Skocz do zawartości

Monitor 2k vs 4k


Recommended Posts

Witam, chciałbym kupić nowy monitor, tylko nie wiem czy wybrać 2k czy 4k? Obecnie posiadam monitor Benq GW2760S (27", 1080p, 60 Hz) oraz grafikę GTX 970.

 

Monitor ma mi służyć głównie do internetu oraz gier typu wyścigi,ale nie NFS tylko Assetto Corsa czy rFactor, czyli niezbyt wymagających graficznie.

 

Teraz pytanie, czy jest duża różnica pomiędzy 2k a 4k?

 

W przyszłym roku mam zamiar kupić nową grafikę, czyli voltę, także głównie pod nią kupuję monitor, jednak jeśli nie zobaczę jakiejś znacznej różnicy pomiędzy 2k a 4k, to wolę kupić monitor 2k, zawsze trochę tańszy, a i grafika też odetchnie :)

 

Nie chcę też monitora typowo gamingowego typu G-sync 144 Hz, zwykły 60 Hz w zupełności mi wystarczy (klatek mi nie brakuje, tylko właśnie rozdzielczości)

 

Jeszcze jedna sprawa odnośnie wielkości. Obecnie mam 27", ale myślę, że trochę większy mógłby być, jednak nie jest to konieczność. Nie wiem też czy wybrać monitor ultra wide czy nie, w grach na pewno lepiej, tylko cena tu już trochę boli i jak to wygląda z internetem?

 

Czy znajdę jakiś rozsądny monitor w kwocie do 2000 zł? Ewentualnie mogę dorzucić kilka stówek, jeśli byłoby to opłacalne.

 

Proszę o pomoc, bo już na głowę można dostać :D

Link to post
Share on other sites

Do samochodówek przydają się monitory z więcej niż 60 Hz odświeżania. W 2000 zł można kupić monitor 27" (proporcje 16:9) z rozdzielczością 2560x1440 px i 144 Hz (jedyny minus to brak G-Sync - mają FreeSync):

iiyama G-Master GB2760QSU-B1

AOC Agon AG271QX

 

Jeśli jednak jesteś uparty przy 60 Hz to IMO najlepszą opcją jest kupno monitora/telewizora z 4K, jak największym ekranem i jak najmniejszym opóźnieniem.

 

Edit.

Ceny monitorów w proporcjach 21:9 i rozdzielczością 3440x1440 px zaczynają się od 2500 zł.

Edytowane przez Martion
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Byłem dzisiaj w Saturnie i oglądałem różne monitory, poczytałem trochę w necie, pograłem u siebie i faktycznie 60 fps trochę muli jak się na to zwraca uwagę.

 

Masz rację, więcej klatek by się przydało, ekran też by się przydał większy, a to już trochę będzie kosztować.

 

Przykładowo jeśli sprzęt wyciągnie te 144 Hz to czy jest potrzeba włączania FreeSync/ G-Sync? Są fajne monitory, które mi się podobają, jednak mają właśnie wsparcie dla AMD, czy trzeba tego używać?

Tak samo z zakrzywionymi ekranami, wszędzie je teraz pakują, a tak naprawdę to nie wiele to daje, chyba, że się mylę? Widziałem dzisiaj te monitory "w akcji" i na mnie to nie zrobiło wrażenia.

Link to post
Share on other sites

Przykładowo jeśli sprzęt wyciągnie te 144 Hz to czy jest potrzeba włączania FreeSync/ G-Sync? Są fajne monitory, które mi się podobają, jednak mają właśnie wsparcie dla AMD, czy trzeba tego używać?

 

Zalety G-Sync i FreeSync głównie widać gdy klatki spadają do okolic 60 fpsów i niżej. G-Sync i FreeSync powodują że obraz mimo małej ilości klatek jest płynny.

 

Tak samo z zakrzywionymi ekranami, wszędzie je teraz pakują, a tak naprawdę to nie wiele to daje, chyba, że się mylę? Widziałem dzisiaj te monitory "w akcji" i na mnie to nie zrobiło wrażenia.

 

Nie używałem jeszcze żadnego monitora/telewizora z zakrzywionym ekranem. Wydaje mi się że ma on sens dopiero przy 34" monitorach w proporcjach 21:9 i monitorach/telewizorach w proporcjach 16:9 od 36".

Link to post
Share on other sites

 

 

Zalety G-Sync i FreeSync głównie widać gdy klatki spadają do okolic 60 fpsów i niżej. G-Sync i FreeSync powodują że obraz mimo małej ilości klatek jest płynny.

 

Czyli jeśli mamy porządny sprzęt i gra działa w 100+ fps to nawet nie ma sensu tego włączać?

Link to post
Share on other sites

 

 

G-Sync i FreeSync działają cały czas, ale najbardziej widać różnicę tak jak pisałem w okolicach 60 fpsów i niżej. Polecam obejrzeć jakiś filmik lub przeczytać jakiś artykuł o działaniu G-Sync i FreeSync, np. ten.

 

Filmik obejrzałem, ale nadal nie wiem jednej rzeczy, jeśli mam kartę nvidia która może generować 144 fps w jakiejś grze, to mogę kupić monitor pod AMD freesync czy lepiej i tak kupić monitor z g-sync?

Link to post
Share on other sites

FreeSync działa tylko z kartami AMD (i może Intela - w przyszłości), a G-Sync tylko z kartami Nvidii.

 

Jeśli podłączysz monitor z FreeSync do karty Nvidii (lub odwrotnie), to będą dostępne tylko standardowe techniki synchronizacji pionowej.

Edytowane przez Martion
Link to post
Share on other sites

... jeśli mam kartę nvidia która może generować 144 fps w jakiejś grze, to mogę kupić monitor pod AMD freesync czy lepiej i tak kupić monitor z g-sync?

Jeśli będziesz miał taką kartę to G-Sync nie jest niezbędny.Jednak nigdy tak wydajna  karta nie powstanie żeby w każdej najnowszej grze z najwyższymi ustawieniami graficznymi w rozdzielczości FullHD, 2K,nie mówiąc już o 4K generować 144 lub nawet 100 klatek na sekundę.Przykład takiej gry to Ghost Recon Widlands gdzie GTX 1080 w ustawieniach ULTRA w rozdzielczości FullHD nie trzyma stałych 60 FPS.A jeżeli kupisz do swojego GeForca monitor z Free Sync to nie ma znaczenia czy będzie on z tą technologią (Free Sync) czy bez bo przeznaczona jest ona TYLKO do kart AMD.

Generalnie:jeżeli sprawisz sobie na przykład dwie GTX 1080 Ti lub nawet 2xGTX 1080 to monitor z G-Sync moim zdaniem możesz sobie odpuścić.

Edytowane przez login1969
Link to post
Share on other sites

OK dzięki za wyjaśnienia, niestety temat monitora muszę chwilo odpuścić, bo kasa poszła na inny sprzęt, jednak nie odpuszczam go całkowicie tylko trochę odkładam w czasie, powiedzmy na kilka miesięcy. 

 

Nie chodzi mi o najnowsze gry, tak jak pisałem gram w symulacje, które nie wymagają jakiegoś specjalnie mocnego zestawu, więc osiągnięcie 100+ fps, nie będzie problemem dla dobrej karty.

 

Mniej więcej już wiem o co chodzi i czego szukać i że nie warto dopłacać do monitora z free sync jak mam grafikę geforce. Jeszcze raz dzięki za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...