Skocz do zawartości

Podkręcanie i7 860 - od podstaw oraz aktualizacja Biosu.


Recommended Posts

Witam, Przepraszam z góry jeżeli są tematy związane z i7 860 bo na pewno są, jednak chcę aby ktoś pomógł mi poradzić sobie tylko i wyłącznie z moim sprzętem. Na internecie jest ogólnikowo. Tutaj chce uzyskać kilka porad pod możliwości mojego sprzętu.

 

Zacznę od pytania dotyczącego aktualizacji BIOSU. Chcę się zdecydować na takie rozwiązanie z powodu zniknięcia jak dotąd jednej opcji w Biosie, którą zauważyłem po zamontowaniu chłodzenia ZALMAN EXTREME. Otóż nie mogę odpalić mojej klawiatury USB pod DOSa. Mam dwa wyjścia albo uaktualnić Bios i może coś to pomoże albo nie ryzykować bo różne są zdania na temat aktualizacji BIOSU i po prostu zakupić przejściówkę usb/ps2 na allegro.

Aktualizację chciałbym wykonać przez live update 4. Nie wiem czy jest to bezpieczne rozwiązanie ale z moją wiedzą to na biosowe rozwiązanie ręczne to raczej nie zdecydowałbym się.

Oto screen z update i tutaj mam pytanie czy 1B0 to najnowsza odsłona BIOSU i czy będzie kompatybilna z moją płytą na 100%. Czy nie będzie jakiś problemów po drodze. Jak się zabezpieczyć?

http://img69.imageshack.us/f/biosau.jpg/

 

Część druga.

Podkręcanie.

Zamieszczam informacje dotyczące mojego sprzętu.

CPU: i7 860

Schładzacz: Zalman Extreme

Obudowa: nie mam pojęcia

Płyta główna: MSI P55 CD 53

RAM: 2x4gb Corsair XMS3 1600mhz 1.65v [ CMX8GX3M2A1600C9]

GPU: ATI 5850

HDD: SAMSUNG 1.5TB

Zasilacz: ocz stealthxstream 2 600W

Win7 64bit

 

SCREEN CPU-Z ORAZ CORE TEMP

 

http://img215.imageshack.us/i/cpuzxs.jpg/

 

Screen z linx niepotrzebny ponieważ jak wiadomo przed podkręceniem nie wywali żadnych błędów.

 

Screen z OCCT,[ nie umieszczam] Robiłem test tylko 10 min

Początkowa wartość temperatury 30 C. Po 3 minutach utrzymywała się na takim samym poziomie 50 C. Niesamowity jest ten Zalman, na zwykłym chłodzeniu to system mi w spoczynku działał na 60 C.

 

Proszę o mały poradnik, od czego zacząć. Jakie wartości zmieniać. Odpowiedź na pytanie czy podkręcać można od razu do np 3.8 ghz czy stopniowo po 200 mhz. Czytałem kiedyś i koleś radził stopniowo co 2 tyg, ale ile w tym prawdy to nie wiem.

Najchętniej uzyskałbym odpowiedzi ze screenami biosu. Dziękuje z góra, jeżeli nikt nie zacznie tutaj mnie wyśmiewać za niekompetencje tylko wyjaśni kilka rzeczy i nakieruje mnie na odpowiedni tor. pozdrawiam

 

PS: Oczywiście odpowiem na wszystkie pytania. Jeżeli jakiejś informacji tutaj nie zamieściłem to jak najbardziej ją w najbliższym czasie umieszczę.

Link to post
Share on other sites

Co do klawiatury, prawdopodobnie wyłączyłeś obsługę klawiatury w biosie.

USB Device Legacy Support musi być enabled

Jeżeli to nie pomoże to załaduj domyślne ustawienia wciskając F6, zapisz i zrestartuj komputer.

 

Co do podkręcania:

Można od razu spróbować 3,8 GHz, np BCLK podnieść na 200 a mnożnik ustawić na 19.

