Skocz do zawartości

Rozdzielczość a wydajność gry


Recommended Posts

Cześć !

Mam rozdzielczość 1024x768 na monitorze i kartę graficzną AMD Radeon 6870.

Czy przez rozdzielczość może być niższa wydajność, tzn. , że karta "śpi" i działa tylko na np. 45% ?

Dzięki Wielkie! :menda:

Link to post
Share on other sites

jest to bardzo prawdopodobne bo w tej rozdziałce to w żadnej grze ta karta niema co robić.

 

zresztą kto kupuje taką kartę do tak małej rozdzielczości??

 

wydajność ogólnie teoretycznie powinna być wyższa bo mniejsze obciążenie.

jaki to monitor?? ile cali???

 

nie możesz sobie skołować innego większego czy coś??

 

człowieku kto teraz gra w tej rozdzielczści a jaki masz procek nie ogranicza ci on karty??

Link to post
Share on other sites

jest to bardzo prawdopodobne bo w tej rozdziałce to w żadnej grze ta karta niema co robić.

 

zresztą kto kupuje taką kartę do tak małej rozdzielczości??

 

wydajność ogólnie teoretycznie powinna być wyższa bo mniejsze obciążenie.

jaki to monitor?? ile cali???

 

nie możesz sobie skołować innego większego czy coś??

 

człowieku kto teraz gra w tej rozdzielczści a jaki masz procek nie ogranicza ci on karty??

Monitor to LG Flatron L1511S.

Procesor to AMD Phenom II 955 3.2GHz.

Pytam się bo w Crysis na tej rozdzielczości na Very High nie mogę grać :menda:

Czasami spada do 25 FPS, a to jest denerwujące jak jest rozróba i przybliżam tą wyrzutnią rakiet i widzę pokaz slajdów.

Innego monitora nie mogę skołować.

Link to post
Share on other sites

jeśli chodzi o taki motyw to jest to bardzo dziwne bo ja na 8800GTS 512 gram w crysisa na very high w 1280x1024 i non stop 30 klatek.

 

ile masz ramu???

 

podkręć proca chociaż do 3.5GHz ja mam tyle tylko że dwurdzeniowego athlona II i jest git

 

w tej grze ważniejsza jest ilość pamięci Cache L2 w procku obecność L3 niewiele pomaga a mój proc ma po 1MB tej pamięci na rdzeń a twój po poł mega

 

w dodatku w crysisie ważniejsze jest taktowanie procka niż ilość rdzeni a 4 rdzeniowy procek 3.2GHz to lipa do gier jak byś go choiaż na 3.5GHz lub więcej wykręcil to nie miałbyś takich spadków.

 

też tak miałem zanim proca podkręciłem domyślnie miał 2.8 podkręciłem na 3GHz i dalej miałem przycinki w crysisie a na 3.5 już niema

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Radek HD6870 i 1024x768 = Full Speed :pajac: W wyższej gra będzie chodziła wolniej... ZAWSZE. Tylko pewnie zamiast 120fps będziesz miał 80fps czyli nie zauważysz tego. Chyba że procek blokuje kartę to będzie w różnych rozdziałkach chodziła tak samo. W 1024x768 ta karta Ci na dłużej starczy niż w np. 1920x1200.

 

Na tej karcie w Crysis na v.high w DX10 powinno być więcej niż 25fps. Ja w 1024x768 na GF 8800GT miałem średnio 23-26fps a to słabsza karta. Na nieco szybszej GTX 470 z Phenom II X4 955 w 1280x960 mam 44fps więc coś bliżej 40 powinno być...

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Masz taki fajny sprzęt, a taki dziadoski monitor ;) Zmień na coś sensownego, bo co to przyjemność z gry na 15".

Nie przesadzajcie. Przez kilka lat grałem na 15" lub na17" i nie widzę problemu. Pełne detale i nawet na nie najlepszym sprzęcie wszytko ładnie dział i płynni chodzi.

 

Jedyną wadą tego monitora Lg są kiepskie kolory i czerń. Ale tak to można na takiej HD6870 pykać ze 3 i to na pełnych detalach :pajac: Na GF 8800GT 3 lata grałem na 15" na pełnych detalach. To jest bardzo dobra taktyka kupowania sprzętu jeżeli nie zależy na dużych rozdzielczościach czy monitorach.

