Skocz do zawartości

Ryzen 7 1700 - nowa platforma, pytania, porady itd.? :)


Recommended Posts

Witam,

Jestem od wczoraj nabywcą nowego sprzętu. Tym razem padło na AMD gdyż ceny intela są chore...!!!
Przez ostatnie dni dość dużo się naczytałem o Ryzenach i wybór wydawał się słuszny z benchmarków oraz opinii forumowicz z tego czy innego forum i nie żałuję wyboru bo przejście z i5 4670k (OC 4.4) poprawiło komfort grania w paru tytułach.

Mam kilka pytań odnośnie tej platformy, jej użytkowania itd. Prosiłbym najbardziej o odpowiedzi osób które również mają styczność z Ryzenami na co dzień i wiedzą z czym co się je.

1. Jak zmienić kolor podświetlenia na chłodzeniu AMD Wraith Spire? Nigdzie nie mogę znaleźć w biosie zmiany RGB ani jakiegoś dobrego, zewnętrznego programu który pozwalałby bawić się paletą barw tego podświetlenia.

 

2. Jakie mogę próbować maksymalne OC tego procesora na BOXowym chłodzeniu? Dodam, że głośność PCta pod obciążeniem jest bardzo znośna kiedy wentylator chodzi na ponad 2200rpm. Aktualnie procesor pracuje na 3.2GHz w trybie Gaming Boost wybrany w biosie.

 

3. Pamięci ram przy pierwszym odpaleniu ustawiły się na 2133MHz. Są zapisane dwa profile XMP. Pierwszy na 2933 oraz drugi na 3200. Wiadomo, że mam drugi odpalony i bez problemu działają. Czy istnieje możliwość podkręcenia tych pamięci powyżej 3200MHz? Czy jest w ogóle sens? Czy lepiej próbować zejść z CL16 na 15/14 czy nie ma takich szans.

Na razie to tyle. Jak coś mi się przypomni to dopiszę.

Dzięki za poświęcony czas na odpowiedzi w tym poście.

Pozdrawiam,
Jarosław

Link to post
Share on other sites

1. Niestety ale nie mam nic w biosie odnośnie zmiany podświetlenia tego chłodzenia :/

 

2. Okej, będę próbował. Czy do OC Ryzena trzeba w biosie coś innego zmieniać poza mnożnikiem i Core Voltage? Czy jest identycznie tak jak podkręcałem Haswella i5 4670k gdzie zmieniałem tylko mnożnik i napięcie. 

 

3. Okej, będę próbował.

PS. Moja płyta główna nie obsługuje tego programu od MSI Mystic Light Syns.
Próbowałem tego programu: http://www.coolermaster.com/amd-ryzen-wraith-prism-rgb-software/ (on jest pod PRISM'a) ale mimo wszystko po podłączeniu ponownie złącza do płyty głównej pogram nie reaguje. 

Ktoś ma jakiś pomysł jak bawić się tymi ledami od chłodzenia?
 

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites
Powiem tak.
 
Nigdy nie spodziewałem się, że BOXowe chłodzenie może być tak do kitu :D.
 
Przy OC na 3.8GHz, napięciu 1.375V itd, komp wstał. Cinebench dobił do około 1750pkt. Ale jak odpaliłem OCCT czy prime i po chwili dobiłem do 100C mimo, że chłodzenie działa cały czas na full (2700rpm) to momentalnie wyłączyłem program.
 
Aktualnie zostawiłem 3.6GHz przy napięciu 1.3V. Wentylator cały czas na maxa, pograłem troche Blackout i tempy dobiły do 70C i tak stało. Test Cinebench było to 75C, a przy OCCT na tych ustawieniach również leci do 100 i przy 98 wyłączyłem test.
 
Jeżeli w normalnym użytkowaniu nie będzie mi przekraczać tych 80C to na razie tak zostawiam póki nie kupię jakiegoś lepszego chłodzenia które by pozwoliło na te 4GHz przy 80/85C w OCCT. 
 
Ktoś ma jakieś pomysły dlaczego aż tak lecą te tempy w górę? :/
 
PS. Odnośnie LLC - w tej płycie mam do wybrania nazwę następująco: Mode 1 do 8. Nie mogę nigdzie znaleźć na necie jakie jest najbardziej optymalne pod OC w płytach MSI (WTF). Wybrałem Mode 3. Strzał w ciemno. Tak na prawdę nie wiem czy to dobry wybór czy też nie.

PS. W spoczynku temperatury mam normalne, 35C nie przekracza przy wiatraku 2700rpm. To normalne, żeby przy teście temperatury rosły aż do 100%? 
 
