Skocz do zawartości

Upgrade komputera, czyli budowa praktycznie nowego zestawu.


Recommended Posts

Cześć! 

Mój staruszek kończy niedługo sześć lat, więc postanowiłem, że czas na mały upgrade. Specyfikacja obecnego zestawu znajduje się w moim opisie.
Wiadomo, chcę wymienić procesor - muszę wymienić też RAM i płytę główną. A jak kupować mocniejszy procek, to i zasilacz. Do tego dochodzi chłodzenie procesora. 

Ze starego komputera chcę zostawić oba dyski (HDD i SSD), napęd optyczny i kartę graficzną. Mógłbym zostawić obudowę, ale skoro wymieniam większość podzespołów - do tej jednostki wrzucę jakiś dysk i oddam go osobie z rodziny, której zestaw przyda się do pracy biurowej. 

 

Mamy zatem:
Dysk HDD, dysk SSD, Kartę graficzną. Wybrałem już RAMy, procesor, płytę oraz chłodzenie:

https://www.morele.net/inventory/info/c4fbf153/

Do tego brakuje mi obudowy i zasilacza. I tu właśnie proszę o pomoc. Chciałbym, żeby obudowa była elegancka, nie musi się świecić na milion kolorów, nie wymagam w niej szybki, chcę, by była funkcjonalna. Zasilacz oczywiscie taki - by wszystko działało bez problemu. Czego jeszcze będę potrzebował do tego zestawu?
I tak, zdaję sobie sprawę, że karta graficzna mogłaby być lepsza, ale wymianę jej planuję w późniejszym czasie. Póki co zakładam, że jest sprawna i będzie działać. 

Warto dodać - nie jestem hardkorowym graczem, więc zastanawiam się, czy 16 GB RAMu to nie jest lekki overkill i czy nie wystarczy mi 8 GB? Później mógłbym ew. dokupić jedną kość, jakby była potrzebna. No i poważnie zastanawiam się nad dokupieniem drugiego - takiego samego dysku SSD właśnie na gry. 

Czekam na opinię i pomoc :)

EDIT. Widzę, że wybrany przeze mnie procesor sporo podrożał. Dodawałem go do zestawu, gdy kosztował ~1500-1600.  Stąd też moje pytanie: Zestaw ma być na lata, najlepiej kolejne 6-7, pytanie tylko czy to nie jest zupełny overkill? 

Edytowane przez brutalcompany
Link to post
Share on other sites

Będziesz w ogóle podkręcał procesor? Zdajesz sobie sprawę, że za CPU przepłacasz ponad 500zł?

 

Co do samych podzespołów:

BQ DR3 w cenie wydajniejszego i nowszego BQ DR4 Pro

Ta płyta nie nadaje się pod OC z racji na lichą i grzejącą się sekcję

Przepłacony RAM, w tej cenie są G.Skile 3200MHz

 

Jakie masz tam GPU, jaki SSD?

 

16GB RAM powoli zaczyna być standardem, szczególnie jeśli mowa o nowych tytułach.

 

Z obudów z miejscem na napęd i bez okna, SPC Armis AR7 / Phanteks Enthoo Pro / Fractal R6.

PSU - tutaj Seasonic Focus Gold 550/650W lub Corsair RM550X/650X w zależności od ceny.

Link to post
Share on other sites

Tak jak wspominałem: Wybierając ten procesor był on tańszy, kosztował około 1500-1600 zł. 
Nigdy nie bawiłem się w podkręcanie, nie mam w tym temacie żadnej wiedzy i doświadczenia. Chciałem zainwestować w najnowszą generację, żeby sprzęt wystarczył spokojnie na kilka lat, ale nie upieram się konkretnie co do tych podzespołów, chętnie przyjmę inne propozycje.

 

 

GPU: MSI GeForce GTX 1050 Ti OC

SSD: AData SU800 256 GB


Odświeżam

Edytowane przez brutalcompany
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...