Skocz do zawartości

Podkręcanie pamięci RAM przez xmp - Pytania


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez rez,

Recommended Posts

Witam,
 
Mam pytanie dotyczące podkręcania RAM przez xmp. Aktualnie zrobiłem przeskok z 1600 --> 2200
Zrobiłem dwa screeny i chciałbym zapytać czy timingi są w porządku:

 

http://imgur.com/a/dJbGv

 

Mam dwie kości po 4gb pracujące w dual channel i jedną 8gb, czy wszystkie pamięci będą pracować na 2200 w takim wypadku?

 

I czym najlepiej przetestować te ustawienia? Znalazłem tylko memtest86 i memtest.

 

Zależy mi głównie na wydajności w grach, chociaż z tego co się orientuję to nie daje to żadnych rezultatów :P 

Link to post
Share on other sites

Timingów nie ruszałem, włączyłem tylko xmp i przestawiłem na 2200, przy 2400 memtest wywala błąd po kilku sekundach.

 

2200 wydaje się być stabilne, robiłem test przez godzinę obciążając 14gb ram. (tą wersję która odpala się bezpośrednio na pulpicie)

Jeśli chodzi o zmianę timingów muszę włączyć opcję DRAM Timing mode i tutaj jest do wyboru - linked i unlinked, którą opcję powinienem wybrać mając dwie kości w dual channel i pojedynczą kość 8gb?

 

Tak swoją drogą, czy warto ruszać opcję Memory - Try it! ?

 

(RAM DDR3, płyta główna msi z97-g43)

Edytowane przez Duriel
Link to post
Share on other sites

Try it nigdy nie używałem ale lepiej odpuścić. Ustaw linked i wpisz te timingi, które podałem, xmp na 99% ustawiło napięcie 1.35V więc tego nie musisz ruszać.

Parametr, który ma wpływ na wydajność w grach to czas dostępu, zobacz jak niewiele zyskałeś po przetaktowaniu ramu o 600MHz(58vs55ns) a to przez wysokie opóźnienia - cl13 to ja mam przy 3200MHz xd

Link to post
Share on other sites

Ustawiłem timingi tak jak podałeś jednak system nie wstał więc przywróciłem domyślne ustawienia.

Zauważyłem, że xmp podbija napięcie do 1.500, (domyślnie DRAM voltage jest na 1.498)

 

Czy mógłbyś dokładnie napisać jakie wartości mam ustawić? Chyba wkradł Ci się błąd i jest o jedną 12 za dużo ;)

 

Ustawiłem CR na 1, CL 11, RCD 12, RP 12, RAS 32

Edytowane przez Duriel
Link to post
Share on other sites

Przepraszam cie bo walnąłem babola z napięciem, powinieneś mieć 1.65V, 1.35V to wartość dla DDR4 na których od dawna siedzę i z automatu tak napisałem.

Nie napisałeś jakie masz pamięci ale strzelam, że to będą Corsair Vengeance.

Link to post
Share on other sites

No i jesteśmy w domu :) , wgraj profil xmp ale napięcie ustaw na 1.65V i na takim napięciu spróbuj tych timingów, które podałem dla 2200. Jeśli na 2200 będzie cienko szło to można zejść na 2000 i spróbować z niższym cl.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Oczywiście, że pozostałe timingi też można zmniejszyć ale spróbuj wbić CL9 a nóż widelec komp wstanie a jeśli nie to zostać na cl10 i pozostałe zbić na 11-11-28 i tak dalej, jeśli stabilnie to 10-10-10.

Już uzyskałeś wzrost wydajności 52 vs 58 :)  więc nawet jak na tym pozostanie to jest sukces, darmowy wzrost wydajności.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...