Skocz do zawartości

Karta graficzna do 1k,pomoc w doborze ?


Recommended Posts

Witam

Szukam nowej karty do mojego kompa,oto jego specyfikacja:

i7 2600k @4,5ghz(jest potencjał na więcej)

2x8GB ddr3 2133 cl9

cm550m

monitor 24 cale iiyama zwykła(może kiedyś zmiana na jakieś 144 w 27).

Obecna karta 7970.

Na tą imprezę mam odłożone równe 1k PLN.Co szukać w ten kwocie ?1060 czy może szukać już 1070 ? Widziałem że 1060 można dorwać już za ok.700Pln ?Czy to by był dobry wybór?

Doradźcie Panowie/Panie ??

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

1060 6GB lub RX 580 8GB (Nitro+) i czekać na RTX'y 3000 / NAVI. Do FHD 60hz styknie.

A monitor kup sobie do następnej karty. Rynek jest obecnie w lekkiej rozsypce i ceny są kosmiczne za dziadowe produkty. W 2019 np. LG ma wypuścić IPS'a 2560x1440 144Hz z czasem reakcji poniżej 3/4ms [ale prawdopodobnie tylko warianty FreeSync2] oraz Samsung ma wrzucić też więcej paneli QLED [też prawdopodobnie FreeSync1/2].

 

Obecnie z 144Hz-165Hz masz tylko dziadowe panele AUO AHVA (pomijając beznadziejne TN nie warte złotówki), które nawet nie mają startu do laptopowych AUO AHVA (gdzie tamte mają super quality control i jakość). Tragiczne quality control (na 4 sztuki każda miała bad pixele, podobnie mają inni a  w sklepach same egzemplarze po zwrotach prawie).

Link to post
Share on other sites

1060 6GB lub RX 580 8GB (Nitro+) i czekać na RTX'y 3000 / NAVI. Do FHD 60hz styknie.

A monitor kup sobie do następnej karty. Rynek jest obecnie w lekkiej rozsypce i ceny są kosmiczne za dziadowe produkty. W 2019 np. LG ma wypuścić IPS'a 2560x1440 144Hz z czasem reakcji poniżej 3/4ms [ale prawdopodobnie tylko warianty FreeSync2] oraz Samsung ma wrzucić też więcej paneli QLED [też prawdopodobnie FreeSync1/2].

 

Obecnie z 144Hz-165Hz masz tylko dziadowe panele AUO AHVA (pomijając beznadziejne TN nie warte złotówki), które nawet nie mają startu do laptopowych AUO AHVA (gdzie tamte mają super quality control i jakość). Tragiczne quality control (na 4 sztuki każda miała bad pixele, podobnie mają inni a  w sklepach same egzemplarze po zwrotach prawie).

Karty nie będę już zmieniał na inną kiedy wyjdą RTX czy co kolwiek.Potrzebuje wymienić teraz i pytam co będzie najlepsze.

Link to post
Share on other sites

Ale wiesz że obecne karty (pomijając RTX'y 2000) i tak będziesz musiał wymienić gdy wyjdą nowe monitory, bo i tak nie pociągną one sensownie np. takiego QHD 144Hz  nie mówiąc o 4K. Max "żywot" (wydajnościowy) karty to 3 lata. Chyba że wymienisz monitor FHD na FHD co byłoby bez sensu.

 

Weź pod uwagę że jak chcesz też rozsądny monitor do grania, to wybierając jednego producenta skazujesz się na jeden wariant monitorów (chyba że wolisz tearing lub wysoki inputlag).

 

AMD -> FreeSync (największy wybór)

nVIDIA -> G-Sync (najmniejszy wybór, ceny względem wariantów FreeSync są droższe o 200 euro = 850zł)

 

G-Sync na AMD nie odpalisz tak samo jak FreeSync na karcie zielonych.

 

Jeżeli chcesz coś bardziej przyszłościowego co cośtam pociągnie to masz np. Sapphire VEGA 56 Nitro+ ale dorwać używkę w rozsądnej cenie to wyzwanie. 

 

GTX 1060 6GB/RX 580GB nadają się do FHD 60-75Hz. Powyżej będą za słabe (chyba że grasz w jakiegoś LoLa i podobne gry). 

GTX 1070/GTX 1070Ti/VEGA56 bardziej pasują do FHD 120Hz lub QHD 60Hz+ (ale na wysoki FPS bym nie liczył)

 

Trzeba też wziąć pod uwagę że jak weźmiesz nvidie i będziesz chciał g-sync to musisz doliczyć te 850zł do ceny bazowej monitora (dla tego są one tak bardzo drogie).