PS. Czy może na razie spróbować takiego myku. Kupić pastę termoprzewodzącą np. Thermal Grizzly a z tego boxowego chłodzenia usunąć gotową przez nich nałożoną i może dzięki paście na tą chwilę jestem wstanie zbić trochę z temperatur. Jak myślicie? Gra warta zachodu?
Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Boxowy cooler przy 1700 był mega słaby dlatego przy jakimkolwiek OC (nawet symbolicznym) widzisz takie a nie inne temperatury. Zdecydowanie polecam wymianę na coś za te 100-150 pln minimum. Wymiana samej tylko pasty pozwolić ci urwać 2-3°, nie więcej więc nie tedy droga.

 

Tu masz za 160 pln Dark Rock 3. Musisz tylko napisać do producenta, żeby Ci przejściówe na AM4 wysłali (ja nie musiałem nic dopłacać).

 

https://allegro.pl/chlodzenie-be-quiet-dark-rock-3-warszawa-sklep-i7304858267.html

 

4.0 GHz all core OC tj max co większość Summit Ridge robiła więc jeżeli liczysz na takie zegary to niestety musisz zainwestować w coś leoszego niż box.

Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie, poziom Dark Rock 4 Pro.

 

https://www.techpowerup.com/reviews/SilentiumPC/Grandis_2_XE1436/6.html

 

Wróć, nie pod Primem95... :D Ale i tak 85°C max temp dla 8700k po OC to calkiem ok wynik

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Nie dziw się, że stock nie wyrabia. Jak by nie patrzeć 8/16 a ty dołożyłeś do pieca napięciem aż miło. Z grandisem przygotuj się tylko na to, że będziesz musiał przy tym ramie podnieść wentylator. Mam grandisa i te same kości - nie wchodził bez podniesienia wentylatora na wejściu. 

Link to post
Share on other sites

Cały dzień się bawię i aktualnie wygląda to tak:

Obyło się bez żadnych bluescreenów przy OC na 3.7GHz i napięciu 1.2V. W OCCT przy teście 15min dobiłem do 85C i tak stało. Będę próbował zejść z napięciami jeszcze troszkę i zobaczę na ilu stabilnie będzie "na razie" trzymać te 3.7GHz. W górę nie chce się pchać z podniesieniem taktowań bo coś czuję, że musiałbym również iść z napięciem.

Dodam, że w normalnym obciążeniu procka w grach/użytkowaniu nie dobijam nawet do 70C.

Tak też myślałem, że przedni wentylator będę musiał podnieść trochę :D
 

Ale jeszcze zastanawiam się czy nie kupić jakiegoś chłodzenia wodnego w miarę dobrego i wydajnego do 300zł które się zmieści do Zalman'a Z3 Plus :D

Link to post
Share on other sites

 

 

chłodzenia wodnego w miarę dobrego i wydajnego do 300zł
 

 

Nie jestem znawcą jeżeli chodzi o AiO, ale moim zdaniem z tych czterech rzeczy musisz z jednej zrezygnować by było to wykonalne. Tj dobre i wydajne do 300zł, to raczej nie wodne, a jak wodne do 300zł to nie wydajne i dobre.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

@Up, który to już raz Wojciechu nie zostaje nic innego dopisać jak tylko "polać mu, bo dobrze gada"? ;)

 

Wydajne, ciche, wodne i do 300 pln to terminy, które można porównać do zbiorów nie posiadających części wspólnej :D Dodatkowo musisz wiedzieć, że dobre chłodzenie powietrzne w tym samym budżecie na pewno nie będzie gorsze, a może nawet być lepsze od AiO.

Link to post
Share on other sites

BTW tak z ciekawości - Macho poleciało ze starą platformą na sprzedaż, że go nie używasz? Jeżeli chodzi o montaż, to widzę, ze dają graty pod AM4, więc nawet jak ich nie miałeś to pewnie dałoby radę załatwić w supporcie.

 

Grandis to o ile dobrze pamiętam dokładnie ta sama półka co Macho. U mnie na glucie daje radę, więc u ciebie na lucie też na pewno da.

 

"The Macho 120 Rev. A is multiplatform-compatible and includes mounting material for all common CPU-sockets.The cooler can be used on Intel LGA 775/1156/1366/1155/2011/1150/2011-3/1151 as well as on AMD AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1/FM2/FM2+ boards. In addition, the cooler is equipped with mounting material for the new AMD AM4 Ryzen processors and can be mounted on the new Intel LGA 2066 processors."
Źródło: 
http://www.thermalright.de/en/cooler/1/macho-120-rev.-a

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Tak, Macho poszło razem z prockiem i mobo.

