Skocz do zawartości

Karta graficzna do ETS 2


Recommended Posts

Witam serdecznie :)

6 miesiące temu złożyłem kompa, wstrzymując się z zakupem grafiki, ponieważ podobno Euro Truck Simulator 2 miał mi pójść na tym sprzęcie bez dodatkowej grafy w jakości ULTRA - niestety nie poszedł :)

 

 

Karty nieco staniały, więc teraz nadszedł czas, żeby w końcu kupić coś, co bez problemu pociągnie ETS 2 na ultra detalach + ja używam jeszcze różnych modów graficznych, które też wpływają na fpsy.

 

Moja konfiguracja: Win10(64bit)

i7-8700k (podkręcony do 4,5GHz)

ASRock Z370 EXTREME4

G.SKILL DDR4 RipjawsV 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 rev2 XMP2 Black

Plextor SSD 256GB M.2 PCIe PX-256M8PeG w/H.S.

Seasonic FOCUS Plus 550 Gold

Obudowa Fractal Design Define C Midi-Tower

Monitor DELL P2314H

 

Aktualnie UHD Graphics 630 pozwala mi na grę na wysokich ustawieniach i średnio 18fpsach. Chciałbym na rozdzielczości 1920x1080 mieć płynną grę na najwyższych ustawieniach w ETS 2, no i jaka grafika byłaby tutaj odpowiednia? Chcę przeznaczyć ~800zł na kartę, może być używka. Zależy mi też bardzo na ciszy i też jedno pytanie odnośnie tego - więcej wentylatorów oznacza, że karta pracuje ciszej? Pytam, bo widziałem tę samą kartę z dwoma i trzema wentylatorami. Wyczytałem też, że na DirectX12 wydajniejsze i cichsze są karty AMD.

Doradźcie mi co wybrać, pozdro!

Link to post
Share on other sites

Na wstępie dzięki za odpowiedź :)

Komputer miał być przyszłościowy ogólnego zastosowania, a ETS 2, to oprócz Football Managera jedyna gra w jaką gram.

 

Wstępnie przyznam, że tego Gtxa 1050ti w ogóle nie brałem pod uwagę :) Szukając wcześniej kart w tej cenie najczęściej trafiałem albo na GTX 970 ( po przeczytaniu tego --> http://forum.benchmark.pl/topic/146172-temat-o-kartach-nvidia-gf-serii-9xx/page-124?do=findComment&comment=2254776 chyba należy odpuścić serię 9xx) albo RX 580. Poczekam jeszcze na jakieś inne sugestie przed ostateczną decyzją, ale z pewnością 1050ti wchodzi w grę, dziękuję. :)

Link to post
Share on other sites

W ETS2 i FM nie zobaczysz różnicy w działaniu między gtx 1050 ti, gtx 1060 a rx 580. Jeżeli obawiasz się zaś temperatur na karcie chłodzonej pasywnie możesz kupić duży, wolnoobrotowy wentyl (SPC Zephyr 140mm, 60 rpm) i zamontować na radiatorze. Zabaczysz spory spadek temperatur a i tak go nie usłyszysz ;)

 

Tu masz recenzje tej kary oraz dodatkowe testy z JEDNYM, małym wentylem:

 

https://www.guru3d.com/articles_pages/palit_geforce_gtx_1050_ti_kalmx_review,9.html

Link to post
Share on other sites

Mam możliwość zakupu tego Palita 1050ti używkę 150zł taniej niż nowa + półtora roku jeszcze na gwarancji. Pracowały na koparce, ale z tego co czytam, to na plus, bo karty koparek pracują na minimalnym TDP i bez przerwy, więc nie są narażone na ciągłe włączanie/wyłączanie oraz przegrzanie. A więc faktycznie lepiej taką kartę kupić, która była w koparce czy od kogoś kto ciągle łupał w gry? :)

Link to post
Share on other sites

Zdania są podzielone, bo karty w koparkach są przeważnie downclockowane żeby pobierały jak najmniej prądu, a jedynie pamieci na nich są podkręcane więc pracują w "bardziej sprzyjających" warunkach.

 

Z drugiej strony taka karta nie została zaprojektowana do pracy ciągłej 24/7/12. Jeżeli jednak mówimy o karcie pasywnej (nie będzie zajechanego wentyla), z półtoraroczną gw w DOBRYM sklepie to można brać takie gtx 1050 ti.

 

Ale to moje zdanie. No i 150 zł taniej niż nówka (czyli strzelam, że ~600) to jednak trochę duzo jak za sprzęt z kopary.

Link to post
Share on other sites

 

 

( po przeczytaniu tego --> http://forum.benchma...24?do=findComment&comment=2254776 chyba należy odpuścić serię 9xx)

Weź pod uwagę, że gdy NV wrzuca daną serię do Legacy nie oznacza, że dana karta w każdej grze dostanie łupnia. Sporo zależy od developera. Jeśli grasz w ETS 2, to raczej nie łudź się, że ujrzysz dominację serii 10x0 ponad 9x0 z podobnego segmentu cenowego.

 

 

 

Wyczytałem też, że na DirectX12 wydajniejsze i cichsze są karty AMD.

Martwisz się o wydajność w DX12, a ETS2 nawet z niego nie korzysta, zarzekając się, że to w zasadzie jedyna gra w jaką grasz, o FM nie wspominam.

