Skocz do zawartości

Grafika Sli x16 a x8


Recommended Posts

i7 2600 k

SLI Gtx 570 Windforce 3

zasilacz crosair 950 W

Dysk SSD 60gb + dysk twardy 1 tb

Obudowa CM 690 Lite KKN

 

Chodzi mi abym mogl w plycie glownej zajac tak sloty obiema grafikami zeby miec miedzy nimi jak najwiecej przestrzenie(zeby sie nie nagrzewaly) i dzialaly zlaczone mostkiem w x 16

 

Myslalem o Asusie Maximus Extreme IV lae tam musze ladowac miedzy karty wifi albo karte dzwiekowa bo musza byc 3 sloty zajecie aby bylo x 16.......chcialbym aby to byla plyta trwala i bezproblemowo z przede wszystkim dobrym chlodzeniem i sklonna do podkrecenia:] pzdr:-)

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Hej Martin. Zarejestrowalem sie specjalnie zeby Ci odpowiedziec, chociaz rejestracja na tej stronie to jakas kpina (wpisujesz nick po to zeby potem musiec wymyslac nowy "wyswietlany" a jak juz go wymyslisz i sprobujesz zalogowac wyskakuje blad - zenada.). Szkoda ze nawet po takim spamie nikt nie raczyl ci odpisac ale to standard na polskich forach - tu raczej niczego sie nie dowiesz. Jesli szukasz precyzyjnej wiedzy pozostaja wylacznie anglojezyczne.

 

Co do plyt z podwojnym PCIEx16 są swietne plyty Gigabyte na chipsecie Z68 lub P67 od GA-Z68X-UD7-B3 w gorę (UD3 UD4 ani UD5 maja niby tez dwa PCIE x16, ale jesli zajmiesz jedno z nich, drugie dziala w trybie x8).

 

UD7:

2 x PCI Express x16 slots, running at x16 (PCIEX16_1, PCIEX16_2)

* For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed, be sure to install it in the PCIEX16_1 slot; if you are installing two PCI Express graphics cards, it is recommended that you install them in the PCIEX16_1 and PCIEX16_2 slots.

2 x PCI Express x16 slots, running at x8 (PCIEX8_1, PCIEX8_2)

* The PCIEX8_1 slot shares bandwidth with the PCIEX16_1 slot and the PCIEX8_2 slot with PCIEX16_2. The PCIEX16_1/PCIEX16_2 slot will operate at up to x8 mode when the PCIEX8_1/PCIEX8_2 is populated.

 

UD5:

1 x PCI Express x16 slot, running at x16 (PCIEX16)

* For optimum performance, if only one PCI Express graphics card is to be installed, be sure to install it in the PCIEX16 slot.

1 x PCI Express x16 slot, running at x8 (PCIEX8)

* The PCIEX8 slot shares bandwidth with the PCIEX16 slot. When the PCIEX8 slot is populated with a PCI Express graphics card, the PCIEX16 slot will operate at up to x8 mode.

 

Ogolnie UD7 jest genialna (Asus nawet w wersjach Deluxe sie przy nich chowa), ma 24 fazowe zasilanie CPU (vs 12 faz u Asusa P8Z68-V PRO), chyba 6 USB 3.0 swietny design (dotyczy to rowniez systemu chlodzenoa), a do tego przedni panel z wyjsciami USB 3.0 (choc maja go rowniez UD4 i UD5 - asus daje tylko sledz na tyl i tylko w wersji Deluxe). Jednak jej podstawową wadą jest cena ktora na dzien dzisiejszy oscyluje w granicach 1100 zl, no i brak wyjsc TV wiec o Virtu mozesz zapomniec (choc wlasciwie i tak jest g. warty i bardziej przeszkadza niz pomaga). Biorąc pod uwage niewielką roznice w wydajnosci SLI x16 vs SLI x8 warto sie zastanowic czy ktoras z tanszych konstrukcji tych firm nie bylaby lepszym rozwiazaniem (mam tu na mysli szczegolnie GA-Z68X-UD5-B3 i w/w Asusa).

