Skocz do zawartości

Jeden komputer do gier, drugi do amatorskiej obróbki zdjęć i filmów 4K - jak to rozegrać?


Recommended Posts

Witam Szanownych Ekspertów!

 

W zeszłym roku doradziliście mi kupno poniższego zestawu (dzięki wielkie!):

Core i5-6600K Skylake, Z170A-G43 PLUS, GTX 970 GAMING 4G, pamięć Fury Black (DDR4, 8GB(2x4GB), 2666MHz), Black Edition XTR 550W Fully Modular 135mm 80+ Gold, Pax M70 Midi-Tower rozszerzonego o poniższe dyski:

  1. SSD Crucial MX200 250GB SATA3 -system WIN 10
  2. Samsung 250GB M.2 SSD 850 EVO
  3. Dysk Western Digital Caviar SE16 640GB SATA II 7200rpm 16MB (WD6400AAKS)

i monitor 24 calowy: EIZO EV2450 

 

W chwili obecnej jest on głównym komputerem rodzinnym, na którym m.in obrabiam około 500 rodzinnych zdjęć (RAWy) oraz tworzę 1-2 filmiki 4k o długości ok 20 minut (średnia w skali miesiąca).

 

Programy, które głównie używam to:

- DxO PhotoLab Elite

CyberLink PowerDirector 16

- czasami AffinityPhoto 

 

 

Posiadany zestaw był pierwotnie składany z myślą o grach, lecz prawie 15-letni syn z gier typu FIFA 18, Assetto Corsa, Rise of Tomb Rider, Watch Dogs 2 przerzucił się prawie całkowicie na CS: GO i ostatnio Fortnite, do czego wykorzystuje mój poprzedni zestaw komputerowy, składający się z:

 

AMD Phenom X3 720 2.80 GHz, 4GB Ram, Karta ATI Radeon HD 4770 (pamięć 512MB), Dysk SSD Intel 530 120GB SATA3 (SSDSC2BW120A401), Dysk HDD Seagate ST925087AS 250GB SATA

Monitor IIyama PROLITE B2206WS (22 cali, 1680x1050, panel TN, 2ms).

 

Chciałbym w tym tygodniu zastąpić stary zestaw nowym w ten sposób, że syn miałby w swoim pokoju niezły komputer do grania, a ja miałbym swój zestaw uniwersalny, tzn - amatorska obróbka zdjęć i filmikow 4K, oraz możliwość pogrania na telewizorze w powyższe gry w salonie po podpięciu kablem sieciowym do nvidia shield.

 

Jak to zrobić najlepiej w budżecie do 5000zł?

Opcja 1: dać synowi mój obecny komputer (wyciągnąć ewentualnie jeden dysk SSD) i podpiąć pod stary monitor IIyama, a sobie złożyć coś z dyskiem SSD 250GB i HDD 3-4TB, ale na początek wcale nie kupować karty graficznej, lecz poczekać na nowe modele i wtedy synowi kupić coś nowego, a sobie dopiero wtedy zabrać GTX 970?

Czy mógłbym tymczasowo do nowego zestawu wykorzystać kartę graficzną ze starego zestawu, czy lepsze są już jednak karty wbudowane w płytę główną i cały stary zestaw mógłbym komuś sprzedać za kilka złotych?

 

Opcja 2: sobie zostawić, to co mam, a synowi złożyć całkiem nowy komputer pod gry oparty na jakimś np. GTX1060?

 

Doradźcie proszę, w kórym kierunku iść i jakie komponenty dobrać?

Zależy mi na ciszy i niezawodności, obecnie brakuje mi przestrzeni dyskowej, podkręcać nowego komputera nie zamierzam, powinien starczyć na kilka dobrych lat bez modyfikacji...

 

Dziękuję bardzo za pomoc i pozdrawiam...

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

Kajtek., dziękuję za odzew...

Ten dysk dokupywany był niedawno osobno- najwyżej zostanie pod gierki, skoro nie jest rewelacyjny..... 