 

dokładnie to tak jak kupić sobie ferrari i jeździć nim 30km/h

Trochę słabe porównanie... do niskiej prędkości auto ze słabym silnikiem zalecane ale przy karcie graficznej to ja bym powiedział, ze przy niższej rozdzielczość starczy na dłużej po prostu. Auto jak sięma zepsuć to i tak sie sypnie po kilku latach... oczywiście można kupić GTS450 do 1024x768 ale szybciej go trzeba wymienić. Ja to sobie kiedyś liczyłem. Wolę do mojego CRT kupić kartę za 100PLN i mieć ją 3 lata niż w ciągu 3 lat zmieniać 2 lub 3 razy kartę za 400-500PLN.

 

Przykład: kupiłem GF8800GT za 1100PLN w grudniu 2007. Używana była do stycznia 2011r. Jak bym wtedy kupił za 450PLN GF8600GT to po 1 lub 1,5 roku musiał bym zmienić na GF9600GT/9800GT za jakieś 500PLN (cena z 2008r.) Wyszło by podobnie. A mając GF8800GT w Crysisa pykałem w 1024x768 na DX10 już w styczniu 2008r. Na karcie ze średniej półki mógł bym w DX9 co najwyżej pograć... a takie GTA4 czy Crysostasis dały by mi wycisk już po roku posiadani tej karty...

 

teraz mam GTX 470 i monitor CRT 17" zakres rozdzielczości dowolny... no bo brak skalowania. Ale gram w najwyższej 1280x960... jak nie będzie chodziło dobrze to mam 1024x768 i 800x600 (brak skalowania)... przewidywany czas posiadani karty... min. 3 lata... zakładane detale w tym czasie... zawsze pełne :[ przewidywana płynność... full speed :/ Jeśli zmienię to raczej tylko dlatego, że mi się znudzi tak jak poprzednia GF 8800GT. A mogła by chodzić jeszcze pół roku :lol:

 

Kwestia samej rozdzielczość... producenci sprzętu rozpieścili użytkowników do tego dziwna moda na 1920x1080... jeszcze 1920x1200 bym zrozumiałe ale ten format kinowy to nie wiem... nie ważne czy monitor 21" czy 27" ale FullHD to musi być... nie ważne że kolory doi bani w tych tanich czy czerni brakuje... mi tam 1024x768 do gier spokojnie starcza. To jest wystarczająco wysokie ustawienie zapewnia bardzo dużą szczegółowość obrazu.

 

 

Dobra koniec lekcji ... kończę moje wywody :lol:

 

Pozdrawiam ;)

Link to post
Share on other sites

mi tam 1024x768 do gier spokojnie starcza. To jest wystarczająco wysokie ustawienie zapewnia bardzo dużą szczegółowość obrazu.

kolego ja mgrałem w crysisa w 1024x768 i niby jakość ok tak jak piszesz tylko na 17calowym monitorze schodki troszke dokuczały a z wygładzaniem potrzafiło mi czasem chrupnąć oczywiście full detale jeśli chodzi o ustawienia jakości obrazu w grze.

ale po zmianie karty na lepszą zmieniłem tylko rozdziałkę na 1280x1024 i co i okazało się że obraz jest jakby bardziej szczegółowy zwłaszcza jakieś malutkie elementy jak liście na drzewach są bardziej szczegółowe mniej kanciaste.

potem dołożyłem aby wygładzanie i jest git.

 

można grać w niskiej rozdzielczości i mieć schodki i być przez to zmuszonym do używania wygładzania krawędzi co obniża nam wydajność lub grać w jak najwyższej i w tej grze praktycznie można obyć się bez AA.

 

OK, zrobię formata i OC na 3.5 GHZ

zrób tak i napisz jakie efekty.

Link to post
Share on other sites

olego ja mgrałem w crysisa w 1024x768 i niby jakość ok tak jak piszesz tylko na 17calowym monitorze schodki troszke dokuczały a z wygładzaniem potrzafiło mi czasem chrupnąć oczywiście full detale jeśli chodzi o ustawienia jakości obrazu w grze.

ale po zmianie karty na lepszą zmieniłem tylko rozdziałkę na 1280x1024 i co i okazało się że obraz jest jakby bardziej szczegółowy zwłaszcza jakieś malutkie elementy jak liście na drzewach są bardziej szczegółowe mniej kanciaste.

potem dołożyłem aby wygładzanie i jest git.

 

można grać w niskiej rozdzielczości i mieć schodki i być przez to zmuszonym do używania wygładzania krawędzi co obniża nam wydajność lub grać w jak najwyższej i w tej grze praktycznie można obyć się bez AA.

