Skocz do zawartości

Płyta M4A785TD-V EVO niepracuje w dual channel


Recommended Posts

Płytę mam od grudnia 2009, od razu miałem zainstalowane dwie kości po 2GB Ram GSkill pracującej w Dual Channel. Pracowało wszystko jak należy, ale kilka dni temu zrobiłem reinstal Win7 64bit i zauważyłem, że we właściwościach podaje on 4GB RAM, ale w nawiasie pisze dostępne 2GB (nigdy czegoś takiego nie było)! Na płycie jest BIOS 20.04 z kwietnia 2010. I w Biosie widać informację, że zainstalowany RAM to 2GB, a nie 4!! Zmiana BIOSu na najnowszy 21.05 nic nie dała. Cały czas widzi 2GB RAM.

Zainstalowałem program AMD OverDrive, który załączony był do płyty i pokazuje on, że pamięć pracuje w SINGLE, a nie w DUAL.

Ciekawe jest to, że system opercyjny widzi 4GB, a inne progamy pokazują, że na płycie są zainstalowane dwie kości pamięci po 2GB tylko czemu nie pracuje to w Dualu skoro płyta obsługuje takie kosci?

Prosze o pomoc :D

Link to post
Share on other sites

Nie jestem przedstawicielem Asusa, ani ekspertem.

 

Sprawdź co pokazuje CPU-Z, wykonaj jakiś benchmark, który wskazałby różnicę w ilości używanej pamięci RAM, ale przed tym przełóż pamięci (oczywiście są w bankach o tych samych kolorach?).

 

Pozdrawiam, Y0ddh4

Link to post
Share on other sites

Witam.

Wyciągnij kostki ze slotów, przeczyść styki izopropanolem lub spirytusem, zamień sloty i zobacz co będzie.

Pracowałem parę ładnych lat w pewnym autoryzowanym serwisie i z doświadczenia wiem że takie praktyki przynoszą czasami pozytywny efekt, ale oczywiście przyczyna może być gdzie indziej. Może któraś kostka Ram jest strzelona ? Patrzyłeś MEMTESTEM z pod dosa ?

 

Daniel

Link to post
Share on other sites

Użyj jednej kostki i przełóż ją do każdego slotu uruchamiając za każdym razem komputer. Zobaczymy czy problem leży w konkretnym slocie, czy tez dotyczy samej pracy w dualu.

 

Biorąc pod uwagę, że kontroler pamięci jest w procesorze, nie przesądzałbym z góry winy płyty głównej :].

 

Popieram sugestię przeczyszczenia styków pamiątek - niby bzdurne ale w przypadku DDR3 o dziwo potrafi mieć znaczenie.

Link to post
Share on other sites

Winda jest na nowo zainstalowana. Ale wyciagnałem jedną kość i komp ruszył normalnie (BIOS widział 2GB) winda też, a potem w to samo miejsce włożyłem drugą kość i kiszka. Komp się uruchamia (wentylatory, procek, dysk), ale bios nie wstaje, nie ma systemu. Myślę, że to po prostu kość walnęła.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...