Skocz do zawartości

zmiana i5 4570 na ryzena 2600


Recommended Posts

Witam jak w temacie,

 

stary topić zgłosiłem do kasacji bo pojawil się tam offtop jednakże zaintrygował mnie jeden wątek z tego offtopu i myślę że zasługuje na nowy post.

 

Mianowicie- 

 

mój aktualny sprzet to i5 4570, MSI H81M-E34, oraz 16 gb ram 1600.,

 

Czy zmiana na ryzena 2600, np Asus PRIME X370-PRO czy też jakiegoś asrocka i 16gb DDR4 3000MHz

 

ma sens wydajnościowy ? bo zestawienia procesorów nie pokazują jakiegoś strasznego skoku wydajności.

 

Do zmiany musiał bym dołożyć jakiś 1kzł zakładając że sprzedam stary procesor, płytę i ramy.

 

Dodatkowo zostanie zasilacz z starej konfiguracji SilentiumPC Vero L1 500W VL1-500 i grafika 1060 6gb Msi Gamingx

 

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna spraw- Amd nie ma wbudowanej grafiki a używałem tej z intela do podłączenia pomocniczego monitora ( jakis stary NEC) i nie wiem jak by to tu rozwiązać. Dodatkowa skromna karta czy może ta przejściówka aktywna do starych monitorów zeby zadziałały na 1060?

Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites

Czyli jednym slowem warto? coś byś zmienił z płytami ? o ramie myślałem GOODRAM  3000MHz IRDM żeby wspierać nasze polskie ale tak nie bardzo je widzę na listach kompatybilności 

 

Edit:

 

tak oglądam na yt porównanie wydajności w grach ryzena z np i7 4790 i tak jakoś bez szału

Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites

Wysoko taktowany procek z ośmioma wątkami i odblokowanym mnożnikiem, całkiem dobrze skalujący się z ramem - on nawet teraz, we współczesnych grach ma świetną wydajność. Tyle że nie jest wart swojej ceny, bo za 2/3 jego ceny dostaniesz solidne 6R/12W, które w grach tak bardzo nie odstaje jak niektórzy piszą, a jest przyszłościowe i jest na niego normalna gw.

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Wysoko taktowany procek z ośmioma wątkami i odblokowanym mnożnikiem, całkiem dobrze skalujący się z ramem - on nawet teraz, we współczesnych grach ma świetną wydajność. Tyle że nie jest wart swojej ceny, bo za 2/3 jego ceny dostaniesz solidne 6R/12W, które w grach tak bardzo nie odstaje jak niektórzy piszą, a jest przyszłościowe i jest na niego normalna gw.

Zgadza sie ale majacy juz swoje lata i mowilem o wersji bez k bo z k to ponad 1k zl te ceny sa chore, plyt na 1150 to tez jakies kosmosy po 700 zl. Czyli rozumiem ze jesli chodzi o gry to sens jest ale uzyskam tyle co zmieniajac intela do takiego np 4790.

 

Moze ryzen7 1700? Wiecej "rdzeniuf" ale wolnieksze wiec chyba nie ma sensu?

 

Aha no i jakies rozwiazanie dla braku gpu w cpu ktorego uzywam?

Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites

Albo Ryzen 5 2400G (integra całkiem fajna) albo Ryzen 5 2600. Po OC spokojnie nadrabiasz dystans do inteli oraz droższych modeli AMD. Kupno Ryzen 7 do gier mija się z celem jeżeli nie streamujesz lub nie robisz czegokolwiek poza graniem.

 

Ten Asus jest ok, jeżeli chcesz trochę zaoszczędzić to ASRock X370 pro 4 (np na morelach jest w dobrej cenie) też daje rade - i gdybyś wybrał APU to ASRocka ma analogowe wyjście video na tylnym panelu.

 

A myślałeś czy by tego starego monitora nie sprzedać (nawet za grosze) i za takie same grosze kupić minimalnie nowszy monitor z hdmi? Bo problem D-SUB'a będzie się za Tobą ciągnął.

Link to post
Share on other sites

Był gdzieś już wątek gdzie podawałem jak mój niekręcony R5 2600 radził sobie w grach na poszczególnych ustawieniach. Odnajdę to i wkleję - może w jakimś stopniu ułatwi Ci to wybór. Ja jestem z niego bardzo zadowolony (mimo że jest niekręcony i RAM ciągle na CL18 bo nie mam czasu się tym zająć) i cieszy mnie fakt że będę mógł wycisnąć więcej niż to co mi się udało.

 

@edit

 

Ten post to jednak nie na tym forum, ale znalazłem i przekleić mogę. No i te testy to takie powiedzmy dla własnej orientacji więc multum gier nie ma

 

"Co do gier - miałem przyjemność testowania swojego zestawu w połączeniu z GTX 1080Ti Aorus Xtreme Edition od Gigabyte. Procesor wtedy był nie kręcony, na stockowych taktach.


