Skocz do zawartości

Wymiana procesora z PDC Mobil na .... etc czyli mały upgrade


Recommended Posts

Witam, robię mały remanent w domowym sprzęcie i mam w sumie 3 lapki do upgrade-u

 

2 siedzą na chipsecie intela 965 i od razu pytanie czy obsłużą 3gb ramu 800?

 

Procki w nich to PDC T2370 pod socket P teraz nie wiem na co wymenić:

 

* PDC T4200 - 2ghz fsb 800 L2 1mb

* PDC T3200 - 2ghz fsb 667 L2 1mb

* C2D T5470 - 1,6ghz Fsb 800 L2 2mb

* C2D T5550 - 1,8ghz fsb 667 L2 2mb

 

Zastosowanie - normalna praca - word, internet, starsze gry, ew flash i filmy, do tego obróbka zdjęć z aparatu 10mpix, okazonalnie corelDraw.

Pobor prądu pewnie podobny więc tego nie biorę pod uwagę tak bardzo.

 

Ew proszę o inne propozycje procków które można na allegro znaleźć do ok 50 zł

 

 

Trzeci lapek chodzi na chpsecie 945 + ich7 ~ pytanie czy obsłuży więcej niż 2gb bo podobno nie :(

 

Procek tu to C2D T5500 pod socket M - czyli wymiana max na t5600 lub t7200 - tylko czy się opłaca za 100zł?

 

Za wszelkie info oraz własne przemylenia jak i testy będę wdzięczny, póki co mam juz dość szukania i domyślania się co to za socket heheh

Link to post
Share on other sites

Niestety grafika to integra intela :menda: jeden to Fujitsu simens 2727 bodajże, drugi to acer 5620z

 

No skoro upgrade procka wiele nie pomoże to po prostu dokładka ramu do 3gb zostaje, choć jak mnie to może wynieść z 20-30 zł róznicy w cenie by mieć procka na szybszej szynie to może warto?

Ew wymiana na jakiś lekko energooszczędny procek?

 

 

 

Docelowo i tak myślę o wymianie jednego lapka na coś 14" z CULV - wolę to niż netbooka 10"

 

A drugiego dziewczynie myślę wymienić na coś z wymienną grafą by jej mógł wiedźmin pójść (jedynka, z dwójką się zobaczy :hahaha:

Link to post
Share on other sites

Wow!

 

To jesteś optymistą chyba jak myślisz, że na intelu hd będziesz obrabiać grafikę :hahaha:

 

Ja bym ci polecał sprzedać i kupić coś nowego z CULV.

 

A co do wiedźmina to napisz jaką dysponujesz kwotą to podam ci odpowiedniego laptopa.

Link to post
Share on other sites

No raczej pesymistą jestem (dobrze zorientowany Optymista hehe) O obróbkę fotek to chodzilo głownie o retusz w picassie etc na lapku dziewczyny - lepszy proc powinien pomóc. Zaś o Corela to chodzi o lekkie poprawki na szybko, ew by nie bawić się w eksport do pdfa co chwila by móc poza stacjonarką pokazać.

 

Co do CULV to co polecasz (może być też mało używane - czyli nie za stare modele, by bateria jeszcze dobrze śmigała) by było w miarę wydajne i bym za jakiś czas nie musiał czuć się jak na starym celeronie m :hahaha:

 

Co do lapka do gier, chciałbym się zmieścić max w 2500 (refurbished etc wchdzi w grę, ew zadbana używka) Najlepiej by nie była to pocąca się cegła, lecz z możliwością upgrade-u grafy w przyszłości i w miarę wydajne. Zwykle lapek stoi na burku, co 2 tygodnie zabierany na zjazdy i wtedy używany na łóżku (głównie do neta i worda wtedy więc bez obciążenia większego)

 

heh ale się rozpisuję... poczekam na odpowiedź bo tak zanudzęże sie nie doczekam żadnej :menda:

 

PS. Jeśli wymienię procka z PDC na jeden z powyższych to ile więcej mogę wyciągnąć przy sprzedaży?

 

PS2. A wiedźmina całego przeszedłem na stacjonarce na integrze ATI hd4200 podkręconej do 800 Mhz (domowy upgrade radiatora hehe) ma mid-low :D

Link to post
Share on other sites

Przyznam się, że w segmencie CULV to nie jestem zbyt rozeznany. Najlepiej byłoby gdyby zaproponował ci coś jakiś bardziej obeznany w CULV i ultramobilnych użytkownik (tylko nie Lightning bo on się na niczym nie zna).

