Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chciałbym dokupić nowy dysk do PC, aktualnie posiadam HDD na większe pliki i SSD 240GB IRIDIUM PRO na system i kilka gier. Komputer używam wyłącznie do grania. Celuję w 500GB a budżet to ~1200 PLN. Płyta główna to z370 TAICHI, procesor 8700k chłodzony powietrzem (Noctua) więc jest ciasno, ale przewiewnie, ponieważ obudowa to fractal design define r6. Moje dwie propozycje to:

 

- Samsung 970 PRO 512GB

- Samsung 512GB 2,5'' SATA SSD 860 PRO

 

Proszę o jakieś uzasadnione sugestie - czy opłacalne będzie wydać więcej na dysk M.2? Czy nie będzie się przegrzewał podczas grania? Czy nie powinienem dokupić do niego radiatora? A może po prostu kupić 860?

Link to post
Share on other sites

M.2 nvme do gier to przerost formy nad treścią zwłaszcza topowy samsung 970 pro. Co wtedy z systemem ? Ten na sata zostawisz ?Ja bym raczej poszedł w iridium pro 960GB ok 930zł, sam takiego kupiłem wczoraj, bo ma świetny stosunek cena / pojemność, a różnica w szybkości będzie marginalna w porownaniu do 860 pro 512GB przy grach. Moim zdaniem 2x pojemność daje więcej niż minimalnie szybszy ssd samsunga. No sam mam też 2 ssd samsunga i choć jestem zadowolony to są mało opłacalne.

Co do 970 pro 512GB to cena kusi ale nadal jest to x2 w porównaniu z dobrym ssd pod SATA, a różnica względem takiego iridium pro na serio nie będzie duża i będzie różnie zależnie od gry.Moim zdaniem mało opłacalne pod gry.

Link to post
Share on other sites

Ja oczywiście zgadzam się z wami że nvme do gier to jest znaczący przerost formy nad treścią ale w tym konkretnym przypadku mamy 3 wolne sloty m.2 na płycie. Akurat tak się składa że porównując 860 512GB i M8PeGN 512GB to ten drugi jest szybszy i tańszy, mają tą samą długość gwarancji jedyna jego wado to taka że to nie samsung :P.

 

A tak na poważnie teraz to chyba najlepiej by było gdyby autor obecnego IRDM PRO używał jako dysk do gier a pod system kupił coś na nvme, np przywołanego plextora M8PeGN lub G z radiatorem w wersji 256 albo 512GB.

 

I chyba taka droga była by najlepsza, sam pod gry mam MIcrona M1100 dysk TLC ale zapis w tym wypadku jest mało ważny przy grach liczy się jedynie odczyt

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

nie, one są na V-NAND TLC samsunga, są jednymi z trwalszych z TLC, ale nadal nigdzie blisko którychkolwiek MLC. 

ogólnie MLC > TLC, ale są jeszcze wariacje TLC i MLC, bardziej lub mniej żywotne, lecz nic co by mogło się zbliżyć do różnicy samej technologii MLC > TLC. 

Ps. Pamiętaj, że dobre kostki nic ci nie dadzą, jak padnie kontroler, czy jakaś inna elektronika na PCB SSD. Kości pamięci to tylko jedna składowa... Co prawda jedyna przewidywalna... 

Link to post
Share on other sites

nie żywotność jest tak naprawdę problemem, a retencja danych TLC, czy tam dalej QLC co chcą wprowadzić. Są to tematy powiązane. 

Oraz samo stosowanie TLC już zwiększa wymagania odnośnie komórki pamięci i jest większa szansa na jej błędne działanie (mniejsza tolerancja). Bo komórki pamięci też są różne, jedna mogą paść kilka razy wcześniej niż inne (licząc w cyklach P/E). 


bo pamiętajmy, fizycznie komórki pamięci w danej litografii i architekturze nie różnią się od siebie fizycznie, czy są SLC/MLC/TLC/QLC. 

 

Link to post
Share on other sites

Całościowo:

Które z dysków będzie trwalszy (przewidywalnie)

wliczając to kontroler, kości, jakość PCB, jakoś elementów dyskretnych itd.
 

Moje typy:

GoodRAM:

https://allegro.pl/dysk-ssd-goodram-irdm-pro-2-5-480gb-sata-i7390045768.html

 

Samsung:

https://allegro.pl/dysk-ssd-samsung-500gb-860-evo-mz-76e500b-nowe-i7592644511.html

 

Ewentualnie inne propozycje

Link to post
Share on other sites

samsung ma lepszy kontroler i wykonanie, goodram ma lepsze kostki NAND. 

w tym budżecie raczej nic nie dojdzie, może samsung 850 evo, on ma trochę lepsze kostki w porównaniu do 860 evo, ale tylko trochę... 

Na serio, nawet samsungi 850 pro padały (choć tu najgłośniej było o jednej aktualizacji która je ubijała, więc aktualizację firmware zawsze miej na ręczną ustawione, jak instalujesz jakiś soft od producenta SSD, co wspiera flashowanie firmware )

Link to post
Share on other sites

patrz sygnatura, sam jestem niezdecydowany, gdyby nie zaporowa cena samsunga pro, to bym go wybrał zamiast goodrama jako ostatnio zakupiony SSD. 


z tych 2 raczej goodrama, a jak nie jego tylko coś budżetowego (mimo że nigdy nie mam powodu aby się ograniczać cenowo), to raczej MX300 525GB bo za 319zł ma dobry przelicznik cena wydajność pojemność i znośny kontroler (niestety kostki słabe, więc co najwyżej jako SSD pod gdy mógłby służyć u mnie)


no chyba że liczysz cenę samsunga 860 evo 500GB za 350zł wtedy bym dopłacił do niego względem MX300.

No ale jak tak naprawdę nie mam ograniczonego budżetu, dlatego zwykle dopłacam do jeszcze lepszych konstrukcji.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...