Skocz do zawartości

Komputer do programowania/projektowania BIM [18-20 tys]


Recommended Posts

Dzień dobry Szanownym Użytkownikom,

Zakładam temat ponieważ potrzebuję komputer, na którym będę mógł się uczyć programowania i obsługi programów BIMowych. Komputer musi mieć dużo mocy obliczeniowej, do generowania obiektów 3D za pomocą Python'a, plus taka a nie inna grafika, ze względu na to, że chciałbym rozwijać swoje umiejętności w Lumion. Komputer jest dla pracującego, uczącego się studenta, czyli mnie ;)

 

  • Zastosowanie komputera : Programowanie Python, API BIMowych programów, wizualizacje Lumion, nauka
  • Maksymalna kwota : 18-20 tys (będę brał na raty, więc strony gdzie części mają ceny zbliżone do morele i można wziąć 40 rat są preferowane)
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : Jak najszybciej
  • Których części potrzebuję : Wszystkich części komputerowych, karta dźwiękowa 5.1 lub 7.1 (jak przekroczy budżet do dokupię w przyszłości), chłodzenie, zasilacz, obudowa + ocena zestawu/lepsze propozycje
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Tak, procesor do 5Ghz
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : FHD, monitory mam dwa, średniej klasy, upgrade do czegoś sensownego za 9-12 miesięcy
  • Specjalne wymagania : Jeśli do podkręcenia procesora potrzeba chłodzenia wodnego, to poproszę chłodzenie wodne do procesora
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : brak
  • Własna propozycja zestawu https://www.morele.net/komputery/podzespoly-komputerowe/procesory-45/?konfigurator=konfigurator-zestawu-komputerowego&configId=374371
  • Inne : Czy jest sens wziąć RAM 4000Mhz? Płyta główna może być lepsza? Programy z których korzystam - Revit, Navis itp korzystają z jednego wątka procesora, stąd też decyzja o podkręcaniu, w ciągu 2-3 miesięcy do 5 Ghz. Czy warto zlecić serwisowi morele montaż? Chłodzenie wodne może zamontować mi rodzeństwo
Link to post
Share on other sites

Ok, zmienię RAM w zestawie.

EDIT do powyższego: Będzie różnica między RAM 3200Mhz vs 3600? Bo to pytanie czy warto dopłacić parę zł, za lepszą płytę? Jak się ma potencjalnie lepsza płyta do OC procesora?

 

Z doświadczenia. Pracuję w BIM od ponad dwóch lat, zestaw z Xeon 3.6 Ghz + 32 GB RAM, który mam w pracy jest optymalny, ale do pewnego momentu - muli na dużych chmurach punktów, generowanie geometrii w dużej ilości na raz blokuje na trochę komputer, modele o większej złożoności także powodują opóźnienia, optymalizacja programów typu Revit jest średnia, plus program ma luki programistyczne. Mógłbym podać jeszcze kilka powodów. Poza tym, przy próbie złożenia zestawu inspirowałem się rozwiązaniami firmy BIMBox, które to stacje robocze są rekomendowane do złożonej pracy.

 

Uznałem, że jak kupować (brać na raty xD) komputer na lata, to zaszaleje z grafiką. Jeszcze przez rok będę studentem (może studia drugiego stopnia od razu) i mogę korzystać z różnych dodatkowych programów za darmo. Może, za rok-dwa dorzucę naukę animacji w 3D Max, stąd lepiej kupić coś lepszego (poza tym zagrał bym w Cyberpunka na maksymalnych ustawieniach jak wyjdzie :D )

Edytowane przez bimguy
Link to post
Share on other sites

To komputer w pracy, ja nie mam niestety wpływu na specyfikację i jego zawartość :D. Podałem to jako uzasadnienie do wymogów specyfikacji komputera dla kolegi powyżej, jako, że roman106 sprawdził rekomendowane wymagania Autodesku, które nie są, moim zdaniem zgodne z rzeczywistością (warto zaznaczyć, że Revit pracuje na 1 wątku procesora + ingerencja w API na tym samym :( ).

 

Dzięki za sugestię, komputer w temacie jest dla mnie do celów prywatno-rozwojowych, bo na moim 6 letnim kompie niektóre czynności trwają zdecydowanie za długo :D

 

EDIT: Jak będę miał w pracy przestoje z powodu komputera wykorzystam twoją sugestię, jeśli nie dostanę nowej maszyny za 2-3 miesiące.

Edytowane przez bimguy
Link to post
Share on other sites

Patrząc na obecną cenę 8700K, to przy dopłacie 600 zł masz  i7-7820X 8 rdzeni / 16 wątków pod 2066 z obsługą quad channel na 2066 (też dopłata) Przed nami premiera i9 9900K więc tez 8 rdzeni i 16 wątków. Premiera 19 października więc lada dzień a cena na amazonie to mniej niż 600 dolarów. Tutaj oczywiście znacznie tańsze mobo bo mowa tutaj nadal o podstawce 1151. Kolejny plus to lutowany odpromiennik ciepła. Kolejna kwestia to GPU. Zakup GTX 1080 Ti gdzie lada dzień (chyba dziś) wpadają RTX 2080 na półki sklepowe to strzał w kolano. 

Link to post
Share on other sites

Okej, w takim razie, uważasz, że lepiej poczekać do 3/4 tygodnia października z zakupem?

 

Płyty, o której wspomniałeś, nie ma na morele i x-kom. Co do komputera, to jak wspomniałem, po OC zależy mi na mocy na jednym wątku. Przez najbliższy rok, dwa lata, 80-90% użytkowania komputera to programy pracujące na 1 wątku + programowanie Python (z tym nie wiem jak jest).

 

BTW. nawet jak poczekam, co zrozumiałe z punktu widzenia cen, to do finalnego zestawu potrzebne by mi było chłodzenie, zasilacz, buda i karta dźwiękowa.

Link to post
Share on other sites

Zależy mi na nowym kompie, którego mam zamiar używać przez 3-4 lata, z prockiem, którego mógłbym spróbować wykręcić do 5Ghz, bo Intel za dodatkowe $$ da gwarancję wymiany procka, po nieudanym OC.

 

EDIT: Czy wiadomo kiedy wyjdzie i9 9900K w Polsce? Może cena będzie odpowiednia, abym z całym zestawem zmieścił się w 20k, skoro bez procka, zasilacza, chłodzenia, karty dźwiękowej i obudowy, zestaw kosztuje ok ~12.5k?

Edytowane przez bimguy
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...