 

Napisz może w jakie grasz gry i ew. jakie masz oczekiwania względem nowego monitora w przyszłości.

Imho obstawiałbym tutaj RX 580 Nitro+ (od biedy Asus Strix) + w 2019 kupić monitor z FreeSync2 (QHD LG lub Samsung). 

Od razu napisze że RX 590 jest nieopłacalny bo to praktycznie to samo co RX580 a dopłacamy 30% za 10% wydajności (finansowo strzał w stopę). 

Link to post
Share on other sites

do nowych gier , żeby grac w ultra fhd to już i gtx1070 jest za słabe 

AC Odyssey  ultra, ledwo 50 kl/s https://pclab.pl/art78955-5.html

Shadow of the Tomb Raider, 1080p ultra 56kl/s https://pclab.pl/art78818-5.html

i to nawet 60hz nie obłsuży, a gdzie tu ładować do takiej karty monitor 144 czy nawet 120Hz - w większości będzie  trzeba ciąć detale na med/high żeby tyle klatek osiągnąć

Link to post
Share on other sites

AC zawsze był miernym produktem jeżeli chodzi o optymalizacje. Nigdy nie zaklasyfikował bym tej gry jako wyznacznik :P

TR podobnie ale nie aż tak. 

 

Np. GTX 1070 ładnie sobie radzi w QHD w Shadow of War (ultra), zawsze utrzymuje 60fps+

Podobnie jak RX 580 8GB i GTX 1060 6GB utrzymają stałe 60fps w FHD na ultra.

 

GTX 1070 uważam za mniej opłacalny zakup w tym momencie -> zaraz pojawi się 2060 i może pod koniec stycznia ceny się unormują na przyzwoitym poziomie. A 2060 może oferować fajną wydajność przy niskim tdp (cicha+chłodna).

Link to post
Share on other sites

troszeczkę  źle mnie @Revenant zrozumiałeś, chodziło mi  o to , że jak ktoś chce grać w ultra 1080p na gtx 1070 (albo zbliżonych do ultra) to nie potrzebny mu monitor 120-144hz, wystarczy 60-75, bo i tak wiele więcej kl/s w grach nie uzyska (nawet w FC5 dobrze zoptymalizowanym na ultra 100 nie przekracza (koło 95)

ja np teraz poluje na dobre tv z niskim input lagiem, za chiny do jakiegoś 24-27 cali monitora nie wrócę (kanapa plus tv 42 cale to u mnie już od kilku lat podstawa do giercowania)

Link to post
Share on other sites

A owszem. Przepraszam. 
Ale weź pod uwagę że monitor 144Hz (bo monitory z matrycami AUO czyli większość obecnie ma zakres 144 do 165Hz)

1) Mniejszy input lag

2) Mniejsze smużenie 

itp itd.

75fps na matrycy 144Hz G-Sync/FreeSync nadal będzie przyjemniejsze niż 75fps na matrycy 75Hz chociażby ze względu na sam rodzaj matrycy (jednocześnie nie martwimy się o skoki fps pomijając mało odczuwalny frametime).

 

Kilka (mały odsetek gier) uruchomimy w tych 60-80fps, ale zdecydowaną większość innych gier w które się gra odpalimy w 120fps+. Tak więc nie ma sensu rezygnować z 144Hz tylko dla tego że nasza karta nie odpali 1-2 gier rocznie przy 100fps.

 

Np. w laptopie Clevo GTX 1070 nigdy nie notował dropów FPS, rock-solid FHD 120fps (matryca 120Hz G-Sync) na ultra. [warto wspomnieć że mobilne 1070 są fizycznie mocniejsze od desktopowych bo mają pełne rdzenie ale z mniejszym taktowaniem, a ja GPU podkręciłem do 2000MHz, desktopy osiągają 2100MHz i wychodzi na to samo].

 

Ja osobiście przy biurku nigdy nie postawię TV, dla mnie max to 24' nawet dla 4K (na laptopie 17'3 4K świetnie mi się pracowało ponad rok). Przy 27 to już trzeba szyją kręcić chyba :)

Edytowane przez Revenant
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@Up, a ja patrzę z 50 cm na monitor 32" i gdybym mógł tego oddać w dobrej cenie to wziąłbym 35" 3440 x 1440 100 Hz (tak, wiem - nadal AHVA).

 

27" 144 Hz to na tę chwilę 1440p. Sensowne karty pod taką rozdzielczość zaczynają się od ok 1500 pln (używane gtx 1070 ti, 1080, Rx Vega 56/64), a i to przy założeniu że z kilku bajerów graficznych zrezygnujesz. Do grania w CSGO, LoL czy inną Dotę 2k wystarczy RX 580/570 4GB lub gtx 1060 3GB. 

