Skocz do zawartości

Szybkie pytanie: GOODRAM 240GB 2,5'' SATA SSD CX300


Recommended Posts

yhm, dlatego mówię że to inny SSD 

według spec 
GOODRAM 240GB 2,5" SSD MLC IRDM PRO (GEN2) (IRP-SSDPR-S25B-240) to
S10+ toshiba MLC ( czyli 19/15nm) + 256MB RAM 
5 lat gwary

GOODRAM 240GB 2,5'' SATA SSD MLC IRDM (GEN2) (IR-SSDPR-S25A-240) to 
s11 + 3D MLC (czyli micron 32l lub 64l)
3 lata gwary 

Więc jak nic tego pro trzeba kupować bo ma identyczne spec co stary iridium pro 


@@Player1, i bardzo dobrze zrobiłeś, oby ktoś go rozkręcił i sprawdził czy spec się zgadza z tym co w środku, bo mamy znowu hit cenowy czyli 240GB MLC na "dobrym" kontrolerze za 289zł. 


Dodaję go natychmiast do mojej listy SSD :D 


Niepokoi mnie tylko to, że nie ma go na stronie producenta  :o

Link to post
Share on other sites

 

 

Niepokoi mnie tylko to, że nie ma go na stronie producenta 

Może taka nowość, że producent jeszcze o niej nie wie... Trochę dziwne, ale x-kom duża sieć i ciesząca się dobrą opinią, wiec z przysłowiowej du*y chyba tego nie wzięli. 

Link to post
Share on other sites

Początkowo chciałem stawiać windę na nowo (i być może tak się to skończy), ale ponieważ zależy mi na możliwie "bezbolesnym" przeniesieniu wszystkiego co mam na lapku do pracy, to najpierw spróbuję sklonować partycję systemową i zobaczę, jak to będzie śmigać. Jak będzie lipa to reinstalację zawsze mogę zrobić. Muszę poczytać o wadach/zaletach klonowania vs. stawiania widny od nowa.

Edytowane przez Player1
Link to post
Share on other sites

Początkowo chciałem stawiać windę na nowo (i być może tak się to skończy), ale ponieważ zależy mi na możliwie "bezbolesnym" przeniesieniu wszystkiego co mam na lapku do pracy, to najpierw spróbuję sklonować partycję systemową i zobaczę, jak to będzie śmigać. Jak będzie lipa to reinstalację zawsze mogę zrobić. Muszę poczytać o wadach/zaletach klonowania vs. stawiania widny od nowa.

Wczoraj odebrałem identyczny dysk i klonowałem windowsa 10

https://www.easeus.com/todo-backup-resource/free-clone-os-from-hdd-to-smaller-ssd.html

Operacja trwala okolo 17min, po jej zakończeniu scaliłem partycje i tyle, śmiga, 0 problemów

 

Program sam znajduję partycje c: i bootujace (te ukryte), należy tylko wskazac dysk docelowy i zaznaczyc optymalizacje SSD + klonowanie sektor po sektorze

Edytowane przez madoo
Link to post
Share on other sites

@up: dzięki za info, widzę że z win7 też działa. A jak podłączyć nowy dysk (ssd) do lapka? Tzn. przy siedzącym w środku starym HDD (dawcą)?

W lapku może być problem, ja to robilem w stacjonarce.

Slyszałem o przejściowkach, wymontowało sie napęd dvd i w to miejsce montowało sie dysk, ale nigdy tego nie uzywalem

Ciekawe czy by przeszla taka opcja, wymontowac dysk z lapka do stacjonarki i tam podlaczyc ssd (dysk ze stacjonarki + dysk z lapka + nowy ssd) i klonowac system z lapka na ssd

 

W przypadku lapka, lepsze jednak chyba wydaje się postawienie systemu od nowa

Edytowane przez madoo
Link to post
Share on other sites

Spoko, okazuje się, że są przejścówki SATA na USB i można ssd podpiąć do lapka przez USB właśnie, ale chyba i tak obydwa dyski podepnę w stacjonarce wg tego co piszecie.

 

 

klonowanie sektor po sektorze

Ta opcja chyba wymaga użycia SSD o identycznej pojemności co HDD, co u mnie akurat nie wchodzi w grę.

Link to post
Share on other sites

Spoko, okazuje się, że są przejścówki SATA na USB i można ssd podpiąć do lapka przez USB właśnie, ale chyba i tak obydwa dyski podepnę w stacjonarce wg tego co piszecie.

 

 

Ta opcja chyba wymaga użycia SSD o identycznej pojemności co HDD, co u mnie akurat nie wchodzi w grę.

 

W moim przypadku bylo tak, ze partycja C: miala 100GB (na starym dysku + kilka GB tych ukrytych partycji) , a dysk SSD 240 i po klonowaniu program utworzyl mi na SSD partycje 100GB, wiec musialem reszte wolnego miejsca z SSD dolaczyc do tych 100GB i w tedy caly SSD byl jako C:

 

Więc jezeli masz nowy SSD wiekszy nic partycja C:, to nie ma problemu

Edytowane przez madoo
Link to post
Share on other sites

SSD ma 240 GB a partycja C na HDD 226 więc, teoretycznie można by zaznaczyć opcję klonowania sektor po sektorze, ale przy niezaznaczonej klonuje chyba tylko zajęty obszar, więc to wydaje się bardziej sensownym rozwiązaniem. 

Ostatecznie zamówiłem sobie kieszeń na HDD/SDD z usb, do której finalnie trafi HDD z lapka, i do niej podepnę SDD na czas klonowania. Przy okazji otwierania obudowy odkurzę dziada i wymienię mu pastę na procku bo używam go 4 lata, więc czas najwyższy.

Link to post
Share on other sites

Ewentualnie można użyć MiniTool Partition Wizard Free - od dłuższego czasu używam wersji 9.1 (aktualna wersja to 10.2 z tego co widzę) i po wybraniu opcji klonowania dysku, w trakcie konfigurowania tego procesu można sobie ręcznie ustawić wielkość partycji na dysku docelowym co znacznie ułatwia sprawę przy mniejszych dyskach SSD od klonowanych HDD

Edytowane przez RalfNwn
Link to post
Share on other sites

Sklonowałem dysk programem EaseUs ToDo Bakup Free, elegancko wszystko się przeniosło, łącznie z partycją Recovery. Bardzo fajny i prosty w obsłudze soft, szczerze polecam. Lapek przy okazji otrzymał wymianę pasty na cpu i czyszczenie sprężonym powietrzem. Śmiga elegancko, nie uruchamia się tak szybko jak stacjonarka na Plextorze M5, ale to może być różnica Windy 7 vs. 10. Generalnie zamierzony efekt osiągnięty.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...