Skocz do zawartości

GTX 980Ti Chłodzenie


Recommended Posts

Witam :)

 

Jako, że za miesiąc kończy mi się gwarancja na mojego GTX 980Ti chce jakoś przedłużyć jej żywotność bo nie chce zmieniać na inny model.

 

Posiadam wersję referencyjną, do niedawna w wymagających grach (zresztą nie tylko wymagających w końcu referent) temperatury dochodziły do 83stopni, natomiast nie cały miesiąc temu zmieniłem jej paste na Thermal Grizzly Kryonout i teraz oscyluje w granicach 75 stopni. Mimo to, to za mało i chce je obniżyć jeszcze bardziej.

Wobec tego chce zmienić cooler, odpada wodne, wyłącznie powietrze. Nie wiem tylko jakie wybrać, aby zarówno cenowo jak i jakościowo/wydajnościowo było dobre.

 

Przeglądałem oferty na rynku takich chłodzeń i tylko jedno mnie zainteresowało, jest to Raijintek Morpheus II: https://proline.pl/raijintek-morpheus-ii-core-black-heatpipe-0r100022-p951556

Zastanawia mnie tylko czy zmieści mi sie w obudowie Zalman R1: https://www.morele.net/obudowa-zalman-r1-r1-700255/

W teorii wymiary są okej, ale obecnie karta ma raptem kilka milimetrów przestrzeni od półek na dyski twarde, więc jeśli po zamontowaniu coolera będzie on wystawał zbyt dużo za laminat wtedy obawiam sie, że może być problem.

Więc czy jest ktoś kto ma to chłodzenie w tej obudowie lub w podobnych parametrach lub jest ktoś w stanie ocenić czy wymiarami się to zmieści?

 

No i oczywiście, czy Waszym zdaniem to chłodzenie to dobry pomysł, czy może jest coś "lepszego"? Cudzysłów ponieważ nie mówie o lepszym pod względem wydajności lecz ogólnie, cenowo, jakościowo, może i wymiarami, po prostu chciałbym poznać Wasze opinie, różne inne warianty co do chłodzenia.

Edytowane przez Vallendir
Link to post
Share on other sites

Powiem tak, przed zmianą pasty temperatury bez względu na gre zawsze osiągały te 83stopnie. Od niedawna mam nowy monitor i używam rozdzielczości 2560x1440 z odświeżaniem 75hz. Wcześniej był zwykły full hd 60Hz.

Narazie mam porównanie tylko na 3 grach ale przed zmianą pasty w każdym wypadku była ta sama temperatura. Dodam, że używałem domyślnej krzywej wentylatora - potem zmieniłem na własną ale kompletnie nic to nie dało.

Teraz po zmianie pasty i używaniu tej samej krzywej wentylatora GPU w tych grach tak jak pisalem temperatura to 75 stopni. Kiedy przywróciłem domyślną krzywą temperatura dochodziła do 80 więc bądz co bądz dopiero po zmianie pasty, zmiana krzywej zaczeła przynosić efekty.

Gry o jakich mowa to Skyrim z chyba wszystkimi możliwymi modami poprawiającymi grafike, Dishonored 2 oraz Need For Speed ten z 2017 roku. Oczywiście wszystko na ultra ustawieniach.

 

Patrzyłem w sieci i wymiana pasty na GPU na referentach nie ma szans na spadek poniżej 70 stopni nawet na jesień czy zime, a cooler o którym wspomniałem - Raijintek widziałem że umożliwia na prawde duże spadki temperatur.

Zależy mi po prostu aby ta karta wytrzymała jeszcze jak najdłużej, a zbicie temperatur powinno przedłużyć jej żywotność.

Dlatego właśnie zastanawiam się nad zmianą tego chłodzenia. Dziś sprawdze jak mają się temperatury w BF4 i dam feedback.

 

Link to post
Share on other sites

Mnie tylko zastanawia jak to wygląda już po nałożeniu na GTXa bo chodzi głównie o wymiary na szerokość w budzie.

