Skocz do zawartości

LG 32GK850G - rozmycie i smużenie


Recommended Posts

Część, dziś zamawiam monitor, jestem niemal całkowicie zdecydowany na LG z tytułu. Jednak mam wątpliwości co do rozmycia w ruchu i smużenia. Recenzje są tutaj dość sprzeczne, jedne twierdzą że jak najbardziej nadają się nawet do szybkich gier a inne że odczuwalny blur jest zbyt duży. Stąd moje pytanie, czy ktoś z forumowiczów ma ten monitor lub miał okazję użytkować i mógłby się wypowiedzieć (najlepiej w porównaniu do jakiś szybkich IPS lub TN).

Link to post
Share on other sites

W recenzjach nie znalazłem żadnego wspomnienia a opinie ciężko znaleźć, bo jednak to stosunkowo drogi model a dodatkowo VA mają opinie kompletnie nienadających się do grania (bzdura, wypadają tu całkiem dobrze na tle IPS, jedyną wadą jest właśnie gorszy czas reakcji przy ciemnych scenach, ale dopóki nie mówimy o droższych IPS to tam też szału nie ma).

Link to post
Share on other sites

ja miałem VA od MSI Optix, monitor za 2,5k a miał wszystkie bolączki VA. Srebrzyło potwornie, shadowing w grach bardzo widoczny i non stop zabawa z ustawianiem kolorów. Potwornie zraziłem się do VA przez ten monitor. Dodatkowo był zakrzywiony i w dole ekranu na "zgięciu" trochę przekłamywało niektóre kolory. Oczywiście pojechał na zwrot, nie wyobrażam sobie jak mogli wycenić taki szajs na 2,5k. Napchali tam rgb, 144hz i co z tego jak wyszło w ostatecznym rozrachunku bardzo kiepsko.  

Link to post
Share on other sites

Matrycę VA według mnie nie nadają się do szybkich gier - smużenie. Kolory też nie są rewelacyjne. Do IPS długa droga. Matryce VA względem TN mają lepsze kąta widzenia.  Natomiast matryce TN są lepsze, bo maja lepszy czas reakcji i brak smużeń przy dynamicznych grach, ale mają gorsze kąty widzenia.

Edytowane przez droid
Link to post
Share on other sites

Każda matryca ma swoje wady. VA ma najmniej do poprawy, bo głównie czas reakcji i w mniejszym stopniu kolory. Nowe matryce VA nie mają już aż takich problemów z czasem reakcji. Przynajmniej nie względem IPS (bo TN to oczywiście inna sprawa). Wystarczy popatrzeć na wyniki testów z UFO na gamingowych IPS za 3k i m.in. tego LG. A trzeba pamiętać, że AUO w tym roku ma zamiar rozpocząć masową produkcje nowszych matryc gdzie chwalił się właśnie lepszymi kolorami i lepszym czasem reakcji.

Tymczasem producenci nie bardzo chcą coś zrobić ze srebrną czernią IPS choć odpowiedni filtry redukujące ten problem są montowane w profesjonalnych monitorach.

Edytowane przez kubas246
Link to post
Share on other sites

Czerń na IPS jest zbyt demonizowana zazwyczaj przez osoby, które nie miały możliwości porównania . W normalnym użytkowaniu jest to wg. mnie jakieś 80% tego co na mva , czyli jest czarno. Ma to też swoje wady bo gdy przyciemnisz monitor to ta czerń na mva staje sie uciążliwa. Co do kontrastu...jak ktos lubi walenie latarką w oczy - ok.Kolory? tu nie ma co porównywać bo IPS jest po prostu lepsze. Co do czasów reakcji .MVA nie jest dobre i tyle . Gdziekolwiek gdzie jest kolor czarny/ciemny nawet na stronach internetowych , obraz  w tych miejscach drga podczas scrollowania itp. Bez dwóch zdań IPS jest lepsze i basta. I nie chodzi o fanbojowska gównoburze tylko organoleptyczne doświadczenie. I jeszcze jedno.Matryce MVA sa dobre ba anwet bardzo dobre tylko wtedy gdy obraz ma ustawione niemal na maxa jasnosc i kontrast, wiec jakakolwiek praca na tym po 5 minutach staje się bolesnym doświadczeniem.

 

 

Jeśli zrobią te mva o których piszesz ok. Na dzisiaj te co są przy obrazie z IPS niewarte sa zakupu.

Edytowane przez Dunny
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czerń na IPS jest zbyt demonizowana zazwyczaj przez osoby, które nie miały możliwości porównania.

 

Cóż gdyby nie fakt, że codziennie pracuje na monitorach IPS (Philipsa, wcześniej Dell), przez długi czas używałem IPSki Della (U2414h jak dobrze pamiętam) to może bym się zgodził. Jednak ta czerń jest na prawdę mocno szarawa/srebrna. Gdyby nie to brałbym Alienware 21:9 a nie tego LG VA.