Na pocieszenie dodam ze sam jestem przed takim wlasnie dylematem :)

 

A czy jest wogole jaka kolwiek mozliwosc zeby polaczyc karty w sli x16/x16 w slotach pierwszym i trzecim na plycie glownej? Sa wogole takie pltyty glowne, bo nigdzie w necie nie moge znalezc?

 

Czy to prawda ze Gigabyte ud 7 obsluguje x 16 na slotach pierwszym i trzecim a Asus extreme 4 na drugim i czwartym?

 

Edytowane przez fatalPL
Link to post
Share on other sites

Podłącz jedną w x16 a drugą x8 gwarantuję że nie odczujesz różnicy.Wiem ,bo sprawdzałem osobiście .Testowałem trzy gry mianowicie:Metro 2033,Crysis Warhead i Wieśka 2 w wymienionych grach różnica pomiędzy 2x16 a 2x8 oscylowała w granicach 1 do 2 fps czyli znikoma naprawdę.No inaczej troszkę w benchmarkach ale darujmy sobie syntetyki :)

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze, pisząc X razy to samo nie uzyskasz wcześniej odpowiedzi, a jedynie zniechęcisz do jej udzielenia. Będąc odbieranym jako NATRĘT. Po drugie, forumowicze mają też życie prywatne, a nie siedzą 24/7 na bmk celem udzielenia natychmiastowej odpowiedzi każdemu zainteresowanemu. Od tego są hotline'y i inne cuda.

 

Jeśli chodzi o 2-way SLI x16/x16 trzeba poszukać płyty głównej wyposażonej w układ NVIDIA NF200. Posiadają go właściwie tylko konstrukcje najwyższej półki. ASUS Maximus IV Extreme przykładowo i jeśli mnie pamięć nie myli. SLI oparte jedynie o układ Intela pozwala osiągnąć maksymalnie przepustowość x8/x8 Realna różnica między tymi rozwiązaniami w przełożeniu na FPS to jakieś 2-3%. Mówiąc krótko moim skromnym zdaniem dopłata kilku stów do droższego mobo, tylko celem uzyskania x16/x16 jest pozbawiona jakiegokolwiek sensu.

 

fatalPL: gwarantuję że w Polsce jest wielu wysokiej klasy specjalistów w wielu różnorodnych dziedzinach. I wcale nie trzeba po pomoc zwracać się na zachód :)

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

Czy do K nędzy nie istnieje na tym forum opcja wyszukiwania ???

Byłe temat o tym gdzie udowadniałem innemu jełopowi przekładając karty ze złamaną ręką ŻE NIE MA ŻADNEJ RÓŻNICY MIĘDZY X16Z16 A X16X6 .

Mam płytę na NF200 dokładnie EVGA FTW 200 i sprawdzałem wszystkie możliwe konfiguracje - NIE MA ŻADNEJ RÓŻNICY.

 

 

http://forum.benchmark.pl/topic/28858-gtx-570-sli-temperatury-w-3d-marku-2011/page__view__findpost__p__375374

Link to post
Share on other sites

A wracajac do tematu, polecam recki Z68X-UD7-B3:

 

http://www.bjorn3d.com/read.php?cID=2056&pageID=10556

http://www.kitguru.net/components/motherboard/zardon/gigabyte-z68x-ud7-b3-motherboard-review/32/

http://www.hardwareheaven.com/reviews/1173/pg15/intel-z68-chipset-launch-gigabyte-z68x-ud7-b3-and-asus-p8z68-v-pro-review-conclusion.html

 

Wbrew temu co mutissj raczyl napisac, odstepy miedzy slotami PCIEx16 na UD7 wcale nie sa zbyt duze, a wrecz przeciwnie - jest to jeden z nielicznych mankamentow plyty wypomnianych przez recenzenta.

