Skocz do zawartości

Jaki DDR4 do nowego PC


Recommended Posts

Składam PC, obecna konfiguracja to:

  • Procesor: Intel i7-8700K lub i5-8600K (jeszcze nie kupiłem)
  • Płyta: MSI Z370 GAMING M5
  • Karta grafiki: GTX1060/1070/1080 RX 570/580 (jeszcze nie kupiłem)
  • Dysk twardy: 1TB 7200rpm 64MB (WD10EZEX) + Intel Optane Memory 16GB
  • Zasilacz: Seasonic 650W Focus Plus Gold
  • Obudowa: Corsair Carbide Clear 400C
  • Chłodzenie procesora: Corsair Hydro System H115i
  • Monitor: BenQ GL2250HM
  • Klawiatura: CoolerMaster QuickFire TK Cherry Brown
  • Mysz: Razer DeathAdder Chroma
  • System: Windows 10 Pro / macOS High Sierra

Do tego zestawu potrzebuje dobrać pamięć RAM. Raczej kupię szybszy pamięci, czyli >3000MHz, fajnie żeby ładnie wyglądały lub miały podświetlenie diodowe (białe lub czerwone lub RGB), bo mam obudowę z oknem.

Producent płyty (MSI) zaleca aby zapełnić wszystkie sloty RAM w płycie dla lepszej stabilności w OC. Tutaj raczej będę potrzebował 16GB RAM, więc mógłbym zdecydować sie na rozwiazanie 4x4GB. Płyta obsługuje do 64GB więc móglbym też kupić 2x8GB i dokupić później drugie 2x8GB. Pytanie na ile 16GB wystarczy, bo już gry zaczynają wykorzystywać te ponad 8GB...

 

Oto kilka modeli, które po części wspiera płyta:

  • HyperX Predator DDR4, 4x4GB, 3000MHz, CL15 (HX430C15PB3K4/16)
  • G.Skill Ripjaws V DDR4, 4x4GB, 3000MHz, CL15 (F4-3000C15Q-16GVR)
  • Corsair Dominator Platinum 4x4GB 3000MHz DDR4 CL15 (CMD16GX4M4B3000C15)
  • HyperX Predator DDR4, 4x4GB, 3200MHz, CL16 (HX432C16PB3K4/16)
  • G.Skill Ripjaws V DDR4, 4x4GB, 3200MHz, CL16 (F4-3200C16Q-16GVKB)
  • Corsair Dominator Platinum DDR4, 4x4GB, 3200MHz, CL16 (CMD16GX4M4C3200C16)
  • Corsair Dominator Platinum DDR4, 4x4GB, 3200MHz, CL16 (CMD16GX4M4B3200C16-ROG)
  • Corsair Vengeance LED RGB DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL16 (CMR16GX4M2C3000C16)
  • Corsair Vengeance RGB, DDR4, 2x8GB, 3000MHz, CL15 (CMR16GX4M2C3000C15)
  • HyperX Predator DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16 (HX432C16PB3K2/16)
  • Corsair Vengeance LED DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16, Red (CMU16GX4M2C3200C16R)
  • Corsair Vengeance LED DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16, White (CMU16GX4M2C3200C16)
  • Corsair Vengeance LED RGB, DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16 (CMR16GX4M2C3200C16)
  • Corsair Vengeance RGB, DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL16 (CMR16GX4M2Z3200C16)
  • G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL14 (F4-3200C14D-16GVK)
  • G.Skill Ripjaws V DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL14 (F4-3200C14D-16GVR)
  • G.Skill Trident Z DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL14 (F4-3200C14D-16GTZSK)
  • G.Skill Trident Z DDR4, 2x8GB, 3200MHz, CL14 (F4-3200C14D-16GTZKW)

Jeśli chodzi o ceny RAM to raczej nie moge liczyć na spadek cen. Obecnie 16GB DDR4 >3000MHz kosztuje około 1000zł. Gdzieś wyczytałem, że producenci planuja na 2018 produkcje dużej ilości RAM gdyż według trendów konsumenci będa kupować w 2018 roku pamięci z uwagi na zmiane DDR3 na DDR4... Z tego powodu nie ma co liczyć na spadek cen DDR4 w 2018, co najwyżej spadną ceny na początku 2019... Nie pamiętam czy lepiej kupować RAM zimą czy latem, kiedy ich cena jest niższa...

