Skocz do zawartości

Cykanie z zasilacza pod obciążeniem, EVGA G2 Supernova 650W


Recommended Posts

Witam w Nowym Roku i witam wszystkich forumowiczów.

 

Nie owijając w bawełnę - mój zasilacz pod bardzo dużym obciążeniem wydaje nieregularne dźwięki elektrycznego cykania. Od zasilacza nie czułem w takich sytuacjach zapachu ozonu, spalenizny. Niczego generalnie od niego nie czułem :)
Sprawdziłem wentylatory w obudowie, dyski, kartę graficzną, płytę główną - cisza. Wymieniłem kabel od zasilacza; bez zmian.
Dźwięk brzmi identycznie jak w tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=FIsfneiOP1g zaczyna się od 3 sekundy. To nie moje nagranie, ale z innego forum wiem, że właściciel ma/miał identyczny zasilacz, co ja.

 

Być może pomocne szczegóły:
- kiedy gram w 1080p, detale ultra lub renderuje w Blenderze animacje - cisza. Nieważne jak długa sesja by to nie była. Nieważne, czy VSYNC on czy off - jest cisza
- w idlu jest cisza
- kiedy odpalam grę upscalowaną do rozdzielczości 4k poprzez Nvidia DSR - po kilkunastu sekundach zaczyna się cykanie

 

Ważne informacje:
- support EVGI stwierdził, że mam za słaby zasilacz do mojego sprzętu (haha...), o OC mogę zapomnieć (tego, to ja już nie skomentuję...), no i nie powinienem słyszeć żadnych dźwięków z zasilacza
- zasilacz w idlu i w stresie trzyma odpowiednie napięcia (nie mierzone miernikiem, tylko softwarowo), komputer nie zaliczył ani jednej zwieszki, BSODa, niczego niepokojącego w stabilności nie stwierdziłem od nowości (zasilacz ma 5 miechów działania zas sobą)
- cykanie jest intensywniejsze w menu gier (nawet przy stałych 60fps)

 

Najważniejsza kwestia:
- kiedy pierwszy raz odpaliłem grę w 4k, cykanie usłyszałem dopiero po około 2-3 minutach. Każde kolejne odpalenie jakiejkolwiek gry w 4k powoduje już, że cykanie słyszę niemal od razu. Po 3 lub 4 odpaleniu gry w 4k, wziąłem kompa na "warsztat" i stwierdziłem, że jakaś biała substancja zalega na "dole" zasilacz. Wystraszyłem się wtedy, że jakiś kondensator wylał, ale wyczytałem, żę to klej i że to normalne. Kleju tego jednak nie widziałem podczas montowania zasilacza.

 

Moja teoria jest taka, że gorące powietrze z GTXa 1080 Ti rozgrzało piwnicę okalającą zasilacz, klej podgrzał się w zasilaczu, (co trwało te 2-3minuty podczas pierwszego mojego testu w 4k) i klej ściekł. W efekcie cewki nie są odpowiednio "zabezpieczone" i stąd ich cykanie. Co jak się okazało wędrując po internetach, jest problemem strasznie częstym ostatnio.

Planowałem w styczniu/lutym zakupić tv 4k, ale obecnie zastanawiam się nad wymianą zasilacza.

 

Sprzęt:
- EVGA Supernova G2 650W 
- AMD Ryzen 1700 (jeszcze bez OC) (50C pod obciążeniem w 4k, 43C w 1080p)
- ASrock X370 Taichi
- Kingston 2x4GB 2133MHz + 2x8GB 2133MHz (jeszcze bez OC)
- Aorus GTX 1080 Ti (bez oc, chcę undervoltować ,73C pod pełnym obciążeniem w 4k, 65C w 1080p)
- 6 wentylatorów
- 1xSSD 240GB, 1xHDD 2TB
- Aquarius X70W Pure Black
- Windows 10 x64, wgrane wszystkie updaty, sterowniki najnowsze z możliwych, BIOS płyty też

 

Uprzedzając - Ryzen 1700 i te wolne ramy mocno ograniczają kartę w 1080p :) Wiem to, doświadczam tego i boli mnie to :D Sprzęt jednak był budowany pod granie w 4k i renderowanie, tak pół na pół czasu działania kompa. I tutaj spisuje się rewelacyjnie, nawet bez OC. Nie licząc "cykania" :)

 

Czy mam się martwić tym cykaniem? Procek polecieć miał na 3,8GHz, karta poleci w dół po undervolcie o te 30-50W. Nie chcę jednak, by zasilacz zrobił mi RIP z komputera.

Link to post
Share on other sites

A  powinno  być odwrotnie chyba ze ten 1080  ti tak mocno podgrzewa ;)

 

Co  do zasilacza  jak masz z nim  problem to  oddaj na rma .Sam  i  tak przy tym nic nie zrobisz ;)

Generalnie, problemów z zasilaczem nie ma. Cyka sobie w 4k, cichy w niższych rozdzielczościach.