Dzięki za odpowiedź !

Faktycznie, jak na YT oglądałem filmiki na V.High to mi szczęka opadła, a na tej mojej rozdzielczości gra nie wygląda na jakiś przełom graficzny.

Czy na 1280x1024 trza dawać AA, czy nie zmienia to dużo ?

 

zrób tak i napisz jakie efekty.

Z tym to jeszcze z tydzień trzeba czekać.

 

A i tak offtopując czy opłaca się kupić Crysis Maximum Edition.

I czy w tej wersji, ale Classic od EA jest instrukcja ?

Link to post
Share on other sites

w crysisie ogólnie schodki nie są aż tak bardzo widoczne zwłaszcza jeśli gramy w rozdzielczości natywnej czyli takiej jaka jest maksymalnie obsługiwana przez monitor.

 

crysisie na very high włącza się i tak zwany edgeAA czyli takie sprytne ukrywanie krawędzi tych poszarpanych w rozmyciach, szczególnie widoczne jest to przy dowolnym ruchu kamery natomiast gdy się nie ruszamy tego efektu nie widać. efekt ten jest stosowany w mniejszym stopniu po włączeniu wygładzania krawędzi ale dalej jest widiczny ale przy AA x16 zanika niemal całkowicie.

 

ja osobiście preferuję wygładzanie na x4 wtedy edgeAA jest dość widoczne i fajnie to wygląda gdy na przykład staniemy sobie w dżungli spojrzymy w górę na korony drzew i się szybko obrócimy dookoła to wygląda to jak byśmy naprawdę byli w lesie.

 

twoja karta powinna poradzić sobie z crysisem na very high oraz wygładzaniem x4 i rozdzielczością 1280x1024 ja gram w takiej i jest ok ale jak by monitor pozwolił to by większa była

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Schodki to mi przeszkadzały i waliły po oczach w 320x240, 512x384 i jeszcze w 640x480.

 

Od 800x600 nie przeszkadza mi to już. 1024x768 jest wystarczająco dużą rozdzielczością do gier i mnie zadowala w pełni. Problemu schodków niema... no można się wpatrywać ale ja wolę pograć :hahaha: No ale jak teraz mam taki sprzęt to z najwyższej korzystam 1280x960 i dla mnie to luksus jest grać na takim ustawieniu a piksele tak małe, że nawet przy statycznym obrazie wpatrując się tych schodków nie widać a AA mam w sterowniku na stałe wyłączone. Być może jestem ślepy i mało wymagający no ale mi odpowiada :hahaha: Idę, jakiego Reddsa się wypije :D

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

bezalkoholowe pijesz????? niema to jak perła export hehe

 

nie obraź się ale pewnie jesteś ślepy i mało wymagający jak nie widzisz poszarpanych krawędzi w grach w niskiej rozdziałce i bez wygładzania krawędzi.

 

albo jesteś jednym z tych dla których grafika w grze jest jednym z mniej ważnych elementów

Link to post
Share on other sites
Gość Kotecek

Grafika jest ważna ale nie najważniejsza. Tyle, że ja na szczęście zacząłem od Pentium MMX 200MHz z 32MB ram i VooDoo 4MB. Jak gra chodziła w 512x384 lub 640x480 na full to miałem jupiszona od ucha do ucha. A teraz moje marzenia o grze we wszystkie gry na jakie mam ochotę pełnych detalach w min 800x600 a najlepiej w 1024x768 zostały spełnione :hahaha: Teraz zawsze gram na ustawieniach maksymalnych ale w "niskiej" rozdzielczości, bo nie jest ona dla mnie żadnym priorytetem. Wiem jak wygląda gra nawet w 2048x1536 ale nie rajcuje mnie to... taką rozdzielczość to chciał bym mieć ale... do pracy. I nie miunczę, ze mi na low w FullHD nie chodzi z AA4x z 60fps bo jak mi na pełnych w 800x600 z 25fps będzie latało to po prostu będę grał (przypadek ekstremalny... od kilku lat już żadna gra nie miała takich wymagań aby poniżej 1024x768 schodzić ale jak bym musiał i dało by to wzrost płynności to żaden problem, zwłaszcza na CRT).

 

Co do piwa... tylko Reddsy i Desperado piję :hahaha: Normalnego piwa nie lubię... nie smakuje. Zresztą z moją "mocną" głową jeden Redd's wystarczy :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...