Pytanie czy kupować teraz 16GB >3000MHz czy czekać? Do tego czasu (około 2 miesiące) dokupię procesor i grafikę a pamięci kupie na koniec (Q1/Q2 2018). Możliwe że jak wyjdą chipsety B370 i H370 do budżetowych wersji Coffe Lake, to coś ruszą ceny pamięci.

Ewentualnie może kupić tymczasowo 8GB DDR4 2666Mhz lub niższe i potem wymienić je na docelowe jak ceny pójdą w dół? Teoretycznie na razie wystarczy mi 8GB do czasu kupna grafiki...

 

Jakiej firmy najlepiej kupic RAM? Ma to jakieś znaczenie poza stabilnością w OC i gwarancją? Są tanie pamięci Curcial Ballistix, które często widzę w promocji, ale nie wiem czy warto w to inwestować...

Link to post
Share on other sites

No skoro producent płyty tak twierdzi to raczej nie jest bzdurą skoro robią testy obciążenia i mają dowody...

 

Co do tego RAM to jest 2666MHz, to jest natywna prędkość pamięci dla i7-8700K i i5-8600K, ale gdzieś wyczytałem że obecnie najlepiej opłaca się kupować RAM 3000MHz i 3200MHz.

Cena tych pamięci jest ok, ale jednak wolę szybsze mimo, że te można podkręcić ale tylko do maksymalnie 3000MHz jak twierdzi jeden z recenzentów...

 

Edytowane przez cru5h
Link to post
Share on other sites

Nie boję się, bo skoro mam jedną z lepszych płyt od MSI to logiczne, że kupujać procka z serii K będę podkręcał i pamięci też chce lepsze do tego zestawu tylko tanie :)

 

Jakbys miał wybrać pomiedzy pamięciami Corsair Dominator a G.Skill G.Skill Trident, to które byś wybrał?

Link to post
Share on other sites

Dla 3000MHz cena poniżej 1000zł

 

czy

 

Dla 3200MHz, ale cena już ponad 1000zł

 

czy


Te ramy mnie też intrygują bo to jest 3000MHz na 1.2V, ciekawe na ile pójdą na 1.35V.

 

Raczej tutaj jest błąd (literówka), bo wszystkie RAMy powyżej 2400Mhz mają już napięcie 1,35V

Edytowane przez cru5h
Link to post
Share on other sites
Raczej tutja jest błąd (literówka), bo wszystkie RAM powyżej 2400Mhz mają juz napięcie 1,35V

Bzdura, te Balistiksy, które ci na początku linkowałem też są na 1.2V.

Chodzi o to by nie pakować bezsensu setek złotych(absurdalne ceny ramu) dla 1-2 klatek w grze.

Z tych co zalinkowałeś to zdecydowanie te https://www.morele.net/pamiec-g-skill-trident-z-ddr4-2x8gb-3200mhz-cl15-f4-3200c15d-16gtz-852815/

Edytowane przez rez
Link to post
Share on other sites

Wiadomo że chodzi o kase... Nie chce bezmyślnie wydać więcej, bo jeszcze oprócz RM musze kupic pocka oraz karte graficzną. Niestety RAM poszedł drastycznie w górę w Q4 2017, gdybym iedział że będę składać PC to kupił bym pamięci w wakacje 2017...

 

Tak opisują sobie producenci:

 

G.Skill

  • TRIDENT Z - Building on the strong success of G.SKILL Trident series, Trident Z series represents one of the world’s highest performance DDR4 memory designed for overclocking enthusiasts and extreme gamers.
  • RIPJAWS V - As the latest addition to the classic Ripjaws family, Ripjaws V series is the newest dual-channel DDR4 memory designed for maximum compatibility and cutting-edge performance with the latest generation Intel core processors.

