Skocz do zawartości

Wybór monitora do projektowania 2D


Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie. Szukam monitora do pracy w AutoCAD, sporadycznie modelowaniu 3D. Obecnie pracuje na laptopie 15,6'' (Lenovo 700-15 i7 6700HQ, 8GB RAM, GeForce 950M, maksymalna rozdzielczość przez HDMI - 4096x2160 przy 24Hz). Z czasem zaczęła mi doskwierać mała przestrzeń robocza. Spośród wielu modeli, wybrałem (moim zdaniem - laik ze mnie) trzy godne zainteresowania propozycje. Cena? Do 1000zł. Wiem, że to niewiele i nie ma co się spodziewać za te pieniądze nie wiadomo jakiego super obrazu. Miałem okazje pobawić się na 27'' (IPS, FullHD) monitorze u znajomego. Myślałem, że przy tej rozdzielczości i przy tej przekątnej będę odczuwał jakieś niedociągnięcia w wyświetlanym obrazie. Ale to z kolei pewnie zależy już od konkretnego modelu. Okej, podaję Wam trzy modele. Bardzo proszę o sugestie, uwagi, inne propozycje do rozważenia. 

 




 

Chyba, że według Was powinienem dołożyć i kupić coś z WQHD np.? Jak wtedy sprawa wygląda z wyświetlaniem wyższych rozdzielczości (niż natywna mojego laptopa) na podpiętym monitorze?

 

Pozdrawiam serdecznie.

Link to post
Share on other sites

Miałem podobny dylemat. Po niemiłych doświadczeniach z IIyama 27 HSUB3 na AMVA+  i FHD kupiłem ....BENQ2765HE i jestem mega zadowolony. Przepiękny obraz i mnóstwo ustawień ,,pod siebie'' a 2560X1440 to olbrzymi skok jakościowy na tej wielkości matrycy. Chociaż z jednej strony 1920x1080 to zbyt duża pikseloza własciwie tylko do gier a z drugiej  2560x1440 wszystko jest  ciut małe ...szkoda ,że nie ma coś pomiędzy hahahhahaah. Co do twojego wyboru . Zanim kupiłem BenQ mocno zastanawiałem sie właśnie nad tym acerem co podałeś i jego bym kupił jeśli fhd ci wystarczy.
 

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites

Po kolei. Obraz ustawiam zawsze ,,pod siebie'' . Subiektywna ocena.  Poza czernią ( która jest podobna do tej z plazmy panasonica) monitor nie ma kompletnie nic do zaoferowania. Kolory są ok ( choć i tak moim zdaniem odbiegają nieco  na minus od IPS) tylko wtedy gdy grzebiesz w ustawieniach karty graficznej , ponieważ menu OSD monitora to droga przez mękę.W OSD  masz do wyboru na dzień dobry obraz wypalający oczy i dobre kolory lub....po 5 minutach masz dosyć zmniejszasz jasnosć  i zaczyna się tortura. Nie tyka się kontrastu więc  zonk..kolory bledną .Nie ma gammy w OSD !!!!!!  Ok bawisz sie dalej i po kolejnych 5 minutach bierzesz sie za kontrast , zonk ... po kolejnych 5 minutach wnerwiony włączasz ustawienia karty graficznej. Wtedy możesz zrobić tak aby obraz był naprawdę ładny. Zmniejszasz sobie jasność , kontrast i obowiązkowo musisz dodatkowo nasycić  sprane barwy  !!!!! Jednak tutaj pojawia się inny problem. Pomimo pięknej czerni ,przy jakiejkolwiek ingerencji w jasność i kontrast używanie monitora do czegokolwiek poza internetem i filmem staje się niemożliwe.Czerń w ciemnych grach jest po prostu wszechogarniająca co wygląda paskudnie.( zmieniasz ustawienia czyli zwiekszasz jasnosć  i dostajesz po gałach ) Dodatkowo w prezencie gratis dostajemy to co na słynnym filmiku z jutuba MVA I SKYRIM. Co do FHD na 27 calach..tylko dla masochistów i tych co używają monitora TYLKO do gier i filmów , bo nawet czytanie artykułów i stron  , pomimo duzych liter doprowadza w koncu  do szewskiej pasji przez wszechobecną pikseloze i często rozmazane czcionki. Ogólnie poza jakością wykonania monitora czarnym kolorem absolutnie monitora na AMVA nie polecam....chyba ,ze miałem jakąś wadliwą sztukę. Obecnie mam IPS . Ustawienie obrazu zajęło mi 10 minut w menu monitora . Obraz piękny. Ostry, wyraźny, czarny jakieś 80% tego co na amva i co najważneijsze nie oślepia a przyciemniony dalej ma piękne i żywe kolory. Naprawdę IPS góruje pod każdym niemal względem.Takie moje zdanie .Chociaż fakt jest taki ,ze każdy ma ,,inne oko'' . Mi akurat AMVA kompletnie nie pasuje...chociaż gdyby do IPS dać taka czerń hahahaahahaha