 

Co do reszty to też nie prawda. Przecież w kontraście nie chodzi o walenie latarką a o to, żeby monitor radził sobie dobrze z odwzorowaniem scen gdzie równocześnie występują jasne i ciemne obszary. IPS ze swoimi śmiesznymi 1000:1 (gdzie realnie potrafi to być 800-850:1) jest tu nieśmiesznym żartem.

 

Kolory też jak najbardziej jest co porównywać. Gamingowe IPSki mają pokrycie sRGB na poziomie 100% i 70% NTSC a podane LG ma 98% sRGB. Odwzorowanie kolorów jest gorsze, ale dzięki lepszemu kontrastowi obraz wydaje się żywszy bo pozwala to na większe różnice między ciemnymi a jasnymi obszarami.

 

Co do czasu reakcji to napisałem. Obecne VA potrafią być trochę gorsze przy ciemnych przejściach a lepsze przy jasnych. Zobaczymy jednak co pokaże AUO z nową generacją VA, choć i obecnie jest to na dobrym poziomie (mowa o VA AUO, bo VA Samsunga to dno i metr mułu)

Edytowane przez kubas246
Link to post
Share on other sites
Ma to też swoje wady bo gdy przyciemnisz monitor to ta czerń na mva staje sie uciążliwa. Co do kontrastu...jak ktos lubi walenie latarką w oczy - ok.Kolory?

 Wiesz w ogóle jak jest mierzony kontrast? :D Przy tej samej jasności, czarny kolor na VA jest po prostu ciemniejszy niż na IPSie. Jakie zmęczenie, jakie latarki? O czym Ty mówisz? Nie rób bulwy z logiki i fizyki. Na VA jak coś jest czarne to jest czarne a nie jasno szare. Ale tak szczerze różnica nie jest kolosalna.

 

Co do reszty się zgodzę, miałem IPSa potem, skrzywionego Szajsunga z VA, teraz mam AOCa na VA i szczególnie ten ostatni smuży jak głupi ale cudów nie oczekiwałem bo to budżetówka. Głównie przy czarnych obiektach poruszających się na szarym/ciemnym tle widac powidoki. Dużo gram w CSa i tam przy jasnych mapach jest to niemal niewidoczne, w ciemnych grach jak np Tomb Raider jest to już widoczne choć bardziej dokucza utrata ostrości w ruchu. Mi osobiście smużenie najbardziej przeszkadza w filmach, w ciemnych scenach słabo to wygląda. 

Nie staram się bronić VA bo to w sumie taki wybór dla nikogo, do pracy nie bo słabe kolory, do filmów nie bo smuży, do gier tez raczej nie (choć od biedy nada się to tych w jasnej kolorystyce).

 

W sumie się rozpisałem a nie zauważyłem że monitor wrzucony przez OPa kosztuje 3k więc moja opinia jest pewnie mało warta :D

Link to post
Share on other sites

Tak zastanawiam się tylko, dlaczego Eizo i Nec uparli się na IPS skoro tam wszystko gorsze lub co najmniej takie same jak VA o0...

 

Koledzy chyba też nie bardzo zrozumieli sens mojej wypowiedzi odnośnie,,walenia po gałach''.. Mam głeboko gdzieś czy kontrast na VA jest 10 razy wyzszy nIż na IPS  skoro raz ,że subiektywnie jako całosć na IPS obraz jest lepszy a dwa  w codziennym użytkowaniu trzeba z jasnoscią , podswietleniem i kontrastem na VA zjeżdżać mocno w  dół ,zeby wzroku nie uszkodzić i ustawić sensownie wyglądajacy obraz.

 

Zresztą Polecam kupić monitory na VA i  IPS ,ustawić obok siebie  i samemu się przekonać, która technologia jest lepsza..


 

 

Nie staram się bronić VA bo to w sumie taki wybór dla nikogo, do pracy nie bo słabe kolory, do filmów nie bo smuży, do gier tez raczej nie (choć od biedy nada się to tych w jasnej kolorystyce).

 

Z tym sie jednak zgodzić muszę.

Link to post
Share on other sites

@Dunny

Pewnie dlatego, bo dobre matryce VA są produkowane przez AUO od tego roku i pakowane są do drogich monitorów ;) Posklejaj kilka faktów do kupy i wyciągnij wnioski, bo nie bardzo wiem co mam innego napisać. Jest powód dla którego rozważałem LG na VA lub Dell na TN, bo jeśli ta VA sobie nie poradzi z obrazem w ruchu to IPS wcale nie będzie wiele lepszy.

