Skocz do zawartości

i54670k na R52600 czy R7 1700 plus wycena obecnej bazy


Recommended Posts

Witajcie. Mam taką zagwozdkę. Mianowicie uzbierało mi się dość wolnych funduszy i postanowiłem zrobić upgrade kompa, póki najstarsze bebechy są coś warte. Obecnie mam: i5 4670K, MSI G55 Z87, 4x4GB ddr3 1600MHz CL9 od cruciala (2 zestawy 2 kosci w dualu), RX 580 8gb od MSI, zasilacz Thermaltake smart se 620w i 2 SSD. Plan jest taki by sprzedać proca, płytę, ram i może chłodzenie jeśli nie będzie pasować na AM$ (Spire TMEIII) i kupić coś na ryżu, bo intela się obecnie nie opłaca. Pytanie ile bym dostał za mój komplet i jaki ryż kupić?

Nie jestem i nie planuję być prouberturbo graczem. Gram dla przyjemności i chciałbym to robić wygodnie i raczej na wysokich, bardzo wysokich detalach. Mój monitor to 29 calowy LG w 2560x1080. 

Pomożecie?

Link to post
Share on other sites

Witam,

Jestem po sprzedaży byłych części i były prawie identyczne jak Twoje. Miałem i5 4670k OC 4.4GHz po delidzie + Gigabyte GA-Z83-HD3, 4x4 DDR3 1600MHz CL9 i Macho3. Całość poszła za 1000zł. Wziąć pod uwagę musisz, że robiłem skalpowanie procka i był ciekły metal nałożony i przy nim zbiłem 20C w dół. W spoczynku było 23/25C pod pełnym obciążeniem 70C nie przekraczało w Prime95 więc troszkę cena poszła w górę. 

Myślę, że za swój zestaw jesteś wstanie tak 850/900zł wyrwać.

 

Dołożyłem 940zł i za sumę 1940zł kupiłem tak:

Ryzen 7 1700
MSI X370 Gaming Plus

G.Skill Ripjaws V DDR4 2x8 3200MHz CL16

Powiem Ci tak. Dużo po forach pytałem itd, co kupić (intel odpadał bo ich ceny są CHORE!!!). Ludzie mówili, że R5 2600 lub R7 1700. Zdecydowałem się na R7 1700 ze względu na dodatkowe 2 rdzenie i 4 wątki. W grach na Stockowych zegarach 2600 jest maksymalnie wydajniejsza gdzieś o 5fps (zależy też od gry) ale to tylko dlatego, że bazowo procesor jest wyżej taktowany.

Podkręciłem R7 1700 na 3.7GHz przy napięciu 1.150V na BOXowym chłodzeniu temperatury w Prime95 nie przekraczają 80C.
Więc różnica została zniwelowana. Wiadomo, że 2600 też można podkręcić ale oba procesory i tak maksymalnie się kręcą do 4/4.1GHz więc różnica będzie się zacierać w grach.

Myślę, że warto rozważyć wybór o dodatkowe 2 rdzenie przy takiej samej cenie obu procesorów.

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Jest to jakiś argument, nie powiem. Wprawdzie nie znam się na OC w zasadzie ani trochę. Swojego i5 dałem na moment na 3,9, ale długo z tego nie korzystałem. Ogólnie nie planuję też za bardzo podkręcać nowego układu. Może za parę lat, jak będzie brakować tych kilku megaherców. 

Jeszcze pytanie z innej beczki, czy nie ma różnicy w obsługiwanych technologiach i czy nie ma jakichś problemów pierwszej generacji? Znaczy, czy puszczenie ryzena 1 i 2 generacji na identycznych zegarach da identyczną wydajność rdzenia?

I pytanie 3. Zen2 jest już jakoś zapowiedziane?

Link to post
Share on other sites

Zen2 będzie w ok. kwietnia, Zen 2.5 po roku od premiery 2. Tak jak to było z Zen1 i Zen1,5 ;p

 

1gen zen miał problem z pamięciami i prędkości większej niż 3466 ciężko ogarnąć nawet z najlepszymi B-die. Z ryzenem 2x00 powinno się dać spokojnie 3466, i 3600 z b-die-max to ponoć 3733.

 

Poza tym Ryzen 2x00 ma usprawnione opóźnienia cache co powinno dać więcej fps w grach, razem z lepszym kontrolerem pamięci. Pozwoli to na lepsze OC pamięci, i tu R2x00 odstawi dosyć sporo R1x00. Oczywiście przy 1060 to specjalnej różnicy nie zrobi, ale z 1080+ doda z 10% fps. 

Link to post
Share on other sites

Fakt, ale tak na dobrą sprawę w Ryzen 2 jest tylko usprawniony kontroler pamięci.

Trzeba się zastanowić co przyda się w przyszłości. Czy lepiej mieć dodatkowo do dyspozycji 2 rdzenie i 4 wątki lub to, że podbijemy pamięci o te 200/400mhz więcej.

