Skocz do zawartości

Z kineskopu 21''na coś nowszego, jak to wpłynie na rachunki?


Recommended Posts

Witam,

rodzinka chce kupić nowy TV. Z tego co pamiętam to u nich pudło działa na okrągło (jakiś 21 calowy kineskop, Bellstar czy coś podobnego), od samego rana do późnej nocy (spokojnie z 16h dziennie, 7 dni w tyg.).

 

Teraz planują kupić 40 calowy TV z podświetlaniem LED (krawędziowy) i powstaje pytanie, czy taki gadżet zwiększy rachunki w stosunku do starszego TV i czy przy takiej eksploatacji ma to w ogóle sens?

 

Ktoś ma jakieś obserwacje po podobnej zmianie w swoich rachunkach?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

No na pewno będzie taki led pobierał więcej prądu niż stary 21 calowy tv. Ale to nie są aż tak kosmiczne różnice, pewnie ten bellstar pobiera ok 50 W a taki nowy LED ok 70 , 80 zależy od marki, można również jeszcze zmniejszyć pobór prądu włączając oszczędność energii. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Wczoraj sprawdzałem ile mój bierze prądu (LG 42LE5500)

Podłączyłem miernik pod przedłużacz na którym podpięty był również dekoder N- sam dekoder pobiera ok 20-25W natomiast razem z tv max dochodziło do 140W. Średnio 110-130W ( minus dekoder) także wynik chyba całkiem niezły :D

Link to post
Share on other sites

Są telewizory wyposażone w specjalne czujniki obniżające zużycie energii. Na przykład czujniki obecności wyłączające obraz, gdy wychodzisz z pokoju i długo nie wracasz. Także pełno jest takich rozwiązań ekologicznych, tylko tak jak napisał kolega określ budżet.

Link to post
Share on other sites

Kineskopy CRT pobierają średnio od 90-130 W (w przypadku małych przekątnych 21-25").

42" LCD LED plasują się z bardzo zbliżonym poborem w zależności od regulacji siły podświetlenia matrycy. W skali 1-10 wartość 6 jest optymalna dla obrazu, jak i oszczędna w rachunkach.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

@ git444 ten pobór to chyba jak masz całe białe tło ;) Pobór raczej oscyluje w granicach połowy z tego.

Wszystko zależy od wyświetlanego obrazu. btw Panasonic też posiada czujnik światła. Przynajmniej niektóre modele.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie - te 330W to moc znamionowa, a nie użytkowy pobór mocy... Staramy się nie wprowadzać innych w błąd.

 

Przykładowo - 21-calowy Samsung w pokoju obok pobiera 85W.

LCD-LED nieco więcej od powyższego

LCD nieco więcej od powyższego

Plazma nieco więcej od powyższego (w ciemnych scenach nieco mniej).

Link to post
Share on other sites

Wiadomo, że większy TV to i o wiele większe zużycie prądu niż na starych, kineskopowych telewizorach sprzed lat.

 

W specyfikacji technicznej każdego telewizora jest podana wartość odnośnie zużycia prądu i na ten parametr też trzeba patrzeć zanim się kupi nowy TV.

 

A nie tylko na niską ceną i jak największy rozmiar ekranu. :P

 

Są oczywiście specjalne modele 'oszczędnościowe', ale cena ich jest zazwyczaj sporo większa od 'zwykłego' modelu.

 

I tak TV LCD kosztuje np. 2000 zł (żre tylko 200 W prądu) a ten sam model ale z serii 'mało żre prundu' (żre aż 100 W) może kosztować nawet 3500-3800 zł.

 

Tyle, że tych 'oszczędnych' to prawie nikt nie kupuje - klienci najczęściej nawet nie wiedzą o ich istnieniu.

 

Duży i tanio ! :jupi: To największy cel kupujacych nowy telewizor. :x

 

Średnio 110-130W ( minus dekoder) także wynik chyba całkiem niezły :D

 

To więcej niż stary, kineskopowy TV o ekranie 28 cali. :>

Link to post
Share on other sites

No nie wiem czy tak dużo. Mój poprzedni 32" kineskop łykał trochę ponad 100W.

Oczywiście testy robiłem w trybie nie oszczędnym. Podejrzewam, że jak bym włączył tryb oszczędny to zszedłbym sporo poniżej 100W. I nawet postaram sie to sprawdzic przy najbliższej okazji.

Link to post
Share on other sites

Żeby naprawdę wiedzieć ile zużywa prądu TV czy komputer to trzeba zrobić POMIARY MIERNIKIEM a odczytywanie parametrów tylko ze specyfikacji technicznej to jeszcze nie PRAWDZIWE dane. :pajac:

.

 

Ja nie podaję parametrów z tabliczki tv, tylko uśrednione pomiary z miernika, który był podłączony do tv przez kilka godzin

 

 

Moim zdaniem, komfort z użytkowania praktycznie 2x większego telewizora przeważa nad niewiele wyższym rachunkiem za prąd.

 

Ja też tak uważam

 

edit:

 

Dla wszystkich zainteresowanych poborem prądy w TV, który posiadam (LG 42LE5500 led)

Wartości maksymalne (skoki ok 1-10W w dół w zależności od sceny- leciał jakiś film),

 

Tryb żywy- 118 (ustawienia producenta- podświetlenie 100%, kontrast 100%, jasność 50%)

Tryb żywy 123W (wszystko jak wyżej tylko jasność dałem na 100%)

Tryb standard (ten mam ustawiony cały czas)- 100W (podświetlenie 70%, kontrast 100%, jasność 50%)

 

W trybie standard:

opcje:

-bez oszczędzania energii- 100W

-oszczędzanie energii minimalne 82W

-oszczędzanie średnie 65W

-oszczędzanie maksymalne 50W

 

Tryb z maksymanlą oszczędnością włączam jak już się położę wieczorem.

Edytowane przez radam5
Link to post
Share on other sites

Czyli krótko mówiąc rachunki po zmianie starego CRT na LCD LED powinny pozostać na podobnym poziomie, lub może nieco zmaleć. Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia jak długo taki LED LCD pochodzi, bo zwykle są projektowane na góra 2-3 lata :) Mam jeden CRT, który chodzi już ponad 20 lat, a nowy LCD Samsunga po 2 latach zaczął wybijać jakieś plamy na matrycy.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

A tak naprawdę to kto patrzy na rachunki kupując nowy tv? Każdy chyba chce się cieszyć doskonałym obrazem. To tak jak by ktoś kupował Ferrari i liczył by ile on pali na 100 kilometrów.

Wybaczcie ludzie, ale was nie rozumie.

 

Mam jeden CRT, który chodzi już ponad 20 lat, a nowy LCD Samsunga po 2 latach zaczął wybijać jakieś plamy na matrycy.

 

A ja10 lat temu kupiłem nowego CRT i po miesiącu zaczął się palić żywym ogniem, gdyby mnie nie było by w domu to pewnie by się spalił.

Krótko mówiąc.. to nie ma rzeczy idealnych.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...