 

Jak chodzi o akceleracje softu, to właśnie nie mam bladego pojęcia- jestem tylko zwykłym użytkownikiem.

 

Być może do moich amatorskich zastosowań równie dobrze nadałby się "zwykły procesor gamingowy"- ale tego właśnie nie wiem, a chciałbym dobrać optymalny sprzęt na lata.

 

Najchętniej dałbym juniorowi obecnego kompa, a sobie złożył coś bardzo uniwersalnego- szybkiego, cichego, z dużą ilością miejsca na dyskach...

 

Poradźcie proszę...

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

Poczytam już jutro jak to wygląda z tym softem. CPD16 chyba jedzie po CUDA. 

 

Nie wiem jak Ci tutaj będzie lepiej zrobić. Swój możesz łatwo zmodernizować dając 6700K. Swój CPU dla młodego + tanie mobo z allegro razem z pamięciami. Podobnie z GPU. GTX 970 dla młodego spokojnie do w/w gier wystarczy. Kwestia tego, że można złożyć na Coffee Lake całą maszynę albo i poczekać jeszcze do 8 jajowców. 

Link to post
Share on other sites

Optuję za opcją złożenia czegoś całkowicie nowego dla siebie od zera, a jemu po prostu dania mojego kompa w całości (w  przyszłości ew. podkręcenie procka). Wszystko już tam ustawione, gierki poinstalowane, etc.- kwestia przeniesienia do innego pokoju..

 

Pozdrawiam i czekam zatem jutro na odzew....


Ktoś poratuje mądrą radą?  :)

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

Daj synowi to co masz, a sobie kup coś na i7 8700 lub poczekaj jeszcze na 8-śmio jajowca. Ja kiedyś renderowałem filmy w Power Direktor na i3 2100 i na i5 5200u i też jakoś dawało radę. Do amatorskiej zabawy i7 8700 spokojnie wystarczy, nawet bez GPU. Przynajmniej będzie się całość mniej grzała. Jak już sobie coś kupisz, to możesz sprawdzić czas renderowania z GTX 970, któe masz w starym komputerze i bez i będziesz wiedział, czy gra jest warta świeczki.

 

PS Jaką masz kamerę i czym, nagrywasz filmy?

Link to post
Share on other sites

Zrobię dokładnie jak mówisz....

Zdjęcia robię w rawach przy pomocy panasonica Gx80, a filmiki nagrywam w 60hz kamerka Yi4k+.

 

Jaki konkretnie zestaw idealnie odpowiadałby moim potrzebom (z systemem, ale bez karty graficznej) w kwocie około 4000 zł?

 

16 GB ramu wystarczy, czy iść od razu w 32?

Jaki dysk hd 3-4 TB jest cichy i niezawodny?

Kupić 2 osobne dyski ssd, czy system i pliki do obróbki oraz programy trzymać na jednym większym, podzielonym na partycje?

 

Dziękuje za wszelkie sugestie...

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

Za 4000 zł jakiejś porządnej maszyny to tutaj nie kupisz 

 

Płyta, procesor i7 8700  i 16 GB DDR4 to koszt około 2500 zł. Zostaje 1500 zł na zasilacz, obudowę, GPU, SSD, HDD. Raczej cieżko będzie upchać tutaj coś w stylu M8P 512 GB + SSD SATA system + SSD SATA cache i temp oraz scratch. 

Link to post
Share on other sites

W chwili obecnej (do końca roku) używałbym go bez dodatkowej karty graficznej, z jednym dyskiem HDD i jednym SSD (+dorzucił drugi  128GB ze starego kompa syna)- budżet jeśli trzeba rozszerzam do 4500 zł.

Jestem amatorem- być może nie potrzebuję "w pełni" profesjonalnego podejścia, ale takiego "zdroworozsądkowego" zestawu- da się to jakoś pogodzić? Cena vs jakość/komfort obsługi?...

 

P.S Syn cały happy od rana już na nowym (starym) kompie  :) Czas na kompa ojca, bo filmiki i zdjęcia z Pekinu czekają na obróbkę..  ;)  

Edytowane przez Skylaker
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...