Moje z sygnaturki bez problemu zadziałały od razu na 3200MHz. Wystarczyło tylko wybrać odpowiedni profil XMP. Na razie ich nie podkręcam bo taka prędkość jest mega wystarczająca do mojego zastosowania, czyli gier.

 

R5 2600 to bardzo dobry procesor ale dla mnie argument w postaci 2 dodatkowych rdzeni bardziej mnie przekonał niż możliwość podkręcenia dodatkowo pamięci ram.

Link to post
Share on other sites

Dobra, prawie wszystko zrozumiałem ;) Skoro następny proc w kwietniu, to nie ma co czekać, bo równie dobrze mogę czekać na spadek jego ceny, a wtedy będzie na horyzoncie zen 2,5.

 

Ramów nie zamierzam w zasadzie ruszać. Tym bardziej nie umiem. Szukam sprzętu, który zmontuję i będzie działał, a do tego starczy na kolejne 4-5 lat. Stąd chyba więcej rdzeni na zapas. Zwłaszcza, że i tak myślałem finansowo o ramach 3200MHz

Jeszcze kwestia obsługiwanych instrukcji. Bo wiem, że są różnice, tylko czy one coś zmieniająą?

Link to post
Share on other sites

Dla zwykłego użytkownika? Nic.

 

Zen 2 ma przynieść ogromny skok mocy procków, bo mówi się o podniesieniu współczynnika IPC (liczba operacji na jeden cykl pracy procesora) wraz z jednoczesnym wzrostem zegarów (4.5+ GHz) oraz zwiększeniu liczby rdzeni więc jak widzisz zmiany zapowiadają się dosyć rewolucyjnie.

 

Ze swojej strony poleciłbym 2600x jeżeli nie chcesz robić jakiegokolwiek OC, bo ten procek sam z siebie boostuje do 4.2 GHz.

Link to post
Share on other sites

hmm... 200zł różnicy. Sporo dość. 

Teoretycznie można też zaczekać na ZEN2 i odpowiedź intela, tylko to z pewnością sprawi, że wydam więcej i mniej zgarnę za swój obecny sprzęt (chyba, że przez pół roku będę siedział na phenomie 1 generacji 4x2,3 i 4gb ramu ddr2). Tak dużo opcji.

 

Za pół roku dostane za swój set zapewne 7-8 stów i to przy dobrych wiatrach. Analogiczny ryzen 5 3600 (zakładając, ze nie zmienią nazewnictwa) będzie zapewne kosztował 850-950zł płyta 350, ramy tyle samo, co teraz, chyba, ze wejdą DDR5, w co wątpię. Czyli będę musiał wsadzić 5-6 stów więcej niż dziś. I pytanie, czy AMD faktycznie tyle poprawi?

Czy ZEN 2 będzie na AM4?

Link to post
Share on other sites

Tak, jeszcze min dwie generacje prockow od AMD będą na Am4, możliwe że więcej.

 

Możesz też kupić R5 1600 używany + lepszą płytę i za mniej niż pół roku wymienić procka tylko. Moim zdaniem taki Rysiu 1600 bardzo niewiele straci na wartości.

Link to post
Share on other sites

Jest to opcja, która zaoszczędzi mi 180zł względem nowego 2600. Aczkolwiek chyba w tym momencie zdecyduję się jednak na 2600, który może lepiej trzymac cenę i będzie lepszy jeśli okaże się, ze ZEN2 boryka się z jakimiś problemami wieku dziecięcego. 

Tak czy siak, dzięki za porady. Teraz tylko musze się dowiedzieć, czy moje chłodzenie mogę zostawić, czy tez leci na sprzedaż (a szkoda, bo jest fajne), znaleźć kupca na moje bebechy i robić zakupy. 

Link to post
Share on other sites

Jak pisałem. Ja na BOXowym zrobiłem OC z 3.0GHz na 3.7GHz przy bardzo małym napięciu bo tylko 1.150V i stockowy cooler wystarcza bez problemu do zwykłego użytkowania. Myślałem, że z nim będzie średnio jak ze stockowymi od Intela ale jednak te nowe od AMD są na prawdę "dobre". 

Link to post
Share on other sites

A Stockowy cooler nie jest głośny? Mój ostatnio stockowy to był ten na Pentium 4 i albo miałem wybrakowaną sztukę, albo on po prostu był głośny. Następnym razem poszedł więc jakiś inny, teraz znów inny i tak się zastanawiam czy coś się zmieniło. Ale skoro jest dobry, to pewnie przy nim zostanę. Zawsze to oszczędność. 

Link to post
Share on other sites

Dokładnie tak jak pisze @Rebelmind. Mam zamontowanego go w Zalman Z3+ i nawet przy pełnym obciążeniu głośność kompa bez słuchawek jest bez problemu akceptowalna. Jestem w szoku, że BOXowy cooler jest "tak dobry". Gdyby nie to, że mam ochotę próbować OC na 4GHz lub więcej to bym nie zmieniał coolera bo nawet ładny jest z tym ledowym podświetleniem :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...