Link to post
Share on other sites

@Up, a ja patrzę z 50 cm na monitor 32" 

LOL, szacun , mam 32 cale tv i jak to napisałeś sprawdziłem jakby z 50cm cokolwiek na nim robić, chyba bym oślepł w kilka dni i dostał oczopląsu :D dla mnie tak minimum metr, a przy grach z 1,5m jest najlepiej przy takiej wielkości (przy 42 calach na 1,5-2m siedzę)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Już jak kupowałem poprzedni monitor to Padre mój identycznie gadał: "27 cali? Oślepniesz i oczopląsu dostaniesz" :D a tj kwestia przyzwyczajenia. W pracy mam 3 x 24" (1200p) i jest rewelacja.

 

No i w kanterze jest jednak lekka przewaga, bo wyższa rozdzielczość "rysuje" szerszy obraz gry, ale to nie każdemu podejdzie. Kuzyn stwierdził, że do pracy biurowej + filmy 32" 1440p jest idealne i również zainwestował w taki monitor. I co? Nie potrafił się przestawić i w efekcie gra w csgo w 1600 x 1200 (4:3) z paskami.

Link to post
Share on other sites

27 cali przy odległości 50 cm to imo takie optimum , 32 cale to już za wiele (w grach głowa lata w lewo , prawo, czuje sie jakbym w kinie siedział w pierwszym rzędzie :) )

jak mi padł mój 24 calowy, to do tv 32 cale dodatkowy stolik przed biurkiem stawiałem pod k+m coby ten efekt zniwelować :)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

Dla tego czaje się na dobrego IPS'a/AMVA+ 27' QHD ale na samsunga qled chyba się nie doczekam... a LG z tymi IPS'ami 144Hz IPS to chyba kisi się w fabryce. Produkcja miała ruszyć w tym miesiącu...

 

Właśnie sprawdziłem ile mam FPS na CS:GO, z tym że aktualnie procesor mam na stockowym 3.75GHz z uV (do pracy biurowej sobie wyinżynierowałem tryb). GPU 1500Mhz

~280fps, dropy przy rzeźni do 230-220fps. Akcje min. 260fps. Tak więc frametime od 2ms do 3.5ms ściślej mówiąc.

Ale mimo wszystko żaden wątek nie ma pełnej utylizacji (max 80% i to jeden co najwyżej) i GPU tez się nudzi... słabe API od Valve. Nic się Gaben nie poprawił. ;p problem z FPS ten sam co w COH2 czy World of Warcraft od wielu lat - mierna utylizacja sprzętu niezależnie od platformy. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Lucek  kup sobie używaną GTX 1070 na gwarancji,

ma 1920 cuda a 1060 6GB 1280.

 

Toś mu doradził, kartę której nie wykorzysta (CPU słabiak i monitor sam z siebie rozdzielczości i częstotliwości odświeżania nie zmieni) plus jest poza budżetem. 

Idąc tym tokiem rozumowania wrzućmy od razu 1080Ti bo ma 3584 rdzenie cuda.

 

Rozsądne 1070 (MSI, EVGA, lepsze pality) 1200zł w górę. Za 1000zł jest szrot np. asus dual bądź turbiniarze w dodatku zazwyczaj bez gwarancji. 

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Mój cep jest za słaby do 1070 ? :D Toż to nowina,wszędzie i każdy pisze że spokojnie sobie poradzi,a nawet i 1080 a tu za słaby :) Nie wiem gdzie wy sprawdzacie te ceny ale poniżej 1k idzie już dorwać 1070 z gwarą na ponad rok i nie żadne referenty czy coś.Za trochę ponad 700zl wczoraj poszedł mi sprzed nosa 1060 6GB z prawie 2 letnią gwarancją.

 

Co do monitora to nie będę zmieniał karty oraz monitora za każdym razem jak wyjdzie coś nowego,gdyż nie jestem zapalonym graczem  i nie gram 24h na dobę.Nie gram w żadne CSgoły,Lole czy inne gry. Wiesiek,BF,Tarkov,Pubg,GTA itp. Obecny monitor to iiyama XB2483HSU , i jego może ,podkreślam może zmienię na 24 144 lub jakieś 27 ale to nic pewnego.

Link to post
Share on other sites

Dobry ma procesor, może nie pierwszej swierzości, raczej przetermonowany :)

Ale wydajność jeszcze ma całkiem spoko, do 60hz monitorka wystarczy, z

v-sync będzie dochodził dajmy na to dla przykładu Far Cry 5 do 90% a karta do 70%.