Edytowane przez Dunny
Link to post
Share on other sites

ja osobiście nie toleruję 1920x1080 na 27", jedna wielka pixeloza. 

 

Propozycja lekko przekraczająca budżet. 

https://www.x-kom.pl/p/361947-monitor-led-27-289-lenovo-l27q-10-srebrny.html

 

Lenovo! Idealnie. :) Tak na serio, kupię raczej ten monitor, który właśnie podesłałeś. Wydaje się dobrym sprzętem. Dzięki za odpowiedź.

Myślę, że temat został wyczerpany, dostałem sugestie i opinie, które pomogły mi w pewien sposób podjąć decyzję. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Więc tak, w końcu kupiłem Lenovo l24q-10 (24'', WQHD, IPS), a nie tak jak zapewniałem, że wezmę 27-calowy. Powód? Po odwiedzinach w paru sieciowych sklepach z elektroniką i po kontakcie z w/w przekątną, doszedłem do wniosku, że nie chce takiego monitora. I powiem tak. Jak dla mnie przesiadka z 15,6'' na 24'' jest na prawdę strzałem w dziesiątkę. Wiem, że zależy to od indywidualnych preferencji, ale do projektowania w 2D, sporadycznie coś w 3D, te 24 cale w zupełności mi wystarczą. Obraz jest ostry, kolory żywe, brak migotania. Z ciekawych opcji monitor ma również możliwość włączenia, jakby to nazwać, niskiego poziomu niebieskiego światła? Wieczorami, kiedy mam włączoną tylko lampkę nocną, to dość dobrze się sprawdza i oczy aż tak się nie męczą po dłuższym użytkowaniu. Jeśli chodzi o pozostałe parametry, to można sobie wyszukać na internecie, więc nie będę się niepotrzebnie na ten temat rozpisywał. Rozważałem również kupno czegoś z uchwytem VESA (l24q-10 nie ma), jednak wybór padł na Lenovo. Monitor ma minimalistyczny wygląd (dość stabilna "dwuramienna" nóżka), prawie bezramkowy design, minimalną ilość złącz (to zaliczyłbym do wady). Reasumując, po niecałym miesiącu intensywnego korzystania z tego sprzętu, póki mogę go polecić. Oferowane parametry w stosunku do ceny są dobrze zbalansowane. Aha, jest brak możliwości regulacji wysokości ekranu i brak możliwości obrotu (możemy jedynie zmieniać kąt nachylenia). Jako monitor do codziennego użytku w rozsądnej cenie oraz (tak jak w moim przypadku) do projektowania sprawdza się póki co znakomicie (wiem, wiem, są inne o wiele lepsze monitory do stricte pracy, ale budżet puszczał mnie na taki a nie inny sprzęt, póki co musi wystarczyć). Spokojnie mogę go polecić i jeśli ktoś z Was również patrzy nie tylko na parametry sprzętu, ale również wygląd, to moim zdaniem Lenovo jest sprzętem godnym zainteresowania. PS. Pykam czasami w Battlefielda Bad Company 2 i tu również monitor spełnił moje oczekiwania. No, to były takie luźne pierwsze przemyślenia o nowo nabytym sprzęcie. Mam nadzieje, że komuś chociaż trochę pomogłem lub odradziłem http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/wink.gifkupno tego sprzętu. Pozdrawiam serdecznie. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...