Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, poszukuję HDD, który ma posłużyć za magazyn plików, do których nie będę często zaglądał. Obrazy systemów, instalki oprogramowania, zdjęcia, filmy, itp., żadnego uruchamiania aplikacji z tego dysku. Zależy mi na pojemności 2TB+, cichej pracy i bezawaryjności. Na ten moment mam Iridium Pro 240GB pod system i często używane programy, WD Blue WD10EZEX, który jest magazynem i dyskiem, z którego uruchamiam gry, lub programy których nie używam na tyle często by trzymać je na SSD. Do tego mam Seagate Barracuda.14 1TB, który nie jest w najlepszej kondycji i jest potwornie głośny. Chciałbym go wymienić. Fajnie jakby nowy dysk miał 5400RPM i funkcję wygaszania. Wiem, że kiedyś tę funkcję pełniły WD Green, a teraz Greeny to SSD. Jest coś godnego polecenia do takich zastosowań? 

 

https://www.x-kom.pl/p/254254-dysk-hdd-wd-2tb-5400obr-64mb-blue.html

 

Warto?

Edytowane przez Prorok
Link to post
Share on other sites

wygaszania ? Wd green miały parkowanie głowicy, mój ma ponad 600 tys, obecnie WD green to wd blue 5400rpm, ale bez parkowania głowic, ale jeśli o usypianie chodzi, to praktycznie każdy WD może to robić i zwykle da się opcją AAM ustawić jak szybko ma przechodzić w stan uśpienia, lub w opcjach zasilania to ustawić. Choć zdarza się że na niektórych systemach są problemy, np przez antywirus itp. 

Ogólnie dobrze celujesz jeśli o wybór HDD chodzi. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

o ile nie masz czegoś dziwnego w systemie, to kupując wd blue 5400rpm i ustawiając AAM, będzie ci się on usypiać (ewentualnie w opcjach zasilania). Pamiętaj że wd green nie miały usypiania domyślnie, miały tylko parkowanie głowicy, co nie ma obecnie przy liniowych silnikach nic do żywotności (przynajmniej jeśli o silniki chodzi). W przeciwieństwie, ciągłe usypianie, czyli parkowanie + zatrzymywanie talerzy i ponowne ich rozkręcanie, wpływa negatywnie na żywotność HDD.
Ja poszedłem krok dalej i mam power hub-a HDD Lian Li BZ-H06A, tak żeby mi przy stracie też się nie kręciły. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ciągłe usypianie z pewnością ma wpływ, ale ten dysk będzie się uruchamiał raz na kilka godzin, ma to być taki przysłowiowy "śmietnik", który będzie się włączał tylko na chwilę, gdy będę go używał, a po tym się wyłączy. Pobawiłem się teraz tym parametrem APM i udało mi się tego Seagate uciszyć, więc już na +. Jaka wartość parametru będzie bezpieczna? 16 to nie za mało? 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...