Skocz do zawartości

OC CPU a jego wytrzymałosć...


Recommended Posts

Witam, chciałbym poruszyć temat kręcenia CPU a jego podatnością na większe zużycie...

 

Posiadam podkreconego Q8200 z 2.33 Ghz do 3.2, a na nim chlodzenie AC freezer rev 2 v7 (czy jakos tak :P), temperatura w idle 38 stopni, podczas odpalania jakiegos rpduktu ktory zuzywa 4 rdzenie na maxa (gta 4) mam max 66 stopni. TEmperatura jet wiec nizsza niz przy stockowych sutawieniach i BOXOWYM chlodzeniu.

MOje pytanie brzmi, czy taki procesor z biegiem lat bedzie sie zuzywac szybciej? Mowie tu o podkreconym Q8200 + zmienione chlodzenie niz takie zwyklu q8200 + boxowe chlodzenie? Co odpowiada za "zużywanie" CPU? :)

Link to post
Share on other sites

sam z siebie robisz pośmiewisko jak dla tego procka z takim OC potrzebujesz 1,5-1,6v lolku czytaj co ludzie piszą a nie uderzasz do mnie

http://www.donutey.com/intelq8200.php

kiedyś ten kawałek krzemu chodził na dużym napięciu i jakoś nie wynosili go w trumnie

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AM ... processors

1,75v:)

a tak na poważnie nie ma co się kłócić;) fajne by były takie testy wytrzymałości procka na danym napięciu wtedy moglibyśmy sensownie rozmawiać wiadomo że napięcie wysokie mu szkodzi tak samo jak wysoka temperatura mnie ciekawi czy przy długiej eksploatacji wcześniej padłby taki procek czy płyta która ma dostarczyć te powiedzmy 190-200W(phenom II) mowa o 24/7 oczywiście

Link to post
Share on other sites

sam z siebie robisz pośmiewisko jak dla tego procka z takim OC potrzebujesz 1,5-1,6v lolku czytaj co ludzie piszą

No i mu napisałem, że mocne OC wymagające dużego napięcia może skrócić żywotność proca.

 

Co odpowiada za "zużywanie" CPU?

Takie było jego pytanie a taka moja odpowiedź:

Wysokie napięcie -> duże temperatury oraz długi czas pracy.

I Ty mi piszesz, że to ja nie czytam co ludzie piszą.
Link to post
Share on other sites

Ja uważam, że prędzej wymieniamy procesory z racji ich przestarzałej technologii niż one zdążą paść w wyniku przetaktowania.

Oczywiście mówimy tu o OC takim jak autor wątku i 90% z nas, a nie wyczynowe podkręcanie na kosmicznych napięciach.

Link to post
Share on other sites

Ja uważam, że prędzej wymieniamy procesory z racji ich przestarzałej technologii niż one zdążą paść w wyniku przetaktowania.

Wiadomo, że tak bo nikt nie katuje proca na życzenie. A fakt, że napięcie zabija procesory jest już dawno potwierdzone. Taki proc po biciu rekordu w jakimś marku czy innym syntetyku nadaję się tylko na śmietnik.
Link to post
Share on other sites

No właśnie. Ciężko zweryfikować żywotność CPU, bo osoby które podkręcają procesory, to najczęściej osoby z kręgu "fascynatów", którzy siedzą w PC i jest to w jakiś sposób ich hobby. W związku z tym dość często wymieniają platformy w pogoni za wydajnością.

 

Mój wujek dla przykładu ma cały czas komputer z Duronem 800 na pokładzie. Będzie już ponad 10 lat. Oczywiście procek jest nie podkręcony, więc na nic nam jego przywiązanie do sprzętu ;)

 

Trzeba było by znaleźć kogoś, kto ma powiedzmy 10 letni procesor który cały czas pracuje na oc.

Link to post
Share on other sites

Widze lekkie zainteresowanie, ale to chyba dobrze ;)

A więc do czego chce zmierzać, lukyeti podal bardzo ciekawa stronke gdzie rozpisano pokoleji rozne modele AMD.

Na szczycie listy znajduje sie Athlon XP 1500+ --> Vcore 1.75, czy to duzo patrząc na obecne procesory? Wiadomo ze cykl technologiczny sie zmienil ALE CZY TAMTO NAPIECIE BYLO BARDZIEJ ZABÓJCZE niz obecne dla procesorow 4-rdzeniowych o napieciu 1.2-1.3 v?

 

Znalazłem jeszcze jeden ciekawy procesor AMD, mianowicie: K6-2 (Chomper, 250 nm) -> VCore: 2.2V

Napiecie praktycznie 2x wieksze niz obecnie, czy wiec napiecie jest tutaj najwiekszym morderca procesorów, czy nei isteniej cos takeigo jak naturalne niszczenie tranzystorów?