Mój zestaw w czasie testów:

  • CPU: Ryzen 5 2600, takty stockowe
  • MOBO: MSI B450 Tomahawk
  • GPU: Gigabyte GTX 1080Ti Aorus Xtreme Edition w trybie Gaming
  • RAM Patriot Viper 4 DDR4 3200MHz CL18
  • PSU: SilentiumPC Supremo L2 80Plus Gold 550W
  • CPU cooler: Forits HE1425 v2
  • Obudowa: SilentiumPC Regnum RG4T + 3x wentylatory 120mm w trybie "Low"
  • Monitor: Lenovo L24Q-10

 

  1. Shadow of War w benchmarku: ustawienia Ultra, rozdziałka 2k - średnio 90 klatek
  2. Far Cry 5 w benchmarku: Ultra, 2k - 100 klatek
  3. Rise of Tom Raider w benchmarku: Ultra, rozdziałka 2k:
  • Szczyt Góry: min: 45, max: 190
  • Geotermiczna Dolina: min: 90, max: 136

Średnia liczba klatek w Tomb Raider wyszła około 85. Zaznaczam że testy robione były na Patriotach Viperach 4 3200MHz na CL18 (XMP) więc na CL16 wyniki będą lepsze. Jeśli dokopie się do testów i temperatur z Heavena i 3DMarka to również wrzucę."

 

Niektóre wartości - np. ilość klatek w FC5 lub samoistny skok taktowania do 4.2Ghz w 3dMarku bez OC sprawiły że szczena mi opadła i to bardziej jako ciekawostka.

Edytowane przez Afropolak
Link to post
Share on other sites

Albo wyjdzie coś nowego i stwierdzisz że jest super fajne/lepsze niż to co wybrałeś teraz i będziesz dalej czekał na spadek cen. Na Intela nie ma co czekać, AMD ma bardzo dobre ceny do wydajności - wziąłem w tym gorącym okresie swój sprzęt i przy ograniczonym budżecie (nie podałeś swojego) jest to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie. No i AM4 masz przyszłościowe - do 2020 wyjdzie kilka procków to sobie zmienisz na coś nowszego jak kupisz dobrą płytę.

Link to post
Share on other sites

Chyba mnie przekonujecie. będę czekał w nieskończoność..., intel jest fajny ( po za cenami) ale jakoś wole wesprzeć amd i dac szanse, athlona 6000+ dobrze wspominam :)

 

a więc 

 ASRock X370 pro ( pozwoli na oc? będzie wspierać do 2020 czy ciężko powiedzieć ? może nowszy chip)

Ryzen 2600 

goodram irdm 3000 czy Patriot Viper - lepiej 4x4 czy 2x8 czy faktycznie szukać czegoś na Samsung B

SilentiumPC Fortis 

 

e.w przejściówka z 1060 na obsługę starych monitorów/ kupno nowego monitora/ słabiutka i tania grafika jako 2( można w ogóle mieć 2 różne grafiki na pci obsługujące różne ekrany ?)

Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites

Co do płyt to musisz poczekać na większego speca - ogarniałem dla siebie tylko te B450 i nie wiem jak tam wygląda sytuacja z X370. Z tego co czytam to ten AsRock wygląda okej w wersji Professional Gaming/Gaming K4. Do kompletu jeszcze MSI X370 Gaming Pro Carbon i ROG Crosshair VI Hero - jeśli dobrze wyczytałem to sekcje zasilania są dobre i bez problemu podkręcisz sobie Rysia.

 

Jeśli chodzi o wspieranie do 2020 to jeśli ma socket AM4 (a podane wyżej mają) to włożysz w to każdy procek z AM4 jaki wyjdzie do 2020. Do R5 2600 wymagana aktualizacja biosu płyty która posiada chipset B350/X370. Jeśli nie chcesz się w to bawić to B450/X470.

 

Co do RAMu - nie wiem jak te GoodRamy, polecam Patrioty z mojego podpisu. Śmigają na 3200Mhz CL16 bez problemu. 4x4 czy 2x8 - odpowiedź na pytanie brzmi 2x8. Im mniej kości i im wyższe taktowanie tym lepiej dla Ryzena. Szczególnie jeśli są to RAMy na kościach Samsunga, b-die i single rank.

 

Fortisa również mam i polecam - +/- 15 stopni różnicy w spoczynku na niekręconym procesorze pomiędzy Fortisem a boxowym Wraithem.

 

Co do dwóch grafik - nie mam pewności, ale chyba można używać dwóch - wtedy jedna po prostu ma za zadanie przeliczać, a druga wyświetlać. Zakładam że monitor ma VGA - sprawę możesz załatwić kupując przejściówkę np. Display Port -> VGA.

