Skocz do zawartości

PC zestaw pod obróbkę zdjęć +/- 8.000 zł


Recommended Posts

Witam.

Chciałem prosić o radę.

Planuje zakupić nowego PC, ale totalnie nie wiem co jest teraz "trendy" na rynku.

 

Chciałem prosić Was o poradę - co warto złożyć do kwoty +/- 8 tyś zł (sam PC, bez monitora), co posłuży głownie do obróbki zdjęć (PS + LR, dużo warstw :) i internetu :P , a także jako koparka kryptowalut (żart) i który "starczy" na kilka lat.

 

Część rzeczy na pewno przeniosę z obecnego PC:

-dysk SSD Goodram 250 GB
-dysk WD Red 3 TB
-2x dysk Seagate 2TB (choć nie do końca mam co do nich pewność)
-obudowa prawie nowa (Fractal Define czy jakoś z grudnia) ale musi to być zestaw, więc muszę coś uwzględnić.

 

Największy dylemat to ... karta graficzna.

W zasadzie nie jest mi ona potrzebna (nie gram w gry), ewentualnie do "przyśpieszenia" pracy PS'uja, ale równie dobrze mógłbym włożyć to co mam (Radeon 7870 OC).

 

Będę wdzięczny za porady.

Edytowane przez rafal12322
Link to post
Share on other sites

Bierzesz pod uwagę OC CPU?

 

A to w sygnaturze, co z tego masz oprócz w/w podzespołów?

 

Tak z grubsza:

i7 8700/8700K o ile myślisz o OC

Cooler CPU Fera 3/BQ DR3

MOBO Z370 Tomahawk/Z370 Extreme 4  zmyślą OC

32GB RAM 3000MHZ, dwie kości po 16GB

Szybki SSD na NVMe 256-512GB M8Pe w zależności na co wystarczy

PSU Seasonic Focus 550W Gold 

Link to post
Share on other sites

Jeśli można podkręcić to czemu nie... Myślałem że widać moją sygnaturkę...

 

Mój obecny zestaw

Cpu: Intel i5 3570k + HR-02 Macho

Mobo: Gigabyte Z77X-D3H

Ram: 2x 4GB

Ram: 2x 4GB

Gpu: Gigabyte Radeon HD7870

Hdd: Goodram Iridium 240 GB

Hdd: 2x Seagate ST2000DM001

Hdd: WD Red 3TB

Case: Fractal Design Define R5

Power: XFX Pro 550W

Screen: Eizo S2243W

Edytowane przez mini21
Link to post
Share on other sites

Procesor: Intel Core i7-8700K | Płyta Główna: AsRock Z370 Extreme4 | Pamięć RAM: Corsair Vengeance LPX DDR4, 32GB(2x16GB), 3000MHz, CL15 | SSD: Plextor 256GB M.2 PCIe PX-256M8PeG

 

4037 zł.

 

CPU na sześciu rdzeniach pod OC, płyta z mocną sekcją zasilania na z370, 32GB szybkiej pamięci RAM w dualu na start, SSD na protokole NVMe z 5-letnią gwarancją.  Chłodzenie CPU masz, zasilacz może zostać. Gdybyś chciał większy i szybszy SSD popatrz na Samsunga SM961 512GB.

 

 

Link to post
Share on other sites

 

Procesor: Intel Core i7-8700K | Płyta Główna:AsRock Z370 Extreme4 | Pamięć RAM:Corsair Vengeance LPX DDR4, 32GB(2x16GB), 3000MHz, CL15 | SSD: Plextor 256GB M.2 PCIe PX-256M8PeG4037 zł.CPU na sześciu rdzeniach pod OC, płyta z mocną sekcją zasilania na z370, 32GB szybkiej pamięci RAM w dualu na start, SSD na protokole NVMe z 5-letnią gwarancją. Chłodzenie CPU masz, zasilacz może zostać. Gdybyś chciał większy i szybszy SSD popatrz na Samsunga SM961 512GB.
Dzięki.Zestaw ciekawy, pokrywa się w dużej mierze z tym o czym sam myślałem.Zasilacz raczej zmienię bo a) to musi być zestaw w rozumieniu takim, że po zakupie musi działać, potem mogę do niego dokładać swoje podzespoły, b) on ma już z 5 lat i nie jestem go do końca pewny, więc jeśli masz jakąś propozycje to pisz :)Cooler na cpu też raczej do wymiany bo mój macho już się wysłużył....
Link to post
Share on other sites

SM961 512GB kompletnie nieopłacalny na tle M8PeG 512GB.