 

Co do wymiany procesora to zmiana na C2D powinna pomóc przy sprzedaży. PDC są cieplutkie i ludzie bardziej obeznani nie chcą ich kupować. C2D na meromie również nie są specjalnie zimniejsze ale zawsze jest lepiej, a i nie wszyscy muszą o tym wiedzieć.

 

Co do lekkiego lapka z możliwością grania, cóż, albo jedno albo drugie :hahaha: Ciężko jest znaleźć kompromis ale jeśli będziesz go używać do słabszych gier to polecałbym takie modele:

 

http://allegro.pl/styl-msi-fx600-i5-460 ... 44222.html obróbka grafiki + najnowsze gry + mocny procesor

 

http://allegro.pl/alu-laptop-asus-k53-i ... 59477.html cichy, lekki, gry na najniższych detalach.

 

http://allegro.pl/laptop-msi-cx623-i5-4 ... 70957.html Tani, cichy, starsze gry na niskich detalach, obróbka grafiki.

 

Wybierz coś sobie ale polecałbym msi cx623 bo jest tani i wystarczy ci podstawowej obróbki. Procesor wystarczy do corela i picassy a karta graficzna da kopa w photoshopie. Laptop da sobie radę ze starszymi grami takimi jak wiedźmin na low/med. Karty graficznej raczej nie podkręcisz bo już jest dość ostro wykręcona.

 

Wymienność grafiki to cecha, która wyróżnia tylko najdroższe laptopy więc takiej nie znajdziesz do 2500 zł.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za info, będę się musiał zainteresować tematem, Polecane pkty odniesienia już są :menda:

Najlepiej by było coś z usb 3.0, mimo że używam przenośniego dysku z eSATA ale to chyba powoli będzie wychodzić z użycia, choć zawsze zostaje "archaiczny" epresscard :hahaha:

 

Jeszcze mam pytanie odnośnie c2d - które serie mają możliwość obniżania fsb w eist? Nowsze Meromy już to mają? Bo do PDC używam rmclock do obniżenia taktowania w wyższych stanach, ale pod nowsze procki chyba nie będzie chodzić, a min mnożnik chyba we wszystkich c2d jest 6, a 6x fsb 800 to wyjdzie ponad 1Ghz.

Link to post
Share on other sites

pogrzebałem chwilę... i dffs to dynamic fsb freq switching. Czyli obniżanie fsb proca i chipu, myślę że z softem typu rmclock etc (znajdzie sie coś działającego zapewne) da radę zastosować to do działania pod baterią do undervoltingu/clockingu. taki a'la CULV na baterii zanim nie wymienię :hahaha:

Link to post
Share on other sites

Zawsze można się czegoś dowiedzieć ;)

Sprawdziłem i DFFS mają Meromy od T7xxx wzwyż tak jak dynamic acceleration - prekursor turbo boost, choć seria 7 tylko o 200 Mhz. Więc na szybko przetestuję t7250 za 50zł (minus ok 25zł za PDC -w sumie nie wyjdzie drogo) Powinno się to przełożyć na zimniejsze idle, oraz lepszą wydajność w tej samej temp. A przy zabawie w undervolting może i bateria nieco zyska :)

Ciekawe czy uda mi się puścić film na taktowaniu 0,7 i VID 0.950 ;)

 

Na 2 maszynę może wrzucę taki wynalazek jak t4200 - 45nm Penryn okrojony do PDC lol (L2 i TDP jak stare PDC)... jak trafię tanio - za parę(naście) złotych będzie można poeksperymentować, choć cudów się nie spodziewam :)

Link to post
Share on other sites

Właśnie tak robię - sprzedaję stary i kupuję nowy ;P

 

Zaś co do wymiany to myślę że różnica między PDC 2370 a C2D 7250 będzie warta ok 5% wartości lapka, zwłaszcza że jak go będę sprzedawał wkrótce to spróbuję te 5% drożej od wersji podstawowej ;)

Wyniesie mnie to te 30zł, jeśli chciałbym wymieniać na innego lapka, by roznica wydajności (przy zachowaniu jakości, wyglądu etc) była warta zachodu, musiałbym wydać 300.

 

W tym przypadku główną przeszkodą jest grafa i tyle ;)

Link to post
Share on other sites

No raczej, dlatego takie większe wymiany są opłacalne tylko w najdroższych laptopach z wymiennymi grafikami i to też nie zawsze ale jeśli ktoś bardzo chce to boli to dużo mniej niż kupno całego nowego laptopa. Dodatkowo trzeba się troche znać na budowie żeby chłodzenie przypasować.

 

A procesory do starych laptopów typu C2D są bardzo tanie i ich wymiana specjalnie nie kosztuje dużo.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...