60 klatek będzie, a zawsze 2 gb ramu więcej i 640 cudaków.


Ten jego ryzen w cale jakiś dużo szybszy w grach nie jest.

2600k z GTX 1070 spokojnie z ryzenem 2600 i RX 580 się zrówna.

Pewnie mu żal że ma nowszy sprzęt a stary go dogoni.

To sie nazywa ignorancja i egoizm.

Jeszcze opowiada w nieswoim temacie jaki monitor sobie kupi jak by to kogoś interesowało.


to ja zapytam lucka - Tarkov ta gra już wyszła? grasz w bete? dobre to ?

sa misje czy tylko strzelanina?

Edytowane przez Lordonos
Link to post
Share on other sites

 

Pewnie mu żal że ma nowszy sprzęt a stary go dogoni.

E? Ani single core ani multi nie jest nawet blisko. Dogoni chyba przy limicie lub underclocku.  :facepalm:

Przykładowe porównanie w cinebenchu (najprostszy przykład, pomijając multi gdzie 2700K gdzieś tam w tle sobie leży):

i7 2700K STOCK = 1.2 single score

R5 2600 STOCK  = 1.65 single score (37,5% a jest to 65w procesor)

W grach które obsługują nawet 1 rdzeń ten tani ryż wygra bo jest chociażby wyższy IPC pomijając ilość rdzeni/wątków...  i nie - nie jest egoizm tylko po prostu mówię że Sandy Bridge jest już uber stary i w roku 2018 jest on słaby. Jak sobie porównujesz ze starymi grami to dopisz w którym roku nie był słaby bo w nowych tytułach nie domaga i jest to ewidentne.

 

Kolejna rzecz to TDP 2700K przy 4.5GHz... ten procek w stocku przy niezduszonym biosie łyka 105w lajtem zamiast papierowych 95. 4.5GHz zależnie od napięcia to już ponad x2 różnica względem R5 2600/2600X po OC.

 

I jeżeli chcesz to mogę ci porobić testy, bo mam nawet 6700K pod ręką z ASRockiem Z170 Extreme6+ (miałem i drugą sztukę w laptopie przy 4.5GHz + cache 4.5GHz po delidzie, które sam zrobiłem w agonii). Więc nie, nic mi nie "żal" - po prostu podałem przykład obecnie bardzo dostępnego procesora, który jest pod każdym względem lepszy. I zamiast robić taki najazd na kogoś ostudź swój dziki entuzjazm. Nie muszę sobie podbudowywać ego... bo mam to po prostu gdzieś. Nie lubię natomiast nieobiektywnych konserw.

 

Tak więc nie pal głupot że 2600K z się kiedykolwiek zrówna z chociażby R5 2600... bo to już bycie ułomnym fanboyem, który utknął w czasoprzestrzeni na parę lat. A teorie o tym że RX 580 (i jego super magiczne sterowniki) zjadają dziesiątki procent wydajności to już nawet nie skomentuję bo to się klasyfikuje do cyrku.

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

Toś mu doradził, kartę której nie wykorzysta (CPU słabiak i monitor sam z siebie rozdzielczości i częstotliwości odświeżania nie zmieni) plus jest poza budżetem. 

 

@up skoro ze Ciebie taki "znafca" to co ten idiotyzm miał znaczyć?  gtx1070 nie wykorzysta? słabiak? nie wiem czy mam nad tobą płakać czy się śmiać  :rotfl:

Link to post
Share on other sites

Zanim się zaczniesz śmiać złap szczękę nim opadnie bo przegapiłeś parę rzeczy (które sam zacytowałeś):

 

Niska rozdzielczość + 60fps... GTX 1070 tam się nudzi (wiem bo sam miałem ponad rok przy matrycy 120Hz G-Sync jeszcze do niedawna więc mam oparcie w doświadczeniu). GPU po prostu będzie się nudzić! Chyba że ktoś ustawi bezsensowny antyalising na jakimś kosmicznym poziomie...