 

Tutaj potrzebne są chociaż ze 3 dyski, system i soft, pod scratch, bieżące projekty i tempy.

IRDM Pro 240GB system i programy

M8PeG 512GB - scratch i bieżące projekty

Obecny Goodram pod tempy.

Link to post
Share on other sites

Co do zasilacza - zastanawia, się nad jednym z trzech:

-RM650x/750x

-EVGA Supernova 650/750

-Supersonic Focus Plus 650/750 Platinium (ew. jest jeszcze wersja Prime, ale droższa)

 

Który z nich wybrać?

Wszystkie posiadają chyba 10 letnią gwarancję.

Poza tym - nie znam zbytnio różnic.

Chyba że coś jeszcze godnego uwagi?

Link to post
Share on other sites

Rozwodzisz się nad zasilaczem, a tu dyski leżą.

 

RM750X zbyt duża dopłata względem wersji 650W

G2 650W nieopłacalna na tle tańszego i równie dobrego Focus Gold 650W, dopłata do platyny 650W też nie ma sensu.

Focus Gold 650W za 400zł lub RM650X za 440zł.

Link to post
Share on other sites

Staram się to wszystko po kolei brać pod uwagę.Dziś znowu ktoś mnie zbił z tropu pytając "po co bierzesz 8700k jak 8600k jest równie dobry a sporo tańszy"?Co do zasilacza - planuje trochę kręcić, do tego chce włożyć swoją starą kartę graficzną a w specyfikacji pisali coś o 500w więc wolałem brać z zapasem, szczególnie że różnice w cenach między 650 a 750 nie były jakieś ogromne.

Focus plus gold 750 to tylko 50 zł różnicy między 650 (za 450 do kupienia) więc może warto...

 

Edytowane przez mini21
Link to post
Share on other sites

Jak ten zestaw nie pociągnie nawet 300W ze ściany pod obciążeniem więc po co Ci 750W? tu 550W będzie miało spory zapas mocy nawet jak wrzucisz tam jakiegoś GTX 1080/1080TI. Optymalnie cenowo 650W Focus Gold za 400zł.

 

Kto Ci doradza 8600K pod zestaw do pracy?

 

 

posłuży głownie do obróbki zdjęć (PS + LR, dużo warstw

8700K/8700 must have, 32GB RAM i dobrze rozłożone dyski + GPU do podglądu w czasie rzeczywistym, a przy takich ilościach karta ma co robić.

Link to post
Share on other sites

Wiesz jak to jest...

Każdy jest fachowcem, każdy ma swoje poglądy.

 

Ogólnie rzecz biorąc trochę mi się skomplikowało gdyż muszę jeszcze uwzględnić monitor (choć mam i nie potrzebuje zmienić, a za 3 tyś nie kupię nic dużo lepszego niż to co mam).

 

Co do zasilacza - mam po prostu "stracha" przez historię które miałem ostatnio (co chwila bsody z niewiadomych powodów) więc chciałem mieć zapas.

 

To jeszcze raz - 8700k, Taichi i co dalej?

Link to post
Share on other sites

Miałeś problemy z poprzednim zasilaczem, bo pewnie był niskiej jakości i parametry miał tylko na papierze. Tutaj nikt Ci nie zaproponuje słabego zasilacza. Zapas mocy nie jest potrzebny w dzisiejszych czasach, bo w przyszłości nie będziesz dokupował bardziej prądożernych podzespołów, gdyż proces technologiczny idzie do przodu i urządzenia pobierają coraz mniej prądu.

Link to post
Share on other sites

Może - wtedy wydawał mi się dobry - taki mi polecano (XFX 550 czy jakoś tak), ale to się zaczęło dziać po 5 latach, więc w sumie - po takim czasie wszystko może paść.