Wejdź w cell menu póxniej w CPU Specifications a nastepnie w CPU Technology Support

Wyłącz EIST C State i wirtualizację

w Adjust CPU Base Frequency (MHz) ustaw 200MHz

Adjust CPU Ratio ustaw na 19

CPU Voltage ustaw na jakieś 1,38-1,39V

CPU_VTT Voltage (V) ustaw na jakieś 1,4V

Dostosuj teraz mnożnik pamięci w Memory Ratio na 8, tak aby było 1600

Wyłącz Spread Spectrum

I powinno śmigać ściągnij core temp do monitorowanie temperatur na rdzeniach, lepiej żeby nie przekraczały 70 st. Możesz pokusić się o 4 GHz ale wtedy napięcie na procu musi być w granicach 1,4 V i VTT 1,45V. Metodą prób i błędów możesz zejść do mniejszych wartości, ale radze nie przekraczać tego co podałem.

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Co do klawiatury to właśnie w tym problem, że jest ta opcja włączona i dlatego zadałem pytanie co może być nie tak.

Co do podkręcania.

1. Adjust CPU Base Frequency (MHz) ustaw 200MHz, po tym ustawieniu wyskakuje taktowanie 4200 jest to spowodowane tym, iż nie mogę zmienić Adjust CPU Ratio, które standardowo jest ustawione na 21. Nie ma nawet opisu jak ruszyć to wartość.

2. CPU Voltage ustaw na jakieś 1,38-1,39V. Opis jest taki, żeby nacisnąć lewy czyli rozumiem, że strzałkę + lewy shift albo sam lewy shift już nie pamiętam, w każdym razie wartości się nie zmienia. chyba, że mam to naciskać w ciemno i dopiero po zapisaniu się to zmieni ??

3.CPU_VTT Voltage (V) ustaw na jakieś 1,4V - tej opcji znaleźć nie mgoe, jeżeli ma się znajdować poniżej CPU voltage to jej nie ma

4. Ten mnożnik pamieci jest opisyny jako DRAM ?czy jak on się tam nazywa ? i gdzie on jest.

Link to post
Share on other sites

Aktualizacja Biosu

ściągnij najnowszy bios do płyty i zapisz go w katalogu głównym pendraka

 

zresetuj komputer wejdź w bios i w M-Flash ustaw na BIOS Update i zaktualizuj bios, po wszystkim restart kompa załadowanie domyślnych ustawień poprzez F6 zapisanie i restart.

Wartości zmieniasz plusem i minusem albo page down i page up.

Link to post
Share on other sites

CPU Voltage ustaw na jakieś 1,38-1,39V

CPU_VTT Voltage (V) ustaw na jakieś 1,4V

Dostosuj teraz mnożnik pamięci w Memory Ratio na 8, tak aby było 1600

CPU voltage jest u mnie ustawione na 1.064 wiec jak zmienić na 1.38?Musiałbym dawać po 0.06 a max można 0.371. Licząc to musiałbym dodac 0.315. Jest to bezpieczne?? o tak dużą wartość od razu ?? czy po trochę ?

CPU_VTT gdzie to jest ?? nie mam zielonego pojęcia gdzie to zmienić

mnożnik pamięci Memory ratio u mnie to jest wartość 4 jeżeli chciałbym taktowanie 1600 i tutaj pytanie czy mógłbym podkręcić do 2000 czy lepiej nie ??

 

Wirtualizację jest oznaczona jako Intel virtalization tech ??

a HP to też wyłączyć czy zostawić ??

Link to post
Share on other sites

i tutaj pytanie czy mógłbym podkręcić do 2000 czy lepiej nie ??

raczej nie uda się

 

Licząc to musiałbym dodac 0.315. Jest to bezpieczne??

Sprzęt podkręcasz zawsze na własną odpowiedzialność.

Mam od półtora roku na procesorze napięcia po 1,39.

 

Wirtualizację jest oznaczona jako Intel virtalization tech ??

Tak

 

CPU_VTT gdzie to jest ??

A co masz przy napięciach, bo nie znam wszystkich biosów na pamięć.
Link to post
Share on other sites

A co masz przy napięciach, bo nie znam wszystkich biosów na pamięć.

Dodaje 4 screeny mojego biosu

http://img13.imageshack.us/i/20110422007.jpg/

http://img814.imageshack.us/i/20110422008.jpg/

http://img52.imageshack.us/i/20110422009.jpg/

 

ostatni do klawiatury

http://img42.imageshack.us/i/20110422010.jpg/

 

Czy podkręcając tracę gwarancje czy tylko wtedy kiedy coś spale ??

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...