A ten 1080 Ti przy 4k grzeje w budzie i to mocno. Niebawem będę dodatkowy wentyl do wylotu powietrza dostawiał, bo latem będzie piekło :)

Link to post
Share on other sites

Zasilacz plombę ma, także temat nie do ruszenia :)

Miałem jeszcze nadzieję, że to wentylator na zasilaczu sprawia problemy, ale to też sprawdziłem wkładając ołówek w śmigła na chwilę przed wejściem z trybu pasywnego na normalny - bez zmian.

UV karty z pewnością zrobię, jednak przy OC tego Ryzena bilans poboru mocy z gniazdka będzie co najmniej taki sam jak obecnie:)

 

Dzięki wielkie za podpowiedzi! Tak, czy inaczej ewentualny undervolting i tak w weekend będzie mnie czekał, w tygodniu pracującym wolę nie brać się za takie sprawy :)

Link to post
Share on other sites
Odpaliłem sobie Superposition benchmark dla testów stabilności uV. Najpierw 1080p profil extreme. Widzę, że mam locka na 30fps, a po 2-3 sekundach od odpalenia słyszę donośne cykanie z zasilacza. RMA jak nic.
Jednakże, chciałem zdjąć tego locka 30fps, wszedłem w panel Nvidii, w opcjach "Ustawienie Programu" dla w/w benchmarka w polu "Synchronizacja Pionowa" wybrałem Wyłącz.
Odpalam test w 1080p. CISZA z zasilacza! Odpalam 4k profil extreme. Również cisza, nie licząc wentyla od zasilacza, który chyba po raz pierwszy miał okazję się odpalić.
Po chwili odpalam Rise of the Tomb Raider, 4k, ultra ustawienia, w sterowniki wyłączona synchronizacja pionowa. I również cisza.
 
Do tej pory miałem w ustawieniach każdej gry w panelu Nvidii dla synch.pionowej ustawione - użyj ustawienia globalnego - włącz. 
Zrobiłem dodatkowe testy (może komuś się przyda) i tak dla ustawień w sterowniku Nvidii (wszystko testowane 4k w RotTR):
- synch. pionowa Wyłączona - w grze i przy wł. mapie bez cykania z zasilacza
- synch. pionowa Pod kontrolą aplikacji - w RotTR ustawione 60fps - w grze bez cykania, za to przy odpalonej mapce zasilacz już cyka mimo stałych 60fpsów
- synch. pionowa Adaptacyjna - w RotTR ustawione 60fps - w grze bez cykania, za to przy wł. mapce zasilacz cyka zauważalnie mniej. Nie robi tego albo wcale, albo ciszej/rzadziej. Wszystko zależy od tego, w którym miejscu stojąc Larwą odpalę mapę z gry (klawisz TAB)
- synch. pionowa Szybkie - tak samo, jak przy wyłączonej. Cisza i jeszcze raz cisza z zasilacza.
 
Ktoś jest w stanie sensownie zrozumieć, co się właściwie dzieje? :)
Sprzęt przechodzi każdy test stabilności, tempy, napięcia są w porządku. 

Znalazłem rozwiązanie mojego problemu z cykającym zasilaczem. Piszę to dla ogólnej przydatności http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/wink.gif
1) w UEFI wyłączyłem opcje: Cool'n'Quiet oraz C6 - procek w efekcie nie za bardzo będzie skory do oszczędzania energii. Istnieje szansa, że można tę część pominąć i od razu przejść do punktu 2,
2) w ustawieniach sterownika karty graficznej wyłączyłem całkiem synchronizację pionową, globalnie, dla każdej aplikacji,
3) wyłączyłem w zasilaczu tryb Eco Mode. Możliwe, że można ten punkt pominąć
4) odpalamy Riva Tuner Statistic Server i dla każdej gry włączamy locka na... 65FPS http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/bigsmile.gif Chyba, że macie monitory +60Hz, to ten punkt pomijamy całkiem. Przy locku na 60FPS mój zasilacz cyka,
5) w ustawieniach gry wyłączamy jakiekolwiek opcje Vsync, czy locka FPS. Tym ma zajmować się powyższy RTSS,

Przy okazji zrobiłem undervolting swojej karty i samo w sobie to nie pomogło.
Dzięki wszystkim zainteresowanym za wypowiedzi http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/smile.gif 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

jedyne co mi przychodzi na myśl, to to że jakimś cudem mocne cykliczne obciążenie na karcie 60Hz (czyli też na zasilaczu) w jakiś sposób negatywnie współpracuje z ok 50Hz z gniazdka i gdzieś zaczyna cykać z tego powodu. Lepszego wytłumaczenia nie mam. 
Choć to tylko moje niczym niepoparte domysły, bo na elektryce nie znam się wybitnie. 

Jeśli jednak to prawda, to przy mocniejszy (o 100W, lub 150W ) stałym obciążeniu też prawdopodobnie będzie cykać.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...