Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

na sprzęcie za bardzo się nie znam, chciałbym trochę przyśpieszyć prace laptopa i wymienić m.in. dyski fabrycznie zamontowane. Nie rozkręcałem lapka, nie wiem co tam siedzi - ale dowiedziałem się w sklepie, że niby dyski są montowane "losowo".

 

Teraz chciałbym zrobić coś "dobrego" do montażu wideo tj. jeden większy pojemniejszy dysk (może HDD? aktualnie jest 1 tb) na pliki/surówki jako magazyn (tutaj coś do 3 tb myślę, że wystarczy).

 

Do tego dwa szybsze ssd - bo chyba jest tyle jeszcze miejsca? ale co tutaj wybrać to nie wiem, żeby się zmieścić cenowo w 1500 pln?. 

 

Ewentualnie skończyć na dwóch szybszych SSD bez hdd na razie, bo priorytetem jest jednak szybkość niż pojemność.

 

Ktoś mógłby mi pomóc w doborze konkretnych modeli dysków pod ten laptop? 

 

W konfiguracji lenovo y900 z

- 4gb na grafice gtx 980m

- 32gb ram

 

1 ssd - 128gb

1 hdd - 1tb

 

PS; pytanie drugie, czy inwestycja w dodatkowe (np. drugie 32gb ramów) coś pomoże w kwestii montażu/renderingu?

Edytowane przez francisbegbie
Link to post
Share on other sites

Chyba nie, bo aktualnie posiadam już laptopa (za niego zapłaciłem). Potrzebny mi tylko zestaw właściwie do FHD   - 4k raczej tylko w pewnych okolicznościach. Musze mieć coś mobilnego, a dwóch póki co nie dam rady.

 

Rozważałem opcję, obrabiania na tym co mam a ewentualnie nie pakować się w koszta wymiany dysków czy ramów w laptopie i odłożenia tego na stację, ale stacja taka to pewnie kolejne 6k. 

Edytowane przez francisbegbie
Link to post
Share on other sites

hmm w dyski zawsze można zainwestować, bo je można bez problemu przekładać. 

1HDD 3TB (zewnętrzny/wewnętrzny ? Jaką masz głębokość w slocie 2.5" 7-9.5-15mm ?) i 1 SSD m.2 nvme 512GB ? jak rozumiem 

Podaj mi też dokładny model tego lapka. 

Witaj,

Nie wiem dokładnie jakie rozmiary (nawet nie wiedziałem, że są różne w 2.5") tak samo zresztą m.2 jak widzę..

 

Lenowo ideapad y900-17isk Model: 80Q10035PB - to dokładnie ten laptop

 

Co do dysku HDD - to właściwie jest obojętne czy będzie to zewnętrzny czy wewnętrzny - może być opcja zewnętrzną i wewnętrzna (3 tb nawet może za dużo) skupmy się na razie na podstawie tj. SSD przynajmniej 512 oraz HDD przynajmniej 1TB (tam są dwa sloty m.2 z tego co widzę na raid 0 - to może jak nie teraz to w przyszłości dorzuciłbym jeszcze jeden SSD - bo póki co muszę zmienić dysk i ew. dorzucić ram - o ile to ma sens).

Link to post
Share on other sites

pamiętaj że to RAID 0 na m.2 jest ograniczone do DMI 3.0 x4, więc jakoś max 3600-3900MB/s

wysokość jest ważna, bo taki wewnętrzny HDD ma 15mm i np do mojego lapka już by nie wszedł, bo ja mam 9.5mm u siebie z tego co pamiętam. Najlepiej wyślij zapytanie odnośnie wysokości dysków jakie wchodzą do 2.5" slotu, o spec M.2 też się możesz spytać, lub przejrzyj instrukcje, za ciebie tego robić nie będę, bo tego nie ma w ogólnodostępnej specyfikacji. 

Jeśli SSD M.2, to polecam 80mm klucz m, NVMe, Plextor M8PeG 959zł, 1TB 2,5" HDD to jakieś obojętne 7200rpm, np taki 9.5mm 


zajrzyj do lapka czy masz miejsce nad slotem m.2 na radiator dla tego dysku, kilka mm zapasu na radiator musi być. 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...