Skocz do zawartości

Monitor 27" 144hz 1440p - kilka pytań


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Kurlo1,

Recommended Posts

Witam serdecznie, mam zamiar kupić monitor (obecnie tymczasowo używam stary tv 32 cale o zawrotnej rozdzialce 1360 x 768  :rotfl: ).  Najlepiej jakby spełniał następujące warunki :

- 144hz

- 27 cale

- 1440p 

 

Właśnie przy rozdzielczości pojawia się dylemat czy 1080p do 27 cali to nie za mało. Pod względem cenowym pasuje mi np. AOC G2770PF. Jednak zaś jakbym skusił się na 1440p (czy istnieje jakiś model poniżej 2k ? ) to czy moja specyfikacja by wystarczała ( głownie gry ale nie tylko ) - xeon x5650 po OC , 24gb ramu ddr3 , msi armor 1060 6gb po OC. Prosiłbym o pomoc. Pozdrawiam 

 

 

Link to post
Share on other sites

Żeby na 1440 w 144 FPS potrzebna będzie mocna redukcja ustawień by GTX 1060 dał rady, na dziś minimum to GTX 1070 w przyzwoitych ustawieniach.

Plus wyższej  rozdzielczości to odciążenie nieco procesora.

Co do rozdzielczości jak dla mnie 1920x1080 (FHD) na ekranie 27" jest "pixeloza" dopiero z większej odległości  wielkość pikseli nie  razi, więc przy 27"monitorze proponował ekran w rozdzielczości 2560x1440 (WQHD).

Lepszy był by z matrycą IPS, do osiągnięcia ultra płynności są modele z układem G-SYNC na matrycy IPS, ale wtedy trzeba wydać tyle co za nowy niezły komputer, ale według mnie lepiej wydać nieco więcej bo monitor kupuje się na lata i nie jedna karta go obsłuży.

Link to post
Share on other sites

I to wywyższenie się "chłopcze", wypowiedź człowieka, który co najmniej dopiero wkracza w dorosłość. MESSER wyraźnie napisał - "jak dla mnie". Dla autora tematu może być to odpowiednie, ale nie musi. Po to jest forum aby wyrażać swoje zdanie a nie próbować w sposób arogancki dowodzić swoich racji.

Co do samego tematu - jak dla mnie, 1440p to rozdzielczość przyszłościowa dla graczy i nie ma co się pchać już w stare full hd. Wqhd wygląda na 27 calach o wiele lepiej i praca w dokumentach albo przeglądanie internetu jest znacznie wygodniejsze i czytelniejsze, tekst jest bardziej ostry. W grach na FULL HD może i nie zobaczysz kolosalnej różnicy, ale wszędzie indziej już tak. Reasumując, bardziej optymalnym i przyszłościowym wyborem będzie wqhd przy 27 calach.

Link to post
Share on other sites

Aktualnie prywatnie mam FHD 27", siedzę około 60-70 cm od ekranu i uważam, że pikselozy jeszcze nie ma, ale jest to raczej górna granica - siedząc minimalnie bliżej, być może zobaczysz różnicę. 

 

Zaznaczę również, że telefon 4,7" z rozdzielczością 720p doprowadza mnie do szału, bo jedyne, co widzę, to te gigantyczne piksele.

Także odrobinę obiektywizmu w tym zakresie posiadam.

 

Sam aktualnie zastanawiam się nad zasadnością przesiadki na 1440p (również mam GTX 1060), ale póki co, nie widzę sensu. Na wyższą rozdzielczość przejdę dopiero w przypadku monitora 30"+.

 

Najlepiej byłoby, zdaje się, byś podszedł do sklepu, gdzie mają na wystawie monitor 27" FHD i sprawdził, czy z 60-70 cm będzie Cię to drażniło. 

Link to post
Share on other sites

raczej ciężko będzie, z tym oglądaniem w sklepie. Z własnego doświadczenia w większości sklepów jest wystawionych po 5 losowych monitorów w dodatku ze źle ustawioną rozdzielczością więc nic nie można zobaczyć ani porównać.

 

Moim zdaniem lepiej wziąć 1440p co sam niedawno zrobiłem, monitor kupujesz na kilka lat, a full hd przy tej wielkości na teraz oceniam jako "od biedy może być, da rade sie przyzwyczaić". Karte dziś masz tą, a za rok ceny będą zupełnie inne i być może będziesz myślał o zmianie, a wątpię żebyś chciał w najbliższym czasie wymieniać dobry monitor.

Link to post
Share on other sites

Dziękuje Panowie za odpowiedzi. W tej chwili skłaniam się ku 1440p, bo jak kupować to kupować dobrze. Tylko co można dostać za około 2 "tysie" ? Czy np. AOC G2770PF jest dobrym wyborem ? Czy jest jakiś ciekawy model w takim budżecie ( może wymagam za dużo ) ?

Edytowane przez bezelex
Link to post
Share on other sites

Moja propozycja monitora to AOC AG271QX.

Osobiście preferował  bym monitor z matrycą IPS, ale tu jesteśmy ograniczeni sumą 2000 zł, więc nie ma co marudzić zbytnio.

Podsumowując jak mówi klasyk "plusy dodatnie i plusy ujemne":

 

Matryca tylko TN ( słabe kąty widzenia i kolory w porównaniu do innych rodzai matryc) z odświeżaniem 144 Hz z FreeSync (z którego nie skorzysta mając kartę od nVidii, ale można ustawić odświeżanie na 144Hz).

O rozdzielczości 2560x1440 (WQHD) i czasie reakcji 1ms.

Wyjścia  1 analogowe VGA D-SUB, 2X HDMI, po jednym Display Port i DVI. USB 3.0.

Monitor posiada PIVOT ( ustawiasz ekran jak pasuje).

 

I na koniec moja uwaga, radził bym zakupić w sklepie internetowym jako osoba fizyczna bo wtedy jak nie podpasuje ma prawo zwrócić do sklepu w ciągu 14 dni od dostawy.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Co prawda powyżej 2k, ale mogę śmiało polecić: Dell S2716DG. Niestety matryca TN, ale nie ma dramatu. Jest nawet całkiem dobrze bym powiedział. G-Sync - 144Hz - dobre podświetlenie matrycy - Dell wypuszcza coraz to nowsze rewizje tego monitora więc jest coraz lepiej. Dodatkowo dużym plusem może być stonowany i elegancki wygląd. Nie przypomina monitora typowo "gejmingowego".
Obojętnie co wybierzesz polecam Ci wybrać jednak monitor z G-Sync. Nowsze i wymagające tytuły będzie przyjemniej się ogrywało jeżeli karta będzie niedomagała miejscami.
Odsyłam do tematu poświęconemu temu monitorowi:
http://forum.benchmark.pl/topic/223389-dell-s2716dg-27-czy-wart-swojej-ceny/page-4

Link to post
Share on other sites

do 2k ten  AOC AG271QX wydaje się spoko,

ewentualnie jak byś chciał dołożyć do budżetu z 500zł to jest jeszcze Dell o kórym pisze kolega wyżej - dobry monitor, sam sie zastanawiałem nad jego zakupem bo wedle opinii kolory ma bardzo dobre jak na TN, drogi g-sync i ładnie wygląda. Lub asus https://www.x-kom.pl/p/237699-monitor-led-27-289-asus-mg279q-czarny.html bez g-sync, za to na matrycy IPS.

 

Ewentualnie możesz też poszukać dobrej używki, np tego AOC wczoraj widziałem 3-miesięczną używke na olx za 1500.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...