Edytowane przez Afropolak
Link to post
Share on other sites

Znowu od tyłu zacznę :D

 

Uruchomić dwie różne (z "różnej rodziny" tak to nazwijmy) karty się teoretycznie da od dwóch różnych producentów chipów (NV, AMD, Intel), ale jest to dosyć problematyczne do ogarnięcia. Dwie karty tego samego producenta z tej samej generacji da się połączyć, ale też pod kilkoma warunkmai (SLI, Crossfire). Problemem zawsze jest ogarnięcie i konfiguracja sterowników pod to.

 

Najmniej trudności robi kupno APU (procka ze zintegrowaną grafiką) i połączenie go z zewnętrzną kartą graficzną (starszy monitor wpinasz w tedy w płytę główną o ile ma wejścia VGA, jak np ten Asrock Pro 4 ;) )

 

Płyty mają zazwyczaj więcej problemów z konfiguracjami 4x4 / 4x8 / 4x16 niż gdy wkladasz tylko DWIE kości - i takie rozwiązanie bym polecał (chyba że kupujesz najpierw 2x4 GB).

 

GoodRam IRDM 3000 są ok, chwali się wspieranie polskiego biznesu :D

 

O płytach: z tańszych to wspomniany Asrock X370 Pro4, Msi X370 Gaming Pro, moim zdaniem spokojnie do 2020 te płyty ogarną jeszcze przyszłe dwie generacje Ryzenów.   

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Budżet no to koło 2100 pewnie wyjdzie.

 

Koszt mojego zestawu z podpisu bez monitora to było 2300 - morele & proline.

 

Płyty które podałem wyżej w porównianiu do mojej to różnica około 100-150zł więc z nich się wylecz i weź sobie coś na B450 lub naciągnij budżet - chyba że ktoś poleci Ci coś ciekawego na X370. Do tego możesz przyoszczędzić trochę na ramach kupując te same tylko 3000 zamiast 3200. Jeśli chodzi o cooler to jeśli nie bedziesz podkręcał na razie procka to wystarczy Ci boxowy - kolejne 150zł mniej. Zmieściłbyś się w 2100 - ale oczywiście bez grafiki. Możesz zaczekać - może ktoś inny ma jakieś inne, ciekawsze i/lub tańsze propozycje.

Edytowane przez Afropolak
Link to post
Share on other sites

5 2400G to znowu "tylko" 4 rdzenie ;p wolał bym 2600 zwłaszcza że czasami coś odpalę jakiś stream 

 

 

 

O płytach: z tańszych to wspomniany Asrock X370 Pro4, Msi X370 Gaming Pro, moim zdaniem spokojnie do 2020 te płyty ogarną jeszcze przyszłe dwie generacje Ryzenów.   

 

 

rozumiem że podołają z oc i ogarną 2600 bez aktualizacji ?

 

 

 

GoodRam IRDM 3000 są ok, chwali się wspieranie polskiego biznesu

 

 

Ładne, polskie no i mam dysk irdm pro i jestem zadowolony więc czemu by nie. 

 

SilentiumPC Vero L1 500W VL1-500 poradzi sobie?

 

 

co do kart to na pewno nie SLI lub CF 

 

aktualnie mam 1060 więc ;p nawet sie zbytnio nie da ( niby ktoś je zmusił do wspólnej pracy bez mostka no ale..)

 

Rozumiem że biosu nie zaktualizuje bez wspieranego procesora ? uefi się nie odpali ? 

Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites

Rozumiem że biosu nie zaktualizuje bez wspieranego procesora ? uefi się nie odpali ?

 

 

Nie, musisz mieć wspierany procek żeby zaktualizować bios więc albo prosisz sklep o taką aktualizację (jeśli kupujesz na chipsecie x3xx) albo kupujesz dwa procki. Ewentualnie niektóre płyty chyba mają opcję update'u bez potrzeby wkładania procka (?) aczkolwiek mogłem z czymś pomylić.

 

 

 

O płytach: z tańszych to wspomniany Asrock X370 Pro4, Msi X370 Gaming Pro, moim zdaniem spokojnie do 2020 te płyty ogarną jeszcze przyszłe dwie generacje Ryzenów.

rozumiem że podołają z oc i ogarną 2600 bez aktualizacji ?

 

 

 

Nie - nie podołają bez aktualizacji bo mają chipset X370 - podołają OC i będą dobrą bazą do 2020r. Każdej płycie z chipsetem B350 lub X370 musisz zaktualizować bios jeśli chcesz do niej pakować Ryzena 2 generacji.

Link to post
Share on other sites

Okej, słowo się rzekło stary sprzęt już sprzedany ( wystawiłem i poszedł ;o ) teraz tylko wybrać płytę 

 

 
ASUS PRIME X370-PRO a  ASRock X370 PRO4 hmm Asus chwali się że ma jakąś mega kartę muzyczną, brać to pod uwagę czy integra jak to integra ?
Edytowane przez niron
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...