Corsair

  • DOMINATOR PLATINIUM - Dominator Platinum is the world’s most advanced performance memory. It builds on the legacy of the world's most awarded high-performance memory, adding a striking new industrial design and LED lighting effects. Dominator Platinum memory kits are built using only select memory ICs, highly screened for performance and stability, and feature our patented DHX® cooling technology so you can push them to the limit.
  • VENGEANCE LED Series DDR4 memory modules are designed to provide a unique look with vibrant LEDs and a precision engineered light bar, created specifically to pair with the design themes of most motherboards and PC gaming components. With VENGEANCE LED memory, even simple system builds can look like one-of-a-kind.
  • VENGEANCE RGB Series DDR4 memory modules are designed to provide an amazing look with built-in, hassle-free RGB lights, and offer superior overclocking performance.

Róznica między tymi modelami jest znikoma i mieści się w granicach 100zł, które jestem w stanie dołożyć. Wiadomo, że Corsair z RGB czy LED płacimy więcej...

Muszę poszukać testów DOMINATOR PLATINIUM vs. TRIDENT Z, bo to są topowe modele obu producentów...

 

Moja płyta bez problemu wykręci te pamięci, tylko musze sprawdzić które będa lepsze w OC...

Edytowane przez cru5h
Link to post
Share on other sites

Bzdura, te Balistiksy, które ci na początku linkowałem też są na 1.2V.

 

No te Curciale faktycznie mają 1.2V

http://eu.crucial.com/eur/en/ble2c8g4d26afea

 

Ale GoodRAM już nie podaje ile napięcia biora nominalnie na stronie, ale w broszurze produktowej (do pobrania w PDF) faktycznie 1.2V... Mogą na 1,35V zrobić wow :)

http://www.goodram.com/pl/product/pamieci-ram/irdm-x-ddr4/

Edytowane przez cru5h
Link to post
Share on other sites

Niezła cena za 64GB.... Ja teraz poluje na dobre promo...

Co do testów to można w Morele zamówić i jest 15 dni na oddanie, tak samo w X-KOM... Jakbym miał już procka o grafikę to bym zamówił kilka modeli i przetestował a później oddał te słabsze...

Link to post
Share on other sites

 

 

to bym zamówił kilka modeli i przetestował a później oddał te słabsze...

Kończę z Tobą rozmowę skoro masz takie podejście.

Pamiętaj, że ktoś może po tobie kupić właśnie takie ramy i może nie być zadowolony z tego powodu.

Bądź facetem i podejmij męską decyzję wraz z jej konsekwencjami a nie jak dziecko... wezmę se to to i jeszcze tamto i spróbuje jak smakuje.

Zaciśnij zęby i weź te 3600cl15.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Warunki w sklepie są jasne, ktoś po mnie kupi taki RAM w tzw. outlet. Skoro jest taka opcja to dlaczego nie skorzystać?

Poza tym jak taki RAM może być inny od nowego? Czy uruchomienie go w celu testów czymś mu zaszkodzi?

 

Sam kupuje często w outlet, bo jest taniej a produkt ma tutaj pełną gwarancję producenta jakby był nowy. Czasem tylko opakowanie jest uszkodzone a i tak idzie po rozpakowaniu do kosza...

 

Edytowane przez cru5h
Link to post
Share on other sites

 

 

Skoro jest taka opcja to dlaczego nie skorzystać?

 

Może dlatego, że nie służy to do kupowania produktów z założeniem, aby je z góry w ciągu 2 tygodni odsyłać, bo takie zachowanie można jedynie określić za pomocą słownictwa powszechnie uznanego za wulgarne? Zwłaszcza, jeśli chodzi o potencjał OC, którego nikt nigdzie nie gwarantuje.

 

Sam mam takie szczęście, że trafiam na dobre sztuki GPU, ale słabe CPU i w życiu nie przyszłoby mi do głowy, aby z takiego powodu odsyłać produkt korzystając z prawa 15-dniowego zwrotu.

 

Przez takie podejście jesteśmy nadal intelektualnym Trzecim Światem, gdzie każdy każdego traktuje jak potencjalnego oszusta.