Do FHD na ULTRA (do nawet monitorów 70-75Hz) styknie 1060 6GB lub RX 580 8GB (warianty 3GB i 4GB są mocno meh a szczególnie 3GB bo to bardzo często za mało do FHD. Nawet takie Path of Exile, COH2/DOW3, jakiekolwiek tytuły triple-A spokojnie zjedzą te 3-4gb+ i na pewno nie mniej - chyba że sobie ktoś na low ustawi i będzie podziwiać tekstury z przed 10-15 lat, nawet takie Shadow of War w FHD zjada 6gb vram...). O jakiejkolwiek bardziej znanej grze z 2019 nie wspomnę...  RE2, The Divison 2, Metro Exodus, Anthem, Wolfenstein, DOOM Eternal i nie zdziwię się jak nawet cukierkowe Devil May Cry 5 zje ponad 3,5-4gb VRAM w 1080p.
Zawsze mam włączony OSD, to widzę ile dokładnie VRAM'u zjadają gry na bierząco... o ile 8gb zwykłego RAM nawet zazwyczaj spokojnie styka bez ciśnienia to VRAM'u lepiej żeby nie brakowało ze względu na dużo większy impact...

 

A 1440p 144Hz przy 1070 to i tak ciężko wykorzystać wysoki refresh rate w AAA (pomijając gry typo POE, Diablo, jakieś MOBA, MMORPG typu WoW:BFA). Zanim autor kupi taki monitor (a trochę poczeka jeżeli nie chce dziadowej jakościowo AHVA od AUO i wymieniać 40 razy ze względu na bad pixele lub tragiczny blb) to 1070 będzie za słaba...

 

A dalej kłóćcie się sami bo żadne argumenty z waszej strony nie padły, poza gadaniem w stylu "no bo ten tego 1.9 tdi jest lepszy niż nowe ałta!".

Edytowane przez Revenant
Link to post
Share on other sites

 

Do FHD na ULTRA (do nawet monitorów 70-75Hz) styknie 1060 6GB lub RX 580 8GB

 

następny suchar :D

chopie, do ultra full hd to w większości nowych gier już 1070tka nie styka, żeby minimum 60 fps było, ty chyba jakieś 2-3-4 letnie gry ogrywasz (mam nadzieję, że ogarniasz co to ULTRA - wszystko na maxa ustawione)

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

następny suchar :D

chopie, do ultra full hd to w większości nowych gier już 1070tka nie styka, żeby minimum 60 fps było, ty chyba jakieś 2-3-4 letnie gry ogrywasz

 

:facepalm: Jedyną taką grą może być beznadziejnie zoptymalizowany port pod tytułem Shadow of the Tomb Raider oraz AC Odyseja gdzie RX580 trzyma ok. 52fps w stocku a 1060 6GB 48-49fps. Obie gdy są totalnymi crapami pod tym względem co sie każdy i mówi się wszędzie od premiery...

Jakoś nie notuję dropów w np. Shadow of War na ultra detalach przy RX 580 i 70fps(@70Hz). Więc 60fps no to raczej da radę...

 

BV5 (2018) z palcem w nosie. 

Vampyr (2018) z palcem w nosie (swoją drogą super gra). 

Resident Evil 7 (2017)

Wolfenstein New Colossus (2017)

Destiny 2 (2017)

 

i można wymieniać dalej.

 

Linki na poparcie:

https://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_wydajnosci_battlefield_v_wymagania_sprzetowe_nie_zabijaja?page=0,11

https://pclab.pl/art78955-5.html

https://pclab.pl/art78818-5.html

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/destiny2-test-karty-graficzne.html

i sporo kompetentnych testów w internecie.

 

@K0chan oficjalnie i publicznie śmiem nazwać Cię osobą niepoważną, który wprowadza innych w błąd. Piszesz głupoty których nawet nigdy nie argumentujesz/niczego nigdy nie udowodniłeś. Gadasz głupoty sam nie mając nawet większego doświadczenia (czy chociaż miałeś kilka z tych kart graficznych w ręce, miałeś rózne procesory w ciągu 2 ostatnich lat? jak często zmieniasz platformę?).

Ogółem dla mnie jesteś osoba niepoważną, najpewniej jakiś młodym studentem albo licealistą, który udaje znawcę w internecie biorąc swoją wiedzę... no właśnie skąd? Bo wszędzie jest co innego...  :co:  Na tym zakończę swoją dyskusję w tym temacie, bo poziom merytoryczny sięgną dna z mułem.

Link to post
Share on other sites

weź juz skończ te wypociny, nie zamierzam podawać ci na tacy w jakich grach w ultra 1070tka do 60 kl/s nie dochodzi, chociaż widzę że sam już 2 szybciutko znalazłeś :D

taki "znafca" jak ty na pewno sobie znajdzie więcej tytułów, tak na szybko z głowy dodam ci jeszcze 2 , GR Wildlands i Watch Dogs 2, a jak twe magiczne 2 lewe ręce więcej nie będą potrafiły znaleźć to napisz na priv , zrobię ci większą listę :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...