 

Ewentualnie teraz znalazłem inna alternatywe i chociaż nie będe musiał męczyć się z rozkręcaniem karty(kiedy zmieniałem paste, był to pierwszy raz jak rozbierałem GPU, nie wiedziałem że wystarczy kilka śrubek od strony wentylatora więc próbowałem odkręcać najpierw na laminacie. Miałem za mały wkręta PH0 a potrzebny był PH1. No i 3 śrubki mi sie troche zjechały, na szczęście tylko tyle bo potem ogarnąłem że w tym miejscu kręcić nie trzeba.): https://www.morele.net/chlodzenie-titan-ttc-sc07tz-rb-33306a-1066093/

Gdyby zamontować to nad/pod kartą, z nowymi lepszymi wiatrakami niż te stockowe? Jak myślicie to dobry pomysł/alternatywa?

Link to post
Share on other sites

Jw. Niestety, skoro teraz masz 75 stopni to nie spodziewaj się cudów po półśrodkach. Nawet dobre, referencyjne wersje tej karty dobijają i nierzadko przekraczają 70*C, a w większości testów obciążeniowych mają 75*C, więc sama wymiana wentyli w referencie nic nie da. Taki morfeusz nas pewno poprawi sytuację, bo to po prostu ogromna powierzchnia radiatora, ale jakieś półśrodki na pewno nie. 

 

https://pclab.pl/zdjecia/artykuly/chaostheory/2015/11/gfx_gtx980ti_roundup/charts/temp_load.png

Link to post
Share on other sites

Tak zdaję sobie z tego sprawe.

W obecnej chwili postawiłem na wymiane obudowy aby była bardziej przewiewna od obecnej. W upały, które były w ostatnich dniach w spoczynku karta osiągała nawet do 55 stopni. Pomyslałem o prowizorce zwyczajnie dla sprawdzenia. Zamontowałem na tyle obudowy dodatkowy wentylator i temperatury na karcie wahały się w granicach 45-50 stopni.

 

Za miesiąc chce kupić Morpheusa bez względu na rezultat po zmianie obudowy bo to raczej ogólna zmiana dla wszystkich komponentów aby mogły lepiej oddychać. Zastanawia mnie tylko inna kwestia. Przy zmianie obudowy w przyszłym tygodniu będe wszystko również czyścił, dmuchał itd a więc i ponownie rozkręce karte. Czy jest sens wymienić termopady na GPU tzn mam na myśli czy zmiana termopadów na wydajniejsze(Phobia/Grizzly) na VRAM i sekcje zasilania będzie miała jakiś większy wpływ na temperatury samej karty?

Link to post
Share on other sites

Generalnie termopady mają lepsza trwałość od past jakie są nakładane na CPU/GPU( te poprostu jest dobrze wymieniać raz na 2-3 lata), ale wiadomo wszystko zależy od jakości i warunków pracy  termopadów.

Oczywiscie przed wymianą trzeba rozkręcić i sprawdzić jaką mają grubość na VRAM i sekcji zasilania.

Co do obudowy najlepsze warunki oferuje obudowa gdy z przodu zamontowany wentylator zasysa chłodne powietrze do wnętrza obudowy, a drugi wentylator umieszczony z tyłu wywiewa na zewnątrz nagrzane powietrze.

Do poczytania:

http://www.overclock.pl/articles/show/id/377,jak-wentylacja-obudowy-wplywa-na-temperatury-podzespolow-cz1

http://www.overclock.pl/articles/show/id/379,jak-wentylacja-obudowy-wplywa-na-temperatury-podzespolow-cz2

Link to post
Share on other sites

Tak wiem o tym, tylko z tym rozkręcaniem nie jestem do końca przekonany, w końcu te termopady są już używane, że tak powiem "rozplaszczone" i wydaje mi się, że może to nie być dobry pomysł aby je w taki sposób zmierzyć? Niby "większość" to 1mm na sekcje i 0,5mm na pamięci ale myśle aby po prostu napisać maila do supportu z zapytaniem o grubość tych termopadów.

 

Odnośnie obudowy doskonale o tym wiem i mam taką obudowę, jednak jako całość jest ona troche mała jak na wszystko co w niej mam, bardzo mało miejsca na cable management więc chce czy nie i tak troche kabli w środku jest. Ta którą chce kupić jest większa od obecnej i ma o 2 wentylatory więcej - 1 na froncie i 1 na topie. Obecnie mam po 2 wentylatory na topie i froncie, teraz będą 3. No i co równie ważne - w niej bez obaw zmieści mi się Morpheus bo w obecnej przy odrobinie szczęścia byłby na styk.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...