 

Jednak biorac pod uwage marginalne (jak twierdzi wiekszosc) roznice miedzy SLI x16 a SLI x8, sklanialbym sie za jakas slabsza wersją Gigabajta (Z68X-UD5-B3, Z68X-UD4-B3), lub ostatecznie Asusa (P8Z68-V /Pro/Deluxe). Kazda z nich stoi na najwyzszym poziomie z polki Z68 i kazda warta swej ceny.

 

Nie wiem tylko czy takie rozwiazanie (SLI x8) nie da o sobie znac w niedalekiej przyszlosci, kiedy przepustowosc kart wzrosnie, wraz z rozdzielczoscią obrazu. Poza tym taka płyta z mostkiem NF200 (SLI x16) umozliwia nam zastosowanie SLI/CrossfireX 3 way z trzema kartami dzialajacymi w trybie x8. W wersjach bez mostka (SLI x8) bedzie to juz tylko x4, a wtedy roznica moze byc juz duzo bardziej znacząca. Dlatego jesli ktos mysli o dalszej rozbudowie kompa w kierunku SLI, opcja z SLI x16 bedzie dla niego najlepsza.

 

A tak na marginesie to:

Hmm, wyglada na to ze ktorys z was jednak sie myli...

Link to post
Share on other sites

Ware to masz na ryju, cwelu.

 

Miło że się przedstawiłeś. Chociaż tutaj bardziej odpowiedni byłby dział "Na Luzie".

 

Nie wiem kto ci dzieciaku płaci za ten marketing, ani w czym ten koleś posługujący się językiem Albionu jest bardziej wiarygodny od nas... bo dowodów to on na dobrą sprawę nie przedstawił w formie wykresów, a jedynie sobie powiedział. A powiedzieć to ja sobie mogę...

 

Poza tym idąc za komentarzami video jest zwyczajnie stare i facet odwołuje się jeszcze do PCI-Ex w wersji 1.0. Gdzie z prostego rachunku wynika 2.0 x8 = 1.0 x16. Wówczas faktycznie można było mówić o spadkach FPS, ale na pewno nie obecnie.

Edytowane przez gtxxor
Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

A tak na marginesie to:

 

Hmm, wyglada na to ze ktorys z was jednak sie myli...

 

Ludzie ! Ten filmik ma 3 lata ! Dałem przecież link do posta gdzie na płycie nf200 zrobiłem własnoręcznie test x16x16 vs x16x8 niecały miesiąc temu jakoś więc czego wy jeszcze chcecie jako dowód ?????

Link to post
Share on other sites

Ludzie ! Ten filmik ma 3 lata ! Dałem przecież link do posta gdzie na płycie nf200 zrobiłem własnoręcznie test x16x16 vs x16x8 niecały miesiąc temu jakoś więc czego wy jeszcze chcecie jako dowód ?????

 

Ok, easy, teraz juz jestem chyba przekonany, szczegolnie kiedy przeczytalem to: "this is old. with pci-e 2.0 the bandwith with x8 is more than enough (2.0 x8 = 1.0 x16)".

 

Pozostaje tylko pytanie czy mostek NF200 ma jakikolwiek wplyw na wydajnosc w konfiguracji single GPU na PCIE x16, bo jak twierdzi kolega kamyk:

 

- płyta z mostkiem NF200 i 1 karta grafiki x16 - kicha - wydajność graficzna gorsza niż bez mostka

- płyta z mostkiem NF200 i 2 karty grafiki x16 - optymalnie, ale nie najlepiej - czasami lepiej, a czasami gorzej niż na normalnym płytowym x8-x8

- płyta z mostkiem NF200 i 3 karty grafiki x16-8-8 lub 8-8-8 - tutaj mostek dopiero dodaje kopa, bo norma na płytach bez mostka to 8-8-4

- płyta z chipsetem x58 - zupełnie inna bajka, bo obsługuje 2x16 bezpośrednio z chipsetu

 

Co - wg. chlopakow z tomshardware.com - ma sie nijak do rzeczywistosci:

 

SLI performance P67 vs Z68 vs X58 vs NF200

Edytowane przez fatalPL
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...