Link to post
Share on other sites

Powiem tak mam już prawie 1,5 lata podkręconego athlona x3 425 @3550 mhz pracuje na napięciu 1,52v niestety kiepski egzemplarz mi się trafił chłodzony jest przez Arctic Freezer 64 Pro i wszystko działa idealnie żadnych z wiech itp wszystkie testy w occ prime bez problemu nawet jak by się coś teraz lub później stało to żadna strata ten procek ma już swoje lata i tak by się opłacało podkręcać prawdę mówiąc co mniej więcej 2 ,3 lata większość osób wymienia cpu nikt nie kupuje procesora na wieki i tak jest on gó ...no wart po 3-4 latach wiec nie ma się za bardzo co przejmować również mój poprzedni athlon x2 4400+ oc 2850 mhz na napięciu 1,5v przez ponad 2 lata chodził bez zarzutu i nadal jest sprawny w 100%

Link to post
Share on other sites

Istnieje coś takiego jak bezpieczne napięcie, np. dla i5 750 wynosi do 1,4V , oraz bezpieczna temperatura, dla tego przykładowego procesora wynosi Tcase- do 72 stopnie. Jeżeli nie będziesz przekraczał tych wartości to OC na żywotność procesora nie ma żadnego wpływu.

Link to post
Share on other sites

Istnieje coś takiego jak bezpieczne napięcie, np. dla i5 750 wynosi do 1,4V , oraz bezpieczna temperatura, dla tego przykładowego procesora wynosi Tcase- do 72 stopnie. Jeżeli nie będziesz przekraczał tych wartości to OC na żywotność procesora nie ma żadnego wpływu.

 

I to jest właśnie prawdziwa odpowiedź, wszystko ma zakres tolerancji - jeżeli się niej nie przekroczy nie można mówić ze coś się stanie. Dopiero po ich przekroczeniu można mówić ze się szybciej zużyje itp.

 

Procki które długo chodzą na wysokim napięciu ulegają uwstecznieniu. A więc potrzebują ciągle większe napięcie. NP. CPU chodzi na 1.5V a już po roku na tym napięciu nie chce się włączyć i trzeba dać 1.55V. A jest to zawiązane ze zmianą struktury tranzystorów.

 

PS. Ja mam Pentium D na 4.0Ghz przy 1.6V max temperatura 110 stopni. Ciekawe czy wcześniej padnie procesor czy go wymienie ;)

Link to post
Share on other sites

nie ma co się tym przejmować i robić tragedii proszę was :sciana: zużycie procesora? :co:

dajcie spokój to nie auto czy motor to tylko kawałek krzemu:P

0,125v więcej krzywdy mu nie zrobi choćby chodził 5 lat

 

To nie jest krzem mój kolego. Czytałem artykuł ze już się nie stosuje tyle krzemu co kiedyś. Jest on zastąpiony sylikonem który się pozyskuje z piasku. Daje to o wiele wyższa wytrzymałość takiego rdzenia. Samo to ze producenci wypuścili na rynek darmowe narzędzia do overclockingu co znaczy ze trudno jest takie coś popsuć i wyeksploatować przed upływem gwarancji. Tym bardziej ze nie da się takiemu komuś co podkręcał udowodnić ze procek pod bo był za bardzo podkręcony. Na taki procek jest sredno 3 lata gwarancji wiec każdy by chodził z reklamacja po 2,5 roku i brał nowy ;)

Link to post
Share on other sites

Zgadza się, ja też obawiałem się oc swojego procka, ale ustawiłem bezpieczne napięcia i pilnuję temperatury, daje mi wzrost wydajności i nic złego się nie dzieje. Pomimo oc do 3,8ghz mam w grach maks 50 stopni, a najwięcej ile widziałem to 65 podczas testu, a normalnie nigdy tyle nie osiągnę.

Link to post
Share on other sites

co do tego starego procka który cały czas chodzi na oc to mój athlon xp 1800+ z 1553 na 2131 chodzi już około roku a napięcie ma 1.7 bo takie maksymalnie płyta daje bo jak zmniejszam napięcie to jest nie stabilny

a ile pożyje jeszcze to zobaczymy a jak padnie to wam o tym napiszę puki co mam w razie awarii płyty głównej drugą podobną więc pocisne go do końca:):wariat:

Link to post
Share on other sites

fajnie poszedł jak na amd:)

jak producent piszę bezpieczne temp czy napięcie stawiam zgrzewkę browarów że do tego bezpiecznego można dodać nawet 10% bo oni tak się zabezpieczają czyli jak np procek źle reagował dopiero na 70 stopni to napisali 62-63 dla świętego spokoju:)

Link to post
Share on other sites

Dla mojego i5 760 piszą 1,4v maksymalnie, ja mam 1,3vcore , vtt1,2 a pisali temeratura to 71 stopni, a maks jak już pisałem osiągnąłem 65 podczas testu 100% obciązenia w occt co gry nie osiągną nigdy. Grafikę bardziej do 80stopni męczę w bardziej wymagajacych grach. Po oc wzrosła mi minimalna temperatura, a o dziwo w grach rośnie o kilka stopni tylko, maks 10.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...