Skocz do zawartości

Rozbudowa, upgrade PC-ta


Recommended Posts

Cześć

Wiem że podobne sprawy były już wałkowane miliardy razy, swojego kompa złożyłem w 2012 r i w tym okresie zatrzymała się moja wiedza w temacie :/  , nie mam zbytnio pojęcia co nowego mógł bym wsadzić w moją płytę główną dlatego proszę o pomoc.

Tym dysponuje:

 

 

Procesor -        Core i3-2120 3.3GHz (BX80623I32120) BOX

Płyta główna-   H61DE/S3

Ram  -              4GB, 1333MHz DDR3, non-ECC DIMM CL9 (CMV4GX3M1A1333C9)  (obecnie 8GB)

Grafika-            Radeon HD7770 1024MB rev. 2.0 (GV-R777OC-1GD)

HDD-                Barracuda 3.5'', 500GB, SATA III, 7200RPM, 16MB, NCQ (ST500DM002)

Zasilacz-          iArena Series AC 230V, 47/63Hz, DC 3.3/5/Ä12V, 500W, Retail, Aktywny PFC, 1x120,

Obudowa-        Brutus 410 Pure Black AT X/SSD (BT-410)

 

Szału nie ma, ale może da się jeszcze coś z tego wyciągnąć 

 

Link to post
Share on other sites

Super by było gdybym wyrobił się np. w 1200 zł pod uwagę biorę również części używane, te i5-2400 jako używki są w fajnych cenach. Ale biorę pod uwagę też drugą opcję gdzie budżet w sumie nie gra roli a bardziej interesuje mnie żeby wcisnąć max z tego co mam.

Link to post
Share on other sites

Masz parę możliwości. Możesz sprzedać swój procek, pamięci, płytę i kartę graficzną i pójść w zestaw bazujący na procesorze G4560 i upolować do tego jakiegoś używanego GTXa 1050Ti.

Albo możesz na jakiś czas zostawić obecną kartę graficzną, a wspomniane 1200zł zamienić na:
https://allegro.pl/zestaw-intel-i3-8100-asus-h310-mk-8gb-ddr4-gw36m-i7290636002.html

 

W przyszłości sobie dokupisz drugą kość ram i wymienisz kartę graficzną na nową. Procesory i3 od ósmej generacji mają cztery rdzenie i cztery wątki. Tu masz porównanie twojej i3 do i3-8100.
http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i3-8100-vs-Intel-Core-i3-2120/3942vsm2227

Tutaj również odczujesz sporą różnicę, choć też musiałbyś kupić drugą kostkę ramu do duala.
https://allegro.pl/asus-a320m-k-ryzen3-2200g-ram-ddr4-8gb-ssd-120gb-i7509580963.html

No i jak chodzi o ryzeny to może gdzieś na promocji złapiesz 2400g z płytą i ramem w granicach 1200zł.

Mógłbyś też próbować i7 wrzucić, ale po pierwsze musiałbyś się zorientować czy twoja płyta ją obsłuży, a po drugie mimo swego zaawansowanego wieku te procki dalej stoją po 450zł na allegro, więc to mało opłacalny interes.

 

// Znowu bezmyślne porady, zestaw na i3 gdzie w tej cenie mamy go z płytą na B360 z czterema bankami i RAM w Dualu, to samo z drugim zestawem. Żegnam

// 3ndurek
 

Link to post
Share on other sites

Miałem nadzieję że obejdzie się bez wymiany płyty głównej, z drugiej strony ten pierwszy zestaw zaciekawił mnie na tyle że zacząłem już liczyć kasę , no ale po interwencji admina dalej mam mętlik w głowie :rotfl:       na kompie chciał bym w przyszłości obrabiać krótkie video do 5min w 4k

liczę jeszcze na kilka podpowiedzi ;)

Link to post
Share on other sites

Nie wydaje mi się by był sens inwestować w starą platformę, gdzie nową będziesz miał naprawdę wydajną i dodatkowo z gwarancją. Warto się zastanowić nad tą i3. Te 3 komponenty wyglądały by przykładowo tak:

 
Masz mocny 4 rdzeniowy procesor z 4 wątkami, płytę główną  b360 na 4 banki pamięci, co umożliwia ci w późniejszym czasie dołożenie kolejnych gdyby taka potrzeba się znalazła i 8 gb pamięci w 2 kościach po 4gb taktowane 2666MHz. 
Za całość masz koło 1200 zł
 
Ewentualnie możesz wziąć coś ze stajni AMD trochę dokładając
Całość około 1350 zł
 
Tutaj masz wtedy 6 rdzeniowy procesor z 12 wątkami, wydaje się to być nawet bardziej przyszłościowy procesor, do tego budżetową ale jednak całkiem solidną płytę główną od MSI B350 PC mate na której to możesz go troszkę podkręcić by zwiększyć wydajność  tego procesora oraz również masz miejsce na 4 banki pamięci ram oraz możliwość włożenia pamięci z wysokim taktowaniem, bo te procesory je bardzo lubią. Kości to 2x4 z taktowaniem 3000 Mhz.
Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za radę.  Różnica w cenie między zestawem pierwszym a drugim nie jest jakaś kosmiczna wiec będę raczej skłaniał się ku drugiej opcji. Wybacz lamerskie pytanie ale czy po wymianie najważniejszych  części będę musiał przeinstalować windowsa ? czy system jakoś to przemieli ? 

Link to post
Share on other sites

W teorii może to przemielić i jakoś sobie system poradzi, jednak to są dwie różne platformy tak więc sterowniki które masz zainstalowane od CPU, czy płyty głównej mogą kolidować z tymi nowymi. Musiałbyś ręcznie wszystko usuwać. Przyznam się szczerze, że najprościej jest postawić system na nowo.

 

Zerknąłem jeszcze na następce tego ryzen 5 1600. Jest to 2600 i jest w cenie 719 zł. Różnica 70 zł. Nie jest między nimi może jakaś wielka różnica, ale jest to już poprawiona i doszlifowana architektura zen więc zawsze można się nad tym prockiem zastanowić. Płyta i pamięci i tak będą kompatybilne :)

Edytowane przez Gomiv
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...