Skocz do zawartości

Przegrzewanie się karty a gwarancja EVGA


Recommended Posts

Moja karta łapie 80 stopni w zamkniętej obudowie (ustawienia stockowe). Po zdjęciu bocznej ścianki jest już lepiej bo trzyma około 75 stopni ewentualnie ręczne ustawienie wentylatorów na wysoki rpm zapobiega przegrzewaniu.

Poradziłem sobie z tym problemem robiąc undervolting do 1,15V i zwiększając trochę obroty wentylatorów. No ale normalne to to nie jest. Zastanawiam się czy może łapać się to na gwarę...?

Model karty w podpisie.

Link to post
Share on other sites

Pytanie czy tą kartę masz od nowości czy kupiłeś używaną?

Drugie pytanie czy zawsze takie temperatury były?

Zmień dla spokoju pastę, wyczyść radiator z kurzu i zobacz wentylatory w obudowie ( lub filtry w obudowie zakurzone i słaby przepływ powietrza ). 

Edytowane przez Puciek15
Link to post
Share on other sites

Paste sam wymienialem na gelid gc extreme a na karcie nie ma kurzu. Kupilem uzywana wiec nie wiem jak bylo od nowosci ale w necie jakos podobnych tematow jest malo wiec normalne mi sie to nie wydaje. Bez scianki obudowy nie dobija do 80 ale dla mnie normalne, ze w zamknietej jest zawsze kilka stopni więcej.

Link to post
Share on other sites

No ale w zamkniętej obudowie musiałbym mieć huragan żeby utrzymać taką temperaturę jak przy otwartej:) Ustawienia mam standardowe 2x120 nawiewa i 1x120 wyciąga. Jak dochodzi do 80 to normalne, że karta zrzuca taktowania i dlatego drąże temat. Wersja karty, którą mam jest ulepszona względem starszych tzn. ma teoretycznie lepiej chłodzoną sekcję oraz pamięci oraz sama sekcja otrzymała dwie dodatkowe fazy. Napisałem do serwisu evga przedstawiając im uczciwie sytuację. Zobaczymy co odpowiedzą...

Link to post
Share on other sites

Zgadza się. Dobra wentylacja działa lepiej przy zamkniętej obudowie niż otwartej. Skoro zdejmujesz obudowę i masz niższe temperatury, to świadczy to o złym usytuowaniu (lub ilości) wentylatorów. W zamkniętej obudowie masz obieg powietrza, który lepiej się sprawdza w chłodzeniu. Ci, którzy otwierają obudowy, bo dzięki temu mają niższe temperatury, mają po prostu zły obieg.

 

Jak sam tego nie ogarniasz, możesz dać zdjęcia, żebyśmy zobaczyli gdzie masz wentylatory.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tylko ten jeden. Na topie nie chce instalować bo obudowa jest wyciszana i strace ten element z powodu którego kupiłem tą obudowę. Wentyle w obudowie prędkość dostosowują do temp procesora i za nisko je ustawiłem. Zmiana o 10% już dała pozytywny rezultat.

Link to post
Share on other sites

Tylko ten jeden. Na topie nie chce instalować bo obudowa jest wyciszana i strace ten element z powodu którego kupiłem tą obudowę. Wentyle w obudowie prędkość dostosowują do temp procesora i za nisko je ustawiłem. Zmiana o 10% już dała pozytywny rezultat.

 

 

Wyciszana obudowa + skręcone wentylatory i już wiesz dlaczego się grzeje. Tak jak wcześniej ktoś już wspomniał - w testach ta karta pod obciążeniem łapie ponad 70*C, to nic dziwnego, że tobie w budzie bez wentylacji się gotowała. 

 

Do tego ciekaw jestem jak położona jest sama buda względem mebli i źródeł ciepła. Wystarczy, że masz ją na podłodze w kącie pod biurkiem w pomieszczeniu gdzie jest ogrzewanie podłogowe i już pojawiają się problemy, o kaloryferach nie wspominając. Może wydawać się oczywiste i śmieszne, ale wiele osób nie zdaje sobie często sprawy jaką temperaturę mają w pobliżu komputera - serio.

 

Tak czy siak - odpowiadając na pytanie od którego zacząłeś to o raklamacji raczej nie może być mowy.

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

Nie nalegam żebyś instalował wentylator na topie,ale to pomoże w zabiciu temperatur. Nie musi mieć wysokiego RPM, sam mam taki zamontowany na topie i prawie go nie słychać. Ewentualnie wymień wylotowy na bardziej wydajny. W tej chwili masz pozytywny obieg powietrza to i temperatury masz wyższe.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Zgłaszając sprawę do EVGA nie korzystałem z RMA tylko ticket z pytaniem technicznym. EVGA sama oferuje taką usługę dla każdego urządzenia zarejestrowanego u nich więc zobaczymy jaką odpowiedź dostanę a pytałem między innymi o nowszy bios. Ale cieszę się, że rozwiązanie okazało się tak błache... :)

Pozytywny obieg wymusza dostawanie się powietrza tylko jedną stroną przez filtr więc pomaga to w dłuższym zachowaniu czystości w komputerze i z tego tytułu cenię to sobie. Chcę kombinować tylko z tymi trzema wentylami co mam bo w tej chwili skrzynka ma wysoką kulturę pracy i chcę aby tak pozostało a top u mnie ściąga się odsłaniając miejsce od razu na dwie 140.

 

Myślę nad wyborem pomiędzy tymi dwoma:

 

https://www.morele.net/silentiumpc-sigma-pro-140-pwm-spc137-857701/

 

https://www.morele.net/be-quiet-pure-wings-2-140mm-bl047-601808/

 

W tej chwili mam sigma pro 120mm i trochę obawiam się, że ten be quiet! może mieć mniejszy przepływ powietrza pomimo większych rozmiarów bo rozpędza się tylko do 1000rpm...

Link to post
Share on other sites

Ja zastosowałem BQ SW starego typu na wlocie, wydajność podobna do Pure. Są wystarczające. Tej Sigmy niestety nie znam i nie wiem jaka jest jej realna wydajność. Kształt łopatek przypomina Thermalrighta TY-147, więc może i wydajność podobna. Mała uwaga, jeżeli zamierzałbyś instalować tą Sigmę na tył obudowy to może Ci nie wejść ze względu na wymiary.

Link to post
Share on other sites

 

W tej chwili mam sigma pro 120mm i trochę obawiam się, że ten be quiet! może mieć mniejszy przepływ powietrza pomimo większych rozmiarów bo rozpędza się tylko do 1000rpm...
To do ilu obrotòw się rozpędza nie jest wyznacznikiem, bo ceniąc sobie ciszę i tak nigdy nie ustawisz wentyla na max obroty. Wydajność określana jest parametrem CFM, ale ogòlnie lepiej opierać się na testach, lub wybierać sprawdzone i polecane produkty.Wysłane z mojego Tab2A7-10F przy użyciu Tapatalka
Link to post
Share on other sites

Wentylatory 140mm do 900 RPM mają podobną wydajność, w każdym bądź razie na pograniczu błędu. Na Thermaltek'u F31 sprawdzałem kilka opcji w letnie upały, jedyne co się zmieniało to kultura pracy. Wentylatory wlotowe i wylotowe w układzie zrównoważonym, ustawione na sztywno 900 RPM. Coś lekko drgnęło po ustawieniu wyższych obrotów na jednym wentylatorze wylotowym. W poprzedniej obudowie, bez wentylatora na topie, po wymianie BQ Silent 120mm na wydajną Noctue NF-S12A nastąpił spadek temperatury.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...