 

Nie Dunny, to chyba Ty nie zrozumiałeś naszej wypowiedzi. Po ustawieniu tej samej jasności na VA i IPS obraz na VA będzie miał głębszą czerń, monitor będzie mógł uzyskać większe różnice jasności między obszarami co sprawia że obraz jest mniej wyprany i bardziej żywy. Przecież to jest przykładowo największa zaleta OLEDów. Czerń jest czarna a reszta nie jest wyprana z kolorów i ciemna, VA nie zrobi tego tak dobrze jak OLED (to chyba oczywiste) ale dalej kilka razy lepiej niż IPS.

Edytowane przez kubas246
Link to post
Share on other sites
bo jeśli ta VA sobie nie poradzi z obrazem w ruchu to IPS wcale nie będzie wiele lepszy.

 

No właśnie jeśli coś ma być porównywalne ,, w ruchu''do TN to tylko IPS !!!! Poniewaz wychwalana czerń na VA powoduje drgania i ghosting.

 

 

 

Po ustawieniu tej samej jasności na VA i IPS obraz na VA będzie miał głębszą czerń, monitor będzie mógł uzyskać większe różnice jasności między obszarami co sprawia że obraz jest mniej wyprany i bardziej żywy. Przecież to jest przykładowo największa zaleta OLEDów. Czerń jest czarna a reszta nie jest wyprana z kolorów i ciemna, VA nie zrobi tego tak dobrze jak OLED (to chyba oczywiste) ale dalej kilka razy lepiej niż IPS.

 

Tu jest problem VA. Czerń jest czarna jednak dłubanie z kontrastem i jasnością ( aby obraz był ciemniejszy i nie walił po gałach ) kończy się tym ,ze kolory stają sie brzydkie i sprane w czym pomaga dopiero nasycanie barw w sterownikach KARTY. ( w przeciwieństwie do IPS ) . 

 

2 tyg temu przerabiałem temat VA vs IPS  i za VA pomimo pięknej czerni szczerze dziękuję. Koledzy Michaelz i droid mają jak widać takie samo zdanie.

 

I jeszcze raz apeluję. Postawić obok siebie VA i IPS, włączyć i ocenić.

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites

Pierwszy raz spotykam się ze stwierdzeniem, że kalibracja VA powoduje efekt wypranych kolorów. To co piszesz sugeruje po prostu niepoprawna kalibrację i tyle. Zresztą poprzez znajomego mam dostęp do xrite więc po prostu wypożyczę od niego jak monitor mi przyjdzie i ustawie jak trzeba.

Link to post
Share on other sites

yyyyy..nie bardzo rozumiem co ty chcesz tu kalibrować ? To nie profesjonalny monitor do obróbki grafiki więc kalibracja mija się z jakimkolwiek celem , poza bezcelowością udowodnienia ,ze ten monitor jest pro.. Włączasz menu i ustawiasz obraz ,który ci najbardziej odpowiada. To w zasadzie tyle na temat kalibracji ,,domowych '' monitorów. Lecz z ciekawosci opisz prosze swoje wrażenia po kalibracji.

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites

Sam zaczynasz dyskusje o kalibracji twierdząc, że bez odpowiedniego ustawienia nie da się używać VA a Twoim zdaniem "odpowiednie" ustawienie skutkuje wypranymi kolorami. Jak dla mnie to po prostu niepoprawne ustawienie monitora i tyle. Stąd skoro mam możliwość bezproblemowo i za przysłowiowe piwo użyć sprzętu do profesjonalnej kalibracji i ustawić monitor tak jak trzeba to nie widzę powodu żeby tego nie robić. Jeśli przy poprawnym ustawieniu kolory będą wyprane lub jasność za wysoka to będziesz miał potwierdzenie, że "VA nie nadaje się do niczego". A "na oko" nie mam zamiaru ustawiać bo jak to mówią "na oko to chłop w szpitalu umarł".

Link to post
Share on other sites

Tak gwoli ścisłości. Kalibracje przeprowadza sie wtedy gdy ma się odpowiedni profesjonalny monitor i zawodowo pracuje z kolorem gdzie w gre wchodzi jak najwierniejsze jego oddanie  a np. efekty swojej pracy przenosisz np na inne urządzenia lub po to aby ci,którzy mają skalibrowane monitory widzieli efekty pracy tak samo jak ty..Co kompletnie nie musi oznaczać jednego. Ze obraz będzie ładny np w przegladarce, grach itp. Dlatego nazwijmy to ,,kalibracji''domowego sprzętu dokonujei sie właśnie na ,,oko'' użytkownika ,któremu np. przeszkadza zbyt duży kontrast albo jasność  czy nadmiar koloru niebieskiego. Po to masz menu OSD i tam sobie gzrebiesz robiac tak jak ci pasuje.

 

Czekamy zatem na efekt ,,kalibracji'' twojego monitora :]

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...