 

Nie martwiąc się już o wydajność Maxwell w porównaniu do Pascali w ETS2, masz dwa wyjścia:

  • Kupno używanej GTX970tki,
  • w cenie do 800zł znajdziesz 1060 3gb, która jest kartą stanowczo wydajniejszą od 1050Ti, przy czym nie będąc farelką względnie prawie każde chłodzenie będzie ciche,
  • albo po prostu zostawić sobie trochę pieniędzy i kupić 1050Ti, które spokojnie wystarczy do tej gierki. Nie wiem też w jakim stopniu mody graficzne wpływają na FPS w ETS2.
Link to post
Share on other sites

Zostało relatywnie mało gtx 970 z jeszcze jakąkolwiek gw na rynku więc tutaj dużo ciekawiej wypadnie 1060 3 GB + teoretycznie można by liczyć na dłuższe wsparcie producenta (gdyby autur rozważał granie w cokolwiek więcej niż dwa wspomniane tytuły).

 

Instalujesz @Casey jakiekolwiek mody do ETSa? Bo jak mialbym zgadywać to myślę, że raczej nie.

Link to post
Share on other sites

A więc tak panowie, owszem, stosuję sporo modów graficznych do ETSa. Rozważam w granie w cokolwiek więcej niż w/w tytuły - głównie strategie, no i trochę ciekawi mnie Mafia III :) Także fajnie byłoby w sumie gdyby karta miała jakiś pewny potencjał przyszłościowy :) 1060 3GB rozumiem, że szukać czegoś z dwoma wentylatorami? Jakiś konkretny model byście polecili, ew. którego unikać?

Link to post
Share on other sites

Wartymi rozpatrzenia modelami są Sapphire Nitro+ i Aorus Xtr.

 

 

Model Aorus XTR jest całkowicie nie do zdobycia, także zostaje mi Nitro+ (jest kilka sztuk dostępnych), ew. MSI ARMOR OC. Najwięcej, to w ogóle tych XFXów z używek, niestety :). Ogólnie doczytałem, że jeżeli ktoś decyduje się na RX 580, to właśnie warto wybrać te z lepszym chłodzeniem, a tutaj już zdania są mocno podzielone :)

 

Tak sobie myślę, że chyba można ustawić tak kartę, aby ta włączała się tylko podczas grania, a w czasie normalnej pracy biurowej korzystać z zintegrowanej? Jeśli tak, to w sumie kwestia głośności przestaje być taka istotna, w końcu dźwięki gry byłyby bardziej słyszalne od samej karty... 

Link to post
Share on other sites

Nie jestem pewien, ale chyba wszystkie rx 580 w trybie 2D (czy tam jezeli temperatura na rdzeniu jest poniżej 60°C?) działają pasywnie.

 

Mówisz - masz:

https://allegro.pl/gigabyte-aorus-xtr-radeon-rx-580-8gb-256b-gdansk-i7525874494.html

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

 

 

Hehe, może nieco źle się wyraziłem, w cenie ~800zł nie do zdobycia :P. A tak w ogóle, to jedyny model na Allegro ten co podałeś :)

Pytam, bo wcześniej na laptopie mogłem określić co ma działać na integrze, a co na Nvidii.

No nic, jutro upoluję jakiegoś RXa 580 Nitro :) Pytanie jeszcze techniczne, czy jak kupię ten konkretny model na gwarancji, to czy będę mógł dać nową pastę termoprzewodzącą nie tracąc gwarancji? I czy ogólnie gra warta świeczki?

Link to post
Share on other sites

Zadałem to samo pytanie firmowemu serwisowi Sapphire w Europie (Niemcy) i dostałem bardzo ciekawą odpowiedź :D Szło to mniej więcej tak, że jakiekolwiek rozebranie karty skutkuje utratą gwarancji, ALE przy odrobinie dobrych chęci można kartę rozkręcić i skręcić spowtotem bez naruszenia jej integralności (czytaj plomb).

 

Mogę potwierdzić, że z mojej Vegi od Sapphire udało mi się zdjąć plombę bez niszczenia jej.

 

Jedynie EVGA (tylko GeForcy) pozwala bezproblemowo na takie zabiegi i (podobno) [o ironio]... Xfx :D Czytałem też kiedyś wątek o MSI, z którego wynikło że Ci również potrafią być bardzo liberalni w tych tematach ale podejście zmienia się w zależności od kraju.

 

Gra zdecydowanie warta świeczki, bo tańsze / gorsze jakościowo pasty zaczynają tracić swoje właściwości po trochę ponad roku, po 3-4 latach większość past wietrzeje totalnie.

 

Edit: z tańszych kart Gigabyte ze swoim WindForcem jeszcze ujdzie, ale jak dobrze poszukasz to upokujesz Nitro w podobnych kwotach.

Edytowane przez Rebelmind
Link to post
Share on other sites

Witam :)

Jednak wybrałem Asusa, konkretnie model T8G Gaming. W sklepie nowe chodzą od 1600zł, trafiłem używkę z koparki po negocjacji za 870zł z wysyłką. Karta zakupiona pod koniec stycznia tego roku i z tego co widzę jest 3letnia gwarancja od daty zakupu, także chyba deal dobry:) Musiałem tylko zainstalować  ASUS GPU TweakII i w nim ustawić krzywą wentylatorów, bo domyślnie po przekroczeniu 54stopni od razu wkręcały się na 2000 obrotów generując duży hałas. Teraz jest w porządku, podczas gry temp. osiąga 73stopnie przy ~1250 obrotach wentyli.Jakby ktoś był chętny na ten model, to mogę podesłać namiary:)

Pozdro i dzięki za podpowiedzi co do karty!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...