Jak ten zestaw nie pociągnie nawet 300W ze ściany pod obciążeniem więc po co Ci 750W? tu 550W będzie miało spory zapas mocy nawet jak wrzucisz tam jakiegoś GTX 1080/1080TI. Optymalnie cenowo 650W Focus Gold za 400zł.

 

Kto Ci doradza 8600K pod zestaw do pracy?

 

 

8700K/8700 must have, 32GB RAM i dobrze rozłożone dyski + GPU do podglądu w czasie rzeczywistym, a przy takich ilościach karta ma co robić.

 

A co do tych dysków - powiem wprost - brać fotograficzna mi doradziła Samsunga.

Proponujesz coś innego?

Ew. jaki "rozkład" dysków proponujesz?

Tak jak pisałem wcześniej, w tej chwili mam tego Goodram'a Iridium 240G i 3 HDD.

Ew. mogę wyciągnąć ze starego lapka Samsunga 830 250GB, ale to już leciwy sprzęt...


A jeszcze wracając do zasilacza - chodzi o to, że chcę do nowego zestawu wsadzić starą kartę graficzną (bo nie ma sensu kupować nowej) a gdzieś mi napisano, że jest ona mocno prądożerna... - dlatego tak patrzę na te mocniejsze zasilacze.

Link to post
Share on other sites

Dyski samunga są na samym topie, ceny też o tym świadczą. Osobiście mam tylko samsungi w wersji Pro (MLC). Ten Samsung 830 wcale nie jest leciwy, wsadziłem go do laptopa, jak do PC kupiłem 950 Pro. Wolę taki "leciwy" 830", niż "nowoczesny" na TLC. Leciwy może być jak już masz duży zapis - u mnie 6-cio letnia 830-stka ma 5.8TB zapisu, więc przeżyje tego laptopa.

Link to post
Share on other sites

Potrzebuje jeszcze szybkiej rady (a w zasadzie kilku):

 

-RAM - jakiej firmy?

Biorąc pod uwagę chłodziwo Dark Rock 3 lub Dark Rock Pro 3 (jest sens dopłacać?) ramy nie mogą być zbyt wysokie, bo radiator będzie zahaczał o cooler.

Jakie ramy w związku z tym kupić?

Myślałem o G.Skill Ripjaws V DDR4 lub G.Skill TridentZ ale boję się że będą za wysokie

I druga sprawa odnośnie ramu - czy MUSZĘ kupić dual'a czy mogę kupić na razie 1 kość 16GB?

Budżet się już nie mieści... więc zostaje mi chyba 2x8GB

 

-wiatrak - Dark Rock, Dark Rock Pro czy NH-D14 a może HR-02 Macho?

Chodzi o to, żeby pamięci weszły, a z DR czytam że może być problem.

 

-Dysk SSD - pytanie o gwarancję.

Szukałem informacji jak wygląda naprawa gwarancyjna w przypadku Plextor'a i mówiąc szczerze - nic nie znalazłem.

Pod tym względem bezpieczniejszy wydaje mi się już Samsung (no i w testach wydaje się być lepszy mimo wszystko).

Niestety, wersja PRO nie występuje w wariancie 256 GB.

 

-Obudowa - tu spory dylemat, bo mając 6 miesięcznego Fractal Define R5 trochę szkoda mi kasy na nową, ale mus to mus.

Co brać ciekawego, z dobrą organizacją kabli i przewiewem?

R6 czy może PHANTEKS Enthoo Pro?

Ogólnie lubię proste, metalowe kształty, bez wodotrysków i świecących lampek jak na choince.

ew. jaka jest różnica między Define R5 a R6?

Edytowane przez mini21
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Mały UP!
Czytam jeszcze odnośnie ramu - jego kompatybilności i wysokości (żeby nie okazało się, że chłodzenie procesora będzie za duże).
Czy orientujecie się czy G.Skill Trident Z DDR4, 2x16GB, 3200MHz, CL14 F4-3200C14D-32GTZ będą kompatybilne z tą płytą główną i czy chłodzenie CPU (Dark Rock 3 lub ew. Dark Rock Pro 3) nie będą zawadzać?


