gratów.

 

Przeznaczenie:

- domowe,

- trochę gierek (Arma 3, DayZ, Project Cars, Assetto Corsa i ew. jakieś tytuły z którymi się wstrzymywałem przez performance)

- czasem praca po godzinach (illustrator, photoshop, indesign, autocad, revit, archicad, sketchup, v-ray)

 

- czy ma to sens, co poskładałem?

- czy zasilacz uciągnie ten setup?

- czy istnieje w ogóle możliwość żeby cooler podszedł na nowy chipset?

- dokąd nocą tupta jeż?

- ile mogę za stare graty dostać na rynku wtórnym?

 

Będę turbo wdzięczny za pomoc. 8-)

Edytowane przez efzet
Link to post
Share on other sites

Ryzena 7 chcę ze względu na zastosowania graficzne/projektowe. Gdybym nie brał Ryzena, to brałbym jakieś i7. Poza tym chcę, żeby ten sprzęt znowu wystarczył mi na długie lata, tak jak obecny.

Radeona wybrałem ze względu na tańszy monitor FreeSync niż G-Sync. Razem z kartą to lekko 1000zl oszczędności.

 

Wysłane z mojego LG-H930 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Od 11 stycznia geforcy (ale tylko seria 10xx i 20xx) wspierają freesync i działa to jak na monitorach z g-sync, tu lista przetestowanych monitorów https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Ej9mOe5NamLldpfyFfXrqvLMZP-aG2Zi1su7QzPRNJY/edit#gid=0 .

Jeśli już ryzen 7 to bez sensu brać wersję z x, r7 2700 podkręcisz i będzie tak samo wydajny. Dodając do tego rtx 2060 będzie dużo wydajniej w grach, a jak nie bo nie to taniej od twojego wyboru jest rx590 https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-rx-590-nitro-8-gb-gddr5-256bit-hdmi-dvi-11289-01-20g-4143390/.

Edytowane przez kartofel24
Link to post
Share on other sites

Duży błąd ram w jednej kości . Ryzeny działają szybciej w zależności od szybkości ramu . Taka oszczędność się mści . Ram powinien być dosyć szybki w dual chanell . 

 

rtx 2060 raptem ze 400zł więcej kosztuje , ceny całego kompa wiele nie zmienia . Rożnica jednak jest spora

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Rozważałem pojedynczą kość, żeby ułatwić sobie ewentualną rozbudowę za jakiś czas, ale ok. ;)

400zł to jednak dość sporo dla mnie, wolę spożytkować to na słuchawki, myszkę itp. Myślę, że po takiej przesiadce i tak odczuję ogromną różnicę, a rzadko ogrywam jakieś najnowsze, najświeższe tytuły i nie zależy mi na ultra detalach.

Cena zestawu i tak wzrosła już o jakieś 500-600zł.

Edytowane przez efzet
Link to post
Share on other sites

 

 

Ryzena 7 chcę ze względu na zastosowania graficzne/projektowe

 

Większość co 2D, różnego rodzaju modelowanie 3D, to wszystko siedzi praktycznie na jednym mocnym rdzeniu. 

Rendering vray, wielozadaniowość na wątkach. Mimo wszystko dopłata do Rzyena 7 2700X nie ma sensu. 

M9P to kości TLC i płacenie tutaj prawie 400 zł za 256 GB to kiepskie rozwiązanie. 

 

https://proline.pl/koszyk/da12361b 

 

Dokładasz Fortisa i procesor kręcisz samemu. Póki co jazda na boxie. OC można zrobić za jakiś czas. 

Przesiadka z RX 590 na RTX 2060 Ventus. Taniej można brać wersję z nieco słabszymi chłodzeniami. 

Pamięci 3000 MHz CL16 które pójdą na spokojnie na 3200 MHz. 

Dysk SSD co prawda również na TCL ale o pojemności 512 GB (512 GB dostępne dla użytkownika)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Myślałem bardziej w tę stronę:

https://www.morele.net/inventory/info/27e9341a/

SSD chyba faktycznie bym zmienił na ten z Twojej propozycji, bo parametry ma świetne

 

Co do Twojej propozycji:

-czemu B450? Pytam, bo nie wiem, a ten aorus bardzo dobre opinie zbiera

-nie lepiej wziąć pamięci o natywnym dla tego procesora taktowaniu? No i poszedłem jednak w CL15 w tym przypadku

 

Gdyby faktycznie zmienić mobo, ssd i RAM, to faktycznie pojawia się pole do zaoszczędzenia na rzecz RTXa.

Link to post
Share on other sites

Tańsze B450 Tomahawk do tego procka w zupełności wystarczy a szukane były oszczędności co by podejść pod stronę RTX 2060

Pamięci jeden pies które w zasadzie weźmiesz. Nie bierz natomiast 2x4GB pod rozbudowę do 4x4GB bo wtedy to i 2933 MHz możesz nie wyciągnąć. AM4 nie lubi 4 kostek na pokładzie. Tutaj w tym budżecie, RTX 2060 jest w zasięgu ręki bez jakiś większych cięć na reszcie. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...