Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Około trzech tygodni temu sprzedałem swój roczny zestaw, tzn procesor I5 6500 + ASRock B150m. Za całość otrzymałem 890zl, co bardzo mnie satysfakcjonowało. Miałem zamiar kupić I5 8400, jednak zawiedziony polityką Intela, chyba zrezygnuję. Nie dość, że w Polsce póki co płyty Z370M (matx) nie są dostępne, to ceny procesora sięgają 1000zł, bądź są niedostępne. W związku z tym przeglądałem ceny I7 6700k które jeszcze nie poleciało w dół. Zaskoczyłem się jednak obecnymi cenami mojego procesora. Za 550zł jestem w stanie kupić już procesor z dłuższą gwarancją niż mój poprzedni(a do tego 140zł w kieszeni).

 

Słyszałem kiedyś o możliwości wgrania biosu do Z170m który umożliwia OC procka non k. Czy kupno 6500 plus Z170m i jakiegoś Spartana ma sens? Całość nie przekroczy ceny 950zł, więc w stosunku do ceny 900 zł i 500zł za 8400 wydaje się być bardzo rozsądne. Stąd rodzi się pytanie, czy jeżeli kupię płytę z odpowiednim biosem (upatrzona Z170m Gigabyte D3H za 300zł), mogę w miarę bezpiecznie kręcić ten procesor?

 

 Mój zasilacz to CX 550 od Corsaira, ram to 8gb ddr4 od Corsaira oraz GPU GTX 1060 6GB.

 

Swoją drogą, jest to kręcenie przez BCKL, z tego co widzę, H170 też to umożliwia, jednak czy działa to tak samo? Ceny płyt są zauważalnie niższe, więc na 100% musi być haczyk.

 

 

Ewentualnie, macie jakieś inne sugestie? Procka używam głównie do gier typu Arma 3 czy Dayz, więc każdy dodatkowy rdzeń czy 100mhz jest na wagę złota. Tak jak pisałem, patrzyłem na 6700k, jednak 6500 na 4.5 vs 6700 4.5 jest jedynie 1fps różnicy.

 

Z góry dzięki za pomoc. 


Edit: Rozumiem, że mając bios do OC, gwarancja się nie unieważnienia? Edytowane przez FanboysDestroyer
Link to post
Share on other sites

Nie musisz szukać i5 6500 możesz też brać 6400 tak jak ja , oczywiście jeśli będziesz podkręcał . Bo 6400 ma jednak sporo mniejsze taktowania . Po OC jest to samo . Ja swój wynik 4.5ghz przy 1.35v uzyskałem za pierwszym razem i tak zostało , nic więcej nie robiłem , bo nie mam potrzeby  ani czasu na to . Do mojej płyty musiałem wgrać zmodowany starszy bios aby umożliwić podkręcanie . Nie szukałem płyty na innym chipsecie , bo się trafiła bardzo tanio z170 co właśnie mnie skłoniło na zbudowanie tego zestawu .

 

Może ta stronka pomoże https://overclocking.guide/intel-skylake-non-k-overclocking-bios-list/

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Nie musisz szukać i5 6500 możesz też brać 6400 tak jak ja , oczywiście jeśli będziesz podkręcał . Bo 6400 ma jednak sporo mniejsze taktowania . Po OC jest to samo . Ja swój wynik 4.5ghz przy 1.35v uzyskałem za pierwszym razem i tak zostało , nic więcej nie robiłem , bo nie mam potrzeby ani czasu na to . Do mojej płyty musiałem wgrać zmodowany starszy bios aby umożliwić podkręcanie . Nie szukałem płyty na innym chipsecie , bo się trafiła bardzo tanio z170 co właśnie mnie skłoniło na zbudowanie tego zestawu .

 

Może ta stronka pomoże https://overclocking.guide/intel-skylake-non-k-overclocking-bios-list/

Dzięki za linka, mam opcję kupna matx z170, która ma już wgrany owy bios, więc bez problemu raczej.

Gorzej z samym OC, ostatni procesor który kręciłem to I5 750. Rozumiem, że główny czynnik to wbicie procka na 1.30 minimum(zależy oczywiście od stabilności), coś z ramami tykać(oczywiście po samym zakupie dokładnie się zapoznam :),) ? Gdybyś podzielił się doświadczeniem, byłbym bardzo wdzięczny.

Link to post
Share on other sites

Ja znalazłem jakie mniej więcej powinno być napięcie przy 4.5ghz , ustawiłem mnożnik tfu ustawiłem bclk , przecież to nie proc z K :D. Potem ustawiłem ram na 2400 bo taki posiadam (inaczej też by się mocno podkręcił) . Dodatkowo ustawiłem według zaleceń z tamtej strony intel speed step na disabled , i intel C-states disabled . Aktualnie mam na 4.05ghz przy 1.2v bo przy WOT w którego tylko aktualnie gram i tak wykorzystanie procka jest nikłe . Tylko tych dwóch ustawień używałem , może się pobawię jeszcze zmniejszeniem napięcia , ale to kiedyś .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Jednak nie zdecydowałem się na 6400 OC. Mam dość napięty budżet, a w przypadku ,, spieprzenia'' czegoś, nie będzie mnie stać na wymianę płyty czy procesora. Jako, iż gram w gry pokroju Army czy Dayz, każde MHz jest dla mnie istotne. Zdecydowałem się na I5 6600K za 650zł, co wydaje się być spoko opcją. Mam jedną dylemat co do samej płyty. Otóż, lepiej kupić 6600K + 16gb Ramu bez możliwości OC, czy 6600K + 8gb Ramu, ale za to z możliwością OC?

Link to post
Share on other sites

Kupuj płyte na Z170 do tego cpu to zrobisz oc na ram i cpu

Pamięci w duallu a kości w xmp choćby to miałoby być 2133 bo inaczej nie zrobisz sensownego oc

 

http://forum.benchmark.pl/topic/251860-pami%C4%99ci-ddr4-3600mhz-dla-i7-8700/page-3?do=findComment&comment=2422884

Jednak zdecydowałem się dołożyć funduszy i zakupić I5 8400. Komputer będzie służył praktycznie tylko do gier, więc dobre 6 rdzeni jest dla mnie idealne (dayz, arma i taka sytuacja).

 

Zastanawiam się jednak nad płytą. Potrzebuję matx, gdyż mam S35 od sillentiumpc. Myślałem o ASRocku Z370M hd3 za 525zl. Do non k będzie ok? Nic lepszego matx w Polsce(w normalnej cenie, to non k) chyba nie znajdę?

 

Jeżeli chodzi o RAM, na święta pewnie wrzucę 8gb dodatkowe, tak aby było te 16.

Teraz nie pozostało nic innego, jak czekać na voltę.

Link to post
Share on other sites

Domyślam się, że aż nadto. Polityka Intela jednak robi swoje, a nie chce pakować się w ryż.

W gruncie rzeczy, do tego 8400 wystarczy nawet przyszła H370(odpowiednik H110), no ale trudno. W przyszłości może wbije się w I7, bądź Ice Lake o ile nie zmienią socketu(mniejszy proces, więc pewnie nowy).

 

Pocieszające jest jedynie to, że ta 8400 na spokojnie wystarczy mi na długie lata.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...