Na chwilę obecną tak by to wyglądałoBędę wdzięczny za wskazówki.424ed7974dd4901d0a60c8eaaff73269.jpg
Link to post
Share on other sites
Przepłacasz bardzo za RAM, tak samo z MOBO, Zejdź do Extreme 4, RAM https://www.morele.net/pamiec-g-skill-aegis-ddr4-2x16gb-3000mhz-cl16-f4-3000c16d-32gisb-4034104/ za to masz na drugiego M8Pe 512GB.
Ale mi naprawdę niepotrzebne drugi (a w zasadzie 4, bo mam jeszcze Iridium i Samsung 830) - więc po co mi kolejny?

 

 

O ile z ramem to mogę się zgodzić, o tyle z resztą już nie widzę potrzeby.

 

Tylko jaki ten ram wziąć aby było bezpiecznie?

Link to post
Share on other sites
Ale mi naprawdę niepotrzebne drugi (a w zasadzie 4, bo mam jeszcze Iridium i Samsung 830) - więc po co mi kolejny?
posłuży głownie do obróbki zdjęć (PS + LR, dużo warstw

Jeden na system i programy, drugi pod scratch i bieżące projekty, tego Goodrama dajesz na tempy, a 830 sobie zostaw pod gry.

 

Nie robi się scratch discu na tym samym nośniku co systemowy, tak samo obróbka galerii na SSD, a HDD to niebo, a ziemia.

 

Tylko jaki ten ram wziąć aby było bezpiecznie?

Masz podany, naprawdę dopłacanie 6 stówek do kości których praktycznie nie widać i są nieznacznie szybsze to strata kasy, a Ty nie wiesz po co Ci drugi szybki dysk przy foto, dramat....

Link to post
Share on other sites

Do tej pory jeden dysk miałem na programy i system, drugi na scratch, cache itp.

Po czym wycxhfalem gdzieś że to już nie ma sensu bo nie daje to jakiś xnscxnhch rezultatów, a i o żywotność nie ma co się martwić.

 

I to nie jest zdanie jednej osoby.

 

I teraz nie rozumiem - czemu nie użyć Goodram na scratch, a bierzace projekty na nowym Plextorze ?

 

Teraz jadę tylko na Goodramie i jakoś wszystko działa.

 

No ale dobra, nie istotne, nie o to mi chodziło.

Martwiłem się o kompatybilność tych kości, skoro nie ma ich na liście, ale potem zauważyłem że płyta główna jest na stronie producenta kości więc powinno być ok.

Link to post
Share on other sites
  • 8 miesięcy temu...

Witam.Odkopuje temat.Trochę to trwało ale już wszystko wiem - właśnie dostałem papiery.Mam do wydania 8 tyś. zł + 10% wkładu własnego.W tej kwocie nie musi być doliczony monitor więc mogę zostawić sobie stare Eizo S2243.To jest MINIMUM jakie chciałbym wydać - mogę też trochę dorzucić od siebie.Co w tej cenie warto złożyć?Patrzyłem trochę na ceny i doznałem lekkiego szoku - ceny 8700k poszły w górę o prawie 25% i nie wiem czy jest sens...Wątpliwości mam co do karty graficznej.Czy jest sens kupować, skoro w zasadzie z niej nie korzystam.Ewentualnie mogę przełożyć tą co mam 7870oc.Dyski jakieś tam mam, mam też SSD ale tu już jakiś nowy się przyda.Co byście radzili złożyć w tej kwocie?

Jeszcze raz pozwolę sobie odkopać temat.

Po długich "bojach" i przemyśleniach - stworzyłem coś takiego...

Co o tym myślicie?

Martwię się trochę, czy DRP4 pomieści pod sobą 4 szt. pamięci ram (gdybym chciał kiedyś dołożyć)?

Ktoś może testował z podobnym ustawieniem?

 

Jak widać - dorzuciłem kartę graficzną (stwierdzono, że JAKAŚ się przyda).

Co byście tu zmienili, coś dodali, odjęli....

Mam jeszcze jakieś 1000 zł do przeznaczenia na ten sprzęt.

Na monitor już nie starczy (cena ok. 3.500 zł) więc w to miejsce mogę coś jeszcze dodać.

HFapJm8.png

 

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...