  • Popieram 6
Link to post
Share on other sites

Niezła cena za 64GB.... Ja teraz poluje na dobre promo... Co do testów to można w Morele zamówić i jest 15 dni na oddanie, tak samo w X-KOM... Jakbym miał już procka o grafikę to bym zamówił kilka modeli i przetestował a później oddał te słabsze...

 

 

JPRDLe   chciałoby się się poetycko powiedzieć,  nie rób z siebie typowego Janusza PL. Oby jak najmniej w tym-  i tak zrąbanym kraju-  takich śnieżnych koleżków. Dobrze, ktoś napisał, nie rób z siebie dzieciaka, tylko podejmij konkretną decyzję.  Składasz nowego PC, zakładasz nowy temat ok,  potem  następny temat odnośnie RAMU (w sumie kto komu zabroni), jakiś dysk HDD. Mam nadzieję, że nie założysz zaraz nowego tematu o wyborze SSD, klawiatury, myszki, słuchawek  :roll:  etc.

 

@Nowaj masz racje

 

Wydaję mi się, że część polaków (mniejszość czy większość) maja w  genach zagrywki typowe PRLowskie. Jak jeden drugiego wydymać. Zero dobra ogólnego, jakiegoś poświęcenia się dla tego kraju i drugiej jednostki. TO jest przerażające, nie wiem czy to po rodzicach przechodzi na dzieciaków, którzy dymali innych, czy brak wychowania... Kombinatorstwo, złodziejstwo, cwaniactwo i typowe cinkciarstwo. Brak słów.

Edytowane przez serafin1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nikogo nie chce wydymać ani oszukać.

 

Skoro jest możliwość zwrotu w sklepie to z niej korzystam..

.

Co do wieku to jestem od Was starszy i pisanie do mnie, że jestem dzieckiem po prostu mnie obraża. To Wy jak dziecko oburzacie się i mnie krytykujecie.

 

Jak widać te forum coraz gorzej prosperuje, pełno tutaj ludzi zawistnych i złośliwych. Moderatorzy często mają mniej doświadczenia od zwykłych użytkowników i jak ktoś lepiej wie to ban albo blokada... Zachowanie modów jest bardzo ładnie opisane na innych forach i wystarczy poczytać :)

Człowiek nawet nie może założyć tematu zgodnie z regulaminem, bo od razu jest krytyka rodzi się dyskusja nie na temat i to rozpoczęła przez moderatora. Pomijam fakt że z opisu moda, nie jest on moderatorem tego działu i żadnym ekspertem.

Kiedyś wystawiłem w dziale giełda coś na sprzedaż, to od razu były komentarze, że za drogo itp. najlepiej za darmo oddać choć i tak by się ktoś przyczepił...

 

Polska to wolny kraj. Skoro mam możliwości sprawdzenia towaru i oddania jeśli mi nie spasuje, a jest to zgodne z regulaminem sklepu i prawem zakupu, to korzystam z tego prawa. A osoby, które to krytykują i porównują mnie nie napisze do kogo, sami są takimi osobami.

 

Ludzie ogarnijcie się! Po co ten hate?

Link to post
Share on other sites

Niezła cena za 64GB.... Ja teraz poluje na dobre promo... Co do testów to można w Morele zamówić i jest 15 dni na oddanie, tak samo w X-KOM... Jakbym miał już procka o grafikę to bym zamówił kilka modeli i przetestował a później oddał te słabsze...

Generalnie masz racje ale takich scen jak słabe oc i oddawanie to się nie robi

Co innego jakby towar nie spełnial czegoś innego a co do ram to  nie jest konieczne 64 gb oraz kupuj coś na samsung b-die

Link to post
Share on other sites

Głównie biorę pod uwagę oddanie z powodu braku kompatybilności. A co do OC to jak wezmę 2 różne pamięci i obie będą działać, to oddam gorszą sprawdzając ich OC. Towaru nie uszkodze.

 

Sam często kupuje towary z outlet, bo uważam to za okazję.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...