Przez to, że zrobiłem skalpel, nałożyłem ciekły metal między rdzeniem a IHSem i później to docisnąłem chłodzeniem (nie używałem silikonu by skleić z powrotem IHSa z PCB) to wysyłałem w całości złożony zestaw. Ze spokojem, tak to wszystko w kartonie (po odkurzaczu) opatuliłem itd, że nie ma opcji by coś drygło w czasie transportu :D (ps w środku były takie rzeczy jak ubrania, pościel itd)  :rotfl: 

Może moja i5 nie była jakaś szalona bo robiła 4.4GHz przy napięciu 1.3V ale temperatury były SZTOSEM! 23/25C w spoczynku, 69C w prime95 lub OCCT przy pełnym obciążeniu. 

Dlatego też zdecydowałem się tego nie rozkładać by przyszły właściciel nie musiał się bawić w ponowny montaż, kupnie pasty itd.

Dobra, na razie jest fajnie z tym BOXowym chłodzeniem bo udało mi się tak:

3.8GHz nie chce iść na napięciu 1.150V - odpala się komp itd ale w Prime95 lub OCCT po chwili jest freez ekranu i nic nie działa poza resetem.
Aktualnie 3.7GHz na napięciu 1.1375 i działa stabilnie. Temperatury w grach itd nie przekraczają 70C (w OCCT przy godzinnym teście maksymalnie 79C, średnio 75C było).
Ale nie ma opcji bym zajechał tak procka by dobijał do takich wartości przy zwykłym graniu i użytkowaniu PCta :D

Edytowane przez Quarantino
Link to post
Share on other sites

Daj znać jak Ci pójdzie z pamięciami. Ja swoje wymieniłem na B-die bo nie chciały chodzić powyżej 2666. Rok temu to było, mimo update 1.006 agesa ;p 

 

Próbuj podkręcać pamięć, daje więcej fps niż nawet OC 4.2ghz:P użyj kalkulatora 

 

A tak w ogóle te płyty od MSI mają odwrotne LLC, tj. Mode 1 daje większe napięcie niż ustawiasz, gdzie Mode 6 to porządny VDroop.

 

Przy OC ustawiam, Mode 2 lub 3.

 

Imo zostaw te Prime i OCCT. Do gier ogarnij 3.7-4.0Ghz jak już będziesz miał chłodzenie. Nie idź wyżej niż 1.4V a będzie git. W grach rzadko kiedy proc ma więcej niż 30% wykorzystania.

Link to post
Share on other sites

@dragznor

W mojej sygnie masz opisane jaką mam płytę oraz pamięci. Pamięci od razu ruszyły na 3200MHz jak wybrałem Profil 2 XMP. Nie musiałem nic więcej kombinować z napięciami czy timingami.

Tak, już udało mi się dojść po tym filmiku: 

koleś za********e wszystko wyjaśnia i Mode 3 jest najbardziej opłacalny. Trzyma stabilnie napięcie cały czas. 

Co do OC masz posta wyżej na dole jak aktualnie mi działa :)
Dobra, już więcej nie kombinuję bo prawie na zawał zszedłem przez te próby :D 
 
Dla testów zleciałem z napięciem jeszcze w dół przy 3.7GHz i ustawiłem 1.125V i wiecie co się stało? Ramy się wysypały. Komp nie chciał się w ogóle uruchomić :D :D. Na przeciwko ramów świeciła się cały czas taka dioda czerwona. Najpierw wyciągnąłem obie kości, odpaliłem tak PCta. 5x próbował uruchomić się włączając/resetując aż nagle się wyłączył. Wsadziłem 1 kość i komp się odpalił. Wyłączyłem, wsadziłem drugą i również odpalił się, wlazłem do BIOSa to były stockowe 2400MHz, odpaliłem XMP profil 2 i wszystko hula. 
 
Permanentnie zostawiam te 3.7GHz na 1.150V bo jest stabilne. Co myślicie o takim napięciu kiedy udało się podbić aż o 700MHz ze stockowego zegara? Szykuje mi się dobra sztuka procka czy raczej każdy tak dochodzi na stockowym? :D
Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...

Odpowiedź moja z działu kart graficznych, może ktoś w tym dziale będzie miał lepsze pojęcie dlaczego tak jest a nie inaczej.

"W World War 3 też jest o niebo lepiej. Może do perfekcji dużo brakuje ale da się już pograć jako tako przyjemnie. Tylko teraz mam wrażenie jakby od czasu do czasu działały się mikro przycinki. I wydaje mi się, że jest to spowodowane napięciem na procesorze.

Ustawione napięcie dla procka to 1.175V oraz dla SoC również 1.175V. Load Line Calibration wybrany jest na Mode 3 (najbardziej stabilny mode na płytach MSI utrzymujący stabilne napięcie). A mimo to widać na zdjęciu, że są spadki i to nawet dość wyraźnie. Ktoś wie może dlaczego tak się dzieje?"

m6UdmsE.png

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...